Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: “Dogma” nedir?  (Okunma sayısı 38157 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 21, 2012, 12:31:15 ös
Yanıtla #20
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Adam

Konunun benim için ilginç tarafı dogmanın özündeki söylemin benim özüme hitap etmesi.
Kandırılmaktan hoşlanmıyorum bu her şey için geçerli.
Doğru bilgiye muhtacım ve ihtiyacım var ve bunuda dogmaların tesbiti ile yapabilirim.

Ve her tesbitten sonrada canım acıyor

Hz.isa ne güzel söylemiş bu forumdada sıklıkla kullanırım  gerçeği bilmek seni özgür kılar diye.

Özgürleştiğim orandada topluma karşı söylemlerimle farklılaşıyorum ve zorluklar yaşıyorum.
Özgürleştiğim oranda kendi cezaevimi yapıyorum gibi yalnızlaşıyorum kendi kendine konuşan deli gibiyim,kendi konuştuklarını anlayan başkasına iletemeyen biri oluyorum.

işin zor tarafı bu olsa gerek dogma ile yaşarken problem yoktu herkes ile aynı idik ama şu olay dogmadır dediğinde yalnızlaşıyorsunda.

ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Aralık 22, 2012, 09:51:49 öö
Yanıtla #21
  • Uzman Uye

Böylesine basitçe kavranabilecek bir anlayış üzerinde anlamak istememe ısrarına anlam veremiyorum.

Basitçe;ucu kapalı olan yani değişmeyeceği öngörülen düşünce,kabulleniş,sav ve inançların tamamı dogma içeriklidir.

Teist dinlerdeki dogmalar üzerine çok yazılmlş olduğu için özellikle buna değinmek isterim.

Dinlerin mucidi insanlar dır.Bu konuda Tanrı'yı veya adına ne derseniz değin üstünlüğnü kabul ettiğiniz erki suçlamak haksızlık olur.

Dinlerin mucidi insanlar olduğuna göre,insan sayısı kadar din,insan sayısı kadar elçi olabilir.

Varsayımların varolduğu zeminlerde,dogmalar barınamaz.

Ben,şimdilik buna inanıyorum;ama sorgulayacağım, ileride bu inancım veya geçici olabileceğini öngördüğüm kabullenişimin değişme olasılığı var diyebiliyorsanız,ne mutlu size...

İşte ozaman gerçek bir yolcu olursunuz,aksini savunanlar koyun kalmaya ve güdülmeye,başkalarının beyniyle düşünmeye mahkum olacaklardır.

Bu durumda da,ömürleri boyunca istismar edilmekten hoşnut olacaklardır.

İşte insan evriminin devam ettiğine dair bir delil...

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Aralık 22, 2012, 03:20:17 ös
Yanıtla #22
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Ceycet
Böylesine basitçe kavranabilecek bir anlayış üzerinde anlamak istememe ısrarına anlam veremiyorum.

Kavrama problemim yok bir şey sormak farklı bir şey için olabilir ısrarda etmedim bu da sizin varsayımınız ,gördüğünüz gibi varsayımlar üzerine konuşuyoruz kısaca.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Aralık 22, 2012, 08:51:21 ös
Yanıtla #23
  • Uzman Uye

Aslinda bu konuya hic karismak istemiyordum, cünkü benden cok daha bilgili arkadaslar yaziyorlar ve ben ancak onlardan birseyler ögrenebilirim.

Ama yinede bir cümleylede olsa bir katki sunmak istedim.
Anladigim kadariyla "dogma" degismemektir.
Ve benim bildigim bu dünyada birtek dogma vardir o da degisim yasasidir.
Filozof ne demis " hersey akiyor".

Birde bazi arkadaslardan ricam, kalkipta insanlik tarihine ve felsefeye bunca emek vermis, bunca katki sunmus, katiliriz katilmayiz orasi baska bir konu, Sokrates gibi, Platon gibi, Aristotales gibi, Kant gibi, Hegel gibi,ve insanligin düsünce sistemine yeri doldurulmayacak katkilar sunan hatta bizi bugünki biz yapan bu düsünürlere biraz daha saygili olmalarini, onlari "nasil böyle basitce bir seyi anlamiyorlar " diyerek "aptal " yerine koymasinlar.

Saygilarimla
« Son Düzenleme: Aralık 22, 2012, 09:01:32 ös Gönderen: Tij »

Temmuz 30, 2013, 01:37:28 ös
Yanıtla #24
  • Ziyaretçi

Peki ya ask dini ? Dogma midir oda engeller mi akli kulfet midir ?  Zamana sigmadan , sig sularda olmadan , Rab' e asik olmak. Nefsine vurmak davutun kilicini ? Unutmak butun bilgiyi, karsiliginda hayreti almak dogma midir ?

Ağustos 04, 2013, 10:04:18 ös
Yanıtla #25
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Değişmez ve değiştirilemez olarak nitelenen, saltık ya da kesin ve son olan, hiçbir eksiği bulunmadığı ileri sürülen, tartışılamayan, sorgulanamayan, eleştirilemeyen her şey dogmadır.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 04, 2013, 10:15:20 ös
Yanıtla #26
  • Aktif Uye

Herkes inandığı gibi mi yaşar yoksa yaşadığı gibi mi inanır ? Sorusu geliyor aklıma.. Her doğmanın, bir tabu olduğu kanaatindeyim.

Zaman zaman form değiştirerek karşımıza çıkan doğmalar varlıklarını sürdürmeye devam ediyor.. ' tartışılabilirliliğini yitirmiş, mutlak gerçeklik kazanmış gerçekler.. Her ne olursa olsun.. Doğmalar değişmez, değiştirilemez; yalnızca form değiştirir.

Saygılarımla
Adequatio intellectus et rei

Ağustos 04, 2013, 11:31:03 ös
Yanıtla #27
  • Uzman Uye

Ben sevgili Melina arkadasimin sorusuna söyle bir cevap vermeyi uygun görüyorum

Bence herikiside. Ama arkadasimizin kurdugu cümleyi ters cevirerek buna varabiliriz.
Yani önce "yasadiklari gibi inanmaya"baslarlar, sonra "inandiklari gibi yasamaya "devam ederler.

Insanlar ilk dogdugunda inanclari yoktur, bunu yasamlarinin ilerki safhalarinda ailelerinden vede icinde yasadiklari toplumdan edinirler.
Bir defa bu inanci aldilarmi, baslarlar yasamlarini bu inanca göre yasamaya.

Saygilarimla.

Ağustos 05, 2013, 01:16:35 öö
Yanıtla #28
  • Ziyaretçi

Şunu söylemek isterim tüm dinler farklı öğretilere sahip iken hepside bir dogmada ortaklaşıyorlar "TANRI" dogması her dînin kendini üzerinde  rahatça inşa edeceği bir  kavram ve insan oğlu bunu yaşam gerekçesi yaparak bir ütopya kurabiliyorlar.buna masonluk da dahil'dir.Ütopyanın içi  dönemsel olarak  değişebilir ve insanlıga daha güç verici kılınabilir.
Dogmalar olmadan insan yaşayamaz herkes  sistemini bir dogma üzerinden inşa etmek zorundadır .

Ağustos 05, 2013, 06:46:09 öö
Yanıtla #29
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Hani geçenlerde şu Türkçede yapılan hatalardan söz edilmişti ve yanlış anımsamıyorsam buna Sayın Melina da katılmıştı.  Bu nedenle önce kimilerinin yaptığı hatayı düzeltelim. Sözcük doğma değil "dogma"dır.

Sonra da Sayın Patolojiksarhos'un yanılgılarını birer tümce ile düzeltelim.

- Tüm dinler aynı dogmada ortaklaşmaz.
- Bazı dinlerde Tanrı kavramı yoktur.
- Hayal anlamına alınmış olan Ütopya sözcüğünün içinin dönemsel olarak değişebildiği ve insanlığa daha güç verebileceği gibi bir düşüncenin dogma ile bağlantısı yok.
- Dogmalar olmadan insanlar yaşayamaz değil, tersine dogmalar insanı yaşayamaz hale getirebilir.
- Herkes sistemini bir dogma üzerine inşa etmek zorunda falan değildir.

« Son Düzenleme: Ağustos 05, 2013, 11:03:16 öö Gönderen: Arais »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.