Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Pierre Curie  (Okunma sayısı 3293 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 05, 2013, 11:23:23 ös
  • Aktif Uye

Pierre Curie, (d. 15 Mayıs 1859, Paris - ö. 19 Nisan 1906, Paris) Fransız fizikçi; kristalbilim, manyetizma, piezoelektrik ve ışınetki biliminin öncülerinden. Kimyager eşi Marie Curie ile beraber 1898 yılında radyum elementini buldu. 1903 yılında Henri Becquerel tarafından bulunan radyasyon olgusu üzerine yaptıkları ortak çalışmalarla sağladıkları üstün hizmetler için eşi Marie Curie ile beraber Nobel Fizik Ödülü aldı.
Çocukluk dönemininin en mutlu olanına sahipti, fakat geleneklere uymayan eğitiminin anlamı ;Fransız Bilim Kurulu tarafından, Pierre Curie hiç sessiz kabul görmedi. Babası, bir hekim, oğlunun akıl sahibi ve kişiliğinin özel öğretim yolunda en iyi yetiştirici olabilirliğine inandı.
Pierre 14 yaşında iken, matematik için hırs ve yeteneği ispatlamıştı. 16’sında üniversite çalışmalarına başladı ve 18’inde Amerikan Master Derecesinin eşdeğeri ile ödüllendirildi. Fakat parasızlık onu doktora çalışmasından kesin olmayan bir ertelemeye sürükledi. Kötü ücretli bir laboratuar asistanı haline geldi.
Onun ilk önemli bilim işbirliği büyük kardeşi Jacques ileydi. Pierre 21 ve Jacques 24 yaşlarında iken, kardeşler piezoelektrik (yunancadan gelen “to press” den ) etkisini keşfetmişti. Curie Kardeşler katı kristallere basınç uygulandığı zaman, kristallerden elektrik enerjisi üretildiğinin bulmuştu. Aynı kristaller sıkıştırılmış olduğunda orada bir elektrik alan varlığı karşılıklıdır. İki tane doğaüstü olay arasındaki bağlantının gerçeğini anlamak, Pierre’e fiziğin kanunlarından simetrinin asıl rolü hakkında öncü bilgi geliştirmek için yardım etti.
Kardeşler, yeri gelmişken belirtelim, piezoelektrik, kuvars elektrometre (zayıf akım ölçme) ile buluşlarını acil pratik kullanıma koydular. Yaklaşık 20 yıl sonra cihaz Marie Cuire’e başlangıç araştırmalarında yardım etti. Keşfi takip eden yüzyılın içinde piezoelektrik; mikrofon, kuvars saatler ve elektronik elemanlarda etkin kullanıma konuldu.
26 Temmuz 1895' te Marie Cuire ile evlenen Piere Curie; bu evlilikten 1897 ve 1904 yıllarında iki kız çocuğu sahibi oldu. 1904'te Sorbonne' da profesörlük görevi aldı ve aynı yıl Fransız Bilimler Akedemisi' ne seçildi. Laboratuvarda fazlaca çalışmasının sonucunda çok fazla radyasyona maruz kalan Piere Curie, 19 Nisan 1906'da geçirdiği bir trafik kazasında hayatını kaybetti. İlk olarak Sceaux'a annesinin yanına gömülen Piere Curie' nin mezarı daha sonra 1995 yılında ünlü Fransızların gömüldüğü Paris'teki Panthéon mezarlığına taşındı.
Adequatio intellectus et rei

Ocak 05, 2013, 11:31:12 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Yanılmıyorsam, yıllar önce bu bilim adamının filmi çevrilmişti ve ben o filmi o zaman izlemiştim. Bilimle ilgili ender filimlerden biri idi.
      Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ocak 05, 2013, 11:44:34 ös
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Biografik filiminden söz ediyor olmalısınız.  O filmi ben de görmüştüm,fakat epey eski bir yapım olması dolayısı ile VCD den izleme fırsatım olmuştu.
Adequatio intellectus et rei

Ocak 06, 2013, 12:26:20 öö
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Filmin ismini şimdi hatırlıyamıyorum. 40 yıldan fazla oldu sanırım. Yanlız en çok hatırladığım, başka bir elementi ararken, tesadüf sonucu radyum elementini bulması.
      Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ocak 06, 2013, 12:05:49 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

hayatını acılar içinde geçiren André-Marie Ampère'in hayatını bilen az bence onun hayatıda film yapılmalı
mezar taşına  Tandem Felix sonunda mutlu yazdıran insan...