Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: TÜRKİYE’DE ÖZGÜR MASONLUĞUN DIŞ İLİŞKİLERİ - 5  (Okunma sayısı 3034 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 12, 2010, 01:03:13 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye
  • *****
  • İleti: 7217
  • Cinsiyet: BayÖnceki bölümden devam ediyorum…
ROMA ÇAĞRISI’NA GİRİŞ

12-15 Mayıs 2005 tarihleri arasında Roma’da toplanan CLIPSAS üyesi mason kuruluşlarının yöneticileri, üzerinde hep birlikte çalıştıkları ve tam bir uzlaşı sağladıkları aşağıdaki metni oybirliği ile kabul ettiler. Roma Çağrısı’nın, daha aydınlık bir dünya için özveriyle görevler üstlenen tüm ülkelerdeki mason erkek ve kız kardeşlere yol gösterici olacağına inanıyoruz. Başta her kesimden masonlar olmak üzere, uygar bir dünyada barış ve mutlulukla kardeşçe yaşama düşünü gerçekleştirmeye çalışan tüm aydın insanların bu çağrıya kayıtsız kalmayacaklarına güveniyoruz. İnsanlığa sevgiyle el uzatan devletlerin, hükümetlerin, kamu kuruluşlarının, sivil toplum örgütlerinin ve sorumluluk bilinci taşıyan tüm bireylerin daha iyi bir dünya için çaba göstermelerini gerekli görüyor; bütün varlığımızla insanlığın geleceğini oluşturmak için her birimize düşen uygar, aydın ve öncü olma sorumluğunu üstleniyoruz.

ROMA ÇAĞRISI

Strasbourg Çağrısı’ndan bu yana kırk yıl geçti. Dünyada çok büyük çalkantılar yaşandı. Avrupa büyük ölçüde birliğini sağladı ve birbirini izleyen savaşların verdiği rahatsızlıklardan uzaklaştı. Kıtanın doğusundaki politik değişimler, Avrupalılar arasındaki yakınlaşmayı pekiştirdi. Asya, bağımsızlığını elde etmeyi başardı ve yerel birliktelikler oluşturmaya koyuldu. Amerika ülkelerinde de benzer oluşumlar gözlemlendi. Avustralya aynı ülkenin bireyleri arasındaki eşitsizlik ve haksızlıkları sona erdirebilmek için izlemesi gereken çözüm yollarına daha fazla önem verdi. Afrika koloniyalizm ve beyazları üstün tutan ayırımcılıktan kurtulduktan sonra, gecikmiş bir ekonomi hamlesine başladı.

Dünyanın dört bir yanındaki mason kurumlarında yer alan kız ve erkek kardeşlerimizin gelişimsel çabalarından kaynak bulan olumlu etkinliklere sık sık rastlıyoruz. Bu etkinlikler erkek ve kadınların birbirini daha iyi anlamasına, ayırımcılık anlayışından uzak durulmasına, haksızlıklarla barış içinde savaşıma, olumlu reformları oluşturmaya ya da katkıda bulunmaya, kısacası insanlığı demokrasiye yani daha iyi bir dünyaya ulaştırmaya yönelik

Ancak, aynı zaman dilimi içinde her türlü kıyıcılık, hatta pek çok yerel savaş dünyaya acı çektirdi ve bazıları hala sürüyor. Her türlü fanatizm ve ayırımcılık, tüm dünyada tırmanışa geçti. Bugün bile, bir başka yüzyılın geçmişte kalmış dinsel zorlamaları yıkıcı etkilerini sürdürüyor. Pek çok ülkede bu acılar yaşanıyor. İnsanlar arasındaki sorunların çözümünde öncelikli yöntem olarak diyalog kurulması ve herkesin izlenebilecek tek gerçekçi yolun uzlaşı olduğu görüşünde birleşmesi giderek gecikiyor.

11 Eylül 2001’de, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanmış olan gözü kara ve yıkıcı eylemde de görüldüğü gibi, fanatizmin yönlendirdiği davranışlar dünyaya acı veriyor ve insanlığı büyük bir çöküşün uçurumuna itiyor.

İşte bu nedenle, bizim dış ortamda üstlenmemiz gereken görev, son derece geniş kapsamlı ve insanlık için önemli olmalıdır!

14 MAYIS 2005 TARİHİNDE ROMA’DA, CLIPSAS’IN 44ncü GENEL KURULU İÇİN BİR ARAYA GELEN EGEMEN MASON KURULUŞLARI:

Aşağıdaki hususları dikkate alırlar :

Ortak hedefimiz: Barış için çalışılması, Demokrasi ve Laikliğin yaygınlaşması, gerçeğe ve gelişime ulaşılması; bunun için bilgisizliğin ortadan kaldırılması ve sosyal adalete dönük uygulamaların iyileştirilmesi olmalıdır.

Irkçılık, fanatizmin her çeşidi, ayırımcılık ve her yönüyle hoşgörüsüzlük dünya barışını ve huzurunu bozan ana nedenlerdir.

Kız ve erkek kardeşlerimizin içtenlikli çabalarının açılımları çok büyük sonuçlar doğurabilir.

Aşağıdaki hususları açıkça belirtirler :

Özgürlük, Eşitlik ve Kardeşlikten oluşan daha iyi bir dünyaya katkı sağlanabilmesi için yapılacak çalışmalarda içtenlikle yer almak ortak benimseyişleridir.
Kaba güce, dışlamalara, açlığa ve hastalıklara karşı durmak; İnsan Hakları’nın yaşama geçirilmesine katkıda bulunmak ve bu amaçla uluslararası toplumun bünyesinde uyumla çalışmak içten dilekleridir.

Niteliklerini belirleyen özelliklere kesin bir saygı içinde ve mutlak vicdan özgürlüğünü en önde tutarak, her birine özgü Masonca çalışma ortamının dışında da gerçek bir kardeşliği ve dayanışmayı yaşama geçirebilmek için, tüm diğer mason kuruluşlarını evrensel kardeşlik zincirine katılmaya çağırırlar.

- Çağrıya katılan ve oybirliğiyle onaylayan mason kuruluşlarının imzaları -Bu, bir bilgi verme yazısı olduğu için üzerinde herhangi bir yorum yapmadan aktardım. Bundan sonra Özgür Masonlar Büyük Locası’nın yurtdışında yaptığı çalışmalar anlatılıyor. Bakalım, görelim neler yapmışlar.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
4 Yanıt
6883 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 12, 2012, 07:38:09 ös
Gönderen: Tij
0 Yanıt
3490 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 07, 2010, 11:00:14 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
3528 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 08, 2010, 12:27:49 ös
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
3993 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 09, 2010, 10:25:09 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
4335 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 11, 2010, 08:12:50 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
3585 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 13, 2010, 11:13:47 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
3746 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 14, 2010, 08:03:10 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
3364 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 19, 2010, 05:12:46 ös
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
4572 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 20, 2010, 11:17:04 öö
Gönderen: ADAM
2 Yanıt
7289 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 10, 2011, 10:32:35 öö
Gönderen: ADAM