Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Kuran-ı Kerim ve Masonluk  (Okunma sayısı 14919 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 23, 2014, 06:19:39 ös
Yanıtla #10
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 731
 • Cinsiyet: Bay

Sayın Ersin Baltalı kitabı biraz bize tanıtırsa memnun oluruz.

Semboller ile bağlantılı neler var acaba?
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti


Ocak 23, 2014, 08:26:14 ös
Yanıtla #11
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 121
 • Cinsiyet: Bay

Sayın ADAM' ın söylediklerinin kısmi olarak tekrarı olacak ama yararlı olacağını düşündüğüm bilgileri paylaşmak istiyorum.  Hoşgörü ve güven ortamını sağlayan başlıca etken, müslümanların arasında  Kur'an ahlakının olduğu söylenmektedir. Kuran'da Yahudiler ve Hıristiyanlar "Kitap Ehli" olarak ifade edilir ve Müslümanlar ile Kitap Ehillerinin dostça bir yaşam sürmelerinin gerektiği vurgulanır. Kur'an'a göre Kitap Ehlinin yemeğini yemek ve Kitap Ehlinden olan hanımlarla evlenmek Müslümanlara serbest kılınmıştır (Maide Suresi, 5). Bu hükümler, Müslümanlar ile Ehl-i Kitap arasında nikah sonucu akrabalık bağlarının kurulabileceğini, iki tarafın birbirlerinin yemek davetlerine icabet edebileceklerini gösterir ki, bunlar sıcak insani ilişkiler ve huzurlu bir ortak yaşam kurulmasını sağlayacak kıstaslardır.

Allah Kuran'da, Müslümanlara, müşrik insanlara (yani Allah'tan gelen vahye uymayan putperestlere) bile güvenlik sağlamalarını emreder: "Eğer müşriklerden biri, senden  güvenlik isterse', ona güvenlikte olduğunun düşüncesini ver; öyle ki Allah'ın sözünü dinlemiş olsun, sonra onu 'güvenlik içinde olacağı yere ulaştır..." (Tevbe Suresi, 6) Müşriklere göre Müslümanlara çok daha yakın bir inanç ve ahlaka sahip olan Kitap Ehline ise, daha da fazla saygı, hoşgörü ve yardımseverlik göstermeleri gerekmektedir.


Şüphesiz, iman edenler ile yahudiler, hristiyanlar ve sabiiler(den kim) Allah'a ve ahiret gününe iman eder ve salih amellerde bulunursa, artık onların Allah katında ecirleri vardır. Onlara korku yoktur ve onlar mahzun olmayacaklardır.
(Bakara Suresi, 62)

Bir başka ayette ise Allah Kitap Ehli dahil tüm gayrimüslimlere, Müslümanlara düşmanca davranmamaları şartıyla, iyilikle davranılması gerektiğini şöyle emretmektedir:

Allah, sizinle din konusunda savaşmayan, sizi yurtlarınızdan sürüp-çıkarmayanlara iyilik yapmanızdan ve onlara adaletli davranmanızdan sizi sakındırmaz. Çünkü Allah, adalet yapanları sever... (Mümtehine Suresi, 8)

Dolayısı ile Müslümanlar, kendileriyle aynı toplumda yaşayan tüm Yahudi ve Hıristiyanlar ile sıcak bir komşuluk ilişkisi kurmakla yükümlüdürler. Müslümanların çoğunlukta olduğu bir ülkede ise, Kitap Ehli Müslümanlar üzerine bir emanettir. Onları huzur ve güven içinde yaşatmak, her türlü tehlike ve tedirginlikten korumak Müslümanlar için dini bir görevdir. Yahudilerin tarihte çok defalar olduğu gibi, sırf inançları veya soyları nedeniyle hedef alınmaları, medeni haklardan yoksun tutulmaları, isimlerini açıklamaktan bile endişe edecekleri bir baskı ve korku içinde yaşamak zorunda bırakılmaları, gettolara, korkunç toplama kamplarına hapsedilmeleri büyük bir zulümdür. Bir Müslüman bu gibi zulümleri asla onaylamadığı gibi, bunları engellemek için de olan gücüyle çalışmalıdır. Bunu bir görev ve zorunluluk gibi benimsemelidir. Ayrıca bu sadece Müslümanlar için geçerli değildir. Bu söylenilenler evrensel ahlâk ilkeleridir ya da olması gerekendir diyelim.

Saygılar.
"Bir tapınaktır dünya, direklerinden akan

Anlaşılması güç, karışık sesler duyulur..."


Ocak 24, 2014, 03:35:58 ös
Yanıtla #12
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 244
 • Cinsiyet: Bay

Sayın Adam bilmeden konuşmaz kendisini tanıdığım kadarıyla. Türkiye İslam ülkesi değildir! Biraz daha açar mısınız mahsuru yoksa?
Hassas bir konu konuşmak istemezseniz anlarım


Ocak 24, 2014, 03:47:08 ös
Yanıtla #13
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 121
 • Cinsiyet: Bay

Ben Türkiye'nin bir Müslüman ülkesi olduğunu ve herhangi bir dine mensup olanların Müslümanlara tabî olması gerektiğini söylemiyorum.  Benim söylemek istediğim hoşgörü ve anlayış ortamının sağlanmasıdır. Yoksa, böyle kesin bir yargı belirtmek benim değil kimsenin haddine değildir.

Saygılar.
"Bir tapınaktır dünya, direklerinden akan

Anlaşılması güç, karışık sesler duyulur..."


Ocak 24, 2014, 03:47:52 ös
Yanıtla #14
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 244
 • Cinsiyet: Bay

Sayın Asimov ben bu konularda çok yeniyim. O yüzden yeterince kitap alıp okumaya öğrenmeye çalışıyorum. Kitabı henüz bitirmedim ama bitirir bitirmez sizinle paylaşacağım.

Sayın ABCDEF'nin yazdıklarını keşke her Müslüman tam bir şekilde anlayabilse ve uygulayabilse. Türkiye bir çok Müslüman ülkesinden çok daha gelişmiş olmasına rağmen, bizim ülkemizde de Müslüman olmayan insanlara karşı hoş olmayan tavırları tarihimizde gözlemledik. 1964 Rum olaylarını buna örnek verebiliriz. Maalesef biz birbirimizi sevmiyoruz.
Ama bunu genele yaymakta doğru değil tabi ki. Biz yıllar önce İspanya dan kaçan Yahudi kardeşlerimize de kucak açtık. Bu da unutulmamalıdır elbette


Ocak 24, 2014, 03:48:56 ös
Yanıtla #15
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 244
 • Cinsiyet: Bay

Sayın ABCDEF sizin değil Sayın Adam'ın yazdığına ithafen yazmıştım.


Ocak 24, 2014, 04:04:04 ös
Yanıtla #16
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 121
 • Cinsiyet: Bay

Sayın ADAM'a ya da bana bana yazılmış olması bir şeyi değiştirmez. Önemli olan anlaşıldı mı anlaşılmadı mı... Önemli olan bu düşüncesindeyim.

Saygılar.
"Bir tapınaktır dünya, direklerinden akan

Anlaşılması güç, karışık sesler duyulur..."


Ocak 25, 2014, 10:17:07 ös
Yanıtla #17

Aslında hiçbir örtüşme yok. Çünkü bu tarz deyişler Masonluğun tarzı değil. Bu alıntılarda  bolca dogma var; Masonluk ise dogmalara karşı.

Ancak şu deyiş: "Ana-babaya, akrabaya, yetim ve öksüzlere, çaresizlere, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolda kalmışa, size bağımlı olanlara iyi ve güzel davranın." İşte bakın, bu Masonluğun öğretimiyle uyumlu. Şimdi bunu Kuran-ı Kerimle hiç bağdaştırmlaksızın Masonluğun bir deyişi olarak belirtseniz, hiçbir mason itiraz etmez.

Bir başka seçme deyiş: "..... kişi başka birine bir para, bir mal verdiğinde davranışıyla onu mutlu eder. Fakat daha sonra ona söylediği kötü sözlerle verdiği parayı başa kakarsa bütün kazandıkları yok olur." Bu ise bir kesin yargı içerdiğinden tam bir masonik deyiş olmamakla birlikte, masonik etiketin gereği bir tutum ve beklenti olduğu söylenebilir.

Bu ikisi gibi, ayetlerin aralarından başka seçmeler de yapılabilir. Ancak "Allah şöyledir, böyledir, şunu sever, ötekini sevmez, şöyle yaparsan Allah'ın istemine uygun olur da öteki türlüsü olmaz" falan gibi sözler ve deyişler Masonluğun öğretim tarzına hiç de uygun değildir. Çünkü Masonluk, düşünce ve değerlendirmle tarzında bilimselliği, akıl ilkelerini ve bilgeliği esas alır.

Bu arada bir de şunu ekleyelim: Masonluğa göre hiç kimse hiçbir yerde insan öldürmeye yetkili olamaz. Bu bağlamda tek istisna, asker niteliği taşıyan bir kişinin (o kişi  mason da olabilir) savaş ya da yurt savunması çerçevesindeki ödevi nedeniyle insan öldürmesi durumu olabilir.

Bir de şu sadaka verme konusu dikkatimi çekti. Masonlukta sadakanın vereni gururlandırmadan alanı da gocundurmadan verilmesi gereğinden söz edilir. Ancak Kuran-ı Kerimde olduğu söylendiği gibi bu işin içine öyle Allah, Tanrı falan karıştırılmaz. Bu uygulama, kişinin kendi bileceği bir iştir ve herhangi bir din ya da inancı zorunlamayan, akıl ile bağdaşık bir erdem sonucudur.

Diğer birçok konu da bunun gibi.
 
 

Sayın Adam koyu işaretlediğim alan dikkatimi çekti. Kutsal kitaplar bilimsellik,akıl ilkeleri ve bilgeliye engel midir?  Masonlar, dogmalara karşı olunduğuna göre  hiç bir kitaba tam olarak inanmıyorlar sonucu çıkarabilir miyiz buradan?


Ocak 26, 2014, 12:02:28 öö
Yanıtla #18
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 864
 • Cinsiyet: Bayan

Masonlukla bağdaşan tek nokta yardımlaşma ve kardeşlik ve çabalama olabilir. Bunların dışında Sayın ADAM'ın da belirttiği gibi masonluk bağnazlığa karşıdır. Benim görüşüm din ile masonluğun ilgisinin olmaması.
Adequatio intellectus et rei


Ocak 26, 2014, 12:06:01 öö
Yanıtla #19

İlgili bulduğumu söylemiyorum zaten. Merak ettiğim konu bu değil. Sayın Adam görünce gerekli açıklamayı yapacaktır.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
48 Yanıt
17008 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 13, 2009, 12:27:10 ös
Gönderen: ceycet
18 Yanıt
22769 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 16, 2010, 11:59:21 ös
Gönderen: Mozart
30 Yanıt
31958 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 16, 2009, 06:05:39 ös
Gönderen: Lux_e_Tenebris
8 Yanıt
3673 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 15, 2010, 10:50:22 ös
Gönderen: martı
8 Yanıt
12101 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 10, 2010, 11:33:37 ös
Gönderen: sundance
KURAN'da bilimsel gerçekler!

Başlatan AuthenticVisions « 1 2 » Islam

19 Yanıt
20219 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 14, 2011, 10:28:29 ös
Gönderen: Kaufmann
37 Yanıt
14195 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 26, 2014, 03:53:47 öö
Gönderen: karahan
2 Yanıt
4338 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 10, 2012, 10:01:49 ös
Gönderen: khanjar
0 Yanıt
2919 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 02, 2013, 01:34:43 öö
Gönderen: sad
11 Yanıt
4361 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 07, 2013, 10:45:03 ös
Gönderen: Samuray