Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: ''İyi'' Kavramı Sizce Nedir?  (Okunma sayısı 3607 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 20, 2018, 02:16:31 ÖÖ
Yanıtla #20
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sevgili sad,

HKEMBL ve ÖMBL evrensel masonluk anlayışı çerçevesinde kendi ritüellerini başarılı bir şekilde uygulamaktadır. Her iki kurum kardeştir. Arada bir duvar varmış gibi göstermek forumu okuyan kişileri yanlış yönlendirebilir. Eğer Remzi Üstadımıza soru sorabilecek yakınlıkta iseniz bu konudaki görüşlerini sormanızı tavsiye ederim.

HKEMBL’nin adaylarda aradığı kriterler açık ve nettir. Bu konu forumda defalarca konuşulmuştur. Sembollerle düşünebilmesi, ritüellerle yaşamayı sevmesi ya da ritüelleri sevmesi beklenmez, beklenemez. Adayın hür fikirli olması, Tanrı’ya inanması, çevresi tarafından iyi bilinmesi aranan temel özelliklerdendir. Sembollerle düşünebilmek, ritüelleri içselleştirebilmek, Nur’a kavuşan masonlar için bile çok emek isteyen bir süreçtir. Ve her Mason bu konuda çok istekli olmayabilir.

Ayrıca önemli olan ritüelleri sevmek değil içselleştirmektir. Sayın ANARCHOSA kardeşimin ritüeller ve semboller konusunda derin analizlerini bizzat bildiğim için bu konularda görüşlerine dikkat etmenizi naçizane tavsiye ederim.

Sevgilerimle

Aralık 20, 2018, 02:46:41 ÖÖ
Yanıtla #21
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Surgeus

Arada duvar gösteren ben değilim, ben sevmeli bence dedim. Çünkü sevmeden yapılan uygulamanın içselleştirilebileceği kanaatinde değilim... Sayın ANARCHOSA buradan Ritüel konusunda yetkili kim konusuna nasıl geldi, onu hiç bilmiyorum.

Sembollerle düşünebilme ve ritüelleri içselleştirme konusunda istekli olmayabilir bir Mason demenize gerçekten şaşırdım. Ama üzerine düşüneceğim.

Ama sayın ANARCHOSA nın sanırım yanlış anladığı durum ben zaten söyledim biri doğru biri yanlıştır demem, diyemem. Bunu belirttim. Ama bilmediğim ÖMBL üyesi bir kişi Ritüeli sevmek gerekli değildir diyebilir ve ben bunu bilmeden dahil etmek istemedim. Ama benim bildiğim, yaşadığım HKEMBL üyelerinde aradığı kriterlerde benim söylediğim Ritüeli sevme durumuna aykırı bir şey yok. Ayrıca Ritüeli severek uygulamayı ve sembollerle öğrenip, içselleştirip onları yorumlayabilmeyi çıkarınca elde kalan nasıl bir sosyal kulüp oluyor onu hiç bilmiyorum.

Zaten söylediğim gibi belki ben yanlış anlamış ya da hatırlıyor olabilirim, üzerine düşüneceğim ve Remzi Sanver'e de soracağım. Ve hatta bir konuşma grubumuzda olanlara soracağım Ritüeli sevmeyen, sembollerle öğrenemeyen birisini, bir adayı; mesela Masonluk iyi güzel, bu ritüellerinizi de harfi harfine kurallarıyla uygularım ama sevmeden bunu yaparım diyen bir adayı teklif eder miydiniz ? diye soracağım. Güzel de bir tartışama olacak sanırım.

Saygı ve Sevgilerimle
deus meum que jus

Aralık 20, 2018, 03:18:22 ÖÖ
Yanıtla #22
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın sad,

Sorun tabii ki ama oldukça komik olacaktır:) Adayın ritüelleri sevmesi, ilgi göstermesi ile ilgili soru sorulmaz. Aday ritüeli nereden bilecek de sevecek:) Aday soruşturulmasında, genellikle, soruşturucu Üstad ile aday arasında çok uzun bir konuşma geçmez. Bahsettiğim temel sorular üzerine konuşulur. Ritüeller konusu soruşturma kapsamında değildir. Aday belki de kabul edilmeyecek;) O durumda ritüelleri sevdiği ile kalır. Bir de aday ritüelin ne olduğunu bilmeden sevip sevmeyeceğini nasıl bilebilir.

Ama Nur’a kavuştuktan sonra durum farklıdır. Ritüellerin amacı zaten mesaj vermek ve o derecedeki Masonların bunu içselleştirmesidir. Ritüelleri sevdirelim gibi bir amaç yoktur. Ritüeller birer araçtır, hakikati arayan Masonlara yolları gösteren.

Bu konuya çok takılmayın;) Masonluk ile ilgili öğrenilmesi gereken birçok konu varken...

Sevgilerimle

Aralık 24, 2018, 10:15:05 ÖS
Yanıtla #23
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Surgeus,

Benim bahsettiğim ve yazdığım 'Ritüel' yani 'Masonik Ritüel' değil o yüzden adayın bilmesi-bilmemesi gibi bir yaklaşım dediğimle alakalı değil.

Masonluk ile ilgili öğrenilmesi gereken birçok konu olduğuna katılıyorum, her zaman da katılacağım...

Saygı ve Sevgilerimle
deus meum que jus