Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Dunning-Kruger Sendromu  (Okunma sayısı 2464 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 10, 2012, 01:58:06 ös
 • Mason
 • Orta Dereceli Uye
 • *
 • İleti: 55
 • Cinsiyet: Bay

Okuyacağınız yazıyı değerli bir arkadaşımdan aldım, sizlerle paylaşmak istedim...

.........


İki psikiyatri uzmanı, 10 yıl kadar önce bir teori ortaya atmış şöyle ki ;

"Cehalet, gerçek bilginin aksine, bireyin kendine olan güvenini artırır."

Ve bunun üzerine bir araştırma başlatıldı. Fizyolojik ve zihinsel alanda yapılan çeşitli uygulamaların sonucunda şu bulgulara ulaşıldı:

· Niteliksiz insanlar ne ölçüde niteliksiz olduklarını fark edemezler.
· Niteliksiz insanlar, niteliklerini abartma eğilimin-dedir.
· Niteliksiz insanlar, gerçekten nitelikli insanların niteliklerini görüp anlamaktan da acizdirler.
· Eğer nitelikleri, belli bir eğitimle artırılırsa, aynı niteliksiz insanlar, niteliksizliklerinin farkına varmaya başlarlar.

Cornell Üniversitesi'ndeki öğrenciler arasında bir test yapıldı ve klasik "Nasıl geçti?" sorusuna öğrencilerden yanıtlar istendi...

Soruların yüzde 10'una bile yanıt veremeyenlerin “kendilerine güvenleri” müthişti. Onların "testin yüzde 60'ına doğru yanıt verdiklerini" düşündükleri; hatta "iyi günlerinde olmaları halinde yüzde 70 başarıya bile ulaşabileceklerine inandıkları" ortaya çıktı.

Soruların yüzde 90'ından fazlasını doğru yanıtlayan-lar ise “en alçakgönüllü” deneklerdi; soruların yüzde 70' ine doğru yanıt verdiklerini düşünüyorlardı.

Tüm bu sonuçlar bir araya getirildi ve Dunning-Kruger Sendromu'nun metni yazıldı:

“İşinde çok iyi olduğuna” yürekten inanan ‘yetersiz’ kişi, kendini ve yaptıklarını övmekten, her işte öne çıkmaktan ve aslında yapamayacağı işlere talip olmaktan hiçbir rahatsızlık duymaz! Aksine her şeyin hakkı olduğunu düşünür!
Ancak bu ‘cahillik ve haddini bilmeme’ karışımı mesleki açıdan müthiş bir itici güç oluşturur.

‘Eksiler’ kariyer açısından ‘artıya’ dönüşür.

Sonuçta, ‘kifayetsiz muhterisler’ her zaman ve her yerde daha hızlı yükselirler…

Bu arada, gerçekten bilgili ve yetenekli insanlar çalışma hayatında ‘fazla alçakgönüllü' davranarak öne çıkmaz, yüksek görevlere kendiliklerinden talip olmaz, kıymetlerinin bilinmesini beklerler... Tabii beklerken kırılır, kendilerini daha da geriye çekerler... Muhtemelen üstleri tarafından da ‘ihtiras eksikliği’ ile suçlanırlar..."

N'olur fazla mütevazi olmayın!...

"Siz de çevrenize şöyle bir bakın" diyeceğim ama eminim bu satırları okurken bile aklınızdan bir dolu yüz, bir dolu isim geçti...

Bence Dunning ile Kruger'in, bu çalışmalarıyla 2000'de, Nobel yerine Harvard Üniversitesi'nin Ig Nobel'ini alma nedeni "cahil olmamalarıydı".

Gönlümün nobelini bu ikiliye vererek yazımı Bertrand Russel'in bir sözüyle bitiriyorum:

“Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır.”

(Alıntıdır.)

.........

Anlatılanlar belki size de tanıdık gelmiştir. Düşüncelerle örtüşen yazıları okumak, insanda paylaşma isteğini doğuruyor.

Sevgiler.
Ekim 10, 2012, 02:51:00 ös
Yanıtla #1
 • Mason
 • Orta Dereceli Uye
 • *
 • İleti: 55
 • Cinsiyet: Bay

"Dunning-Kruger Sendromu" psikiyatrinin, yani tıp biliminin konusudur. Alıntı'yı "Psikoloji Bölümü" altında verme nedenim, psikoloji ve psikiyatri konularının ayrımını bir çırpıda yapamamamdan kaynaklı. İşin tıp alanı boyutu haricinde, yazıda psikolojik ve sosyolojik etkiler daha çok gözümün önüne gelmekte, tabii siz de daha bir çok farklı alanı bu yazıda görebilirsiniz, yazıyı okurken farklı alanlar ile meşgul olabilirsiniz. Yazıda yer yer alıntı sahibine olduğunu düşündüğüm, artık kaç el değiştirdiyse yazı belki de alıntı sahipleri demeliyiz, değerlendirmeler mevcut. Çeşitli değerlendirmeler ve alıntı sözlerin kullanıldığı  yazı, konu başlığına çok oturmuyor olsa da umarım sizin de hoşunuza gitmiştir.

Saygı ve sevgilerle.


Ekim 10, 2012, 09:37:38 ös
Yanıtla #2
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3155
 • Cinsiyet: Bay

Alıntı
Niteliksiz insanlar, niteliklerini abartma eğilimin-dedir.

Tamda Siyasete giripte Mal ve Mülk sahibi olup, sağda solda konuşanları özetlemiş.Helede Türkiye denen Ülkede kifayetsiz ,cahil vb. İnsan müspetteleri birde Devlet Memuru oldu ise  efendinin yanına girerken ne oldum delisi karşısındakine olmadık zorluk çıkarır, nedeni basittir sistem bu tip insanları orlara yerleştirip Toplumun ne kadar cahil ve beceriksiz İnsan olduğunu empoze ederler .Konu basit dışardan olaya bakan yabancı da yahu bunlar en akıllıları buysa gerisini koy ver gitsin diyerek hiç bir şekilde dünyada kaale alınmıyoruz.

Bence Akıllı kesim bu tip İnsanların Sorgulama mantığının olmadığını bildikleri için istedikleri şekilde toplumu yönlendirip sömürürler. Geçen gün Tv seyrederken Tubitakta çalışan bir şöför arkadaşın FİZİK bölümü mezunu olduğunu söyleyince konuk resmen Halkım adına kahroldum .YAZIK HAKİKATEN BU İNSANLAR KOLAY YETİŞMİYOR... Saygılar


Not: Bu toplumun içinden çıkan MASON 'lar ; neden bu ülkemdeki Basitliği yok etmek için harekete geçmiyorlar anlamıyorum. Sadece bendeki bir Öneri ...
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus


Ekim 10, 2012, 10:56:16 ös
Yanıtla #3
 • Ziyaretçi

Aklı başında olan herkes; zaten bunun bilincinde. bunu dile getirdikleri için teşekkür borçluyuz çünkü  ‘kifayetsiz muhterisler’ olsalar bile 'akıllılar' genellikle kaybedecekleri çok şeyi olduğunu bildikleri için bunu dile getirmeye cesaret edemezler. ama bazı akıllılar'da vardır ki kifayetsiz muhterisler sayesinde dünyanın kaderini perde arkasından belirleme amacı peşindedirler. bu yüzden akıllıları mütevazi ve çakal ;) gibi sınıflara ayırmakta yarar var. örnek:  Kifayetsiz Muhteris:Türkiye Başbakanı arkasındakiler:Petrol tüccarları,sanayici ve İş adamları.


Ekim 10, 2012, 11:06:07 ös
Yanıtla #4
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3155
 • Cinsiyet: Bay

Alıntı
:Petrol tüccarları,sanayici ve İş adamları.Zaten Oyunun kuralını koyan bu zumre. Onlardan daha üstteki Tabaka PARA SİHİRBAZ' ı diye anlatılan KAYMAK TABAKA' dır . Sonuçta o kaymak tabaka PARA' ya hareket kabiliyeti kazandırmak zorundadır . Bu hareket sonucu elde edilen nemaya , kısaca FAİZ denir. Yersin yemezsin FAİZ'i ama sistem bunun üzerine dönüyor ABD ve İsveç gibi yerlerde nerdeyse Faiz oranı % 0 a yakın ilğinç.ANLAYANA arz ederim.  WHY ?
Saygılar...
« Son Düzenleme: Ekim 10, 2012, 11:10:46 ös Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus


Ekim 10, 2012, 11:34:20 ös
Yanıtla #5
 • Mason
 • Orta Dereceli Uye
 • *
 • İleti: 301
 • Cinsiyet: Bay

Çok sevdiğim bir söz var; "Cahil cüretkâr olur, kendini âlim sanır"...
"Dilimin sınırları, dünyamın sınırlarıdır."
Ludwig Wittgenstein


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
0 Yanıt
2680 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 10, 2008, 12:14:11 ös
Gönderen: shemuel
4 Yanıt
3403 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 08, 2010, 04:44:44 ös
Gönderen: Genius Loci
0 Yanıt
1136 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 12, 2015, 03:06:06 ös
Gönderen: MysticMind