Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Tapınak Şövalyeleri'nin İstanbuldaki gizli mabedi  (Okunma sayısı 20150 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 12, 2012, 11:46:07 ös
Yanıtla #10
 • Ziyaretçi

Merhabalar,
Bilgi kirliliği yaratmak istemem, ancak benim bildiğim daha doğrusu hatırladığım kadarıyla günümüzdeki masonluğun temelleri Tapınak Şövalyeleri Papa tarafından dağıtılırken atılmadı mı? Tapınak Şövalyeleri, Papa tarafından yapılacak baskını haber alınca, öğretilerini o dönemdeki taş ustalarıyla paylaştılar, böylelikle günümüzde geçerli olan masonluğun temelleri atıldı diye biliyorum. Bu da bu iki grubu birbiriyle ilişkili yapmaz mı?
Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Kasım 12, 2012, 11:57:59 ös Gönderen: frekans »


Kasım 13, 2012, 12:01:21 öö
Yanıtla #11

Saygıdeğer ADAM,
meğer sizin işiniz ne kadar da zormuş...
sevgiler...saygılar...
yenilmek te iyidir, mühim olan her seferinde yenilsende , daha iyi olarak yenildiğini bilmektir


Kasım 13, 2012, 10:31:46 öö
Yanıtla #12
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 200
 • Cinsiyet: Bay

Sayın ADAM bu platformun yükünü en çok sırtlayanlardandır..
Bizler için bulunmaz bir nimet kendisi... Başı sıkışan , bir noktada takılan herkes Sayın ADAM'a sarılır..

Onun engin bilgi ve tecrube birikimi bir kuyum gibi ışıldayarak bizi bilinmezlikten aydınlanmaya tasıyor...
Kendisine çok minnettarız.. İyiki var...:))

Her ne kadar arada  onu ufak tefek latifeler ile kızdıranlar olsada ( bende dahil ) ..
O her zaman lisan'ı münasiple bize çizgiye çekiverir...

Saygı ve Hörmetlerimle;

Kerberos
Res Firma Mitescere Nescit


Kasım 13, 2012, 10:46:04 öö
Yanıtla #13
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 200
 • Cinsiyet: Bay

Sayın Üyeler;

Sanırım bu Konuyu iki şekilde araştırmak gerekiyor...

Birinci'si Tapınak Şovalyeleri muhtemeldirki , Haçlı seferleri tarihinde bircok defa İstanbul ( Konstantinapolis )'ten geçmiş yada kalmışlardır.
Bu noktada bu süreç hakkında dünya genelinde yazılı bir materyal varmıdır. ( Seyyhatname , yazılı kayıt yada ithafen yapılmış anıt yada mabetler , nesnel izler )

İkincisi ise günümüzde yani Osmanlı tarihi , Cumhuriyet tarihimizde Tapınak Şovalyelerine ait yine aynı mahiyette izler varmıdır.
Tapınak şovalyelerine bağlı , resmi yada gayriresmi olarak kendini özümsemiş yada bağlı , misyonu paylaşan kişi ve zatımuhteremler kimlerdir.
Ne yapmışlardır. Şu anki durum ve pozisyonları nedir.
Bunları iyice irdeleyip arastırmak gerekmekte bence...

Bu konuda içimizde araştırma yapanların bu noktalar üzerinden kendi arastırmalarını derlemeleri ve bize ulaştırmaları, bence bizi bu konudaki gercege ulaştıracak yöntemdir.

Saygı ve Hörmetlerimle;

Kerberos
Res Firma Mitescere Nescit


Kasım 13, 2012, 11:12:34 öö
Yanıtla #14
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7217
 • Cinsiyet: BaySayın kerberos'un beni öven sözlerini bir yana bırakalım.
 
Aytunç Altındal ve benzeri komplo tasarımcılarının zırvalarını okuyup dinleyerek ya da TV programlarında izleyerek sadece zaman yitirir ve bu konnuları biraz araştırmışsak, biraz biliyorsak belki biraz eğleniriz.

Biz gençliğimizde canımız pek sıkılıp da eğlenmek istediğimizde acıklı Türk filmine giderdik. Bu da işte öyle...

Tapınak Şövalyeleri (tarihtekiler ve bugünküler), Rozkrucalar ya da Gül-Haç Örgütü üyeleri (onların da tarihtekileri ve bugünküleri), Masonlar (onların iki iki ayrı tür olmak üzere tarihtekileri ve bugünküleri) hepsi birbirine karıştırılıp bir çorba yapılıyor. Olmadık (varsayımsal) bağlantılar ileri sürülüyor. Bunlara başkalarını da ekleyelim: Prieure de Sion, Hastaneciler (Hospitaliyeler), Malta Şövalyeleri, Tötonlar...

Bunların hepsi birbirinden ayrı kurum ya da örgütlerdir. Tarihte yer yer kesiştikleri noktalar yok değildir. Ancak ne Tapınak Şövalyeleri ile Gül+Haç arasında doğrudan ilişki kurmak doğru bir iş olur ne de bunlardaün herhangi birini hatta Orta Çağ İnşaatçılarını günümüzdeki Masonluğun kökenine yerleştirmek...  Gerçeği öğrenmek ve öğrenmekle de kalmayıp anlamak isteyen, bu bağlamda çok geniş çaplı ve uzun sürecek bir araştırma çalışmasına girişmeli; bilimsel yönteme bağlı kalmalı. Belki ancak o zaman Aytunç Altındal gibi şarlatanların durduğu yeri daha iyi değerlendirme olanağı doğar.

Kişiler, böyle bir araştırma çalışmasına girişmediği, buna girişenlerin nispeten alçak gönüllü yapıtlarına da pek yüz vermediği, sansasyonlara kapılma eğilimini koruduğu sürece, meydan ötekilere kalır. Öyle oluyor zaten. Sonunda kişiler yanlış bilgilerle donanıyor.

İşin kötüsü ve beni çok üzen bidr olgu, bu Forumun üyesi olanlardan kimilerinin de bu gibi konularda Forumun arşivinde yer alan  birikimi şöyle bir gözden bile geçirmeden aynı teraneyi sürdürüyor oluşu... Bir şeyin aslını astarını bilmeden, araştırma ve inceleme zahmetine de katlanmadan, kulaktan dolma duyumlar üzerine  görüşler ileri sürmek ya da yanlış bilgi veren kaynaklardan aktarmalar yapmak bu forum üyelerine yakışmıyor. 

Bunun yerine doğruyu öğrenmek üzere açık yüreklilikle ortaya sorular koysalar, bilenler de bunları ellerinden geldiğince yanıtlasa ne iyi olacak.

Eğer Tapınak Şövalyeleri'nden söz edeceksek, hangilerinden söz edeceğimizi de bilelim: 1118-1412 yılları arasındakiler mi, daha sonra İskoçya ve Portekiz gibi ülkelerde yerleşmiş olanlar mı, 1804 yılında ortaya çıkmış olanlar mı, yıoksa günümüzde ABD başta olmak üzere bazı Batı ülkelerinde örgütlienmiş olanlar mı?...

Sayın kerberos da zaten böyle bir irdelemenin gereğine değiniyor. İşte bu esnada başta İstanbul ülkemizin üzerninde yerleşik bulunduğu topraklarla bağlantılı bir olay/işlev varsa, buna ilişkin ortaya bir "belge" konulabiliyorsa, elbette o da özel inceleme konusu olabilir.   

 


   
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Kasım 13, 2012, 12:18:39 ös
Yanıtla #15
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 200
 • Cinsiyet: Bay

Sayın ADAM yazdıklarımı doğru anlamış.. Kendisine teşekkür ederim.

Gerçi gerçeklik vasfı varmıdır bilmiyorum elbette araştırmak gerekir, ancak indiana Jones filmlerinden birinde "Kutsal Kase" senaryosuna istinaden..
Haclı Seferleri yolu üzerindeki İskenderiye ve Hatay bölgesi gösterilerek kayıp bir vadideki Tapınak Şovalyelerine ait bir tapınakta saklanan Kutsal Kase'nin  peşine düşülüyordu... Elbette senaryo , ancak olası olan Tapınak Sovalyelerinin Haclı Seferi sırasında gidiş ve geliş güzergahı olarak su an ülkemiz sınırlarındaki bu yolları ve güzergahları izlemiş olduklarıdır.

Muhakkatır ki , Kıbrıs'ta olduğu gibi bu yol güzergahı üzerinde de eserler bırakmıstırlar. Soru su ne kadarı günümüze kadar gelebilmiştir.

Sayın ADAM'ın değindiği noktaya gelirsek , Tapınak Şovalyelerinin güçlerinin elinden alınarak bana göre imha , size göre farklı adlandırılabilir;
Farklı ülkelere göç etmeye zorlanmalarında özellikle iskoçya'daki varoluşları ile ilgili araştırma kitapları ve romanlar mevcut. Hatta şahsımda türkçeye cevirisi yapılmış bir tane var. Tapınak Şovalyelerinin izleri aranıyor ve tarihi olarak araştırılıyor.
Bu kitab'ın adını akşam eve gidince sizinle paylaşacağım. Ancak günümüzde sanırım Sayın ADAM'ın kasdettigi 18. yüzyıl gizemleri ,cekilmiş filmlerin bazılarında da " National Treasure I - II ( Nicolas Cage ) ABD kökenli olarak Tapınak Şovalyelerini farklı bicimde bizlerle bulusuyor ve Masonlarla birbirine bağlıyor.

Ama asıl konumuza gelirsek , öncelikle Tapınak Şovalyelerinin bu topraklarda resmi varlığını ilk kabul edebileceğimiz Haçlı Seferleri tarihinden başlıyarak çok ince ve geniş kapsamlı olarak yapılması gereken bir araştırma vardır.
Bu araştırma öncelikle film, hurafe yada öngörülere göre değil , görsel , nesnel , yazılı materyaller ile ( Eski tarihlerde önemli olay ve diger bircok seyin din adamları tarafından yazılı hale gecirilerek kayıt altına alındıgını varsayarsak ) , Roma Katolik kilisesinin gizli mahzenlerindeki hem doğu hemde batı roma el yazmalarına bakmak gerekebilir. Ben pek azının burda türkiyede muhafaza edilebilmiş olabilecegi inancını tasıyorum.
Şuphesiz ki bunları muhafaza edenler bu bilgi ve dökümanları sizinle paylaşmayı bırakın varolduklarını bile kabul etmiyceklerdir.

İkincisi ise yakın tairhimize geldiğimizde , öncelikle bu konuyu daha önce arastırmıs tarihcilerimize danısmak gerekir , akademik düzeyde olsun ,
Amatör yada bireysel olsun bu arastırmaları yapmak inanılmaz zaman ve para gerektirir. Kaldı ki güncel tarihimizde bile 100 yıllık gecmisimizde kimin hangi niyet ve sekilde hangi kurum, birlik ,dernek, toplulukları oluşturduğu , bunların ne zaman nerede ve kimlerden olustugu sizi arastırırkende cok zorlıyacaktır..

Elbette Basın yayın yolu ile kendisini ve fikirlerini acıktan acıga vuranlar olmustur. Ancak ne kadarı...???

Saygı ve Hörmetlerimle;

Kerberos
« Son Düzenleme: Kasım 13, 2012, 12:25:18 ös Gönderen: kerberos »
Res Firma Mitescere Nescit


Kasım 13, 2012, 04:13:23 ös
Yanıtla #16
 • Ziyaretçi

Yanıtınız için teşekkür ederim Sayın ADAM,
Dediğiniz gibi, konu hakkında bilgi kirliliği mevcut. Hangi kaynakları nerede okuduğumu da tam hatırlayamıyorum, dolayısıyla başka bir yerde okuduklarımı burda okumuşum gibi hatırlamışım. Kendimi sizin yerinize koyunca, aynı konuları tekrar tekrar anlatmak kesinlikle can sıkıcı haklısınız. Konu hakkında eskiden yazdıklarınızı okumaya başlıyorum, çok teşekkürler.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
2 Yanıt
8896 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 01, 2021, 03:03:15 ös
Gönderen: july12
15 Yanıt
10762 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 15, 2007, 10:02:24 ös
Gönderen: shemuel
süleyman mabedi

Başlatan ahu « 1 2 ... 5 6 » Yahudilik

59 Yanıt
28994 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 23, 2013, 04:10:03 ös
Gönderen: murad salman
1 Yanıt
7833 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 04, 2010, 02:28:33 ös
Gönderen: M1TO
12 Yanıt
9529 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 01, 2010, 10:03:43 ös
Gönderen: MMT
0 Yanıt
5033 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 01, 2011, 12:24:44 öö
Gönderen: AQUA
13 Yanıt
16105 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 15, 2011, 10:59:20 ös
Gönderen: moonlight
24 Yanıt
18707 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 27, 2012, 01:05:25 ös
Gönderen: 418
5 Yanıt
4571 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 10, 2014, 07:21:04 öö
Gönderen: ADAM
2 Yanıt
3308 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 23, 2015, 05:32:55 ös
Gönderen: ADAM