Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Masonluktan ayrılan kişiler ve sonraki hayatları..  (Okunma sayısı 10302 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 26, 2012, 01:48:06 ös
 • Seyirci
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 75
 • Cinsiyet: Bay

Merhaba dostlar..

Şöyle bir sorum olacak, aslında bu tek bir soru değil iki soru ancak tek başlıkta toplamak daha doğru olur diye düşündüm..

1 -  Masonluğa girdikten bir kaç yıl sonra ayrılan üyelerin ayrılma sebepleri nelerdir? Bu konuda istatistiki bir araştırma var mıdır? Ağırlıklı olarak masonluktan ayrılma sebepleri nelerdir? Masonluğa kabul edildikten sonra ayrılan kişilerin sayısı yüzde olarak kaç üzerinden ifade edilebilir?

2 -  Masonluktan ayrılan bireylerin daha sonraki hayatları denetim altında tutuluyor mu? Verilen sırların ve  öğrenilen ritüelleri başkalarına anlatma tehlikesi üzerinde duruluyor mu? Kişi masonik sırları deşifre ederse ne gibi yaptırımlar uygulanıyor..

Saygılar..
Her emir özgürlüğün suratında patlayan bir tokattır!
Michail Bakunin


Mayıs 26, 2012, 02:44:56 ös
Yanıtla #1
 • Forum ve Uye Yoneticisi
 • Aktif Uye
 • *****
 • İleti: 889
 • Cinsiyet: Bay

Sayın b12

Bu soru daha önce soruldu.Yanıtı forumda mevcut bi bakın istersiniz.

Sayın ADAM'ın bir yazı diziside mevcut aşağıda yer alıyor ve bu konuyla ilgili açılmış diğer konular.

Mason arkadaşlar yinede yanıtlarsa seviniriz tabii.


Saygılarımla
« Son Düzenleme: Mayıs 26, 2012, 02:48:33 ös Gönderen: Arais »
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.


Mayıs 26, 2012, 02:50:41 ös
Yanıtla #2
 • Seyirci
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 75
 • Cinsiyet: Bay

teşekkürler sn arais..

açıkcası arama yapmadan açtım başlığı. bahsettiğiniz konuyu bilmiyorum ama eminim bu başlık altında daha farklı yanıtlar da gelecektir..

saygılar..
Her emir özgürlüğün suratında patlayan bir tokattır!
Michail Bakunin


Mayıs 26, 2012, 03:54:02 ös
Yanıtla #3
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


Bir kişi herhangi politik partiye girerek etkinlik gösterir. Bir gün gelir; şu ya da bu şekilde ayrılır. Neden?

Bir kişi herhangi bir dernek ya da kulübün üyesi olur. Bir süre sonra şu ya da bu şekilde ayrılır. Neden?

Mason olan bir kişinin bir süre sonra Masonluktan ayrılışı da işte ondan.

Ancak ağırlıklı olarak Masonluktan ayrılmanın, kendi dileğiyle istifa ederek ya da kesin bir ilgisizlik sonucu ister istemez düzensiz ilan edilerek ayrılmanın nedeni, bunun böyle olacağı, daha Masonluğa girişten bellidir. Hani "Balık baştan kokar." derler ya, işte tıpkı onun gibi... Bir kişinin Masonluğa girdikten sonra en geç birkaç yıl içinde ayrılacağı, daha girişi sırasında bilinir. Boşuna girmiştir o Masonluğa; ya bir hevesle, ya bir merakla, ya bir denemek için, ya bir çıkar kaygısıyla, özetle Masonluğun ne olduğunu ve ne olmadığını iyice bilmeden, ilkelerine ve yöntemine tam bir uyum gösterip göstermeyeceğini ölçmeden ve gönülden "mason" olabilmek için kendine bir yaşamsal çizgi çizmeden hatta belki bu deneyim için biraz da maske takarak.

Bu kişilerin yüzdesini bulmak bilmek, çok mu önemli?... Aslında bulunur öyle çok gerekliyse. Ancak bu bağlamda asıl önemli olan nicelikten çok şu sözünü ettiğim niteliksel durum...

Sanırsınız ki Masonlukta masonlara olağanüstü birtakım sırlar veriliyor. Yok öyle bir şey... Ritüeller çok mu gizli? Hiç de değil. Müasonluğa girmiş olan kişi bunları Masonluktan ayrılınca anlatırsa ne olur? Hiçbir şey.

Olan bir şey varsa o da şu: Zaten bir onur noksanı vardı; onu bir kez daha perçinledi.

Ancak böyle kişiler tek tük, bir istisna olarak çıkar.

Masonluktan ayrılmış masonların çoğu, Masonlukta bir mason olarak üstlenmiş bulunduğu görev ve yükümlülüklerine, loca toplantılarına katılmak ve ödenti vermek dışında Masonluktan ayrıldıktan sonra da bağlı kalır. Masonluk ile bağlantılı olarak açıklamaması gereken şeyleri açıklamamaktaki özenini sürdürür. (Bunu yapmayacak, gereksiz boşboğazlık edecekse zaten ayrılmadan önce de öyledir.) Bundan hiç kuşkunuz olmasın.

Böyle bir konu gündeme geldiğinde hep sorulur: Nedir bu açıklanmaması gereken şeyler?

Bunun ne olacağını söyleyeceğim. Belki pek aptalca bulacaksınız ama ne yazık ki işte bundan başka bir şey değil.

O gün Üstad-ı Muhterem kardeşlere dedi ki, "Falanca kardeşimiz çok ağır hasta. Ailesine hemen aramızda şu kadar para toplayarak destek olmalıyız." İşte bu hiç kimseye anlatılamaz.

O gün bir mason adayı hakkında işlem yapılırken, masonlardan birisi kalkıp o kişinin aleyhinde konuştu ve onun için şöyle böyle bir kişi olduğu için aramıza girmesinin uygun olmayacağını söyledi. İşte bu hiç kimseye söylenemez.

O gün üyelerden biri, örgüt içinde yapılacak seçimlerde falanca göreve aday olacağını belirterek, locasının üyesi kerdeşlerin bu bağlamda kendisine destek vermesi ricasında bulundu. Masonluğun dışında bu hiç kimseyi ilgilendirmez.

Bir toplantıdaki konu üzerinde birbirleriyle çok farklı tutum ve eğilimleri olan iki mason, hayli sert bir tartışmaya girip sonunda kavga ettiler. Kol kırılır, yen içinde kalır. Böyle bir olay duyurulmaz.

Daha anlatayım mı?

Yoksa siz Masonlukta tüm bunlardan çok farklı, bambaşka, çok önemli, çok değerli, olağanüstü  birtakım sırlar bulunduğunu sanmayı hâlâ sürdürüyor musunuz?

   
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Mayıs 26, 2012, 05:15:44 ös
Yanıtla #4
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 731
 • Cinsiyet: Bay


Sanırsınız ki Masonlukta masonlara olağanüstü birtakım sırlar veriliyor. Yok öyle bir şey... Ritüeller çok mu gizli? Hiç de değil. Müasonluğa girmiş olan kişi bunları Masonluktan ayrılınca anlatırsa ne olur? Hiçbir şey.


Yoksa siz Masonlukta tüm bunlardan çok farklı, bambaşka, çok önemli, çok değerli, olağanüstü  birtakım sırlar bulunduğunu sanmayı hâlâ sürdürüyor musunuz?Sn ADAM,
Yaklaşık olarak 2 yıldır bu foruma üyeyim ve burada masonlukla ilgili öğrendiklerimin büyük çoğunluğunu masonlardan değilde sizden öğrendiğimi itiraf etmek isterim. Bilginize ve görgünüze takdir ettiğimi ifade etmek isterim. Bu işin ayrı bir yönü.

Yukarıdaki ifadelere benzer değerlendirmeleri önceki yazılarınızda da belirtmişiniz. Bu ifadeler çok iddialı değil midir acaba?

Bu forum sitesinin kurucusu Sn Mason bile yazılarında masonların sırları olduğunu, bunları öğrenenlerin bazen şaşırdığını söylerken siz mason olmayan bir kişinin ( Aslında mason olup olmadığınızı hiçbirzaman açık olarak söylemediniz galiba ancak bazı ifadelerinizden masonlar bilir onlar dan bekleyelim gibi) bu sırların olup olmayacağını nasıl bilebildiğini  açıklanmayacak  özel bir nedeni yoksa sizden öğrenebilir miyim?

1- Çünkü sizinde ifade ettiğiniz gibi burası masonluk hakkında doğru bilgi alınması adına önemli bir site.

2- Murat Ayfer Özgen'in kitabında da masonların sırları olmadığı herşeyin günümüzde bilinebileceğini söylüyor. Acaba oradan aldığınız bilgilerle mi sırların olmadığını söylüyorsunuz?

3- Aktif mason olabilirsiniz, belkide masonluktan ayrılmış bir kişi olarak ayrıntılı bilgiye sahipsiniz. Belkide bir harici olarak tanıdığınız mason arkadaşlarınızdan edindiğiniz bilgiler ve okumalarınızla bunları söylüyorsunuz.

4- Sonuç olarak ben sayın Mason'a mı inanacağım yoksa size mi?

Umarım yukarıdaki ifadeler içinde forum kurallarına aykırı bir şey yoktur.

Saygılarımla.

Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti


Mayıs 26, 2012, 05:27:39 ös
Yanıtla #5
 • Seyirci
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 75
 • Cinsiyet: Bay

Sn. adam her zamanki gibi sorulan soruya gayet açıklayıcı ve bilgilendirici bir yaklaşımla cevap vermiş.. kendisine teşekkürlerimizi sunuyoruz. ancak bu sefer sanki bişeyler eksik kaldı gibi :) çok da samimi cevaplar gelmedi gibi..
Her emir özgürlüğün suratında patlayan bir tokattır!
Michail Bakunin


Mayıs 26, 2012, 06:11:22 ös
Yanıtla #6
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


Sayın asimov bilir ki, kişiyi sorgulamak yerine yazdıklarını sorgulamak gerekir.

Ben biraz iddialı mı yazıyorum?... Olabilir. Diyelim ki öyleyim. Siz bana inanmayın. Sayın MASON ile yazdıklarım arasında çelişkiler mi var? Olabilir. Ona güveniyorsanız ona inanın; o sizin bileceğiniz şey. Bence araştırın. Sayın MASON bu sırlarla karşılaşınca insanın şaşırdığını söylüyor. Doğrudur. Basitliğine şaşırabilir insan.

Hiç kimsenin dediğine inanmayın. Başka kaynaklara bakın. İşte Sayın asimov bir kaynaktan söz ediyor. Sanırım yazdıkları güvenilir olarak benimsenen bir yazarın kitabı o. İsterseniz ona inanın. Fakat bence yine inanmayın, araştırın.

Masonluğun elbette kendi içinde sırları var. Fakat bunlar öyle birisinin orada bilip de size gösterebileceği, öğretebileceği şeyler değil. Hep diyorum ya, sırlar Masonluğu yaşamakta. Onu yaşayacaksınız ki öğrenesiniz.

Bir de ritüel konusu var. Bunu da hep diyorum ya, o bir tiyatro (Tanrının oyunu) ve sırlar o tiyatroda. Okuyarak olmaz, izleyeceksiniz ki anlayasınız. Öğrenmekle olmaz, anlamak gerek.

Bunlar hiç kimsenin bilmediği, sadece Masonların bildiği şeyler değil. Kimileri Masonluktan niçin ayrılıyor biliyor musunuz? Masonluğun sırlarını edenemediği için. Ne yazık ki onlar zaten edinemeyecekti Masonluğun sırlarını. Gönüllü değildiler ki buna...

Falanca derecenin sözcüğü... Aman sakın daha alt derecedekiler bunu öğrenmesin; büyük sır... Geçiniz!... Günümüzde yenilir yutulur bir şey değil bu. Fakat bir masonun bir diğerine "Kardeşim!" deyişi gönlünden koparak; ona sarılışı; onu gerçekten de kardeş bilişi. İşte bu önemli ve çok değerli bir sır. Mason olmadıkça öğrenilemez, anlaşılamaz, anlaşılıp anlatılmasına kalkışılır ama anlatılamaz.

Bütün bunların üzerine Sayın b12 yanıtları içtenlikli (samimi) bulmamış olduğunu söylüyor. Eksik de kalmış. Peki. Sorulursa içtenlikli yanıt verelim eksik kalmış olanlara ayrıntılarıyla burada olabildiğince. Fakat verilen yanıtın içtenlikli olduğuna güvenmek gerek. Güven olmayınca zaten olmaz.
 
 
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Mayıs 26, 2012, 06:30:52 ös
Yanıtla #7
 • Seyirci
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 4170
 • Cinsiyet: Bay

Sn.Asimov

Sevgili dostlar sn.asimovun bahsettiği kitabı şu ara bende okuyorum belkide aklınızdaki bir çok soruların cevabı var orada.Aranan sırlar konusunda bende sn.adam gibi düşünüyorum ne güğzel bir kaç başlık açıklamış sır buna denir işte.Masonlukla ilgili belkide beklenti çıpası çok yüksek belkide masonluğun dünya yönetimi üzerindeki etkisinden olsa gerek hemen hemen tüüm araştırmasılar aslında konunun o tarafının etkisi altında kalıyorlar.Masonluğu ne kadar gözünüzde büyütüp akılalmaz anlaşılamaz boyutlara taşırsanız sorularınızın ardı arkası kesilmez hale gelir.

Bir dergahtaki sufi geleneği ile mesela mevlananın batıni yönü ile bir karşılaştırın masonluğu aslında inasana verdiğide öğrettiği öğretişde farklı değil temel ahlak kavramları üzerine bir insan bina ediliyor asıl anlaşılması gereken konu bence sadece budur.

Özdemir erdoğan masonluğa girip çıkmış,sinan aygün masonluğa girip çıkmış onları araştırın okuyun anlarsınız beklentileri ile örtüşmeyince nasıl hayal kırıklığı yaşamışlar.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo


Mayıs 26, 2012, 06:37:06 ös
Yanıtla #8
 • Seyirci
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 75
 • Cinsiyet: Bay

sn adam..

Aslında bizlerin söylemek istediği bu kadar yoğun kabalistik öğretilerle donatılmış bir derneğin, dışarıdaki insanların bilse dahi işine yaramayacak bilgilerden fazlasını sunmuyor oluşunun mantıksızlığıdır.. Mason localarında kullanılan damalı zeminin bile bir sürü ezoterik anlamı vardır. Boyutlar arası geçişi ifade eder.. Mabedin girişindeki iki sütun ( Jakin & Boaz ), üç sütun Chochmah, Geburah ve Chesed ciddi anlamlar ihtiva eder.. Ve bunun gibi bir sürü sembol.

Daha fazla da uzatmak istemiyorum.. Neticede tek başınıza bir mücadele veriyorsunuz, sitedeki 33. derecelerde ses seda yok.. Cevaplarınız kabulümdür.
Her emir özgürlüğün suratında patlayan bir tokattır!
Michail Bakunin


Mayıs 26, 2012, 07:18:54 ös
Yanıtla #9
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


Yine başlık dışına sapmış konu üzerinde boğuşacağız anlaşılan...

Masonlukta öyle "yoğun kabalistik öğreti" falan yoktur. Kabalistik nitelikli dereceler Masonluğun sadece Mizraim-Memfis Riti'nin hayli ileri aşamalarında söz konusudur. Diğer ritlerin bir bölümünde şöyle kısaca bir değinilip geçilir ki, o da daha çok sadece Sefirot üzerine kuruludur. (Eski ritlerden bazılarında varmış ama onlar 19. yüzyılda kalmış.)  Sefirot Kabala'da geçer ama Kabala Sefirot demek değildir.

Varsayımlarımızla yanlışlar yapmayalım. Biliyorsak bildiğimizi söyleyelim.

Masonluktaki her fiziksel öğe elbette simgesel değerler taşır ve simgesel yorumlamalara açıktır. Bunlar, Masonluğun felsefesinin temelini oluşturur. Böyle olması Masonluğun ezoterik bir kurum oluşunun gereğidir. Başka türlüsü zor düşünülebilirdi.  Ancak bunlara çeşitli simgesel anlamlar verilişi ve hepsinin bir dünya görüşü içinde yoğrularak değerlendirilişi Masonlukta "birtakım sırlar" olduğunu göstermez.

(Bu arada ortadaki üç sütun ile bir düzeltme yapalım: Onlar İon, Dor ve Korint sütunlarıdır. Eğer Sefirot kapsamındaki Chohmah, Chesed ve Geburah sözcüklerinin Masonlukta nasıl bir yere oturtulabileceği düşünülecek olursa, bunlar için başka yerler göstermek gerekir. Bu ise forum kurallarının 17. maddesine aykırı düşceği için burada daha fazla ayrıntıya girmek doğru olmaz. Üstelik çok çok ayrıntıda kalan bu bilgi, genel bilgileri işlediğimiz bu ortamda akılları karıştırmaktan başka işe yaramaz.)


 
   
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
4 Yanıt
2852 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 08, 2008, 04:46:58 ös
Gönderen: Veritas
51 Yanıt
28072 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 03, 2010, 06:13:33 ös
Gönderen: Waldow
60 Yanıt
25010 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 14, 2012, 06:44:55 ös
Gönderen: karahan
11 Yanıt
14404 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 29, 2010, 12:24:21 öö
Gönderen: merimac
2 Yanıt
8927 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 22, 2010, 08:20:33 öö
Gönderen: ADAM
2 Yanıt
4235 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 29, 2015, 08:18:31 öö
Gönderen: ADAM
11 Yanıt
6564 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 08, 2013, 04:53:17 ös
Gönderen: yihaak
4 Yanıt
3786 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 24, 2013, 07:36:35 öö
Gönderen: ADAM
16 Yanıt
5331 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 07, 2015, 10:43:36 ös
Gönderen: BULGARIA
5 Yanıt
3207 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 16, 2015, 04:13:51 öö
Gönderen: karahan