Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Amerikalı Masonlar kendilerini anlattı  (Okunma sayısı 7008 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 02, 2007, 08:55:21 ÖS
 • Administrator
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 9532
 • Cinsiyet: Bay
  • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Gizli bir dernek ve birkaç sır...
Amerikalı Masonlar kendilerini anlattı


Röportaj: James BARON /The New York Times Çeviren: Tayfun ERKIZAN


  İki yüz yıldan fazla bir süredir, Hürmasonlar ve onların şaşaalı ritüelleri Amerikan yaşamında ketum ve gizemli bir rol oynamıştır. Masonların sembollerinden biri $1' lık banknotun arka yüzündeki her şeyi gören göz ile büyük bir benzerlik içindedir. Banknotun ön yüzünde bilin bakalım kim var?

George Washington ilk Mason değildi, hatta ilk ünlü de değildi. Mozart, operalarının içine Masonluğun sözde gizli dokunuşlarını işlemişti.

Ondört Amerikan Başkanı ve Piskopos Norman Vincent’den, komedyen Red Skelton'a kadar pek çok kişi Masondu. Masonlar Hürriyet Abidesi’nin (Özgürlük Anıtı) temel atma töreninde de hazırdılar.

Fakat Masonların sayısı gitgide azalıyor (sırları her neyse, görünen o ki, ölümden kaçınmanın bir sırrına sahip değiller) ve kaynakları da kuruyor.

Bu yüzden New York Eyaleti Masonları, bir zamanlar sapkınlık olarak nitelendirilen bir şeyi yapmada diğer eyalet Mason derneklerini izlemeye başladılar; aktif olarak yeni üyelere ulaşmaya çalışıyorlar. Ve bu süreç içinde, ketumiyeti ile ünlü bir Kardeşlik örgütü, topluma hizmet konusunda şimdi ikramiye verir gibi, kendi sır perdesini biraz aralıyor.

Masonlar üyelerinin toplantılara girerken söylemeleri gereken gizli sözcüklerini açıklamıyorlar (her ne kadar bu günlerde sadece bir kimlik kartı göstermek aynı işi görebilirse de), fakat Masonlar, New York Büyük Locası ana binalarına-halka açık turlar düzenliyorlar.

Böylece insanlar, yaldızlı tavanları, mermer duvarları, yanlarda rütbe ve dereceye göre oturulacak sıraları, her iki uçta yüksek rütbeli Masonlar için taht gibi koltukları, yandaki bir konferans salonunda normal insan boyundan daha büyük bir George Washington heykelini görebiliyorlar.

Büyük loca geçen ay kuruluşunun 225. yıldönümünü kutlarken, halka duyurması için bir de halkla ilişkiler şirketi kiralamış. Bu şirket aracılığıyla, sinema salonlarında reklamlar göstererek, ilk üç masonik dereceyi bir oturumda veren bir günlük eğitim sınışarı açtıklarını duyurmuşlar. O zamana kadar aday masonlar, çıraklıktan kalfalığa, sonra da üstat masonluğa yükselmek için bilmeleri gerekenleri öğrenme yolunda aylar harcamak zorunda idiler. "

West 23rd Street and the Avenue of the Americas" adresindeki, New York Büyük Locası kütüphanesinin direktörü Thomas M. Savini : "Biz hâlâ insanları kitleler halinde üye kaydetmeyi düşünmüyoruz, ancak sanırım, hiçbir şey söylememenin işleri kolaylaştırmadığını kavrama noktasına ulaştık" dedi.

Aynı zamanda, diğer insanların onlar hakkında "The Da Vinci Code" ve Brad Meltzer'in yazdığı "The Book of Fate" gibi diğer çok satan kitaplarda neler söylediğini göz ardı edememe noktasına da ulaştılar.

Mr. Savini, "The Da Vinci Code" bize 'İşte, biz buyuz' deme fırsatını verdi" dedi.

Büyük Loca merkezinde 60 kadar Locanın hala düzenli toplantılar yaptığı bir düzine süslü oda var. Bu odaların pencereleri yok. Bunlardan birinin içerisine doğru bizi götürürken, New York Eyaletindeki tüm masonların lideri veya Büyük Üstadı Neil I.Bidnick, ortada bir yemin kürsüsü ve mumlarıyla, köşede her biri bir karış boyunda, biri işlenmemiş diğeri düzgün iki taşın olduğu döşeme tarzının, dünyadaki diğer her hangi bir locadan farklı olmadığını söyledi. "

Biz iyi bir adamı alır, pürüzlerini giderir, cilalarız" dedi Bü. Üs. Bidnick.

Büyük Loca Merkezindeki koridorlarda, duvarlar eski ve şimdiki Masonların çerçeveli fotograflarıyla dolu, ama çoklukla eskilerin : Hubert H. Humphrey, önceki Başkan Yardımcısı; William J. Bratton, önceki polis komiseri, şimdiki Los Angeles Polis Müdürü v.b.


 
Sayı azalıyor

Fakat üyelik matrikülünde, bir zamanlar olduğundan çok daha az isim var: New York da 1929 da 346.413 iken bu gün 54.000 üye var. Üyelik II. Dünya Savaşı’ndan sonra, 1957 de 307.323’e kadar bir kez daha yükselip sonraki uzun düşüşüne başlamış.

Bü. Üs. Bidnick, New York Masonlarının kamu hizmetleriyle yoğun bir şekilde ilgilendiklerini, tıbbi araştırmaları finanse ettiklerini, şehirdeki devlet okullarının her sınıfı için birer tane olmak üzere 29,000 Amerikan bayrağı sağladıklarını açıkladı. Fakat yine de masonların toplandıkları gizli odalar var.

Niçin onları böyle odalara getiriyoruz? Temelde bizim ritüellerimizin hepsi eğitimsel olarak düzenlenmiştir. Size TV lerde gösterdikleri her şey, tüm varsayımlar yanlış diyor, Bidnick

Bize sıklıkla 'G' harfini niçin sembol olarak kullandığımızı soruyorlar. 'The da Vinci Code' tan önce buraya CNN den birisi gelmişti ve bize sadece İngilizce ve Almanca dillerinde Tanrı adının 'G' ile başladığını (GOD) söyledi. Ama masonluk bir eğitim kurumudur, bu yüzden 'G' geometri sözcüğünü tanımlar.

Ve duvarda bir vitray panel var, üzerinde gönye ve pergel içinde 'G' harfi var. Geometri yedi liberal sanattan biridir. Bir Mason diğer altısını hatırlamadığı zaman sadece başını kaldırıp yukarıya bakar, çünkü onlar tavanda yazılıdır: aritmetik, belagat, mantık, gramer, müzik ve astronomi. Dört temel erdem:metanet, basiret, itidal ve adalet de orada yazılıdır.

Bü. Üs. Bidnick, Masonların Tanrıdan, 'Evrenin Ulu Mimarı' olarak söz ettiklerini ekledi. Onu ve Mr. Savini' yi dinlediğimizde bunun hiçbir dini bağlantısı yok. Mr. Savini Masonluğun dogmalara karşı olduğunu söylüyor: " Masonluk, kişiye bir sembolü nasıl yorumlayacağını söylemez, dışarıdaki insanların (haricilerin) onu yorumlamaları için serbest bırakır.

Bir Loca toplantısı için üyeler mabetteyken neler olduğunu detaylarıyla anlatmıyorlar.

Mr Savini, örneğin gizli dövmeler olduğu yanlış anlamalarını ortadan kaldırdı.Masonluğun dövmelerle bir ilgisi yoktur, Mason olunca dövme yapılmıyor dedi. (Masonik olmamakla birlikte, kendisinin de dövmesi var.) Mr. Savini doların üzerindeki gözün, masonik bir sembol olmadığına işaret etti.Biz gözü kullanıyoruz, ama göz doktorları da kullanıyor. Ortada bir bağlantı yokken, eğer var olduğunu söylersek gülünç duruma düşeriz.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.


Eylül 04, 2011, 08:11:12 ÖS
Yanıtla #1
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 877
 • Cinsiyet: Bay

anatolia lodge no:1183 ile ilgilide bilgi verilebilir mi acaba ? ABD ve Türk masonları denilince önemli bir yeri olmalı sanırım.


Eylül 05, 2011, 02:35:01 ÖÖ
Yanıtla #2
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1665
 • Cinsiyet: Bay

Bay Waldow,
İlgili loca hakkında ne öğrenmek istediğinizi soru(lar) olarak yazarsanız, daha net olacaktır.
Sevgiyle


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
0 Yanıt
4011 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 25, 2006, 11:10:16 ÖÖ
Gönderen: MASON
8 Yanıt
44783 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 07, 2007, 01:48:42 ÖÖ
Gönderen: Asli
41 Yanıt
16742 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 19, 2018, 01:55:44 ÖS
Gönderen: Arais
47 Yanıt
66549 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 25, 2019, 06:26:42 ÖS
Gönderen: karahan
30 Yanıt
9530 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 11, 2007, 04:26:09 ÖS
Gönderen: Hamlet
11 Yanıt
4860 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 03, 2007, 04:37:22 ÖÖ
Gönderen: Fraternis
3 Yanıt
4865 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 02, 2007, 10:12:50 ÖÖ
Gönderen: ohannesburq
12 Yanıt
7077 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 24, 2008, 10:00:31 ÖS
Gönderen: aramis
Ekshi Sözlükte Masonlar

Başlatan LuckyEye « 1 2 » Yorumlar

13 Yanıt
7208 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 29, 2008, 03:44:37 ÖS
Gönderen: Genius Loci
13 Yanıt
11987 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 29, 2015, 09:17:00 ÖS
Gönderen: ARARAT