Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Masonluğun gençlerle olan ilişkisi  (Okunma sayısı 4819 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 24, 2012, 09:46:01 ÖS
 • Ziyaretçi

Merhaba
Rotaract Kulüpleri yönetiminde bulunan birisi olarak en çok karşılaştığımız soruların başında, forumda da sıklıkla dile getirilen Masonluk ile Rotaract ilişkisinin olup olmadığı geliyor. Bizler de klasik söylem olan doğrudan bir ilişkinin olmadığı cevabını vermekteyiz. Fakat görmekteyiz ki bu kulüplere katılmak isteyen gençlerin çoğu her ne kadar inkar edilse de Masonluk-Rotaract bağlantısı için üye olmak istemekte ve kulüp içerisinde de bu bağı hissetmek istemektedir. Gelen bazı üyeler bu bağlantıyı göremeyince kulüplerden kopmaktadır.

Bir soru sormaktan ziyade bu konuya dikkat çekmek isterim ki ileride mason olmasında fayda görülecek gençlerin bu yolda yürümeleri için neler yapılmaktadır. Yoksa belirli bir yaşa kadar hiçbir bağlantı kurulmadan sadece bireyin mason olacak yaşa ve şartlara kavuşması mı beklenmektedir ? Gençler ile tanışma-tanıtma projeleri geliştirilmesini çok isteriz.


Mayıs 25, 2012, 08:09:42 ÖÖ
Yanıtla #1
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


Çoğu Batı ülkeleri olduğu gibi Türk Masonluğu'nda da gençlerle tanışma ve tanıtma projeleri hep gündemde tutulmuş olan bir konudur. Bu bağlamda Türiye'deki üç büyük locanın da iki yüksek derece otoritesi masonik kuruluşun da belirli bir düzeye kadar özveride bulunmaya pek istekli olduklarını biliyorum.

Ancak özveride bulunma isteği, tasarımlarır düşünceden eyleme geçişine yetmiyor. Kuruluşun dşında bulunan bir kişi "Niçin şöyle şöyle girişimlerde bulunulmuyor?" diye rahatça bir zsorgulamada elbette bulunabiliyor. Fakat o kuruluşun içinde bulunan kişilerin öyle öyle girişimlerde bulunulabilmesi için ne gibi engellerle ve sorunlarla karşı karşıya geldiğini ya bilmiyor ya da umursamıyor. Konuya tek yönlü olarak bakılınca böyle bir düğüm ile ortaya çıkıyor.

Ancak bu hiçbir şey yapılmadığı anlamına da alınmamalı. Yapılıyor. Bunun yapıldığını, ancak içinde bulunanlar, katılanlar biliyor. Kuruluşlar bu bağlamda birtakım başka örgütler gibi reklam ya da propaganda yapmıyor; ne yaptıkları kamu oyuna duyurmak bakımından çok da hevesli bir tutum takınmıyor. Bu gibi programlara katılan gençler de, katıldıklarında o tutumun doğru olduğunu anlıyor, benimsiyor ve ona göre davranıyor.

Türkiye'de başka ABD olmak üzere diğer bazı Batı ülkelerinde bulunan gençlik organizasyonları gerçekleştirilebilse sorun olmayacak. Fakat bu hiç de sanıldığı kadar kolay bir iş değil. Bilir misiniz ki, gençler için izcilik çok önemli, çok değerli ve çok yararlı bir uygulama alanıdır. İzciliğin temelinde yatan felsefe, Masonluk ile pek uyumludur. Ancak yurdumuzda izcilik bile büyük zorluklarla, bir dünya kısıtlama ve denetim altında, ne yazık ki pek sınırlı bir düzeyde yürütülebilmektedir. Oysa izciliğin Masonluk gibi ezoterik bir yapısı, bir öğretisi yoktur. (Aslında vardır da, bu biraz kendiliğinden oluşur.) Kimileri izciliğe de şiddetle karşıdır çünkü bunu bir militarist eğitim gibi görür. İzcilikteki durum böyle olunca Masonluktaki durum bakımından daha ne beklersiniz?

Bakın burada pek ilginç bir forum var. Başka hiçbir kaynakta bulunamayacak kadar çok bilgi, bu forumun arşivinde yer alıyor. Siz, bu satırları okuyan forum üyesi tüm bu arşivi baştan sona inceleyip Masonluğun öğrenilebilecek her şeyini öğrendiniz mi? Aradığınız, merak ettiğiniz ama bu arşivde yer almayan şeyleri yüreklice sordunuz mu? Bunları incelemeleri içi tanıdığınız gençleri bu siteye  ne ölçüde yönlendirdiniz? Bir işin yapılmasını başkalarından beklemek kolaydır; siz de bunun ucundan tutmak üzere bir katkıda bulunmaya var mısınız?

Bu sözlerim Sayın karaimvi'ye özel değil, geneldir. Çünkü o sadece kendisinin değil, başkalarının da düşündüklerini yansıtıyor. Bu sitenin genç üyeleri ileri yaşlardaki üyelerinden çok daha fazla. Bakalım onlar ne yapıyor bu bağlamda? Bir şey yapmak için ne denli istekliler? Yapabilecekleri şeylerin ne olduğunu ben mi anlatayım onlara?       

   
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Mayıs 25, 2012, 08:41:22 ÖÖ
Yanıtla #2
 • Ziyaretçi

Öncelikle açık ve güzel şekilde verdiğiniz cevabınız için çok teşekkürler...

Sizin belirttiğiniz hususların Türkiye'de çok zor olduğu hepimizce malum ve bence insanları daha erken yaşlardan itibaren eğitmek bu nedenle önemlidir. 18 yaşını doldurmuş bir genci dogmatik ve kalıp önyargılardan arındırmak mı kolaydır yoksa belirli yaşa gelene kadar birçok önyargıyla donatılmış bireyin fikriyatına baştan silmek mi kolaydır. İşin uzmanı değilim ama her zaman ağaç yaş iken atasözümüzü yabana atmamak gerekir.

'' Sadece başkalarından beklememek gerekir ; Siz bu konuda neler yapıyorsunuz ? ''Sorunuzun ilk cevabını ben vermiş olayım.  Öncelikle her zaman sitem ettiğimiz Masonluğu, Rotary ve Lions'u halkın çoğu bilmiyor, bilenlerin çoğu da önyargılı düşüncesini ortadan kalkdırmak adına Başkanı olduğum  kulübüm ile olabildiğince  halkın her kademesine yönelik projeler yapmaktayım. Yardımda bulunduğumuz ve birlikte projeler yaptığımız okullarda , hastanelerde, köy okullarında, bahar şenliklerinde, üniversitelerde kulübümüzü tanıtmak ve kendimizi anlatmak adına güzel işler yapmaktayız. Bu başarılı işlerin takdirini her kademeden görmekteyiz.

Kendi üyelerim ile yine kurumlarımızın doğru algılanmasına adına fikri çalışmalar yapmaktayız. Üyelerimi sadece bir hayır kurumunda olmadıklarını, bizlerin köklü bir geçmişi olduğu ve buna sahip çıkmaları  vurgulamaktayım. Bu fikri toplantılarda sitenizden ve doğru kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre anlatımlarda bulunuyoruz. Şuan benim üyelerimin tamamı Hiram Usta'nın hikayesinden, renklerimizin sembollerimizin anlamına, toplantılarda neden çan'a vurduğumuza kadar tüm fikri bilgiye hakimdir.

Benim bu konuyu açmamdaki maksat da belki bizler gibi bireysel bazı işler yapmaya çalışan gençlerin bir arada bulundurulması ve Sizlerden edindiğimiz doğru bilgilerin, daha fazla yerlere bizler vasıtasıyla ulaştırılması olabilir.
« Son Düzenleme: Mayıs 25, 2012, 08:45:56 ÖÖ Gönderen: karaimzvi »


Mayıs 25, 2012, 09:13:14 ÖÖ
Yanıtla #3
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


Elbette, bunların yapılması çok güzel. Zor ve ağır yürür ama böyledir diye hiçbir şey yapmamak çok yanlış olur.

Madem konu Rotaract kulüplerdiyle bağlantılı olmak üzere Masonluk üzerine bilgilenme oldu, acaba şöyle girişimlerde bulunuldu mu: Bir ya da iki ya da üç mason derneğine başvurulsa... Denilse ki, "Biz şöyle bir grup olarak Masonluk konusunda bilgilenmek istiyoruz.  Bizim toplantı yerimizde ya da sizinkinde bir araya gelsek, sizin bu konuda belirleyeceğiniz kişiler bizi bu konu üzerinde bilgilendirse... Bunu öyle tek bir toplantı biçiminde değil de, belli bir program çerçevesinde yapsak... Böylece biz de bilgilenmiş gençler olarak çevremizdeki ilişkilerimizde Masonluğa ilişkin doğruları anlatma olanağını elde etmiş olsak..."

Böyle bir girişim acaba nasıl sonuçlanır?

Ben olumlu bir sonuç elde edilebileceği görüşündeyim. Yeter ki böyle bir projeye sahip çıkılsın; bu girişim içtenlikle ve uygun düşecek bir biçimde yapılsın.

 
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Mayıs 25, 2012, 09:21:46 ÖÖ
Yanıtla #4
 • Ziyaretçi

Bizler en doğruyu en doğru yerden öğrenmeye hazırız. Bu forum vasıtasıyla  buradan duyurmuş olalım hem de sizler bize nereye ve nasıl başvuracağımız konusunda yönlendirme yaparsanız çok seviniriz. Zira daha önce  ulaşabildiğimiz yerlere mail attık ama ulaştı mı ulaşmadı mı bilmiyoruz, geri dönüş yapan olmadı.


Mayıs 25, 2012, 11:33:49 ÖÖ
Yanıtla #5
 • Seyirci
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 75
 • Cinsiyet: Bay

Masonlar genç olarak kendi çocuklarıyla ilişki kuruyorlar genelde. Dışarıdaki gençlere pek soğuklar..

http://www.mason.org.tr/index.php?option=com_content&task=view&id=64
Her emir özgürlüğün suratında patlayan bir tokattır!
Michail Bakunin


Mayıs 25, 2012, 11:49:10 ÖÖ
Yanıtla #6
 • Ziyaretçi

Masonlar genç olarak kendi çocuklarıyla ilişki kuruyorlar genelde. Dışarıdaki gençlere pek soğuklar..

http://www.mason.org.tr/index.php?option=com_content&task=view&id=64


Çevremde hatta üyelerim arasında Mason çocukları var. Fakat onların bir çoğunda Masonluğa karşı heyecan görmediğim gibi içlerinden ailesi bu kurumun içerisinde diye eleştirenler dahi çıktı.

Belirttiğim hususlar sayın ADAM'ın da dediği gibi belki yapılıyordur  ama babası, dedesi Mason olmayan, buna karşılık Masonluk için faydalı olabilecek nitelikli gençlere soğuk bakılmamasını isteriz. Sonrasında Masonlarca veya diğer masonik kurumlarca ilgilenilmeyen başarılı, nitelikli gençler cemaatlerin, anti-masonik yapıların içerisine çekilmekte veya sadece eğlence dünyası içerisinde zaman öldürmektedir.  Bugünün gençleri yarının büyükleri olacak ve zamanında güzel değerlendirilen gençlik gelecek için yatırımdır.

« Son Düzenleme: Mayıs 25, 2012, 11:55:02 ÖÖ Gönderen: karaimzvi »


Mayıs 25, 2012, 03:33:28 ÖS
Yanıtla #7
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 322
 • Cinsiyet: Bay

Bir zamanlar bu konu da bende fikrimi ve merakımı konu açarak duyurmuştum.
Link: http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=10470.0

Şuan Masonluğa karşı hiçbir ilgim yok. Benim ne Masonluğa faydam olur, ne de Masonluğun bana. Buradayım çünkü burayı fikir paylaşma platformu olarak görüyorum. Dünya' da genç bireylerin fikirlerini hiçbir kurum, kuruluş, birlik vs. kaldıramaz. Aksine, mevcut düzen gençlerin olağan üstü fikir ve inançlarını bir daha geri kazanmaması amacıyla budamak ister. Bunun için gereksiz eğitim ve sınav yönetmelikleri çıkarır, insanın doğasına aykırı fikirler yerleştirir, düşünen değil robot nesiller kazandırır. Eğer, rejimin sahiplerini tehdit edecek bir unsur olursa küresel kriz çıkarılır, sistem bunun için vardır. Diyalektik düşündüğünü zanneden, tek bir konu da değil bir çok konu da bilgili olmanın kendisine yarar sağlayacağını düşünen insanlar da var. Bu insanların yaptıkları işe bakarsanız da insanların duygularını, sistemin kişiler üzerinde oluşturduğu zafiyetleri sömürmek için gece gündüz düşündüklerinin farkında bile değillerdir. Masonlukta, bu Dünya' da yaşayan bir olgu olduğuna göre, mevcut rejimler değişmeden, genelin dışına çıkamaz. Bu kadar açık ve net söylüyorum.


Mayıs 26, 2012, 12:58:46 ÖS
Yanıtla #8
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


Bu başlık altında Sayın b12 bir açıklama almayı hak ediyor.

Masonların kendi çocuklarıyla ilgilenmelerinden daha doğal bir şey elbette olamaz. Fakat başka gençlerle ilgilenmediklerini söylemek de doğru olmaz. Bunu söylerken, masonların bu bağlamda ne gibi etkinler gösterdikleri kesinlikle biliniyor gibi bir izlenim ortaya atılmaktadır. Dikkat: Masonlar reklam ve propagandadan pek hoşlanmadıkları için ne yaptıklarını bilemeyebiliriz.

Şunu göz önüne getirelim: Herhangi bir mason kuruluşu sıradan bir dernek değildir. Ezoterik yönteme uygun olarak çalışan bir kurumdur. Kendi özgü bir çalışma yöntemi vardır. Bu çalışma yöntemi de, katılacak olan kimselerin mutlaka bir "kefalet" altında olmasını gerektirir.  Dolayısıyla, başka bazı derneklerde olduğu gibi her isteyen gidip mason örgütlerinin çalışmalarında bulunamaz. Davet edilebilir ama o davet edilen kişinin mutlaka bir kefili vardır.

Masonların çocukları herhangi bir şekilde bir mason lokali ve mabedinde yapılacak olan bir toplantıya katılırken, oraya ellerini kollarını sallayarak kendi başlarına değil, bir mason aracılığı ile gitmektedirler. Kişiyi bir konuk olarak oraya her kim götürüyorsa onun kefilidir.

İşte sorun belki de buradadır. Fakat bunu böyledir diye abartmak doğru olmaz. Çünkü bu yöntem, bu tarz bir uygulama hiçbir ezoterik yönü olmayan bir dernek, bir kulüp için bile geçerlidir. İstediniz diye herhangi bir derneğin lokalini gezemezsiniz; istediniz diye herhangi bir dernek ya da kulübün herhangi bir düzeydeki toplantısına katılamazsınız. O dernek ve kulüpler de size kendilerini tanıtmak amacıyla sizi bir toplantıya davet edeceklerse, bu onların kendi bileceği bir şeydir ve siz bu bağlamda bir başvuruda bulunur da başvurunuza olumsuz bir yanıt alırsanız bunu sorgulayamazsınız. Çünkü böyle işlere kalkışmak, kişinin kendi istemlerini başkalarının hak ve özgürlüklerinin üzerinde tutması gibi bir durum yaratır. Bir kişi bunu yapmak bakımından kendini haklı/yetkili görüyorsa, ona söylenebilecek bir söz kalmaz; onun hakkından yasalar gelir.
 
« Son Düzenleme: Mayıs 26, 2012, 01:03:00 ÖS Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
58 Yanıt
35946 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 24, 2015, 09:38:15 ÖS
Gönderen: ARARAT
9 Yanıt
6607 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 24, 2011, 12:02:28 ÖS
Gönderen: WaleC
2 Yanıt
8042 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 20, 2009, 11:33:04 ÖÖ
Gönderen: ADAM
11 Yanıt
13595 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 29, 2010, 12:24:21 ÖÖ
Gönderen: merimac
2 Yanıt
13779 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 29, 2011, 11:48:57 ÖS
Gönderen: Masor1976
0 Yanıt
4065 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 04, 2011, 01:49:27 ÖS
Gönderen: ceycet
4 Yanıt
6909 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 07, 2011, 08:44:54 ÖÖ
Gönderen: ceycet
0 Yanıt
3774 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 06, 2011, 12:19:33 ÖS
Gönderen: Maledictum
2 Yanıt
1810 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 24, 2013, 04:12:24 ÖS
Gönderen: yazbenide
1 Yanıt
1941 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 22, 2014, 08:30:51 ÖS
Gönderen: aydın didim