Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Atat├╝rk ve "arkadaslari"nin kurdugu T├╝rkiye Cumhuriyeti gercek anlamda bir Cumhuriyetmiydi?

Evet, gercek anlamda bir Cumhuriyetti ve halende ├Âyledir.
6 (20.7%)
Hayir, hicbir anlamda Cumhuriyetle alakasi yoktu ve halada yok.
3 (10.3%)
Evet, Cumhuriyetti ama Atat├╝rk"ten sonra gelenler rayindan cikardilar.
18 (62.1%)
Hayir, Cumhuriyet degildi ama sonradan yapilan devrimlerle olmaya calisildi.
1 (3.4%)
Bunlarin hepsi dis g├╝clerin oyunuydu.
1 (3.4%)

Toplam Oy Verenler: 18

G÷nderen Konu: CUMHURIYET ANKETI  (Okunma sayřsř 10545 defa)

0 ▄ye ve 1 Ziyaretši konuyu incelemekte.

Ocak 25, 2012, 02:43:04 ÷÷
Yanřtla #10
  • Ziyaretši

Say├Żn Al├żah yaz├Żn├Żzdaki "Ne var ki, bin sene kul ve ├╝mmet olarak ya├żam├Ż├ż bir toplumda, sizin anlad├Ż├░├Żn├Żz manada yenilikleri yapmak o kadar kolay olmasa gerek" c├╝mlesiyle sanki Cumhuriyet'in insanlar├Żn bilincini zorla laikle├żtirmesi gerekti├░i izlenimi b├Żrak├Żyor. Ertesinde de kad├Żnlar├Żn ├Âzg├╝rl├╝├░├╝nden bireysel bir fert olamay├Ż├ż├Żndaki nedenin din oldu├░u..

Ben de kad├Żn├Żn ├Âzg├╝rl├╝├░├╝n├╝n zaman├Żm├Żzdaki ├ža├░da├ż kad├Żn izlenimiyle ├Ârt├╝├żemeyece├░ini cinsel alt yap├Żlar├Żndan yola ├ž├Żkarak irdelemeye ├žal├Ż├żt├Żm. Cumhuriyet kavram├Żn├Żn ├╝lkemizde yap├Żland├Żr├Żlmas├Ż ├Âzellikle Atat├╝rk'├╝n d├╝nyas├Żn├Ż de├░i├żmesinin hemen ard├Żndan fazlas├Żyla fa├żist oldu├░u gibi bir genel ev patronunun kad├Żn haklar├Żndan ve kad├Żnlar├Żn ├Âzg├╝rce sevi├żemedi├░inden dem vurmas├Ż gibi erkek ruhunu ok├żayan bir yap├Ż g├Ârebiliyorum sadece. Aksi taktirde kad├Żnlar├Żm├Żza bir ├Âzg├╝rl├╝k getiremedi├░i gibi  aksine erkeklerin k├Żskac├Żna zorlad├Ż├░├Żn├Ż g├Âr├╝yorum. E├░er osmanl├Ż y├Ânetim modeli iyi irdelenebilirse zaman├Żm├Żzda Cumhuriyet ile ├Âv├╝n├╝len pek ├žok pozitif y├Ân├╝n zaten var oldu├░u g├Âr├╝lebilir. Art├Ż olarak hilafeti rahmetli Atat├╝rk'├╝n kald├Żrmad├Ż├░├Żn├Ż da g├Ârebilirsiniz. Masonluk gibi Hilafet de sadece rafa kald├Żr├Żlm├Ż├ż yok edilmemi├żtir. T├╝rkiye'nin islam co├░rafyas├Żna olan liderlik y├Ân├╝n├╝ g├Âremememizi sa├░lamak istemelerinin nedeni  bu co├░rafyada ola├░an ├╝st├╝ bir g├╝├ž haline gelebilece├░inden ve bat├Żn├Żn eskiden oldu├░u gibi diz ├ž├Âkmesini sa├░layaca├░├Żndan ├Ât├╝r├╝d├╝r. Aynen antimasonik d├╝├ż├╝nceye sahip insanlar├Żn Atat├╝rk'├╝ Mason d├╝├żman├Ż olarak yarg├Żlad├Żklar├Ż gibi zaman├Żm├Żz├Żn Atat├╝rk├ž├╝leri de onu Hilafet ve islam dininden uzak ve yok etmeye ├žal├Ż├żan biri olarak alg├Żl├Żyorlar. Ki hilafeti ortadan kald├Żrmak bir ├żirkette genel m├╝d├╝rl├╝kten istifa edip ├žayc├Ż olarak i├że devam etmek kadar garip bir durumdur. ├ťlkemiz cumhuriyet├ži ve Atat├╝rk├ž├╝ g├Âr├╝len insanlar├Żn elinde ├žok fazla ├żey kaybetmi├żtir. ├çok fazla yanl├Ż├ż bilgi oldu├░u i├žin Atat├╝rk de kullan├Żlarak ve  fazlas├Żyla bel alt├Żna vurularak sizin gibi Atat├╝rk├ž├╝ ve vatansever insanlar├Ż da kullanmaya ├žal├Ż├ż├Żyorlar.

Rahmetli Atat├╝rk'├╝n yapt├Ż├░├Ż ├żey arap sa├ž├Żna d├Ânen d├╝├░├╝mlenmi├ż a├ž├Żlmas├Ż imkans├Żz bir ipe cerrahi m├╝dahale yaparak d├╝├░├╝m├╝n ba├żlang├Żc├Żn├Ż ve biti├żini keserek ├ž├Âz├╝m bulmaya ├žal├Ż├żmak gibi duruyor. Bunu yaparken de akl├Ż selim insanlardan yard├Żm alm├Ż├żt├Żr. Bu y├╝zden ├ževresinde Masonlar vard├Żr. Bu ipi birbirine tekrar ba├░lamak ├╝lkemizde nasip olmam├Ż├ż bir durumdur. At├Żlan her d├╝├░├╝m mazideki arap sa├ž├Żna benzetilerek korkuyla kesilmi├żtir. Ba├░lanabilirse ├╝lkemiz fazlas├Żyla g├╝├žlenecektir diye d├╝├ż├╝n├╝yorum. K├Żsmet tabi ki her ├żey....

Sayg├Żlar├Żmla.
« Son DŘzenleme: Ocak 25, 2012, 03:46:00 ÷÷ G÷nderen: Masor1976 »

Ocak 25, 2012, 04:15:47 ÷÷
Yanřtla #11
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye
  • Ţleti: 875

Say├Żn Masor1976 ile ayn├Ż g├Âr├╝├żteyiz san├Żr├Żm. Hemen, hemen ├Âzg├╝rl├╝klerin yanl├Ż├ż anla├ż├Żlmas├Ż ve Cumhuriyet├žilerin cumhuriyeti korumak ad├Żna,di├░er ki├żileri yabanc├Żla├żt├Żrmas├Ż, ├Łslamc├Żlar├Żn da bunun ├╝zerine kendi kabu├░una ├žekilmesi,ve bir ├žok demokrasi ve cumhuriyet d├╝├żman├Ż kazan├Żlmas├Ż,kazan├Żlan d├╝├żmanlar bunlar m├Ż ? Sadece !! diye sormadan ge├žemiyorum.Sorunlar her ne kadar demokrasi ve cumhuriyetin tam olarak ileri toplumlar d├╝zeyinde ├Âz├╝msenememese  de kad├Żn├Żn ├Âzg├╝rl├╝├░├╝ say├Żn Masor1976 s├Âyledi├░i gibi bundan bin sene ├Ânce islamiyetle kad├Żnlara verilmi├żtir.Bu ├Âz├░├╝rl├╝k unutulmamal├Żd├Żr ki sadece arap toplumu i├žin ge├žerli bir ├Âzg├╝rl├╝kt├╝r.Bizim kad├Żn├Żm├Żz oba ya├żam├Ż kominen ya├żam gere├░i zaten ├Âzg├╝r zaten sayg├Żde├░erdir.Osmanl├Żdaki bir ├žok ├Âzellik kelimesi yerinde kullan├Żlm├Ż├ż bu konuda da hakl├Ż say├Żn Masor1976 Osmanl├Ż k├╝lt├╝r├╝ her ne kadar bir t├╝rk k├╝lt├╝r├╝ olarak g├Âz├╝kse de   bir ├žok ├╝lke ve imparatorlu├░a g├Âre ileri ├Âzg├╝rl├╝kler verilmi├żtir.Say├Żn Masor1976 ka├ž├Żrd├Ż├░├Ż sorun ise Osmanl├Żn├Żn art├Żk o muhte├żem dinamik islami k├╝lt├╝rl├╝ yap├Żn├Żn ├ž├Żkarlar ve oyunlar  ayyuka ├ž├Żk├Żnca i├że yaramaz hale geli├żidir.Bu i├że yaramazl├Żk buna ra├░men di├░er toplumlar├Żn g├╝├žs├╝z ve geride olmas├Ż Osmal├Żn├Żn da ├Âzg├╝rl├╝k├ž├╝ olmas├Ż nedeniyle bozulmaya ba├żlad├Żktan 300 sene kadar daha ayakta durmas├Żn├Ż sa├░lam├Ż├żt├Żr.Solcu hocal├Żr├Żm├Żz hep bize tarihimizden korkmay├Ż utanmay├Ż ├Â├░rettiler.Osmanl├Żn├Żn k├Ât├╝ ve aksak y├Ânlerini.S├Żrf kominiz├Żm sevdas├Ż ad├Żna.Tarafs├Żz bir tarih dinlemek f├Żrsat├Żm├Żz hi├ž olmad├Ż.Kendi ara├żt├Żrmlar├Żm├Żz hari├ž su anda da ayn├Ż y├Ânl├╝ eylemi bu h├╝k├╝met yap├Żyor.Arap├ža dersler milli g├╝venllik dersinin kald├Żr├Żmas├Ż yap├Ż├żan ├žal├Ż├żmalar, ordunun g├╝├žs├╝zle├żtirilerek herhangi bir ayaklanma durumunda orduya duyulan sayg├Żn├Żn azalmas├Żna y├Ânelik.G├╝├žl├╝ ordu, g├╝├žl├╝ t├╝rkiye, istemeyenlerin yada ba├żka reformlarda ya├żamak isteyenlerin sa├░lad├Ż├░├Ż bir durum ile kar├ż├Ż, kar├ż├Żyay├Żz.Herkes
her├żeyden ├żikayet├ži,sa├░c├Ż, solcudan, solcu,sa├░c├Żdan,islamc├Ż ,cumhuriyet├židen,mason,herkesden, Hilafetin kald├Żr├Żlmas├Żn├Żn etkileri ayr├Ż bir konu olarak a├ž├Żlabilir bence oalay├Ż t├╝rkiye ve co├░rafya olarak inceleyecek olursak.Osmanl├Ż o ├žayc├Ż r├╝tbesine ├żeyh├╝lislam ve uleman├Żn iktidar odakl├Ż ├žal├Ż├żmas├Ż y├╝z├╝nden,varm├Ż├żt├Żr.Oysaki ├žal├Ż├żmalar iktidar odakl├Ż olmasa ve bilim Osmanl├Żn├Żn geli├żme y├Żllar├Żnda oldu├░u gibi on plan da tutulsa b├Żrak├Żn 800 seneyi d├╝nya ├Âmr├╝n├╝n sonuna kadar ayakta duran bir imparatorluk halini al├Żrd├Ż.Bilime ve insana hala yat├Żr├Żm├Żn yap├Żlmad├Ż├░├Ż bir ├╝lkede ya├ż├Żyoruz.├ťmmet├žilik stratejik a├ž├Żdan daha ge├žerli t├╝rkl├╝k ilkesine bakaraktan fakat yeterli de├░il.Co├░rafyam├Żzda evrensel g├Âz├╝kse de,D├╝nyaya bak├Żld├Ż├░├Ż zaman yeter├Żnce evrensel de├░il artt├Żk t├╝rkiyenin bu t├╝r k├╝├ž├╝k hesaplardan ├ž├Żarak daha evrensel d├╝├ż├╝nemsinin zaman├Ż geldi bence t├Żpk├Ż Osmanl├Ż zaman├Żnda oldu├░u gibi evrensel ama├ž ve hedeflerle ├ž├Żkart ├Ârg├╝tlerinin pe├żinden ko├żmayan bir toplum yaratmak i├žin ├žok ge├žmi├ż say├Żlmay├Żz├žAs├Żl ama├ž cumhuriyet kuruldu├░unda bilim ve insana daha para yat├Żr├Żl├Żp geli├żmi├ż bir ├╝lke ve toplum yeti├żtirme gayesi iken bu gayeden ├žok uzakta hala sa├░c├Ż solcu Osmanl├Żc├Ż,Atat├╝rk├ž├╝ sohbetinden daha ileri gidemiyoruz.Bazen bir k├Żz├Żlderili olarak ya├żamak istiyorum.Sava├żtan ve kinden uzak do├░a ve toplum i├žin ya├żayan bir insan olmak ger├žek ├Âzg├╝rl├╝k bu olsa gerek ad├Żmda hatta uzun uzun oturup d├╝├ż├╝nen kartal olsun.Sonu├ž olarak geli├żen ve de├░i├żen d├╝nyada hi├žibir├żey amac├Żna hizmet edemez hale gelmi├ż olup bir tak├Żm ├ž├Żkar gruplar├Żn├Żn tekeline girmi├ż ve bu ├ž├Żkar gruplar├Ż bunlar├Ż kullan├Żr hale gelmi├ż bulunmaktadir.Masonlu├░un ├Ânemi de burada meydana ├ž├Żk├Żyor galiba masonlar t├╝m medeniyete hizmet i├žin ├žal├Ż├ż├Żyorlar.Her ne kadar bireysel bir geli├żim hedefleselerde ba├żlang├Ż├ž olarak.

Sayg├Żlar├Żmla
2050 de T├╝rkiye ├ž├Âl olacak ! A├░a├ž dikin, a├░a├ž diktirin....
Say├░├Żde├░er ├╝yeler, forumla ilgili her t├╝rl├╝ soru ve sorun i├žin l├╝tfen taraf├Żma ba├żvurunuz.

Ocak 25, 2012, 04:35:16 ÷÷
Yanřtla #12
  • Ziyaretši

Say├Żn Arais ben de size kat├Żl├Żyorum. Her toplumda g├Ârebildi├░im kadar├Żyla anlat├Żlan├Żn aksine insanlar iyi niyetliler ve bir anla├żma uzla├ż├Ż zemini yarat├Żlmas├Żna musade edilmedi├░i i├žin olu├żan ├żehir efsaneleri nedeniyle  topluluklar birbirinden korkar hale gelmi├ż durumda. O y├╝zden bir topluluk ekonomik, n├╝fus gibi a├ž├Żlardan g├╝├žlenince rejim hemen o d├╝├░├╝m├╝ kesiyor zannedersem bu tip yakla├ż├Żmlar osmanl├Żda da vard├Ż krall├Żktada vard├Ż komunizm ve demokraside de var. Ya ki├żisel ihtiraslar ve ├żirketsel ├ž├Żkarlar u├░runa ya da gereksiz bir korkuyla y├Żllarca emek verilerek yap├Żlan sosyal ve ki├żisel yap├Żlar gaz d├Âk├╝l├╝p yak├Żlagelmi├ż birka├ž saatte yok edilmi├żlerdir. Bu da toplumlar├Żn y├Żllarca bazen as├Żrlarca geri gitmesine neden olmu├żtur ayn├Ż zamanda da rejimlere d├╝├żman kitleler toprak alt├Żnda filizlenmi├ż rejimler bu filizleri yok edelim derken faydal├Ż mahs├╝l├╝ de yakm├Ż├żlar topraklar├Żn verimlili├░ini de yok etmi├żlerdir. E├░er osmanl├Ż ├Ârne├░in anlat├Żld├Ż├░├Ż kadar iyi bir rejim ve y├Ânetim olsayd├Ż milletler bu kadar ba├żkald├Żr├Ż sergilemezdi diye de d├╝├ż├╝n├╝yorum. Mutlaka osmanl├Ż da zamanla rejim yozla├ż├Żp insanlara bask├Żlar yaparak kendi insan├Żn├Ż d├╝├żman kazanm├Ż├żt├Żr. Hemen hemen her milletin ve eyaletin ba├żkald├Żr├Żda bulunmalar├Ż da bunun bir g├Âstergesidir. Yani cumhuriyeti yerden yere vurmak da hatal├Żd├Żr en az osmanl├Ży├Ż yerden yere vurmak kadar. Son dedi├░iniz gibi rejimlerden ve devletten medet ummaktan ├žok insanlar├Żn birbiriyle s├╝rt├╝├żmeyi b├Żrak├Żp farkl├Ż g├Âr├╝├żten ki├żilerin sar├Żlabildi├░i uzla├żmaya ├žal├Ż├żt├Ż├░├Ż bir d├╝nya yaratma ├žabas├Żna olmak gerekiyor. Aksi taktirde rejimler ne kadar balland├Żr├Żlsa da pratikte benzer fa├żist g├Âr├╝nt├╝ler sergileniyor..

Tarih bilgimin yetersiz olu├żu nedeniyle bu konularda en son konu├żmas├Ż gereken ve hata yapma ihtimali y├╝ksek biri olarak fazla fikir beyan etmek istemiyorum ve ustalardan da kendi a├ž├Żmdan cahilli├░imi mazur g├Ârmelerini ve bizi ayd├Żnlatmalar├Żn├Ż bekliyorum.

Sayg├Żlar├Żmla.

« Son DŘzenleme: Ocak 25, 2012, 04:53:20 ÷÷ G÷nderen: Masor1976 »

Ocak 26, 2012, 12:47:59 ÷÷
Yanřtla #13

Say├Żn Masor1976, Ben bir ger├že├░i vurgulamak istedim. Bunu siz nas├Żl anlars├Żn├Żz bilemem. Yanl├Żz ├żu kadar├Żn├Ż s├Âyleyebilirim. Fertler "laik" olmaz, "laiklik" devlet i├žin ge├žerli bir husustur.
      Daha fazlas├Ż san├Żr├Żm polimik konusu olacak.
       Sayg├Żlar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ocak 26, 2012, 01:56:55 ÷÷
Yanřtla #14

Say├Żn popperist bir konu ├╝zerinde ├žok duruyor. O da "b├Żrak├Żn insanlar nas├Żl ya├żarlarsa ya├żas├Żnlar, devlet olarak kural koyma, ki├żilerin ya├żam├Żna m├╝dahale etme" diyor ├Âzetle.
       Nitekim yaz├Żs├Żnda; (Fakat, ben insan├Żn "rahat" b├Żrak├Żld├Ż├░├Żnda,sa├░l├Ż├░├Żna kavu├żaca├░├Żna inan├Żyorum. Cumhuriyetle birlikte, 1000 y├Żll├Żk k├╝lt├╝r├╝ bir anda de├░i├żtirmek i├žin, devlet baba, halk├Żn├Ż modernle├żtirmek istedi. O halk├Ż a├ž├Żk├ža sevmedi, tasvip etmedi.Yani insan "rahat" b├Żrak├Żlmad├Ż.Rahat b├Żrak├Żlmad├Ż├░├Ż i├žin de muhafazakar savunmac├Ż tepkilerini geli├żtirdi, onu idealle├żtirdi, teorisini kurdu).
         (Sana ne kad├Żn├Żn ne giydi├░inden ? Devlet mi halledecek bu sorunu ?....) diyerek bu d├╝├ż├╝ncesini a├ž├Żk├ža belirtiyor.
         Say├Żn popperist  ile devlet tan├Żm├Ż ├╝zerinde her halde ayk├Żr├Ż d├╝├ż├╝yoruz. Benim anlad├Ż├░├Żm manada devlet en basitinden yasalarla, kurallarla ve kurumlarla halk├Żn├Żn huzur, g├╝ven ve refah i├žinde ya├żamas├Żn├Ż sa├░lamakla g├Ârevli bir olu├żumdur.  Devlet, bunu ger├žekle├żtirirken de baz├Ż ilkeleri belirler. ├ľrne├░in ; ├ža├░da├ż, modern, ├╝retken m├╝reffeh bir  toplum yaratma ilkelerine sahip bir devlet anlay├Ż├ż├Żnda, ba├░nazl├Żk, gericilik gibi ├ža├░d├Ż├ż├Ż olu├żumlara izin vermez. Bunun i├žin de gerekli yasal d├╝zenlemeleri yapar.
      Bunun tam tersi, kendi ├ž├Żkarlar├Ż i├žin halk├Żn├Żn inan├ž ve ├Ârflerinden istifade ederek, geli├żmeyi ├Ânleyip, ilerici , ayd├Żn ve modern anlay├Ż├żlara kar├ż├Ż ilkeleri olan bir devlet anlay├Ż├ż├Ż da  bir tak├Żm fetva ve yapt├Żr├Żmlarla ilkelerini ger├žekle├żtirmek isteyebilir.
       Yani devletler, yasalar ve kurallar koyarak toplumun ya├żam├Żna m├╝dahalede bulunabilir.
       Uygar bir toplum ve ├ža├░da├ż bir devlet anlay├Ż├ż├Żnda herkes istedi├░i gibi ya├żayamaz. Bir yandan toplumun kendi i├žinde koydu├░u yaz├Żl├Ż olmayan kurallara, bir yandan da devletin yasalarla koydu├░u kurallara uyulma zarureti vard├Żr.
        Uygar bir toplumda cadde ortas├Żnda t├╝k├╝r├╝p balgam├Żn├Żz├Ż atamaz s├Żn├Żz. Yada ben avaz├Żm ├ž├Żkt├Ż├░├Ż kadar ba├░├Żr├Żr, radyomu sonuna kadar a├žar├Żm, benim ├Âzg├╝rl├╝├░├╝m var diyemez siniz. Yada kime ne ben  panton giymem, i├ž ├žama├ż├Żr├Ż da giymem ├Âylece ├╝ryan gezerim, sana ne benim ne giyip giymedi├░imden  diyemez siniz. Yada hen├╝z  ├žocuk denilecek ya├żta  bir k├Żz├Ż evled├Żn├Żz olsa bile evlendiremez siniz. ├çocuklar├Żn├Żz├Ż satamaz s├Żn├Żz. Devletin ilkelerine ayk├Żr├Ż faaliyetlerde bulunumaz s├Żn├Żz. Ben okumak istemiyorum, sana ne benim okuyup yazmamdan diyemez siniz. Hatta ve hatta ben ya├żamak istemiyorum, ├Âlmek istiyorum, beni ├Âld├╝r├╝n  diyemez siniz. vs.vs.vs.
        Evet Cumhuriyet, 1000 y├Żll├Żk k├Âhnemi├ż  k├╝lt├╝r├╝ y├Żk├Żp modern bir toplum k├╝lt├╝r├╝ yaratma cabas├Żna girmi├ż, asl├Żnda bunda da b├╝y├╝k ├Âl├ž├╝de ba├żar├Żl├Ż olmu├żtur.
        Di├░er taraftan, say├Żn popperist  Cumhuriyeti kuranlar├Żn halk├Żn├Ż sevmedi├░i ├żeklinde bir ifade kullan├Żlm├Ż├żt├Żr ki bu ifade ise tam bir feciatt├Żr. Ne yani, kul- ├╝mmet olundu├░u zaman daha m├Ż ├žok seviliyor bir ├╝lkenin halk├Ż? ├×ayet O halk├Ż sevmeseydiler onlara kimliklerini kazand├Żr├Żrlar m├Ż idi ? Onlara se├žme- se├žilme hakk├Ż verirlermi idi?. Bir ulus yap├Żp ona millet vasf├Ż verirler mi idi ? Kad├Żn-erkek e├żittir derler mi idi ?
        Baz├Ż ├ž├Żkar guruplar├Żn├Żn Cumhuriyete ve onun kazan├Żmlar├Żna kar├ż├Ż olmalar├Żn├Ż anl├Żyorum. Benim anlayamad├Ż├░├Żm, Cumhuriyeti y├Żkarsak gelecek rejmin ne olaca├░├Ż ve  gelecek bu rejimin Cumhuriyetten daha ├žok mu kazan├Żm getirece├░idir.
       Sayg├Żlar-sevgiler.         

"Vur ama dinle beni"

Ocak 26, 2012, 07:38:34 ÷÷
Yanřtla #15
  • Ziyaretši

Say├Żn Al├żah, laiklik bireyler i├žin ge├žerli bir husus de├░il devletin laikle├żip dini gruplar├Żn ├žat├Ż├żmas├Żn├Ż ├Ânlemek a├ž├Żs├Żndan faydal├Ż bir y├Ânetim ├żeklidir hususunda ben de size kat├Żl├Żyorum. Fakat ├╝lkemizdeki laiklik anlay├Ż├ż├Żnda devletin dine ve dindar insanlara m├╝dahalesi mevcut olmu├żtu ve hala ├Ârne├░in ba├ż├Ârt├╝s├╝ ile kamu g├Ârevine e├░itim alabilmeye devlet izin vermek istemiyor. Alevi kesimin ciddi oranda nufus say├Żm├Ż olmas├Żna ra├░men sunnilere yap├Żlan kamu harcamalar├Ż Alevilere yap├Żlm├Żyor. Yani ilgin├ž olan her kesimi d├Ż├żlayan fakat kucakl├Żyor numaras├Ż yapan bir sistem hakim. Bu halk├Żn├Ż sevmeyen bir rejim g├Âr├╝nt├╝s├╝n├╝ ├Âzellikle darbede daha net olarak g├Ârebiliriz. Yani ├╝lkemizde ├Âylesine garip bir rejim hakimdir ki rejimin hangi kafa yap├Żs├Żna s├Żcak bakt├Ż├░├Ż me├žhuld├╝r. Ben ka├░├Żt ├╝st├╝nde olmas├Ż gereken laiklik ve cumhuriyet ilkelerinden ziyade ya├żanagelen devlet millet ili├żkisinden yola ├ž├Żkarak mevzuya bakmaya ├žal├Ż├ż├Żyorum sadece. Benzer ├żekilde say├Żn Popperist gibi mevzuya yakla├żanlar├Żn da cumhuriyet ilkelerini itelemekten ├žok cumhuriyet ilkeleri ad├Ż alt├Żnda alakas├Żz yap├Żlan uygulamalar├Żn iyi niyetli ele├żtiri ve kriti├░inin yap├Żlmas├Ż olarak g├Âr├╝lmesi gerekiyor.

Bence ├Ânce sorulmas├Ż gereken soru T├╝rkiye Cumhuriyeti'nin kuruldu├░u g├╝nden bu g├╝ne uygulayageldi├░i y├Ânetim sistemi Cumhuriyet kavram├Żyla ├Ârt├╝├ż├╝p ├Ârt├╝├żmedi├░idir. Zaman├Żn ├żartlar├Ż gere├░i hatalar├Żn yap├Żlmas├Żn├Ż filan anl├Żyorum ki istiklal harbinde ├żehit olan insanlardan daha fazlas├Żn├Żn devlet taraf├Żndan devrimler s├Żras├Żnda as├Żlarak veya zindanlarda ├ž├╝r├╝t├╝lerek ├Âld├╝r├╝ld├╝├░├╝ iddialar├Ż da var fakat zaman ve ├żartlar de├░i├żse de uygulama ├Ârfle├żmi├ż ve yap├Żlan hatalardan ders al├Żnamam├Ż├ż gibi duruyor. T├╝rk Sanat M├╝zi├░inin tek medya unsuru olan TRT de yasakland├Ż├░├Ż garip bir ├╝lkede ya├żad├Ż├░├Żm├Żz├Ż unutmamak gerekiyor.

Mazide ya├żan├Żlan olumsuzluklara bak├Żp gelece├░e ├╝mitsiz kalmak yanl├Ż├żt├Żr fakat ister istemez siyasilerin yapt├Żklar├Ż hatalar├Żn faturas├Żn├Ż millet ├žok ac├Żlar ├žekerek ├Âdedi├░i i├žin benzer hatalar├Żn ya├żanmamas├Ż i├žin milletimizin ├žok uyan├Żk olmas├Ż gerekiyor.

Sayg├Żlar├Żmla.

Ocak 26, 2012, 06:12:54 ÷s
Yanřtla #16
  • Uzman Uye
  • Ţleti: 1828

Arkadaslar merhaba,

konuyu acan kisi olarak biraz moderat├Ârl├╝k yaparsam umarim bana kizmazsiniz. Konuyu acarken amacim ├Âzellikle cumhuriyetimizin kurulus asamasinda net├╝r yanlislar ( varsa eger ) yapildi vs.vs.vs.
Buna ilaveten  ├Âzellikle sayin Masor1976 su c├╝mlesi etrafindada devam edersek daha iyi olur d├╝s├╝ncesindeyim,

Alřntř
Bence ├Ânce sorulmas├Ż gereken soru T├╝rkiye Cumhuriyeti'nin kuruldu├░u g├╝nden bu g├╝ne uygulayageldi├░i y├Ânetim sistemi Cumhuriyet kavram├Żyla ├Ârt├╝├ż├╝p ├Ârt├╝├żmedi├░idir.

Enderin saygilarimla

Ocak 26, 2012, 09:08:19 ÷s
Yanřtla #17

Alřntř
Say├Żn popperist  ile devlet tan├Żm├Ż ├╝zerinde her halde ayk├Żr├Ż d├╝├ż├╝yoruz. Benim anlad├Ż├░├Żm manada devlet en basitinden yasalarla, kurallarla ve kurumlarla halk├Żn├Żn huzur, g├╝ven ve refah i├žinde ya├żamas├Żn├Ż sa├░lamakla g├Ârevli bir olu├żumdur.  Devlet, bunu ger├žekle├żtirirken de baz├Ż ilkeleri belirler. ├ľrne├░in ; ├ža├░da├ż, modern, ├╝retken m├╝reffeh bir  toplum yaratma ilkelerine sahip bir devlet anlay├Ż├ż├Żnda, ba├░nazl├Żk, gericilik gibi ├ža├░d├Ż├ż├Ż olu├żumlara izin vermez. Bunun i├žin de gerekli yasal d├╝zenlemeleri yapar.

Say├Żn Al├żah'├Żn bu paragraf├Żn├Żn ilk c├╝mlesine tamamen kat├Żl├Żyorum. Bu konuda ayr├Ż d├╝├ż├╝nd├╝├░├╝m├╝z s├Âylenemez. Yasalar, birlikte ya├żayan insanlar├Żn d├╝zen i├žinde hayatlar├Żn├Ż s├╝rd├╝rebilmeleri i├žin ├żartt├Żr. Benim kat├Żlmad├Ż├░├Żm ikinci c├╝mledeki prensiplerden baz├Żlar├Ż. Devlet, insanlar├Ż bi├žimlendirme ayg├Żt├Ż de├░ildir. Yani onlar├Żn nas├Żl bir tarzda ya├żayaca├░├Żna kar├Ż├żma hakk├Ż yoktur. Devlet bu hakk├Ż hi├žbir yerden almaz. ├ľrne├░in devlet modernlik-gericilik tan├Żm├Żn├Ż yap├Żp, sonra sadece "kendi tan├Żm├Żn├Ż yapt├Ż├░├Ż modern"in hayatta kalmas├Żn├Ż sa├░lay├Żp, di├░erinin ├Ân├╝ne engeller ├žekemez. Bunu yapt├Ż├░├Ż anda fa├żizme ula├żm├Ż├ż olur. Cumhuriyette nerede yanl├Ż├żl├Żk yap├Żld├Ż diye sorulan sorunun cevab├Ż da budur. Devlet bunu yapt├Ż├░├Ż anda kendili├░inden eriyip, bitip t├╝kenecek olan ├żeyi g├╝cendirip, ye├żertir ve savunma tepkisi olu├żturur.

Sayg├Żlar
Karanl├Żklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare

Ocak 26, 2012, 11:00:25 ÷s
Yanřtla #18

Say├Żn popperist, herkesin istedi├░i ├żekilde ya├żad├Ż├░├Ż bir rejimden s├Âz ediyor her halde. Yani bir nevi "muz" cumhuriyetinden. ├ľrnekleme yaparsa konuyu daha g├╝zel a├ž├Żklam├Ż├ż olur diye d├╝├ż├╝n├╝yorum.
      Sayg├Żlar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ocak 26, 2012, 11:13:26 ÷s
Yanřtla #19

Say├Żn Masor1976, ger├žekten laik bir ├╝lkede, Diyanet ├Ł├żleri diye bir kurum olmaz. Alevilerin haks├Żzl├Ż├░a u├░rad├Ż├░├Żna gelince;  bu, Cumhuriyetin kurulu├żunda olmam├Ż├żt├Żr. Asl├Żnda Alevilerin b├Żrak├Żn haks├Żzl├Żklara u├░ramalar├Żn├Ż, katliamlara maruz kald├Żklar├Ż  devreler de Osmanl├Ż zaman├Żnda olmu├żtur. Bu nedenledir ki, Cumhuriyetin kurulu├żunda  Aleviler b├╝y├╝k katk├Ż sa├░lam├Ż├żlard├Żr. Ne var ki, Cumhuriyetten rahats├Żz olan kesimlerin olu├żturduklar├Ż kadrolar y├Ânetime ge├žtik├že, Aleviler yine haks├Żzl├Żklara u├░ram├Ż├żlard├Żr.
       Fakat, b├╝t├╝n bunlar├Żn sorumlusu bizatihi Cumhuriyet de├░il, onu gerekti├░i ├żekilde uygulayamayanlard├Żr.
       Sayg├Żlar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"