Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Tanrının Cinsiyeti Sorunu ve Masonluk Bağlantısı  (Okunma sayısı 10571 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 16, 2012, 09:11:13 öö
Yanıtla #20
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay

Sayın katılımcılarımız bu konuyu öylesine darmadağın etti ki, bence bana çekip gitmek kaldı.

Birkaç tümce yazacak ve sonra çekip gideceğim. Bu işi karmakarışık eden katılımcılarımızın o gereksiz yazılarını, yer yer atışma ve çekişmelerini silmekle de uğraşmayacağım. Benim zamanım onlarınkinden daha değerli çünkü.

Ben derim ki;

Tarih öncesi ve Antik Çağ uygarlaklarında eril tanrı da vardı, dişil tanrı da. Hatta tanrılar desek çok daha doğru.

Dişil tanrılar her zaman ve her kültürde öncelikliydi.  Anaerkil toplum düzeninden ataerkile geçiş ile birlikte bu iş tersine döndü. Diyalektik sentez de unutuldu. Düalizm egemen kılındı.

Sonra da giderek tüm tanrıları tek tanrıda birleştirdi insan, zaman zaman ve yer yer düalizmi korumaya kendini zorunlu hissetse de...

Bir diğer deyişle tanrı zaten bir insan icadıydı. Doğada gerçekten olup olmadığı belli değil. Ne var olduğunu kanıtlayabilirsiniz ne olmadığını; varsa, ne erilliğini ne dişilliğini hatta birleşikliğini ya da cinsiyetsizliğini. Bu bağlamda kimilerinin "kanıt" diyerek ileri sürdüğü aslında hiç de kanıt falan değildir; delil bile değildir. Sacede o açıdan bakılırsa öyleymiş gibi görünür. İnanmak isteyenler rahat eder.

Üstelik bu tek tanrıcıların en üyük iddialarından biri putların yok edilmesidir. Önceki çok tanrıcı dinlerin putlarını ellerinden geldiğince fiziksel olarak yok etmiş, ancak bunun üzerine kendi tek putlarını yaratmışlardır. Hem sadece bir kavram olarak değil, somut bir nesne olarak. (Öncekiler ise ne kadar çok sayıda tanrıya sahip olurlarsa kendileri o kadar mutlu ve güçlü hissederdi.)

Tanrının dişil ya da eril olması Masonluğun ilgi konusu değildir. Bu bağlamdas hiçbir bağlantı yoktur. Benzerlik bile yoktur.

Masonlukların bazılarında Tanrı kavramı vardır ve çok önemlidir. Kimileri onu Yüce Varlık ya da Ulu Yaradan olarak gösterir. Kimileri anlatımlarında Evrenin Ulu Mimarı kavramıyla özdeşleştirir. (Evrenin Ulu Mimarı kavramını tanrı kavramıyla özdeşleştirmeyenler de var.) Tüm bunların hepsinde Tanrı erildir çünkü kadınların bu örgüt çerçevesinde mason olabileceği zaten benimsenmez.

Kadın masonların bulunduğu örgütlerde ise dişil nitelikli bir Tanrı kavramı ile ilgilenilmez.

Evrimci, gelişimci, liberal ya da özgürlükçü denilen masonluk kanadında da bu zaten bir kurumsal ilgi konusu değildir. İsteyen istediğine inanır. Bunun irdelenmesi ancak bir bilimsel bilgi aktarma/edinme bağlamında söz konusu olabilir.


Tüm diyeceklerim bu kadardır. Bu başlık bağlamında hoşça kalınız.


 
« Son Düzenleme: Aralık 16, 2012, 09:19:21 öö Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Aralık 16, 2012, 09:33:06 öö
Yanıtla #21
 • Skoç Riti Masonu
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 3742
 • Cinsiyet: Bay

Sayım peacewings,
Kabul buyurunuz ki biz de insanız. Ters yanımızda olabilir. Eğer dediklerimizi anlamamak derdindeyseniz, ki öyle, sataşmaya devam etmek istiyorsanız, ki öyle, özel mesaj gönderebilirsiniz.

Ama tavrınız çok ilginç... Eski ahitteki ayeti yazsaydım (ki numarasını da verdim) herhalde elimizde ayette var Yunus gibi bir geyiğe girmeyecektiniz. 

Devam etmeyeceğinizi umuyorum.

Sn. Adam,
Sizin dediklerinizin çok benzerini dediğimizi düşünüyorum. "İsteyen istediğine inanır", "masonluk kimin neye inandığı ile ilgilenmez" Masonlugun kendine ait bir Tanrısı yoktur. Dolayısıyla o Tanrı'nın cinsiyetine de ilgi göstermez.

Sizin de devam etmeyeceğinizi umuyorum. Hele hele her konuyu Muntazam Masonluğa getirip, liberal masonluk  iyidir, cagcıldır, muntazam Masonluk çağ dışıdır gibi bir geyiği de bir daha döndürmeyeceginizi umuyorum. Artık gercekten baydı.

Saygılarla.
« Son Düzenleme: Aralık 16, 2012, 11:40:53 öö Gönderen: symbol »


Aralık 16, 2012, 04:18:43 ös
Yanıtla #22

Elbet bu başlık altında bir takım sıkıntılar, yer yer konudan uzaklaşmalar ve kırıcı davranışlar olmuş olsa da,  bu bir haricinin Masonluğa olan ilgisini azaltmaz. Masonluğun dünyası bu forumdaki Masonlardan ve bu forumdan ibarette değildir üstelik. Hem burasının bir aile gibi olduğu, her ailede zaman zaman tartışmaların olduğu da bir gerçektir.

Sayın skullG diyor ki, özel mesaj atsaydın! Ben bugüne kadar birkaç kez Sayın skullG'ye özel mesaj attım. Bu iletilerimde bazı paylaşacağım yazıların forum içeriğine uygun olup/olmadığını sordum kendilerine. Cevap vermediler. Şimdi diyorlar ki: özel mesaj atsaydınız! Nedendir bilinmez, bana komik geldi. Hele ki benim niyetim sataşmakmış. Bunu da özel mesajla yapacakmışız. Ne güzel! Demek özel mesaj kısmı bunun için varmış! Bilemem, ben öyle bir niyetle kullanmıyorum. İsteyenler kullanabilir.

Ben ısrarcı hatta iddialıydım da! Niye mi? Bu forumda Masonların ağızlarından cümleler öyle alınıyor da o yüzden! Ben tamamdır deseydim, buradaki açıklamaların nicesini göremeyecektik. Üstelik belki deseydim belkiyle olmaz deyip azarlanacak, malum deyince de yine azarlanacak... Her neyse. Hariciler de insan elbet. Hele onların heyecanı, takdir edilmesi gereken bir heyecandır!

Bu başlık altında bir takım sorularıma en azından konunun Masonlukla ilgili olan bölümüne yeterli cevabı almış bulundum. Bunun için teşekkürler. Fakat bu cevaplar da beraberinde yeni sorular getirdi. Örneğin: gayb aleminde sırlara ermek. Bunu biraz açabilsek... Gayb alemindeki Büyük Okul neresidir ki? Masonlukta tanrıya sınırlar çizilmediği söylenir sık sık. Acaba tek bir tanrıya inanmak yerine politeist(çok Tanrılı) olan bir kimse Mason olabilir mi? Ayrı bir başlıkta irdelense keşke.

Saygılarımla.« Son Düzenleme: Aralık 16, 2012, 04:22:15 ös Gönderen: peacewings »
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus


Aralık 16, 2012, 04:29:17 ös
Yanıtla #23
 • Mason
 • Orta Dereceli Uye
 • *
 • İleti: 269

 Allah, gaybdan dilediğini peygamberine bildirir. Nitekim Kuran-ı
Kerimde, O, bütün gaybı bilendir. Fakat gaybına dair ilmini, seçtiği bir resulden başka hiç kimseye açmaz; çünkü O (Allah Teala), onun (o peygamberin) önünden ve ardından gözcü melekler dizer. Sure-i Cin, 26-27 buyurulmuştur.Demek ki, Allah  gaybi ilimlerden dilediğini peygamberine bildirirken, ona, koruyucu melekler göndererek, şeytanların kulak hırsızlığı yapmalarına ve bu bilgileri karıştırmalarına mani olmuştur.


Burada mühim bir hususa daha işaret etmeden geçmeyelim: O peygamber de, bu gaybe dair ilimlerden, varisleri olan alimlere dilediği kadarını bildirir...

Gayb, şimdiki zamana ait olabileceği gibi, geçmiş veya gelecek zamana ait de olabilir.

İnsanoğlu, ilim sahasında ne kadar ilerlerse ilerlesin, bildikleri, bilmediklerinin yanında yer küreye nisbetle zerre, deryaya nisbetle bir damla bile olmaz.

Saygılarımla...
Tek bildiğim hiçbir şey bilmediğimdir.
(Socrates)


Aralık 16, 2012, 04:35:50 ös
Yanıtla #24
 • Seyirci
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 4170
 • Cinsiyet: Bay

Sorularıma hala cevap alamadım başlıkla ilişkilendirmek için;
Tanrının cinsiyet sorunu varmı?
var ise bilinen en eski uygarlıklarda bu na dair bir bilgi varmı ne şekildre irdelenmi?
Tüm bunlardan sonra konu başlığı ile ilişkilendirelim.

saygılarımla
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo


Aralık 16, 2012, 04:58:25 ös
Yanıtla #25

Bu başlığa ve sorularım için ayırdığı vakitten ötürü Sayın symbol'e teşekkürler. Ben her ne kadar gayb gibi görünmez bir alemin varlığını akla ters olarak bulsam da... Bu benim şahsi fikrimdir. Doğal olarak bu Masonluğu ilgilendirmez. Elbet insanın bildikleri okyanustaki bir zerre gibidir. Ama okyanusun geri kalanı da akılla bilinebilir. Görünmez alemler ile değil. Ben böyle düşünürüm. Bu düşüncem Masonlukla çelişiyor mu? Demek ki çelişiyor.

Sayın karahan ise ısrarcı. Geçmişten günümüze bir irdeleme istiyor. Bu forumda böyle bir irdelemeyi yapsa yapsa Sayın ADAM yapabilir (elbet isterlerse hariciler ve Masonlar da). Kendileri bu başlık altında olmasa da ayrı bir başlık altında belki bu konuya değinirler diye düşünüyorum.

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus


Aralık 16, 2012, 05:32:57 ös
Yanıtla #26
 • Seyirci
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 4170
 • Cinsiyet: Bay

Israrımın tek bir nedeni var oda başlıktan dolayıdır.
Israrımın aslında özel bir nedeni yada yapımdan kaynaklanan bir sebebi yok.

Masonluk ile bağlantısının irdelenmesi bana çok mantıklı gelmiyor her olayı masonluk ile ilişkilendirirsek bunun sonunu alamayız.
Böyle bir soru muhakkak o medeniyetlerdede sorulmuş ve cevabı aranmıştır ve o bilgi herne ise bir şekilde buraya kadar gelmiştir ,masonlar bu konu ile ilgilenmediklerini aslında açıkça söylediler yada ben öyle anladım.

Anlatmaya çalıştığım şey böyle bir bilgi var ise bunu masonlar bulmuş değildir masonlar bilgiyi ancak değerlendirip bir karar vermişlerdir olsa olsa bu kadar olur.

Allahın bilinen bir tasviri yok adı üstünde gayb,bilimeyenide erkemi?dişimi?,sarışınmı mavi gözlümü belritici sıfatlarla tanımlamaya çalışırsak ozaman bilinmez yani gayb özelliği kalmaz.

Dolayısı ile masonlarında farklı düşündüğünü sanmıyorum

şimdi bana gelirsek neye inanıyorum

Allah benim için bilinmezdir,bilinmez ama hissedilemez değildir,hissedilebilen allahmıdır onuda ben bilemem.
Gözün ile nasıl baktığına nasıl görmek istediğinede bağlı aslında.
Allah erkekmi dişimi diye kafa patlatanlar muhakkak vardır işin o tarafı devam ede dursun azcık empati yapalım bari tam anlayalım.

Ben tanrı olsam bir yaradılış yapsam ve canlı nesli yaratsam sonrada bunların çoğalması için yani üremesi için bir sistem yapmam lazım bununda sadece 2 yolu var

1.Kendim gibi yaratma vasfı veririm yarattıklarımada onlarda kendi istedikleri g,ibi çoğalsın
2.üremesi için böyle bir yöntem kullanırım.

Bakınız allahın erkek yada dişi olmasınında bir mantığı kalmıyor,sadece gereklilik arzeden bir yapının gereğini yapmış oluyor.

Israr ettiğim sorunun cevabına gelince bence o medeniyetlerde düşünmüşlerdir ve allaha eril yada dişi diye sıfatlandırmışlardır muhakkak ama bundan ötesinin olması mümkün değil.Onlarda nasıl görmek ve nasıl olmasını arzu etmişlerse o yönde görüş bildirmişlerdir.

Benim için bu konu bu kadar bu iş gaybe girer ve bilinemez.

saygılarımla
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo


Aralık 16, 2012, 06:10:26 ös
Yanıtla #27
 • Skoç Riti Masonu
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 3742
 • Cinsiyet: Bay

Sayın peacewings forum kurallarını tekrar okuyunuz! Eğer devam etmek istiyorsanız özel mesaj atınız. Hala bunu söylüyorum. Bunu ozel mesaji satasmamk icin kullanin diye soylemiyorum. illa dediklerime karait gelmek istiyorsaniz, buyurun devam edin. ama bu sekilde devam edecekseniz daha evvel uğradığınız yaptırımın yinelemesi yoluna gitmek mecburiyeti hasıl olacak.

Ayrıca bana 1 tane özel mesaj gondermissiniz 3.12.2012 tarihinde G harfi ile ilgili bir yazı ile ilgili... Cevap yazmadım kesın vargilar vardı. Sustuğumda da bir bildigim vardı. Ayrıca o tarihlerde harici yaşamımda yoğunluk mevcuttu. Dönüş yapamadım. Her mesaja da cevap yazamayabilirim.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Aralık 16, 2012, 06:13:26 ös Gönderen: skullG »


Aralık 16, 2012, 06:49:42 ös
Yanıtla #28

Ben yargılamayı buradakilerin gönüllerine bırakıyorum. Benim gönlüm rahat çünkü forum kurallarını ihlal edecek hiçbir şey yapmadı. Bu başlık altında bir üyenin Sayın ADAM'a olan söylemlerini düşününce... Acaba Sayın skullG ikimizi karıştırdı mı diye düşünmeden edemedim doğrusu. Üstelik konu kapanmış ve üzerine pek çok ileti eklenmiş olmasına rağmen, neden tartışmanın ısıtılıp ısıtılıp önümüze konulmaya çalışıldığını da çözemedim.

Saygılarımla.

• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus


Aralık 16, 2012, 07:06:27 ös
Yanıtla #29
 • Skoç Riti Masonu
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 3742
 • Cinsiyet: Bay

Siz ısıtmaya devam ettiğiniz icin olabilir mi?


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
0 Yanıt
2174 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 21, 2008, 01:14:16 ös
Gönderen: bugfree
8 Yanıt
4243 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 02, 2009, 03:15:23 ös
Gönderen: Karakam
3 Yanıt
10142 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 29, 2010, 10:52:50 öö
Gönderen: oasis
2 Yanıt
11263 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 31, 2015, 12:14:58 öö
Gönderen: Risus
4 Yanıt
3184 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 10, 2012, 09:54:26 ös
Gönderen: NOSAM33
9 Yanıt
4127 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 10, 2013, 12:11:36 öö
Gönderen: symbol
4 Yanıt
2182 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 18, 2013, 12:44:34 öö
Gönderen: Melina
3 Yanıt
2580 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 22, 2012, 01:49:48 öö
Gönderen: Ares
16 Yanıt
4975 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 07, 2015, 10:43:36 ös
Gönderen: BULGARIA
1 Yanıt
1613 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 02, 2015, 01:51:29 öö
Gönderen: Risus