Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Ezoterizm mi bağnazlık mı sorusu...  (Okunma sayısı 7763 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 20, 2013, 12:12:52 ÖS
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 403
 • Cinsiyet: Bay

Tek elden yönetiliyormuşcasına arka arkaya gelen masonlara bağnaz vs. diyen konuların üzerine ezoterizmin bağnazlık olup olmadığı, günümüz masonlarının bağnazlık durumu hakkında bir konu açmam gerekiyordu. Bu yazıyı kişisel bir hesaplaşma değil de bir görüş bildirimi olarak görürseniz mutlu olurum.
Asıl konuya girmeden evvel, bana sorulmuş olan kaynağımın ne olduğu, gerçekten ezoterik örgütlerde sert emir komutanın vuku bulmuş olup olmadığı yönündeki soruları ele almak istiyordum ancak açılmış olan başka bir konuda karşıt görüştekilerin en önemli isminin ilk dönemde ezoterik örgütlerin durumunun benim dediğim gibi olduğunu kabul etmesiyle tek tek her söylediğimin kaynağını bulma zahmeti üzerimden kalkmış oldu. Yine de şu kadarını söyleyeyim ezoterik örgütler şöyle bir incelenirse tapınak şövalyelerinde komutandan alınan emrin tanrıdan alınmış gibi uygulanıyor olması ve bazı ezoterik örgütlerde katıldıktan sonraki ilk yıllarda konuşmanın dahi yasak olması ezoterik örgütlerin geleneği hakkında fikir verir. Bunu dahi yazmayacaktım da hadi benden size bir iylik olsun  
Zaten ezoterizmin ne olduğu yapılanların ezoterizme uygun olup olmadığını tarihsel değil felsefi-mantıksal açıdan irdeleyeceğim. Yoksa falanca tarihta filanca örgütteki uygulamanın ayrıntılarını buraya yazmam, ben asıl sorunla ilgilenirim. Bu yazıda mantıksal analiz diyebileceğimiz bir yolla gerçeği arayacağım. İşte şimdi asıl konuya geliyoruz.

“Ezoterizm nedir?” sorusuyla düşünmeye başlayalım. Yine kendi üslubumla ordan buradan kopyala yapıştır yapmadan yada evdeki ansiklopedilerden alıntı yapmadan halkın en kolay anlayabileceği şekilde basitleştirerek anlatıyorum:
İnsanın kaldıramayacağı bilgileri birden bire insana vermeyip her geçilen merhalede azar azar vermeye kabaca ezoterizm diyebiliriz.
Burada dikkat edeceğimiz nokta ezoterizmin zıttı olan eksoterizde bütün öğretilecek metnin açık olması öğrenciyi (geleneklerde öğrenciye başka başka isimler takılıyor) sınırlayacak bir kuvvetin bulunmaması. Okulda öğrenci parmağını kaldıro gün işliyor olmadıkları bir konuyu sorarsa öğretmen o konuyu daha sonra işleyeceklerini söyleyebilir peki bu ezoterizm midir? Hayır, çünkü o öğrenci kitabı açıp ileriki konuları görebilir yani eksoterist eğitimde hocanın kesin bir engelleyici gücü olamaz.

Peki sizler hangi eğitimde ezoterik hangisinde eksoterist yöntemi kullanırdınız? Tabiki başta da dediğim gibi öğrenci aldığı bilgiyi kaldıramayacaksa ezoterizm kullanılır. Yani başka bir değişle kötü niyetli olduğunu düşünmediğimiz biri (dolandırıcıları falan aklınıza getirmeyin yani) ezoterik yolla eğitim veriyorsa üst basamaklarda, normal insanın kaldıramayacağı birşeyler varmış demektir.

Demek ki nasıl bir görünüm ortaya çıktı? Üst basamakları merak eden öğrenciler ve niye bu yakıcı bilgileri söyleyemediğini açıklayamayan üst düzey yöneticiler. Çünkü söylese sırrı ifşa etmiş olacak.

Alttakinin üsttekine şöyle sorduğunu düşünün “Neden Tanrı’ya inanmayanlar bu locaya giremiyor?” bu sorunun yanıtı alt kademedekilerce bilinebilir, açıklanabilir bir şey olsa zaten söz konusu ezoterik örgüt kurulmazdı. Bu konuda ezoterik öğretime de gerek olmazdı. Direk olarak sırlar Konak Meydan’ında hoparlörle ilan edilirdi. Sana söyleyemeyeceğim birşeyler var ki ezoterizmi uyguluyoruz.

Bu durumda bir üst yönetici olsanız siz ne yapardınız? Bunun tartışılmadan kabul edilmesi gerektiğini söylerdiniz yada bunun gelenek olduğunu örgütün geleneklerine bağlı olduğundan bu konunun tartışmaya açık olmadığını söylersiniz zira bir tartışma olsa gerçekleri açıklayıp bunun şöyle mantıklı nedenleri var diyemeyeceksiniz. Bu durumda alt kademeden biri çıkıp “Bunlar bağnaz, bunlar dogmaların peşinden gidiyorlar…” şeklinde haykırabilir ama o haykırdı diye sırlar açıklanamayacağı gibi bu haykırıcılarla ilişiğin kesilmesi de gayet normaldir.
Sonuç olarak bu “dogma” diyenler ezoterizme değil daha ziyade eksoterist öğretime elverişlidirler, fikir kulübü tarzı bir yer kurar orada tartışalar yaparlarsa insanlığa daha fazla katkıları olur.
Yapılması gereken üstten gelen emir zararlı, korkutucu,ilkel gözükse dahi şunu düşünmektir:
Doktorların neşteri de insana korkutucu ve zararlı gözüküyor. Birinin bedenimizi kesmesi vahşice ve bize zararlı gibi duruyor. Ama bize neşterin zararlı gelmesi bizim bilgisizliğimizdendir sadece tıbbi olarak bilgisizlik değil insanoğlu bir çok yönden zayıftır kaldırabileceği şey miktarı sınırlıdır, ameliyat masasına yatan bilgili bir tıp öğrencisi de olsa durum değişmez. Bu durumda yapılması gereken nasıl cerraha tam teslimiyet ise aynı teslimiyet ezoterik eğitimde de aynı sebepten gereklidir.

Yapılan itirazların bir kısmı da eski ezoterik örgütlerle şimdiki masonluğun artık aynı olmadığı yönündeydi. Kendisini harici ilan eden bu kişiler bunu nerden biliyorlar bilemem. Eğer düzensiz localarda söyledikleri gibi bir durum varsa benim mason diyerek düzensizleri kast etmediğimi söylemeliyim. Çünkü düzensiz localar yukarıda “haykırıcılar” şeklinde örneklendirdiğim insanların öğretisinin peşinden giden yurttaşlardan oluşmakta. Yani kadınların kurduğu büyük locada böyle bir durum yok derseniz bir itirazım olmaz.

Peki diyelim HKMBL’den birileriyle arkadaşsınız onlar da sizlere localarda sizin dediğiniz gibi bir durumun olduğunu söyledi. Bu durumda iki seçenek var. Birincisi bu mason size katlanabileceğiniz kadar bilgi veriyor. Çünkü haricisiniz. İkincisi bu kişi topluluğa katılmaması gereken bir kişi olmasına rağmen locaya kaydını yaptırabilmiş ve kendisi gibi bir kaç kişi daha bulup loca içerisinde olmaması gereken bir hava oluşturmuşlar ki buna pek ihtimal vermiyorum bence ilk seçenek doğru. Haydi diyelim ki haşa ikinci ihtimal gerçek oldu bu “Allah Allah meğersem ezoterizm diye bir şey yokmuş!” anlamına gelmez. Sadece bu araya karışan kişiler eleştiriyi hak etmiş olur.
Bir sürücü bir arıcının yanına gitmiş demiş ki “Yahu arılarına dikkat etsene bir tanesi beni soktu az daha kaza yapıyordum!” arıcı da demiş ki “ya öyle mi?! Hemen arının numarasını verin uçuş iznini iptal edeyim.” Yani bu kadar büyük camialarda herkesi doğru seçmek zordur araya her an olumsuz kişiler sızabilir. Önemli olan birkaç örnekten yola çıkıp bütün binlerce yıllık ezoterik geleneği yargılamaya kalkmamak bir nevi”Gavura kızıp oruç bozmamak.”

Konuyu daha uzatabilirim ama gerek yok. Ben konunun omurga noktasını neredeyse hiç terim kullanmadan, hiç alıntı yapmadan salt mantıksal çıkarımlarla açıkladım. Falanca büyük loca ezoterizmin içinde midir dışında mıdır bunu ne hakla söylersin tarzı sorulara cevap vermek istemiyorum. Ben ilkeleri ortaya koydum.Bu ilkelerin ışığında kim muntazam kim değil bunun kararını sizler tarihi okuyarak verin.
Ancak lütfen “dogmanın peşinden gitme, bağnazlık yapma gibi faşist düzenleri çağrıştırmaya çalışan sloganları ezoterislere karşı kullanmayalım çok ayıp oluyor. Sizler gibi kültürlü bilgili insanlara yakışmıyor.
Saygılarımla


Mayıs 20, 2013, 04:03:47 ÖS
Yanıtla #1
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1741
 • Cinsiyet: Bay


Hangi seviyede olursa olsun,birileri bir diğerine doğrudan bazı düşünceleri dikte ediyorsa,dayatıyorsa,orada ezoterizmden söz edilemez.

Tanrı'ya inanmayan mason olamaz diye bir kural yok;o kural sadece gelenekçi mason localarının tercihi.

Bütün tarikatları,falcıları,cinci hocaların kurduğu şer yuvalarını,şeyh ve mürid anlayışını benimsemiş oluşumları ezoterik olarak tanımlamak,çok yanlış bir algının oluşmasına neden olur.

Ezoterik ve rasyonel örgütlenmelerde(Masonluk'da dahil)her bireyin kendi kapasitesiyle orantılı olarak,kendini yetiştirmesi,görünenin arkasını okuyabilmesi öngörülür.dahası,bugün benimsediği bir kabulün,yarın değişebilirliğini baştan benimsemesi beklenir.

Ezoterik oluşumlarda sizi bekleyen sadece simgelerdir.Simgeler hareket eder;bugünkü birikiminizle okuduğunuz bir simge,yarın sizin için başka birşey ifade edebilir.Öğretiyi,simgeler ve alegoriler aracılığıyla kendiniz alırsınız;kimse size birşey dayatmaz,dayatırsa da o oluşum ezoterik olamaz.

Nitekim,böyle durumlar da,aklınızı kiraya vermiş olursunuz.
Ben"O"yum,"O"ben değil...


Mayıs 20, 2013, 05:42:31 ÖS
Yanıtla #2
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 886
 • Cinsiyet: Bay

Öncelikle forumda 'bence ezoterizm' kategorisinin açılmasını öneriyorum.

Bilgilenme amacı ile foruma gelen ziyaretçilerin ise yukarıdaki açıklamaların sağlamasını yine forum sayfalarını ve
özellikle Mason işareti taşıyan üyelerin iletilerini okuyarak yapmalarını tavsiye ederim.

Araştırmanızda 'önlüksüz Mason' diye bir tabir karşınıza çıkacaktır.
Bir diğer karşınıza çıkacak olan ise 'Once a Mason always a Mason' tabiridir.
Kişi mason olduğunda siz bunu geri alamazsınız.
Yine Mason simgesi taşıyan üyelerin "onlar da Mason'dur" dediğini de okuyacaksınız.

Önlüksüz Mason olunabiliyor ve düzensiz kabul edilen locaları da geri alınamaz Mason niteliğine kavuşmuş kişiler kuruyor.
O halde haricilerin kimin Mason olup olmadığına karar vermesinin abesle iştigal olduğunu sizler de göreceksiniz.
Bu kişiler ezoterizmin ne olduğunu tahmin eden değil, içinden gelen kişiler!
Kimin çalışmaları hangi yöntemle yürüttüğü ile ilgili fikir beyan etmenin havada kaldığını farkedeceksiniz.

Madem teşbihte hata olmaz diye, elle tutulur bilgileri kenara koyarak benzetmeler ile devam edeceğiz,
artık beni de alttaki satırlarım için mazur görün.

Bir grup doktor ayrılmış ve yeni bir hastahane kurmuş.
Bu ailenin kendi aralarında birtakım uygulamalara dair farklı görüşleri mevcut. Gün ne getirir bilinmez.
Mesele bu kadar ince iken;
Sami emminin botlarıyla ortaya çıkıp kimin doktor olup olmadığına karar vermesi sizi şaşırtmasın.
Aman ha bir de kızdırmasın. Tolerans , tolerans, tolerans.
Yoksa, her iki hastahane de, ihtiyaç varsa gerek cerrahi, gerek burun estetiği operasyonu yapacak niteliklere sahip doktorlara ev sahipliği etmektedir.

Sayın Samuray'ın yazısına da cevap vermek isterdim ama baktım ki bazı konuları anlatmaya çalışırken yazım zaten yeterince uzamış.
Vereceğim cevabın da aşağı yukarı sayın Ceycet in söylediğini de belirtmek isterim.

Not: Sami çok güzel bir isimdir. Ben dinleyen, dinleyici anlamına da geldiği için o ismi kullandım.

Saygılar


Mayıs 20, 2013, 06:04:48 ÖS
Yanıtla #3
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 403
 • Cinsiyet: Bay


Hangi seviyede olursa olsun,birileri bir diğerine doğrudan bazı düşünceleri dikte ediyorsa,dayatıyorsa,orada ezoterizmden söz edilemez.

Tanrı'ya inanmayan mason olamaz diye bir kural yok;o kural sadece gelenekçi mason localarının tercihi.

Bütün tarikatları,falcıları,cinci hocaların kurduğu şer yuvalarını,şeyh ve mürid anlayışını benimsemiş oluşumları ezoterik olarak tanımlamak,çok yanlış bir algının oluşmasına neden olur.

Ezoterik ve rasyonel örgütlenmelerde(Masonluk'da dahil)her bireyin kendi kapasitesiyle orantılı olarak,kendini yetiştirmesi,görünenin arkasını okuyabilmesi öngörülür.dahası,bugün benimsediği bir kabulün,yarın değişebilirliğini baştan benimsemesi beklenir.

Ezoterik oluşumlarda sizi bekleyen sadece simgelerdir.Simgeler hareket eder;bugünkü birikiminizle okuduğunuz bir simge,yarın sizin için başka birşey ifade edebilir.Öğretiyi,simgeler ve alegoriler aracılığıyla kendiniz alırsınız;kimse size birşey dayatmaz,dayatırsa da o oluşum ezoterik olamaz.

Nitekim,böyle durumlar da,aklınızı kiraya vermiş olursunuz.
Sizin gelenekçi mason locaları dediğiniz şeyden başkasına ben mason locası demediğimi ayrıca falcılara şunlara bunlara inanılmaması gerektiğini çok defalar söyledim. Ezoterize gelince baştan bir daha öğrenmenizi tavsiye ederim çünkü bilginizde eksiklik var eksiğiniz de ezoterizmin ne olduğunu anlayamamışsınız benim yazımı bir daha okursanız belki yararı olur...


Mayıs 20, 2013, 06:06:19 ÖS
Yanıtla #4
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 403
 • Cinsiyet: Bay

Öncelikle forumda 'bence ezoterizm' kategorisinin açılmasını öneriyorum.

Bilgilenme amacı ile foruma gelen ziyaretçilerin ise yukarıdaki açıklamaların sağlamasını yine forum sayfalarını ve
özellikle Mason işareti taşıyan üyelerin iletilerini okuyarak yapmalarını tavsiye ederim.

Araştırmanızda 'önlüksüz Mason' diye bir tabir karşınıza çıkacaktır.
Bir diğer karşınıza çıkacak olan ise 'Once a Mason always a Mason' tabiridir.
Kişi mason olduğunda siz bunu geri alamazsınız.
Yine Mason simgesi taşıyan üyelerin "onlar da Mason'dur" dediğini de okuyacaksınız.

Önlüksüz Mason olunabiliyor ve düzensiz kabul edilen locaları da geri alınamaz Mason niteliğine kavuşmuş kişiler kuruyor.
O halde haricilerin kimin Mason olup olmadığına karar vermesinin abesle iştigal olduğunu sizler de göreceksiniz.
Bu kişiler ezoterizmin ne olduğunu tahmin eden değil, içinden gelen kişiler!
Kimin çalışmaları hangi yöntemle yürüttüğü ile ilgili fikir beyan etmenin havada kaldığını farkedeceksiniz.

Madem teşbihte hata olmaz diye, elle tutulur bilgileri kenara koyarak benzetmeler ile devam edeceğiz,
artık beni de alttaki satırlarım için mazur görün.

Bir grup doktor ayrılmış ve yeni bir hastahane kurmuş.
Bu ailenin kendi aralarında birtakım uygulamalara dair farklı görüşleri mevcut. Gün ne getirir bilinmez.
Mesele bu kadar ince iken;
Sami emminin botlarıyla ortaya çıkıp kimin doktor olup olmadığına karar vermesi sizi şaşırtmasın.
Aman ha bir de kızdırmasın. Tolerans , tolerans, tolerans.
Yoksa, her iki hastahane de, ihtiyaç varsa gerek cerrahi, gerek burun estetiği operasyonu yapacak niteliklere sahip doktorlara ev sahipliği etmektedir.

Sayın Samuray'ın yazısına da cevap vermek isterdim ama baktım ki bazı konuları anlatmaya çalışırken yazım zaten yeterince uzamış.
Vereceğim cevabın da aşağı yukarı sayın Ceycet in söylediğini de belirtmek isterim.

Not: Sami çok güzel bir isimdir. Ben dinleyen, dinleyici anlamına da geldiği için o ismi kullandım.

Saygılar
Ben tahminde bulunmuyorum ezoterizmin ne olduğunu çok iyi biliyorum zira ezoterizmin ne olduğu ezoterik bir bilgi değil herkesce malum


Mayıs 20, 2013, 06:07:11 ÖS
Yanıtla #5
 • Forum ve Uye Yoneticisi
 • Aktif Uye
 • *****
 • İleti: 851
 • Cinsiyet: Bay

Sayın samuray

Ezoterim nedir ? sorusuna neredeyse hiç değinmemiş, tarihine  inseydi de bizi de bilgilendirseydi keşke, daha önceki söylemleri ile şuan ki söylemleri çok farklı, söylemleri daha da yumuşatılmış bu başlığa sebep olan cümlelerin de bundan kat, kat sert cümleler yer alıyordu.


Saygılarımla
« Son Düzenleme: Mayıs 20, 2013, 06:11:38 ÖS Gönderen: Arais »
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.


Mayıs 20, 2013, 06:08:30 ÖS
Yanıtla #6
 • Seyirci
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 4170
 • Cinsiyet: Bay

Ezoterizm de simge ile en sevdiğim anlatı simurg efsanesidir,ferüüddin attarın.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo


Mayıs 20, 2013, 06:18:35 ÖS
Yanıtla #7
 • Seyirci
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 4170
 • Cinsiyet: Bay


Hangi seviyede olursa olsun,birileri bir diğerine doğrudan bazı düşünceleri dikte ediyorsa,dayatıyorsa,orada ezoterizmden söz edilemez.

Tanrı'ya inanmayan mason olamaz diye bir kural yok;o kural sadece gelenekçi mason localarının tercihi.

Bütün tarikatları,falcıları,cinci hocaların kurduğu şer yuvalarını,şeyh ve mürid anlayışını benimsemiş oluşumları ezoterik olarak tanımlamak,çok yanlış bir algının oluşmasına neden olur.

Ezoterik ve rasyonel örgütlenmelerde(Masonluk'da dahil)her bireyin kendi kapasitesiyle orantılı olarak,kendini yetiştirmesi,görünenin arkasını okuyabilmesi öngörülür.dahası,bugün benimsediği bir kabulün,yarın değişebilirliğini baştan benimsemesi beklenir.

Ezoterik oluşumlarda sizi bekleyen sadece simgelerdir.Simgeler hareket eder;bugünkü birikiminizle okuduğunuz bir simge,yarın sizin için başka birşey ifade edebilir.Öğretiyi,simgeler ve alegoriler aracılığıyla kendiniz alırsınız;kimse size birşey dayatmaz,dayatırsa da o oluşum ezoterik olamaz.

Nitekim,böyle durumlar da,aklınızı kiraya vermiş olursunuz.
Sizin gelenekçi mason locaları dediğiniz şeyden başkasına ben mason locası demediğimi ayrıca falcılara şunlara bunlara inanılmaması gerektiğini çok defalar söyledim. Ezoterize gelince baştan bir daha öğrenmenizi tavsiye ederim çünkü bilginizde eksiklik var eksiğiniz de ezoterizmin ne olduğunu anlayamamışsınız benim yazımı bir daha okursanız belki yararı olur...


sn.samuray

Bir dost tavsiyesidir

Forumda kimse ile alakalı bu şekil konuşmayın,önerdiğiniz önermeler kişiyi tanımadan yapılmıştır sn.ceycette bu forumda en fazla ezoterizm ile alakalı yazı yazan ve ilgi duyan bir dostumuzdur hal böyle iken kalkıpta ona siz bu işi bilmiyoprsunuz deyince sizin bilginiz/bilgileriniz sorgulanır hale gelir.Bence gereksiz didşmeleri bırakın yapmak istediğinize odaklanın daha faydalı olur yoksa forumda itişip kakışmadık insan bırakmayacaksınız.

Açtığınız konu güzel ve meraklısı çok ama şirazesinden çıkartmayın,kendi bilgilerinizin doğru olduğuna o kadar güvenmeyin yanılgı payınız olsunki sonradan o sözlerinizden utanmayınız.

sevgi ile kalın
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo


Mayıs 20, 2013, 07:35:27 ÖS
Yanıtla #8
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1741
 • Cinsiyet: Bay

Sayın karahan ve sayın ozkan'a teşekkür ederim.

Sayın samuray,yazılarınızı okudum ve bunun için başlığınıza yorum yazdım.Gördüm ki,sizin baktığınız yerde gördüğünüzün benim algılarımla ilgisi yok.

Buyüzden,kendi adıma bu konudan çekiliyorum.

Bu arada,ezoterizmi çok iyi bilen birisi olarak size bir hatırlatma da bulunayım;önceki yazınızda sık,sık kullandığınız "Eksokterizm"terimine bir anlam veremedim.Sanırım"Egzokterizm"demek istediniz.
Ben"O"yum,"O"ben değil...


Mayıs 20, 2013, 07:43:02 ÖS
Yanıtla #9
 • Mason
 • Orta Dereceli Uye
 • *
 • İleti: 301
 • Cinsiyet: Bay

Sayın Samuray,

Bu konuda sizi daha önce de bir HKEMBL üyesi olarak bilgilendirmiştim.

Obediyansımızın gayrımuntazam kabul ettiği locaların üyeleri de inisiye edilmiş birer masondur, ÖMBL'yi ve muntazam olmayan diğer masonik yapılanmaları mason locasından saymamak gibi seçeneğiniz olduğunu düşünüyor olmanız bir yanılgıdır.

İnsanlar çeşitli konularda bilgi sahibi olmayabilirler, bizim de bu forumda amacımız hem bilgilenmek, hem de bilgilendirmek. Size de bu konuda malumat verilmişti. Ancak yanlışta ısrar etmek, nasıl adlandırılabilir, siz karar verin.

Saygılarımla.
"Dilimin sınırları, dünyamın sınırlarıdır."
Ludwig Wittgenstein


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
6 Yanıt
15494 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 21, 2013, 10:54:30 ÖS
Gönderen: Melina
23 Yanıt
11961 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 15, 2009, 08:09:38 ÖÖ
Gönderen: erdal
17 Yanıt
12029 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 12, 2011, 12:53:09 ÖS
Gönderen: TANMAN
9 Yanıt
4424 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 15, 2013, 06:28:48 ÖS
Gönderen: Samuray
17 Yanıt
5070 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 20, 2013, 12:18:36 ÖS
Gönderen: Samuray
1 Yanıt
2208 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 16, 2013, 06:27:39 ÖS
Gönderen: ceycet
6 Yanıt
2855 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 17, 2013, 07:22:24 ÖÖ
Gönderen: ceycet
1 Yanıt
1806 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 17, 2013, 01:15:12 ÖS
Gönderen: ADAM
2 Yanıt
1958 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 20, 2013, 03:39:35 ÖS
Gönderen: ceycet
8 Yanıt
2983 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 23, 2013, 07:32:49 ÖÖ
Gönderen: ceycet