Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Malleus maleficarum - Vatikan'ın Öfkesi - Cadı Avı  (Okunma sayısı 10931 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 18, 2013, 02:42:07 ÖÖ
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 169
 • Cinsiyet: Bay

Sn. Üyeler

Birkaç gündür yoğun işlerimden ötürü siteye bakamıyorum. Bu konuda sitede biraz araştırma yaptığımda birşey bulamadım tabi temel olarak cadılıktan bahsedilmiş fakat bu bilgi bu sitede varsa lütfen Sn. ADAM ve diğer moderatörler beni düzeltsinler.

Latince: Malleus maleficarum
İngilizce: The Hammer of Witches
Türkçe: Cadı Çekici / Cadı Baylozu

Bence dinler tarihinin en büyük katliamlarından biridir. 15. yüzyılın 2. yarısında 2 rahip Heinrich Kramer & James Sprenger tarafından yazılmıştır ve ne yazıkki Papa Innocent VIII ( Giovanni Battista Cybo ) tarafından kabul edilmiştir. Cadı olarak kabul edilen yaşlı, kadın ve çocuk demeden hepsi ve onlara yardım ve yataklık edenler diri diri yakılmış ve bütün servetleri kiliseye aktarılmıştır. Yaklaşık 250 sene süren bu kara dönemde dünya genelinde yaklaşık 9 milyona yakın insan can vermiştir.(Kimi kaynak 1.5 milyon yazar kimi kaynakta 150bin) Tabiki bu yapılan caniliği değiştirmez.

Peki nedir bunun sebebi ?

"Cadılık ateizmdir; ateizm ise en büyük suç ve günahtır. Cadı şeytani araçlar yardımıyla bir şeyi denetlemeye ve yürütmeye “bilinçli” olarak çalışan kimsedir. Bilinçli olması hukuksal olarak cadılığa yargı yolunu açar." Jean Bodin

Savaşları, veba salgınları, açlığı, sefaleti, vahşiliği ile ortaçağ; çileli, sert, acımasız bir çağdır. Kilisenin yaymak istediği bilgileri adeta unutarak yeni bir düzen kurmak amacıyla hâkimiyetini sağlamlaştırmak istemesi, eski medeniyetlerin, ilkel toplumların bilgini sayılan büyücüleri ‘cadı’ya dönüştürür. Artık o, şeytanın bir aracısı, bir uşağıdır. Scognamillo

Okuduğum birkaç yabancı kitapta (ne yazıkki pek türkçe kaynak bulamadım. Bulduklarımda ne yazıkki yazarların kendi egolarında kaybolduğu metinlerdi). Tabiki okuduğum kitapların yazarı (biri hariç) o devirlerde yaşamamışlar ama çok ilginç hipotezler ortaya koymuşlardır. Biri o devrin erkeklerinin dinin büyüsü içerisinde kaybolurken kadınların tam tersi sorgulayan, öğrenmeye araştırmaya çalışanlar olduğunu ortaya koymuştur. Diğer bir kaynakta cadı ilan edilenlerin "Çok eşliler, Şair(Aydınlar - Ağırlıklı din karşıtı yazılar yazanlar), Çingeler ve yahudiler" olduğunu belirtmiştir. Başka bir kaynak ise bu öldürülen insanların ortak noktalarının hristiyanlığı sarsabilecek bir sırrı bulma yolunda olduğuna değinmiştir. (Kutsal kase, vs..).

Bazı kaynaklar kilisenin özellikle bölgenin aşırı zengin veya sorun çıkaran (politik vs.) hakkında hemen cadı vb. ithamlarda bulunarak öldürttükten sonra servetlerine el koyduğundan bahsedilir. İtalya'ya bir tura gittiğimde başımızdaki rehbere bu konudan bahsettiğimde bana genel olarak şunu söylemişti. "Kadınlar yoksa devrimde yoktur gelişmekte demişti." Bu konu hakkında pek fazla kitapta yoktur. Hatta ve hatta bu konuda kitap yazıldığı öğrenildiğinde (yakın zamanlar için söylüyorum) genellikle o yazarlar hem ölümle hemde dinden afaroz edilmekle tehdit edilmiş. Ayrıca bazı kaynaklar kilise çevrelerinde dahi din adamları tarafından bu konunun konuşulmasının yasak (yazılı kaynak olmasada örf adet gibi düşünün) olduğunu belirtmiştir. Malleus maleficarum emirleri etkin olduğu 250 yıllık periyodda isyan çıkarmak isteyen gruplara gözdağı olarak kullanıldığı bile bazı kaynaklarca belirtilmiştir. Kadınlar tarihin her devrinde devrimin simgesi olmuştur.

Birkaç resim paylaşacağımJeanne d'Arc -  (6 Ocak 1412 - 30 Mayıs 1431)[1] (İngilizce'de Joan of Arc, Türkçede bazen sadeleştirilerek Jan Dark şeklinde de yazılır.) Yüzyıl Savaşları boyunca İngiltere'ye karşı ülkesi Fransa'ya memleketi Lorraine'deki cephelerden başlayarak manevi anlamda büyük destek olan ve sonradan ünü Fransa'nın dört bir yanına yayılmış bir Fransız Katolik azizesidir.Fransız Devrimi veya Fransız İhtilâli (1789-1799), Fransa'daki mutlak monarşinin devrilip, yerine cumhuriyetin kurulması ve Roma Katolik Kilisesi'nin ciddi reformlara gitmeye zorlanmasıdır. Avrupa ve Batı dünyası tarihinde bir dönüm noktasıdır. Milliyetçilik akımını başlatan en büyük etkendir.

Son fotoğraflarda Türkiye'den

Kurtuluş Savaşı ve Gezi Parkı eylemleri

"Kadınlar Mason olamaz çünkü onlar kutsaldır." Neden ?

1 - Anadır. Can verir.
2 - Eş'tir yuvayı ayakta tutan yegane yapıtaşıdır. (Yuvayı dişi kuş yapar.)
3 - Temel doğası gereği erkeklere nazaran daha şefkatli ve naziktir.
4 - Yuvasının dağılmaması için savaşır. Ülkesinin dağılmaması için neler yapar ? (Bkz. Kurtuluş Savaşı - Türkiye)
5 - İkna kabiliyeti ve iradesi güçlüdür. Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır sözü boşuna söylenmemiştir.
6 - Asla unutmaz ve intikamını bir şekilde alır.
6 - Son olarak bence her dönemde devrimin sembölüdür.

Ne yazıkki kilise neredeyse varolduğu tarihin her döneminde aydınlanmışları, aydınları daha iyi ve daha güzel bir gelecek isteyen bilim insanlarını bir türlü benimsememiştir. Ne yazıkki bazılarınıda öldürmüştür.

Son olarak tekrar ediyorum "Malleus maleficarum" dinler tarihinin en büyük katliamlarından biridir. Umarım bir kez daha böyle birşeyi görmek zorunda kalmayız.

PS: İngilizce bilen üyeler için "Malleus maleficarum" kitabının ingilizcesini ekliyorum. İsteyen indirip daha detaylı inceleyebilir. Birebir çeviridir. Ne yazıkki kara cahelatten başka birşey göremezsiniz.

http://www.megafileupload.com/en/file/435666/MalleusAcrobat-pdf.html

Saygılarımla,


« Son Düzenleme: Temmuz 18, 2013, 02:46:24 ÖÖ Gönderen: proxima »
Concordia Res Parvae Crescunt


Temmuz 18, 2013, 02:50:47 ÖÖ
Yanıtla #1
 • Seyirci
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 426
 • Cinsiyet: Bay

Fransız Medici ailesi olmasaydı ne Nostradamus nede davinci nede diğer aydınlar vatikanın elinden kurtulabilirdi.Ayrıca nostradamusun kayıp kitabındaki resimlere dikkat edin.Kimler birbirini sübyencilikle sucladı
Gülün adı isimli eseride inceleyin.
Ayrıca kırmızılı kadın düşüncemi paylaştım fikir hırsızlığı olmasın.Roma neden hiristiyanlığı secti onuda bi araştırsaydınız.
Nosdradamusun kayıp kitabındaki resimlerde dini baskıdan kimlerin bizi kurtaracağına dair bir resim var
ay ve güneşin ortasında papanın resmi var onu inceleyin .Gösterdiğim yolu takip edin .

Saygılar
« Son Düzenleme: Temmuz 18, 2013, 03:14:01 ÖÖ Gönderen: GOASISG »
ܚܠܐ -ܕܡܐ- -ܩܪܒܐ


Temmuz 18, 2013, 08:22:18 ÖÖ
Yanıtla #2
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


İlginç bir konu başlığı.... Sayın proxima'nın getirdiği biraz karmaşık bir anlatım, konu ile bağlantısını keşfedemediğim Delacroix'nın ünlü tablosun Gezi Parkı olaylarını ve kadınların mason olamayacağına ilişkin yanlışlığı kanıtlanmış iddiayı bile işin içine katan bir karmaşıklık var ama olsun. İlginç!...

Öneri: Yalçın Kaya, "Batı'nın İki Yüzü (Bağnazlık ve Tolerans)" - 3. Kitap (Aslında 4 kitaplık bu setin hepsini öneririm.) Kitapçıda bulamazsınız.  İnternetteki online satıcıların bazısında var.

Bu kitaptan Forum'a yararlı olacağı öngörülerek bazı aktarımlar yapmıştık. Ayrı bir başlık altında o kitabın "Cadılık ve Büyücülük" adlı bölümünü de aktarma olanağımız bulunur. (İstenirse) Bu konuda yazarın bize vermiş olduğu bir onay vardır. (Sınırlı)ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Temmuz 18, 2013, 12:27:35 ÖS
Yanıtla #3
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 169
 • Cinsiyet: Bay

Sn. Adam

Tabloların zamanı yanlış olabilir. Benim sadece dikkat çekmek istediğim sey. Tarihin neredeyse her döneminde yaşanmış olan önemli olaylarda kadınlar önemli rol oynamışlardır. On plana çıkarmak istediğim kadindi. Ki masonluktaki kadınlar kutsaldır ibaresiyle ilgili olarakta benim yazdiklarim genel olarak yabancı kaynaklarda gecenlerdir . Ki ayrıca "burnunuz kanasa masonlardan bileceksiniz" tezine fazlasıyla da katılıyorum. Bazı şeyleri abartmada üstümüze yoktur. Masonlarla bu konuyu bagdastirma niyetim yoktu sadece bir örnek vermekti O cümle. Sanırım yanlış anlaşılmış . Ayrıca bir cümle konu dışına çıkacağım ama sizde biliyorsunuzki (tarih konusunda baya bilgili olduğunuzu goruyorum) . Çoğu papa mason localarini kapatmayı denemistir. Başaran olup olmadığını internette neredeyse hem evet hem hayır diyen aynı oranda olduğundan sizin bilginiz var ise başka konu başlığında sizden rica edeceğim ( forumda bu konuda bir arama yapmadım henüz )

Okumus olduğum kitapların yazarları (orjinal emirler) hariç o devirde yasamadilar. Belki okuduğum çoğu şey bi hipotezden de ileriye gidemeyebilir. Belki o devirde yazanda vardı. Bi şekilde ortadan kaldirildi. Buda bir hipotez tabiki

Son olarak sizden ricam yazmış olduğunuz kitabı nerden alabilirim ? Cadilik ve buyuculuk hakkındaki bolumude sinirlida olsa paylasmanizi rica ediyorum.

PS: Konu eğer doğru yerde acilmadiysa ki sanıyorum öyle . Uygun olması gereken bölüme tasirmisiniz ? Teşekkürler,

Saygilarimla,
« Son Düzenleme: Temmuz 18, 2013, 12:48:48 ÖS Gönderen: proxima »
Concordia Res Parvae Crescunt


Temmuz 18, 2013, 12:58:55 ÖS
Yanıtla #4
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay

Papa herhangi bir yerde mason localarını kapatmayı denemiş değildir. Buna gerek yoktur ki... Zaten Papa 12 Clementhus 1738 yılında Masonluğu aforoz etmiş, sonra birçok papa yayımladıkları bildirgelerle bu aforozu yinelemiştir. Aforoz günümüzde bile henüz kaldırılmamış ama son papalardan biri (sanırım Jean Paul) rahiplerden isteyenlerin Masonluğa girebileceğini söylemiştir.

Kuşkusuz bunlar sadrece Katolik mezhebi içindir; diğer Hıristiyan mazheplerini bağlamaz.

Sözünü ettiğim kitaplar benim değil, Yalçın Kaya'nındır. Kitapyordu, Idefixe, Nadirkitap gibi sitelerden, ayrıca İnkilap Kitabevi'nin on-line sitesinden sağlanabilir.

Cadılar konusunu uygun bir zamanda bir başka bölümün bir başka başlık altında açarız.

   
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
1 Yanıt
3519 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 03, 2016, 12:49:51 ÖÖ
Gönderen: Tık-Tik-Tak
3 Yanıt
2700 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 08, 2012, 09:04:51 ÖS
Gönderen: moonlight
5 Yanıt
3153 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 09, 2013, 09:46:51 ÖS
Gönderen: KEMAL_7
0 Yanıt
1118 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 07, 2014, 03:24:59 ÖS
Gönderen: proxima
20 Yanıt
9106 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 09, 2014, 04:11:30 ÖS
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
1468 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 11, 2015, 04:11:54 ÖÖ
Gönderen: Risus
0 Yanıt
1110 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 20, 2015, 04:52:49 ÖS
Gönderen: MEDUSA