Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Gezi Parkı Olayları - Masonluk ve masonlar  (Okunma sayısı 7937 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 27, 2014, 05:20:26 ös
Yanıtla #10
 • Ziyaretçi

Merhaba,
Yazılanları maalesef okumadım ve linkte de göremedim.
Ancak bir insana bir hedef gösterirseniz yapacağı iki şey vardır. Birincisi o hedefin doğruluğunu araştırmak. ikincisi doğruluğunu araştırmaksızın körü körüne inanmak.
Ancak toplulumuzda araştırma yapan çoğu insan bile ön yargılı yaklaştığından sadece sonuca varmak için ufak tefek ip uçları arar.
Bu olayda da aynısı olmuştur bence.


Şubat 15, 2014, 08:47:25 ös
Yanıtla #11
 • Ziyaretçi

Gezi Parkı olaylarıyla Masonluğun şahsımca ve akıl sahibi insanların çoğunca bir bağlantı bulanabilceğini açıkcası sanmıyorum.


Şubat 16, 2014, 06:27:05 ös
Yanıtla #12
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1828

Sanirim dogru soyleniyor  "akil sahibi insanlarin"   Gezi`de isleri yoktu.

Onlar ayakkabi kutularinda bu halktan caldiklari paralari kutulamakla mesgullerdi.


Şubat 16, 2014, 10:01:27 ös
Yanıtla #13
 • Seyirci
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 4170
 • Cinsiyet: Bayİtham edilen ise hep aynı tepkiyi veriri sn.adam'da yazmış zatenm tıpkı  yazdığı gibi bir savunbma yapar o zxaman buna göre;

Doğru nerededir?nedir?neye inanmalıyız o zaman bırakın kararı ben vereyim sezeninde dediği gibi MASUM DEĞİLİZ.

karahan

Konumuzun tarihi: Mayıs/Haziran 2013

Son günlerde “Gezi Parkı” terimiyle bağlantılı sorunlar ve olaylar çerçevesine, Masonluk ve masonlar da bulaştırıldı; gerek bazı yandaş basında gerek benzer başka kaynaklarda.

Beklenmedik bir şey değildi bu. İki nedenden ötürü:

1-   Bunun gibi her olayın arka planında bir günah keçisi aranır. Yurdumuzda Masonluk ve mason örgütleri, ilk işaret edilecekler arasında yer alır.

2-   Bilgi yetersizliğinden ötürü, “Masonluk”, “mason örgütleri” ve “masonlar” arasında ayırım yapılmaz; bunlar özdeşleştirilir. Masonları mason örgütlerinin, onları da bir masonlukotoritesinin yönlendirdiği sanılır ya da bu böyle lanse edilir.

İşte bu yanlışlar nedeniyle bir kez daha Masonluğu ve masonları bu olayların yorumu çerçevesine  sokanlar, kötüleyenler oldu.

Aslında yapılan iş, sorunların ve olayların değerlendirilmesi ve yorumu değil, bir kez daha bu vesileyle Masonluğu ve masonları kötülemekti.

İşin ilginç yanı, bunu yapan çevrelerin isteklerinden biri de yurdumuzda Masonluğun ortadan kaldırılması...  Bunu isterken birtakım yapay ve gerçekler ile uyuşmayan gerekçeleri var. Asıl gerekçelerinin ne olduğunu irdelemeyi şimdilik bir yana bırakalım.  Diyelim ki istekleri gerçekleşti; Türkiye’de örgütsel düzeyde Masonluk yok. (!) O zaman aynı suçlamaları hangi kuruma yöneltecekler?

Kaldı ki Türkiye’de örgütsel olarak Masonluk olmasa bile masonlar hep bulunacak.

Bunu bir türlü anlayamayanlar, bu gerçeği de kafalarına çaksa iyi olacak. Zaten kafaları büyük ölçüde içine başkalarınca çakılmış yanlış bilgilerle dolu. Bu yüzden, özgür bir ülkede zihinsel bakımdan tutsak olduklarının farkında bile değiller. bunu da eklerlerse belki eklediklerinin bile farkına varmazlar.

Gezi Parkı sorunu ve olaylarını ikiye ayırmalı:

a)   Doğrudan ve sadece İstanbul’da Taksim’de bulunan bir kentsel yeşil park alanı (yıllardır doğru dürüst düzenleme ve bakımı yapılmadığı için yeşilliği pek de kalmamış sayılabilecek ama umutsuz değil) ile ilgili sorun ve eylemler;
b)   Bunu vesile ederek şu ya da bu nedenle çıkmış, kentin çeşitli yerleriyle de kalmayıp, yurt geneline yayılmış çeşitli gösteriler, eylemler, çatışmalar.

Kimileri bu ayırımın yapılmasında hoşlanmıyor ve ikisinin bir olduğunu ileri sürüyor.

Bu başlık altındaki konuda onu da kabul edebiliriz çünkü Masonluk ya da masonların bu işin içinde olmaları ya da olmamaları bakımından değişen bir şey olmaz.

Şimdi gelelim bu işin değerlendirilmesine….

Masonluk ya da Türkiye’deki mason örgütlerinin hiçbirinin (beş ayrı dernek var) bu olay ve eylemler ile doğrudan ya da dolaylı herhangi bir ilgisi ya da bağlantısı yoktur; olamaz çünkü böyle bir şey onların hem tüzüklerine hem ilkelerine hem kurallarına aykırıdır.

Türk Masonluğu ya da Türkiye’deki mason örgütlerinin bu bağlamdaki tutumu ancak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, ülkemizin diğer yasaları, sosyal adalet ve insan hakları çerçevesinde olabilir. Bu açıdan hiçbir organizasyon ya da açıklama yapmamışlardır; yapmazlar.

Masonlara gelince… Her birinin tutumu kendi bireysel eğilim ve tercihi uyarınca farklı olabilir.

Kimi masonlar yukarıdaki (a) ya da (b) eylemlerinden birine ya da her ikisine birden katılmış olabilir. Bu onların kendi bileceği bir iştir. Bu katılımda diğer yurttaşlarımızdan hiçbir farkları yoktur.

Kimi masonlar yukarıdaki (a) ya da (b) eylemlerinden birini ya da her ikisini birden desteklemektedir. Her yurttaşımız gibi. (Bakınız burada olasılık yok; mutlaka destekleyenler vardır.)

Kimi masonlar yukarıdaki (a) ya da (b) eylemlerinden birine ya da her ikisini birden karşıdır. Diğer her yurttaşımız gibi. (Bakınız burada da olasılık yok; mutlaka karşı olanlar da vardır.)

Dolayısıyla  tüm bu olayların içinde masonları aramak saçma sapan bir iştir. Ülkemizdeki masonlar, böyle bir konuda diğer yurttaşlarımızdan farksızdır.

Tüm bu olayların kurumsal olarak Masonluk ile bir bağlantısını kurmaya kalkışmak ise daha saçma sapan, akla ve mantığa uymaz bir iştir.

Benim bu dediklerimin aksini söyleyebilecek olan varsa buyursun!...


Bu konuda herkes doğru söyler şöyleki;

İtham eden tarihsel sürece bakar,tarihteki önemli olaylardaki masonların rolünü sorgular ve ona gör bir yargıda bulunur.

İtham edilen ise hep aynı tepkiyi veriri sn.adam'da yazmış zatenm tıpkı  yazdığı gibi bir savunbma yapar o zxaman buna göre;

Doğru nerededir?nedir?neye inanmalıyız o zaman bırakın kararı ben vereyim sezeninde dediği gibi MASUM DEĞİLİZ.

karahan
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo


Şubat 17, 2014, 02:35:45 ös
Yanıtla #14
 • Ziyaretçi

Sanirim dogru soyleniyor  "akil sahibi insanlarin"   Gezi`de isleri yoktu.

Onlar ayakkabi kutularinda bu halktan caldiklari paralari kutulamakla mesgullerdi.

Sözlerim yanlış anlaşılmış sanırım  ben gezi olaylarıyla MASONLARIN BİR alakası olmadığını söylemek için yazmıştım o cümleleri. Gezi Olayları bir halkın haksızlığa, iki yüzlülüğe ve çıkarları için herşeyi yapabilecek insanlara dur demek , halkın demokratik , eşit toplum ve yaşam istediğinin garantisidir.


Şubat 17, 2014, 02:50:55 ös
Yanıtla #15
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1828

Sayin Tace , yanlis anlasilma giderilmistir,siz guzel yazilariniza devamedin.

Dostca  kalin.


Şubat 17, 2014, 08:47:13 ös
Yanıtla #16
 • Ziyaretçi

"Gezi parkı" hiç bir yapı, örgüt, tarikat ve dış mihrak gölgesi altında kalmayacak, son derece hukuksal ve anayasal haklar ile sürdürülmüş bir "barış seli, demokrasi şölenidir"dir. 11 yıllık baskı rejimi ve diktatöryal yapıya baş kaldırıdır. Gezi parkı olayları ve ardından patlak veren ODTÜ eylemleri, gençlerin "zekasını" en iyi şekilde ortaya koyan olaylardır! Bu eylemlere gönül veren, birebir orada bulunan mezhep, din, dil, ırk, düşünce, cinsel tercihi farklı olan insanların oluşturduğu "ortak paydadır." Hangi siyasi düşüncede olursa, dini, yaşamı, felsefesi ne olursa olsun es geçilemeyecek kadar, üstü örtülemeyecek kadar yerinde ve tutarlı bir döngünün sonucudur!

İster Mason olsun, ister tarikat mensubu, ister sade vatandaş, zengin, fakir! Ne olursa olsun bu haklı mücadelenin altına imza atan her insan Türkiye'nin siyasi kariyerini ve geleceğini etkileyecek en büyük imzayı atmıştır!

İsteğim, bu olayların devamının gelmesi yönündedir, vaziyet bunu göstermektedir.


Şubat 18, 2014, 06:41:58 ös
Yanıtla #17
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1790
 • Cinsiyet: Bay

         Şimdi bir şeyler yazacağım, bazıları rahatsız olacak ama yazmazsam da kendi kendimi affetmeyeceğim.....
         Bakınız, gezi olayları dahil, hemen hemen her türlü demokratik hak arayışları paralel yapı veya darbelere dayandırılıyor. Nasıl bir mantık ? nasıl bir kompleks? anlamak mümkün değil.
         Ordu darbeci paralel yapı,
         gençlik darbeci  paralel yapı,
         yargıçlar darbeci paralel yapı,
         savcılar darbeci paralel yapı,
         valiler darbeci paralel yapı,
         polisler darbeci paralel yapı,
         sendikalar darbeci paralel yapı,
         iş adamları darbeci paralel yapı, sanayiciler darbeci paralel yapı,
        dernekler darbeci paralel yapı,
        çaycılar-çorbacılar darbeci paralel yapı vs. vs.vs.
        yani  bazılarının istediği gibi basmayıp, yan basanların bile darbeci paralel yapı olduğu bir ülkede yaşıyoruz.
        Birde bütün bunların yanında dış mihraklar, dış güçler. İnsaf...İnsaf....İnsaf....
         Pekiyi; bütün b unlar kimin eseri. Kim hazırladı bütün bunları. Bu kamu görevlilerini uzaylılar mı atadı.
        Hadi, bir, üç -beş, on, yüzlerce kişi bir şekilde sızmış bu devletin içine darbe yapmak için. Ama binlerce kamu görevlisi nasıl sızmış olabilir ? hiç düşündünüz mü? Olabilirliğine % kaç ihtimal verebiliyorsunuz?.
        Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"


Şubat 18, 2014, 07:36:43 ös
Yanıtla #18
 • Ziyaretçi

Sayın Alşah; cümlenizin başında "bazıları rahatsız olacak" demişsiniz de, bırakın olsunlar efendim. Bazıları "karanlık" dedi diye aydınlığından vazgeçmez ışık. Siz son derece haklı tespitlerde bulunmuşsunuz.


Ekim 17, 2016, 11:34:05 ös
Yanıtla #19
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 107
 • Cinsiyet: Bay
Konumuzun tarihi: Mayıs/Haziran 2013

Son günlerde “Gezi Parkı” terimiyle bağlantılı sorunlar ve olaylar çerçevesine, Masonluk ve masonlar da bulaştırıldı; gerek bazı yandaş basında gerek benzer başka kaynaklarda.

Beklenmedik bir şey değildi bu. İki nedenden ötürü:

1-   Bunun gibi her olayın arka planında bir günah keçisi aranır. Yurdumuzda Masonluk ve mason örgütleri, ilk işaret edilecekler arasında yer alır.

2-   Bilgi yetersizliğinden ötürü, “Masonluk”, “mason örgütleri” ve “masonlar” arasında ayırım yapılmaz; bunlar özdeşleştirilir. Masonları mason örgütlerinin, onları da bir masonlukotoritesinin yönlendirdiği sanılır ya da bu böyle lanse edilir.

İşte bu yanlışlar nedeniyle bir kez daha Masonluğu ve masonları bu olayların yorumu çerçevesine  sokanlar, kötüleyenler oldu.

Aslında yapılan iş, sorunların ve olayların değerlendirilmesi ve yorumu değil, bir kez daha bu vesileyle Masonluğu ve masonları kötülemekti.

İşin ilginç yanı, bunu yapan çevrelerin isteklerinden biri de yurdumuzda Masonluğun ortadan kaldırılması...  Bunu isterken birtakım yapay ve gerçekler ile uyuşmayan gerekçeleri var. Asıl gerekçelerinin ne olduğunu irdelemeyi şimdilik bir yana bırakalım.  Diyelim ki istekleri gerçekleşti; Türkiye’de örgütsel düzeyde Masonluk yok. (!) O zaman aynı suçlamaları hangi kuruma yöneltecekler?

Kaldı ki Türkiye’de örgütsel olarak Masonluk olmasa bile masonlar hep bulunacak.

Bunu bir türlü anlayamayanlar, bu gerçeği de kafalarına çaksa iyi olacak. Zaten kafaları büyük ölçüde içine başkalarınca çakılmış yanlış bilgilerle dolu. Bu yüzden, özgür bir ülkede zihinsel bakımdan tutsak olduklarının farkında bile değiller. bunu da eklerlerse belki eklediklerinin bile farkına varmazlar.

Gezi Parkı sorunu ve olaylarını ikiye ayırmalı:

a)   Doğrudan ve sadece İstanbul’da Taksim’de bulunan bir kentsel yeşil park alanı (yıllardır doğru dürüst düzenleme ve bakımı yapılmadığı için yeşilliği pek de kalmamış sayılabilecek ama umutsuz değil) ile ilgili sorun ve eylemler;
b)   Bunu vesile ederek şu ya da bu nedenle çıkmış, kentin çeşitli yerleriyle de kalmayıp, yurt geneline yayılmış çeşitli gösteriler, eylemler, çatışmalar.

Kimileri bu ayırımın yapılmasında hoşlanmıyor ve ikisinin bir olduğunu ileri sürüyor.

Bu başlık altındaki konuda onu da kabul edebiliriz çünkü Masonluk ya da masonların bu işin içinde olmaları ya da olmamaları bakımından değişen bir şey olmaz.

Şimdi gelelim bu işin değerlendirilmesine….

Masonluk ya da Türkiye’deki mason örgütlerinin hiçbirinin (beş ayrı dernek var) bu olay ve eylemler ile doğrudan ya da dolaylı herhangi bir ilgisi ya da bağlantısı yoktur; olamaz çünkü böyle bir şey onların hem tüzüklerine hem ilkelerine hem kurallarına aykırıdır.

Türk Masonluğu ya da Türkiye’deki mason örgütlerinin bu bağlamdaki tutumu ancak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, ülkemizin diğer yasaları, sosyal adalet ve insan hakları çerçevesinde olabilir. Bu açıdan hiçbir organizasyon ya da açıklama yapmamışlardır; yapmazlar.

Masonlara gelince… Her birinin tutumu kendi bireysel eğilim ve tercihi uyarınca farklı olabilir.

Kimi masonlar yukarıdaki (a) ya da (b) eylemlerinden birine ya da her ikisine birden katılmış olabilir. Bu onların kendi bileceği bir iştir. Bu katılımda diğer yurttaşlarımızdan hiçbir farkları yoktur.

Kimi masonlar yukarıdaki (a) ya da (b) eylemlerinden birini ya da her ikisini birden desteklemektedir. Her yurttaşımız gibi. (Bakınız burada olasılık yok; mutlaka destekleyenler vardır.)

Kimi masonlar yukarıdaki (a) ya da (b) eylemlerinden birine ya da her ikisini birden karşıdır. Diğer her yurttaşımız gibi. (Bakınız burada da olasılık yok; mutlaka karşı olanlar da vardır.)

Dolayısıyla  tüm bu olayların içinde masonları aramak saçma sapan bir iştir. Ülkemizdeki masonlar, böyle bir konuda diğer yurttaşlarımızdan farksızdır.

Tüm bu olayların kurumsal olarak Masonluk ile bir bağlantısını kurmaya kalkışmak ise daha saçma sapan, akla ve mantığa uymaz bir iştir.

Benim bu dediklerimin aksini söyleyebilecek olan varsa buyursun!...
ups olaylara sebep olan benim ama bilmeyerek oldu yazdıklarımı ciddiye alırsanız sevinirim.
Hakikate inanıyorsan tesadüflere inanmayı bırak gerçekleri   G<ör


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
1 Yanıt
3166 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 15, 2008, 09:28:03 ös
Gönderen: LuckyEye2
2 Yanıt
4318 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 06, 2009, 01:10:46 ös
Gönderen: baris
0 Yanıt
5524 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 12, 2009, 08:20:58 öö
Gönderen: ADAM
4 Yanıt
2292 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 05, 2019, 10:06:25 ös
Gönderen: ebedicirak
0 Yanıt
2170 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 13, 2010, 09:44:23 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
1842 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 29, 2013, 02:08:21 ös
Gönderen: proxima
5 Yanıt
2639 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 27, 2013, 07:38:49 ös
Gönderen: yazbenide
5 Yanıt
2161 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 21, 2013, 01:57:33 ös
Gönderen: Ares
2 Yanıt
1311 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 28, 2014, 08:23:02 öö
Gönderen: ADAM
9 Yanıt
5092 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 06, 2015, 10:30:52 öö
Gönderen: ADAM