Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Illuminati Tarikatı  (Okunma sayısı 76692 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 26, 2014, 11:58:28 öö
Yanıtla #60
  • Aktif Uye

Sn. Spock çok güzel bir yazı yazmış, bence romantik bir yazı olmuş. Gerçekten günümüzde materyalist anlayışın baskın olduğu bir dünya üzerinde yaşıyoruz. Bu ilkellik midir? Kesinlikle katılırım. Ancak ben hayata realist bakan bir insanım. Para bilgiyi alamaz, kamil insan olmak için daha çok manevi zenginlik önemlidir gibi bir önerme ne yazık ki gerçekçi olmuyor. En basitinden bu manevi yolculuğa çıkabilmek için bile belli ölçüde maddi yeterliliğe sahip olmanız gerekmekte. Yani salt kişinin istemi ve inancı ile olacak bir iş değil. Örn. Masonluğa veya Masonluğa benzer örgütlere girmek için de yine belli bir maddi güç gerekir. Bunları sağladıktan sonra yola çıkabilirsiniz. Bu yolculukta edineceğiniz bilgiler ise sizin kapasitenize kalmış bu konuda da Sn. Spock çok haklı. ANcak bazı uygulamalar var ki bence mide bulandırıcı. Bizim ülkemizde geçerli değil diye umuyorum. Örn. ABD'de para ile derece alınması durumları v.b. materyalizmin dibi yaklaşımları. Ülkemizde bu böyle olmasa bile yine de bir seçkinci bakış açısı mevcuttur bu seçkin insanlarda bildiğiniz üzere belli bir maddi güce ve kültüre sahip insanlardır. Peki kültür nasıl oluşur. Ben yine bunu maddiyata bağlıyorum. Şimdi bana muhtemelen sonradan görme ve anadolu zengini ile istanbul, izmir bir mi diye soru gelebilir. Ben de o zaman İstanbuldaki ve ya izmirdeki bu ailelerin geçmişini bir araştıralım derim. Ya tüccar bir aileden ya da zamanında makam mevki sahibi olan bir kişinin soyundan gelmektedir. Bu da yine benim savımı destekliyor. Para amaç değil araçtır. Ve bu araca sahip olup iyi değerlendirenler istedikleri şeye ulaşabilirler.

Ağustos 26, 2014, 02:35:21 ös
Yanıtla #61
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Spock olaya günümüz koşullarına yabancı bir yorum yapmış.

Uzun uzun yazmaya gerek yok.

Sayın Waldow un değindiği gibi Mason olmak için belli bir maddi güce sahip olmak gerekir mi?

Evet gerekir.

Loca faaliyetlerine katılabilmek için aidatları düzenli ödemek gerekir mi ?

Evet gerekir.Bu durumda "Parası olan hakikate varır mı? Varamaz. Parası olanı bırakın, herhangi bir ezoterik kuruma üye olan kişi bile kendi inanış, algı ve sezgisi yeterli değilse bilgi edinemez. Boşuna denilmiyor, Masonluk sizi hakikate ulaştırmaz ama hakikate ulaşmanız için gerekli olan ortamı hazırlar, kapıyı açar." Sadece algı,sezgi ve inanışın yeterli olması da yetmiyor.Hatta önemsizleşiyor.

Para bilgiyi satın alamaz. Enteresan. Biraz ironik aslında bu yorum. Eski Büyük Üstadlarınızdan bir tanesi özel bir üniversitenin Rektörü ! Bence ona soralım...

Günümüzün materialist ve maddeye dönük ilkel dünyasında evet belki para=güç denklemi geçerli olabilir. Fakat o denklemin ortasında bir başka faktör daha vardır ki onun adı da "zorbalık"tır. Bilgi değildir.  Bir kuzenim  fizik te öğretim görevlisi. İsviçre de ki Cern üniversitesinde ki büyük hadron çarpıştırıcısının deneylerine katıldı. Katılmak için kendi cebinden para ödedi. Geçtim, o deney için lütfen araştırın hangi şirketler sponsor oldular ?! Hiçte orada ki bilim insanlarını zorlayarak sponsor olmadılar.Tam tersi bir durum hatta.

Yunus Emre, Mevlana, vb. parayla mı satın aldılar bilgiyi? 2014 te siz Yunus Emre lerin, Mevlanaların dönemini örnek veriyorsunuz. Sayın Başbakanın soma kazasında 1800 lerin İngiltere sini örnek göstermesiyle aynı.

Türkiye de şu Bill Clinton ve Kenndey gibi hayalperestlerin konuşulmasından, örnek gösterilmesinden gına geldi...

Günümüz koşullarına ve yapısına çok uzak bir yaklaşım ve yorum. Para olmadan hiçbir şey olmaz. net

Materyalist bir insan mıyım ? Evet, Kapitalist miyim ? Evet, Ama hayal dünyasında da yaşamıyorum.

Şu an kullandığınız cep telefonu, bilgisayar, araba, ev eşyaları, kıyafetleriniz, katıldığınız loca faaliyetleri  v.b. şeyler için para gerekir.

Savaşlar para için yapılır. İdeolojiler artık çökmüştür. Ekonomiye dayalı ideolojiler vardır. Yunus Emre, Mevlana, Voltaire benim çok sevdiğim insanlar. Sözleri anlatıları muhteşem. Ama bu saydığımız isimlerin sözleri günümüz şartlarına modellemek mümkün değil.

Kapitalizmin içerdiği günah, kutsamaların eşitsiz paylaştırılmasıdır. Sosyalizmin içerdiği kutsama ise sefaletin eşit paylaşımı. W. Churchill

Saygılarımla
''Ya hatalarınla yüzleşir ya da hatalarınla yüzsüzleşirsin. Cahil olmak ayrı, pPslik olmak ayrıdır.''
- Dostoyevski -

Ağustos 26, 2014, 03:13:11 ös
Yanıtla #62
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sayın Metatron bu enfes yazısıyla bana haddimi bildirdi ve ufkumu açtı. Kendisine çok teşekkür ederim.

O da yetmiyormuş gibi eski Büyük Üstadımızın bulunduğu mevkiden yola çıkarak, sanki gidip kendisine sormuş gibi, spekülatif olarak, "hadi gidip ona soralım" tarzında sığ ve saldırgan bir söylem tercih etti.

Bilmiyorsa kendisine söyleyelim. Kaportacı Mason biliyorum. İşsiz Mason biliyorum. İşi olup da zor geçinen Mason biliyorum.

Fakat Sn. Metatron o engin iktisat bilgisi sayesinde kapitalist ve materyalist bir insan olmuş... Kendisi böyle belirtti... Tebrikler.

O nedenle diyoruz ya işte sürekli. Derneğe üye olmak kolay da "Mason" olmak zor diye. Sn. Metatron'un aklından üyemiz olmak gibi bir fikir geçiyorsa şunu bilmeli. Kendisi isterse elbette Derneğimiz üyesi olabilir, ama o kadar işte.
Live long and prosper.

Ağustos 26, 2014, 03:42:23 ös
Yanıtla #63
  • Aktif Uye

Konu başlığı ile ilgisiz yazılar yazılıyor.
Biz bu konuyu başka bir başlık altında tartışmıştık.(Masonlukta Ödenti...)

Bu forumda masonluğu merak edenler, belki mason olmak isteyenler varsa şunu iyi bilmeleri gerekir:

Masonluk ile para (zenginlik-varlık) çok ilgisiz şeylerdir. Bazıları ısrarla masonların çok zengin kişiler olduğu konusunda ısrar ediyorlar. Bu çok yanlış... Masonluk içinde her gelir grubundan insan var. Belki fakir yok denilebilir. Ancak bir mason varlıklı şken varlığını kaybedebilir bu ayrı bir konu.

Özgür, dürüst, geçimini sağlayan, bağnaz olmayan, aydın, masonluğun ülküsünü benimseyebilecek her birey mason olabilme şansına sahiptir...

Ama bu şartların tamamına sahip olsa  bile bazıları yine mason olamayacaktır...

Bir taraftarın statta yıllık maç izlemek için harcayacağı para masonluktaki harcamalardan bile fazla olabilir

Masonluk bir zenginler kulubü değildir. Öyle görmek isteyenler kendilerine daha uygun bir yer bulmalılar...

Masonluğun ülküsü hiç bir parasal güce ile ölçülemez, kıyaslanamaz....
« Son Düzenleme: Ağustos 26, 2014, 03:55:31 ös Gönderen: asimov »
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Ağustos 26, 2014, 03:53:23 ös
Yanıtla #64
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Fakat Sn. Metatron o engin iktisat bilgisi sayesinde kapitalist ve materyalist bir insan olmuş... Kendisi böyle belirtti... Tebrikler.

O nedenle diyoruz ya işte sürekli. Derneğe üye olmak kolay da "Mason" olmak zor diye. Sn. Metatron'un aklından üyemiz olmak gibi bir fikir geçiyorsa şunu bilmeli. Kendisi isterse elbette Derneğimiz üyesi olabilir, ama o kadar işte.

Sayın Metatron bu enfes yazısıyla bana haddimi bildirdi ve ufkumu açtı. Kendisine çok teşekkür ederim.

O da yetmiyormuş gibi eski Büyük Üstadımızın bulunduğu mevkiden yola çıkarak, sanki gidip kendisine sormuş gibi, spekülatif olarak, "hadi gidip ona soralım" tarzında sığ ve saldırgan bir söylem tercih etti.

Siz dernek üyesi değil de bir Mason olduğunuzdan eminsiniz ? ve benim sadece üye olabileceğimi ve asla bir Mason olamayacağımı söylüyorsunuz.

Engin iktisat bilgisi mi?

Uluslararası Ticaret+Finans+İşletme okudum !!! İktisat ana dalım değildir.

Neyi ne kadar bildiğim tartışılır. Az veya çok. Aç kalmayacak kadar para kazanıyorum diyelim.

Ben soralım dedim! Sordum yazmış mıyım. Siz para ile bilgi alınamaz diyorsunuz ben ise alınır diyorum. Uzmana danışalım dedim.

Saldırgan tutumu siz sergiliyorsunuz. Eski yazıları okuyun.

Siz kendinizden çok eminsiniz. Mason olduğunuzdan eminsiniz. Hayat ve iktisat üzerine bilgilerinizin doğruluğundan eminsiniz. Bravo size.

Siz hayatınızda hiç görmediğiniz birisi hakkında yorum yaparken bile eminsiniz. Peki, madem bu kadar eminsiniz ....

Söz uçar yazı kalırmış!!!!

Saygılarımla

Not: Ben Sayın Spock a ait yazının ekran çıktısını aldım. Beyfendi nin bu şahsım hakkında ki kesin yorumunu (beni tanımamasına rağmen) hatıra olarak saklayacağım.

« Son Düzenleme: Ağustos 26, 2014, 04:15:54 ös Gönderen: Metatron »
''Ya hatalarınla yüzleşir ya da hatalarınla yüzsüzleşirsin. Cahil olmak ayrı, pPslik olmak ayrıdır.''
- Dostoyevski -

Ağustos 26, 2014, 09:30:44 ös
Yanıtla #65
  • Aktif Uye

Sayın Metatron mason olmadığı için bazı şeyleri kavrayamıyor... Hoşgörmek gerekli...
Bence bir masondan öğreneceği çok şey var.

Zaten sorun paranın gücüne inananların Dünya üzerinde yaptıkları.
Masonlarca amaçlanan ülkü benimsenebilse bu kadar savaş, katliam ve gözyaşı olur muydu?
Savaşların sonuçlarını bilmek savaşları engelliyor mu?
Bilmek ve bilgi neyi değiştiriyor?

Bilmekten öte "Bilgelik"... Kendini bilmek...Masonlar bilgelik ile davranmayı amaçlar.
Bunu para ile nasıl satın alacaksınız?
Bilgeliği para ile nasıl satın alacaksınız?

« Son Düzenleme: Ağustos 26, 2014, 09:33:15 ös Gönderen: asimov »
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Ağustos 26, 2014, 10:51:18 ös
Yanıtla #66
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Burda farkindaysaniz konu rayından cikti.Saygıdeğer üyelerimizden konuya dönmelerini rica ederim. Masonluk ve bilgi güç adlı yeni bir başlıkta bu tartışma sürebilir böyle bir başlık açan olur ve güzel bir giriş yapan olursa buradaki konuyla alakasız yazıları zevkle taşıyacğımı bildirmekten mutluluk duyarım.

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Ağustos 27, 2014, 12:38:59 öö Gönderen: Arais »
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Ağustos 26, 2014, 11:12:41 ös
Yanıtla #67
  • Uzman Uye

Tabi burda "satin alinabilinen bilgi"nin niteligi hakkinda hemfikir olmak lazim bence.

Ağustos 27, 2014, 03:21:02 ös
Yanıtla #68
  • Aktif Uye

Şimdi burada parayla satın almak çok yüzeysel anlaşılıyor bence. Ekmek, pasta almak gibi bir işlevi yok burada paranın. Ancak alt yapıyı oluşturur. Bilgiye ulaşmayı kolaylaştırır. Benim kullandığım anlatmak istediğim bu yönüdür.

Bilgelik ve bilge insan olma. Elbetteki parayı ver al durumu söz konusu bile olamaz. Bilge insan olmak için çok uzun bir süre araştırma, öğrenme ve sorgulama; Azim, kararlılık, özveri ve merak gerekir. Tüm bu uğraşın sonucunda bilge adam olunur bilgeliğe ulaşılır mı oda malum. Kim göre neye göre bilgeyiz. Bilge insan her şeyi mi bilen mi yoksa belli bir konuda uzman olan mıdır? Bununda ayrıca tartışılması lazım. Hafızam beni yanıltmıyorsa böyle bir başlıkta forumda zaten mevcut.

Özetle benim vermek istediğim mesaj ekonomik güç sizi arkadan iten destekleyen bir şeydir. Olursa bazı şeyleri daha rahat başarırsınız. Olmazsa da ya çok iyi bir çevreniz (dostluk) ya da kendini bir şekilde yetiştirmiş bir insan olmalısınız.

Sn. Arais bu yazıları komple söylemiş olduğu başlığa taşısa bence de iyi olur :)

Ağustos 29, 2014, 12:32:53 öö
Yanıtla #69
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sayın Üyeler,

Konu hakkında çeşitli görüşler ortaya atılmış ve yine konu mecraindan sapmaya başlamış.

Masonluk icin bir parasal güç gereklidir. Ama bu güç kendi hayatınızı idare ettirebilmektir. Yoksa para, güç Masonlukta sanılanın aksine o kadar da değer atfedilen seyler degildir. Bunlar hatta bunları kullanacak iradeniz yoksa istenmemelidir.

Başlık altında bir Mason üye sevgili bir Kardesim tarafından verilen cevapların yani sıra sayın ADAM ve asimov tarafından verilen yanıtlar da aydınlatıcidir. Başlıkta hakaret olmadıkça müdahale etmek istemiyorum. Ama gelen bir şikayet uzerine burada yazma gereği duyuyorum.

Şikayet eden sayın üye,

konuyu inceledim bahsettiginiz tarzda hukuken sorun oluşturabilecek bir husus göremedim. Verilen cevapların son derece toleransli oldugunu düşünüyorum. Yazdıklarımda yanlis varsa Mason üyeler duzeltsin demişsiniz. Zaten bu başlıkta iki Mason üye ve diğer saygıdeğer üyelerimiz cevap vermişler. Yazınız bir Mason tarafından yanıtlamıştır.

Düşüncelerinize karsi düşüncelerin üretilmesi tezinize karsi antitezlerin ortaya atılması hakaret etmek aşağılamak ya da manevi varlığınızı yıpratmak gibi bir sonucu doğurmaz. Bazen eksik ya da yanlis bilebiliriz. Antitezler, karşıt düşünceler bu yanlışlardan arınmamızı da saglar. Eğer daha doğrusunu biliyorsanız bunu paylaşmanızı ve karşınızdakini ikna etmenizi saglar.

Daha once tartıştığınız birisinin size saygi sınırları icinde cevap verme olgunluğuna karsi siz de aynı olgunlukla karşılık vermelisinizdir. Demek ki yazdıklarınıza bir deger affediliyor ki yanıtlaniyor. Bu yanıtlar hoşumuza da gitmeyebilir. Buna karsi karşınızdakine karsi saldırıya geçmeniz sizin saygınlığınızı zedeler ki karşılığında alacağınız yanıt daha agir olabilir. Bu başlıkta böylesi bir agir yanıt da görmedim.

Hele hele gercek kimliğinizle yazmadığınız bir ortamda yazılanları gercek hayata taşımanızın da size bir yarari ya da karşınızdakine bir zararı olmaz. Bunu da bir hukukçu olarak söylüyorum. Elbette profesyonel yardım da alabilirsiniz. Onların da farklı bir sey söyleyeceğini zannetmem.

Tavsiyem yazılanları bir kez daha aklın ışığında objektif bir bicimde size yazılmamış da bir konuda yapılan tartışmada baskalarının birbirine cevaplarıymis gibi okumanızdir. Göreceksiniz ki sizin yazdıklarınız daha fazla irite edici ad hominem bir saldırı niteliğindedir. 

Bu vesile ile saygılarımla