Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Tapınakçılar, Masonlar ve Aydınlanma Çağı  (Okunma sayısı 9982 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 14, 2014, 04:29:32 ös
Yanıtla #10
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay

Tapınak Şövalyeleri Tarikatı'nın Papa eliyle ortadan kaldırılmasını sağlamış olan Philippe IV, Fransa'da kasalarını kırıp girdiğinde onlara ait tek bir altın bile bulamayınca şoka uğramıştı. Hazineden sorumlu şövalyeler ele geçirilememişti.

Nitekim Tapınak Şövalyelei'nin menkul dğerleri daha Fransa'da tutuklanmalarına başlanmadan önce kaçırılmıştı.

Bu konuda biraz daha dikkatli okumak gerekir. Tüm bunların çok iyi anlatıldoığı bir kitap "Tapınakçıların Hazinesi". Rmean sgibi görünürse de bir bilimsel araştırmadır.

Beri yandan, Tapınak Şövalyelerinin İngiltere'de elbette çok sıkı finansal işleri vardı. Ayrıca İngiultere'de Kral Henry III'ün başına diert olan Simon de Montfort'a karşı, Edward'ın kral olabilmesi ona onea dehşetli inansal destek sağlamışlardı. Fakat bu noktada dikkatli olalıım. Bu finansal desteğin karşılığını yani kredinin faizini de bir güzel aldılar. Bu ilişkiler hiçbir zaman politik değildi; ekonomikti. Nitekim bundan ötürü Tapınak Şövalyelerinin her ülke ile iyi geçindiği ama öyle pek içli dışlı olmadığı söylenebilir.

Tam bunların arasında İskoçya bir istisnadır. Nitekim 1312 yılı sonrasında Kıta Avrupası'nda artık Portekiz dışında hemen hiçbir yerde Tapınak Şövalyeleri'nin sözü edilmeyecek ama İskoçya'da yepyeni bir oluşum doğacaktır. Tapınak Şövalyelerinden kimisinin İskoçya'ya gittiği büyük bir ihtimalin çok ötesinde, kanıtlanmış bir gerçektir. (Nasıl kanıtlandığını da anlatabilirim.)

Bütün bunlar öylesine ayrıntılı tarihsel bilgiler ki, burada bir tartışma ortamına sığdırabilmek pek zor.

   
« Son Düzenleme: Temmuz 14, 2014, 04:48:45 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Temmuz 14, 2014, 05:13:48 ös
Yanıtla #11
 • Yeni Katilimci
 • *
 • İleti: 23
 • Cinsiyet: Bay

  Sayın ADAM,
Aslında konuya uygun bir soru olmayacak ama yerinde olacağını hissettiğimden hoşgörünüze sığınarak şunu sormak istiyorum.  Mason'lukla tezat olduğunu düşündüğüm bir konu var Mason'luk hiç bir siyasi ve politik amaç gütmez diye okudum her Üstadın yazısında ve forum açıklamalarında. Tamamen sosyal bir kurum  olan Mason luk neden bir ülke rejimini ve bir dini ortadan kaldırmayı düşünsün. Tapınakçılar ve Masonlar aydınlanma uğruna bu faaliyetlerde bulunabilirlermi eğer bulunabilirlerse şöyle bir anlam doğuyor her siyasete bulaşmalarının altında haklı bir neden olarak bunu öne sürmezlermi. Kısacası şu ki Fransız devriminde bir etkileri varsa (öyle olduğu görülüyor) bu, Mason düşüncesinin,ülkelerin siyasetlerine karıştığının bir göstergesi değilmidir
Gelecekte varacağın nokta, geçmişte yaptıklarının eseridir.


Temmuz 14, 2014, 05:40:36 ös
Yanıtla #12
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


Masonlar nerede, ne zaman bir dini ortadan kaldırmaya girişmişler ki? Böyle bir şey mi var? Din adamlarının bağrnazlıklarına, özellikle de Katoliklere karşı çıkmışlardır ama hiçbir din ile alıp veremeyecekleri olmamıştır; yoktur.

Bu arada elbette Tapınakçılarla masonları özdeşleştirmeyelim.

Masonluğun 1723 tarihli özgün anayasası, bir masonun ülkenin rejimine ve yasalarına saygılı hatta bağlı olmasını gerekli kılar. Ancak bunun, o koşullar altında bir zorunluluk, verilmesi gereken bir ödün olarak kabul edildiği unutulmamalı. O anayasanın o maddesinde, bir masonun isterse kendi başına bir politik eylem yapabileceği, ancak bunun loca (büyük loca) tarafından desteklenmeyeceği belirtilir.

O tanrihte bunu benimsemeyen büyük üstat, sonradan bir olay yaratmış ve doğrusu Masonluğa zarar vermiştir.

Bunun anlamı, masonların politik benimseyişlerinde de eylemlerinde de özgür ve kendilerinden sorumlu olduğudur.

Öte yandan, bu Forumda bir başka başlık altında ele almış olduğumuz üzere, bir masonun en önemli erdemlerinden biri yurtseverliktir. Bu açıdan bekıldığında da bir mason, yurdunu ve yurttaşlarının yararını, devlete (rejim tarzı her ne olursa olsun) öncelikli tutar.

Dolayısıyla mason örgütleri siyasete bulaşmaz ama masonlar bulaşabilir. Hatta büyük localar, üyesi olan masonları siyasette yer almaları için teşvik eder. Çünkü masonların siyaset ile fiilen ilgileanmesi, Masonluğun amaçlarının gerçekleştirilebilmesi dıoğrultusunda önemli hatta gereklidir.

Durum böyle olunca, masonların siyasete ve devrimlere bulaşmış oldukları tek yer Fransa değildir; tek tarih de 1789 değildir. (Fransa'da bunun ardından bir de 1848 devriminin geldiğini unutmayalım.)

Ben size daha yakın tarihli bir olaydan söz edeyim.

1959 yılında bir ülkede çoğunluğu masonlardan oluşan bir topluluk, dehşetli bir askeri devrim yaptı ve ardından yepyeni bir rejim kurdu.

O rejim hala sürüyoır. Masonlar hala ülkenin yönetiminde egemen...

Bu hangi ülke?
 

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Temmuz 14, 2014, 06:12:17 ös
Yanıtla #13
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 600
 • Cinsiyet: Bay

Cüba da devlet kademelerinde yüksek bir yere gelmede 'mason' olma şartı aranır...
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:


Temmuz 14, 2014, 06:26:22 ös
Yanıtla #14
 • Yeni Katilimci
 • *
 • İleti: 23
 • Cinsiyet: Bay

     1959 ve askeri darbe dediğinizde akla Küba dan başka bir ülke gelmez ancak bu nasıl bir çelişkidirki Mason loca larının çok güçlü olduğu hatta yönetilmesinde Masonların sözünün geçtiği ABD ile Mason darbesiyle yıkılan ve yeni bir rejim getirilen ülke arasında kıyasıya bir düşmanlık mevcuttur. ABD vatandaşlarının Kübaya girmesi bile yasak. Bilgiler yanlışsa şimdiden özür dilerim
Gelecekte varacağın nokta, geçmişte yaptıklarının eseridir.


Temmuz 14, 2014, 06:31:31 ös
Yanıtla #15
 • Ziyaretçi

Bu detaylı bilgiler için teşekkürler kardeşim. Tarihi o kadar zengin bir meslekle uğraşıyoruz ki, küçük detaylar sonuçlarda büyük farklar yaratabiliyor.
Bütün bu detayları öğrenmekte çok zaman alan bir iş. Tabii sadece zaman değil, daha da önemlisi hikmetli bir akıl gerekiyor.

Temmuz 14, 2014, 07:02:17 ös
Yanıtla #16
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay

"Mason darbesi" diye bir terimin kullanılması çok yanlış olur.

Evet Küba'da bir devrimsel darbe yapılmıştır; bunda Kübalı masonlar da yurtseverlikleriyle pay almıştır; sonra Küba'da bir komünist rejim kurulmuştur; bu rejim, Sovyet Rusya'ya inat, çok başarılı olmuştur; günümüzde varlığını sürdürmektedir ve diğer Komünist ülkelerde Masonluk yasaklanırken bu ülkede, evet, devletin üst düzeylerine çıkabilmek için öncelikle mason olmak gereklidir.

Küba tek örnektir. Güzel bir örnek. Demek ki gerçekten de yurtsever masonlar. komünist rejim ortamında da başarılı bir devlet yönetimi gerçekleştirebiliyor.

Kuşkusuz bu konunun başlığımızla doğrudan bağlantısı yok. Bir yan ürün olarak çıktı. sanırım iyi de oldu.   
« Son Düzenleme: Temmuz 14, 2014, 07:04:25 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Temmuz 18, 2014, 05:03:42 ös
Yanıtla #17
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1741
 • Cinsiyet: Bay


Tapınakçılar'ı bilmem,ama masonların Fransız ihtilaline katkılarının olduğuna inanıyorum.Nitekim,Fransa o dönemde hernekadar aydınlanma çağında olsa da okuma yazma oranının çok düşük olduğunu,devrimi inşa edenlerin dahil olduğu burjuva sınıfında da azımsanmayacak kadar mason bulunduğunu biliyoruz.
Ben"O"yum,"O"ben değil...


Temmuz 18, 2014, 06:43:27 ös
Yanıtla #18
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


Sayın Ceycet'in dediği doğrudur.

Peki nasıl böyle kesin bir görüş belirtilebilir.

Bu bir görüş değil, bilgidir. Belgelenmiştir.

Ancak acaba aynı şey Aydınlanma Çağı'nın başlangıcı için de söylenebilir mi? (Bu başlık altında daha önce verilmiş bilgilere ek olarak)   
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Eylül 09, 2014, 02:53:06 ös
Yanıtla #19
 • Ziyaretçi

Sevgili Kardeşim Adam, Tapınak Şövalyelerinin İngiltere ile çok yakın finansal ilişkileri olduğu üzerine tartışmayı gereksiz buluyorum.
Sayın Alba,
Tapınak Şövalyeleri'nin "sadece İngiltere'yle finansal ilişkileri" olduğunu söylemek de kafi sayılmaz. Bildiğiniz üzere tarihte bir çok krallık %60'a kadar olan faiz oranlarıyla Templiyer'lere borçlanmışlardır. Finansal bağlar tartışmayı gereksiz kılacak küçük şeyler değil sanırım. En azından benim gözümde. Nitekim bu finansal bağlar yüzünden tarihte bir çok otorite tarafından prestij gördüler kanaatimce. Ve hatta çek hesabını Floransalı bankerlerden önce tapınakçıların bulduğu söylenir. Aytekin Gezici'ye ait (Araştırmacı-Gazeteci) "Dünyayı Yöneten Gizli Örgütler" kitabında konuya şöyle değiniliyor:

"12. yüzyılda seyahat etmek oldukça tehlikeli bir işlemdi. Herhangi bir yolculuk esnasında hemen her an haydutlarla karşılaşma söz konusuydu. Ticaret için gerekli olan para ve değerli madenlerin transferi de bu yüzden tehdit altındaydı. Tapınakçılar işte bu konjoktürden faydalanarak büyük paralar kazandılar. Sistem şöyle işliyordu: Londra'dan Paris'e gitmek isteyen bir tüccar, öncelikle bu örgütün Londra'daki merkezine başvuruyor, parasını yatırıyor, karşılığında da şifreli bir not alıyordu. Paris'e vardığında ise, Tapınakçılar'ın buradaki merkezine gidiyor ve belirli bir faiz bedeli ödedikten sonra parasını çekiyordu."

Tapınak Şövalyeleri gibi aynı dönemde kurulan  St. John Şövalyeleri (diğer bir adıyla Hospitaler Şövalyeleri) hayır işleri yapıyor, Kutsal topraklardaki hastalara ve fakirlere yardım ediyorlardı. Papa'nın isteği olan bu örgütle birleşme talebini de Tapınak Şövalyeleri geri çevirerek örgütün keskin yapısını tarihte gözlerimiz önüne seriyorlar.

Sayın Adam'ın sorusuna cevap verebilecek bilgi ve tecrübeye henüz sahip değilim ama bu soruya doğru cevabı verebilecek kişilere ışık tutabilmek ümidiyle.

Saygılarımla.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
15 Yanıt
8917 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 27, 2010, 12:06:05 öö
Gönderen: shaGrot
1 Yanıt
3684 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 19, 2009, 12:03:52 ös
Gönderen: lucifer
0 Yanıt
2428 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 20, 2009, 12:17:01 ös
Gönderen: ADAM
2 Yanıt
4692 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 10, 2017, 05:18:52 ös
Gönderen: Frenzyfire
1 Yanıt
3714 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 03, 2016, 12:49:51 öö
Gönderen: Tık-Tik-Tak
5 Yanıt
3479 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 09, 2013, 09:46:51 ös
Gönderen: KEMAL_7
4 Yanıt
11763 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 18, 2013, 12:58:55 ös
Gönderen: ADAM
7 Yanıt
4398 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 18, 2014, 11:33:11 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
1637 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 11, 2015, 04:11:54 öö
Gönderen: Risus
0 Yanıt
1309 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 20, 2015, 04:52:49 ös
Gönderen: MEDUSA