Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Türkiye’de, Masonluktaki ödenti sorunu  (Okunma sayısı 18134 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 03, 2019, 08:36:10 ÖÖ
Yanıtla #60
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Bu başlık altında yıllar önce  bizzat masonlar tarafından rakamlar verilmiş. Ama aradan çok zaman geçtiği için yeni rakamları vermekte yarar var diye düşünüyorum.

Rakam veremem zira kelimenin kullanılışı yanlış...

Ancak bu konu nedense kişilerin en çok takıldığı mesele o yüzden güncel bir aydınlatma yapabilirim.

Önce üye sürecini hatırlamakta fayda var.

Bir kişi kendisi başvuruda bulunmayı dileyebilir. Daha önce farklı başlıklarda belirttiğim üzere locaya başvuramaz, resmi kişilik büyük locadır. Büyük locaya başvurur. Bu bakımdan kimi zaman şu şehirde loca var mı başvurmak istiyorum gibi sözler anlamsızdır. Büyük loca kişinin adresine göre (ve bazı diğer kriterler) uygun bir locanın saygıdeğer üstat (üstad-ı muhterem) ını görevlendirir. O da atadığı üstat derecesindeki bazı kardeşler ile iletişime geçebilir. Ancak kendi başvurduğu durumda kişi ile resmi soruşturma süreçleri başlamadan pek çok ve belki uzun süreye yayılan önsoruşturmalar yapılır genellikle diyebiliriz. Masonluğun geleneksel yolu bu olmadığından kişinin gerçekten kendini kültürel ve düşünsel açıdan geliştirmiş olması gerekir ama şunu unutmamalı ki 'masonluk hiçbir yerde, masonlar her yerde' diye bir söylem vardır. Yani masonlar açısından birisi daha önce bu düzeyde ise nasıl olur da bir kardeş onu önermemiş, bu işte bir bit yeniği olmasın diye hep bir kuşku ile karşılaşacağını peşinen kabul ederek bu yola çıkmasında fayda görürüm.

Geleneksel yol ise iki üstat kardeşin bir hâriciyi önermesidir. Ancak genel uygulama bir kardeş bu işi ister diğer kardeş genellikle formalite icabı görüşür ve öneriye imza atar. Bir kardeşin önerdiğine güvenilmesi yazılı olmayan âdettir.

Yalnız hâricinin kendi başvurduğu durum kadar şüpheci yaklaşılmasa da bir önsoruşturma ister durum daha var, o da kardeş kendisi doğrudan tanımasa da bir başka kardeşin (genellikle başka şehirden) birini yönlendirmesi durumudur. Bu durumda önerici olacak kardeş yine pek çok ön görüşme, tanışma ve tanıma süreci prosedürü uygular, uygulamalıdır. Sonrasında normal prosedüre dönüş olur.

Loca içinde bu başlıkta belirtildiği üzere bir takım prosedürel işlemler ve büyük loca ile yazışmalar, askı süreçleri sonrasında kişi tüm kardeşlerce aday olabilir duruma geldiyse locanın takvimine göre belirlenen uygun günde Aydınlanma (Tekris) töreni için davet edilir. Bu süreç boyunca istekli tarafından hiçbir ödeme yapılmaz. Yani görüşmelerde yediği içtiğinin parası dışında.

Bu kadar ince hesapla sorular soranlar sanırım onları bile alt alta yazıp toplamalılar değil mi?

Peki neden sonraki bedeller net bir şekilde söylenmiyor? Gizli saklı bir bilgi olduğundan değil. Birincisi masonları ilgilendiren bir konu. İkincisi değişken bir konu...

Nasıl değişken. Herbir masonun ödediği para aslında locasına, bölge locasına, büyük locasına giden kısımlardan oluşur. Yönetsel organizasyondan evrak işine, çalışan memurlardan toplantı öncesi ikramlara kadar yapılan masraflar localara ödenen ödentilerden karşılanır. Bunun için her sene büyük loca ben şu kadar almalıyım diye genel kurulda (yine her bir locanın delege temsilcilerince) bedel belirler. Aynı işlem bölge locasında ve hatta locada yapılır. Ödenti toplamı aslında a+b+c dir. Birincisi a yani büyük loca (obediyans) kendi üye sayısı, bina sayısı, o yıl yapılacak işlerin durumuna göre vs. bu bedeli belirler. Bundan dolayı UGLE, HKEMBL, Belçika Doğusu, ÖMBL vs. hepsinin belirlediği bedel farklıdır. b de farklıdır. Zira İstanbul bölge locası 30-50-100 loca barındırıyor olabilir şemsiyesinde bu bakımdan binası, çalışan memur sayısı vs. ona göredir, İzmir, Ankara vb. bölgelerde ise durum farklıdır. O zaman b de kendine ayrı bir gerekli bedel belirler. c loca yönetiminin belirlediği bedeldir. Haliyle yüzlerce loca olduğu için yüzlerce farklı c olacaktır. Üç parametresi de değişken olduğundan a+b+c hep farklı olacaktır.

İşte bundan dolayı kimse size bu yıl HKEMBL veya ÖMBL ödentisi şu kadardır diye net söyleyemez, ayrıca da bu bilgi masonları ilgilendirdiği için söylemez. Siz eğer mühendis veya mimar değilseniz ve bir de mühendis mimarlar odasına üye değilseniz bu odanın yıllık aidatını bilmezsiniz. Size de söylemeleri gerekmez. Aynı şekilde avukat değilseniz Baroların yıllık üyelik bedellerini bilmezsiniz, size de söylemeleri gerekmez. Şahsen ben bilmiyorum...

Konuya bu gözle bakmakta fayda var.

Ayrıca dernekler masası kanunu gereği tüm ödentiler, hatta iktisadi işletmeden alınan kitapların, restoranında yenilen yemeklerden gelen kârın vs. her bir kuruşu mali denetime tabidir.

Masonluğun gizli değil kapalı bir dernek olduğunu söylemekten dilimizde tüy bitti. Ama o kapılar arkasında neler oluyor diye herkes merak içerisinde. Aslında her toplantıda dünya haritasını önümüze seriyoruz, sen papua yeni gine de nasıl kargaşa çıkaracaksın, ben sahra altı afrikanın elmaslarını nasıl iç edeceğim bunları konuşuyoruz! Ancak bizim dernek gizli, son yılda dernek görünümünde kumar oynattığı belirtilen 271 dernek ise gizli değil!

O kapalı kapıların giriş bileti ille merak ediliyorsa, yaklaşık bedeller zikredelim. Bunlar kesin bedeller değil, aralıklardır. Çırak derecesi giriş bedeli 5-15 bin aralığında değişir. Yıllık ödenti tüm masonlar için 1000-2500 arasında değişir. diğer derecelerde de geçiş ve yükselme bedelleri ödenir, derece yükseldikçe geçiş bedelleri düşer. Bununla birlikte yıllık ödenti her masonun derece geçişi olsa da olmasa da yükümlülüğüdür.

Fakat yıllık ödenti diyelim 2000 lira, yani ay başına 167 lira. Ayda 2 defa toplantınız var ve kardeş sofrasında yemek yiyorsunuz. 83,5 lira düşüyor. Siz Taksimde arkadaşlarınızla buluşup yiyip içseniz kaç para ödüyorsunuz? Aslında bu bedellere böyle bakmak lazım. Kütüphanecisinden garsonuna, güvenlik görevlisinden sekreteryaya pek çok hârici memur çalışır. Bu arkadaşlarımızın maaş, sigorta, kıdem vb. masrafları nereden ödenir?

Bedellerle ilgili söyleyeceklerim bu kadar. Şimdi en can alıcı noktaya geldik. Bu bedelleri dert edip, alt alta toplayan acaba öder miyim diyen arkadaşım, Masonluk sana göre değildir!
Şimdi isteyen buradan alıp tersten anlayıp masonlar zengin olmayanları almıyor diyebilir. Oysa demek istenilen hep aynı. Bu bir hobi. Bizler gerçekten içeride vatan millet kurtarmıyor, atomu bölmüyor, ülkeleri birleştirmiyoruz. Yapabilirsek kendi fikri gelişimimiz için sunular dinliyor ya da veriyoruz. Konular üzerine tartışıyoruz. Zannederim mason kardeşlerim hak vereceklerdir, en çok duyduğumuz sunulardan biri rönesans ve aydınlanma. Bu konuyu bu bedelleri ödemeden de arkadaşlarınızla tartışabilirsiniz, kitaplar alıp okuyabilirsiniz. Masonluk aslında bir hobi. Ancak paralı bir hobi, basite indirgerseniz. Çoğu kişinin maket hobisi, motor hobisi, at binme hobisi olabilir. İnanın oralara daha fazla para harcıyor insanlar. Aranızdan kaç kişinin FB, GS, BJK kombinesi var, yıllık kaç para veriyorsunuz?

Ama fark şurada, hiç kimse  statlara gidip ben kombine için para verdim, o kadar para verdim şimdi hepiniz gelin birleşin benim maddi durumum bozulduğunda bana yardımcı olun diye diğerlerini sorumluluk altında bırakmıyor. Hiç kimse işim bozuldu, onca yıldır gelir kombine ya da bilet alarak klübe katkıda bulunurum, işime neden yardım etmiyorsun diye klübü, birlikte ne maçlar seyrettik be utanın diye yan koltuklardaki seyircileri sorumlu tutmaz.

Fakat Masonlukla ilgili masonların söylemediği hâricilerin oluşturduğu öyle gereksiz şehir efsaneleri var ki, kendi söylediklerine kendileri inanıyorlar. Daha önce bir başlıkta söylemiştim, muhasebecim bir gün yemekte bana demişti: ''Mason olunca size bir çek yazıyorlarmış hemen bozdurup işinizi filan kuruyor, bankaya teminat gösteriyormuşsunuz...''  Bunu söyleyen kişi de aman vergileri nasıl yetiştireceğiz aman çalışanların hakkını yemeden nasıl ayakta kalacak bu krizde şirketim diye çırpındığımı gören muhasebecim. Tek farkı mason olduğumu bilmediğinden kurduğu hayal dünyasında yaşıyor... Diğerleri de öyle. Bu hayallarle gelen adaylar, aynı Belediye meclisine ya da TBMM ye seçilmek için malını döküp, sonra şimdi geri kazanma sırası bende diyerek ahlâksız işlere bulaşan politikacı gibi olur, her türlü kirli işe karışabilir. Aydınlanma töreni sonrası iş kartını dağıtan kişiler gördüm ben! Mesleği bir yararlanma yeri, çevre bulma aracı, iş bağlama kurumu gibi görenler zaten elekte daha ilk yılında eleniyor.

Hemen fark ediyorlar ki viski tadım ya da şarap degüstasyon klübüne gitse, tango kursuna gitse belki beklentisine daha çok uyacak veya bir siyasi parti üyeliği belki daha da avantajlıdır!!!

Masonluk sadece giriş ödentisi ve aidatları ödeyerek olmuyor sevgili dostlar, bu bir hobi, fikir işçiliği. Kendinizi yontamıyorsanız, örneğin orada özgürlük eşitlik kardeşlik dedikten sonra ertesi gün ofiste çalışanınızı azarlıyorsanız ya da komşunuza sen ermenisin ben gürcüyüm diye ayrıştırarak bakıyorsanız, isterseniz aidatınızı bir milyon ödeyin sizden (bizden) mason olmaz...

Masonluğun tek masrafı da bu değildir. Masonlar kardeşliği inşa etmeye çalışır. Kardeşleriyle dışarıda da buluşur, yemek yer, bir lokum alır kardeşinin evini işini ziyarette eder. Kardeşine çok seveceğini düşündüğü örneğin Atlas heykelciği alır hediye eder. Yurtdışı ya da yurtiçi bir yerlere gittiğinde kardeşine bir anı objesi de alır, ne bileyim yazın bir tekne buluşması olur eşleri ile ona da katılır. Yani bu verdiğim basit örneklerden her birine 100 lira harcadığınızı düşünün, bu bedel size hesaplanması gereken bir bedel olarak geliyorsa, masonluk size göre değildir. Çünkü hesaplayarak yapıyorsanız, ya bütçeniz dardır ya da kafanızda da başka hesap vardır, çıkar elde etme vardır. Bu bedelleri sıkınarak verebiliyorsanız, belki çocuğunuzu bu sene jimnastik kursuna göndermeyelim diyerek ondan kesmiş olursunuz. Belki eşinize almak istediğiniz yıldönümü hatırasını bir boy küçük alırsınız. Hayatınızdaki önceliklere göre söylüyorum, en büyük zenginlik ailedir. Aileden keserek mason olacaksanız, 33 olacaksanız da olmayın.

Bu yüzden söyleyip duruyoruz belli bir maddi özgürlük gerekli diye. yoksa zenginlik değil kastımız. Zenginlik olsaydı her gün onlarca kardeşin krizden nasıl etkilendiğini kiminin ne kadar süredir iş aradığını duymuyor olurdum...

Bilmem ki anlatabildim mi derdimi...

Alterius non sit qui suus esse potest

Temmuz 03, 2019, 09:24:52 ÖÖ
Yanıtla #61
  • Uzman Uye

Elinize sağlık .Güzel ve doyurucu bir yazı lakin, ileriki günlerde yine aynı mevzu gündeme gelecek .Sabır .
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Temmuz 03, 2019, 11:26:00 ÖÖ
Yanıtla #62
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Anarchosa dostumuza ayrıntılı açıklamalarından dolayı teşekkür ederim.
Ben mason arkadaşlara seslenmiştim ama olsun siz önce davrandınız. :)

Temmuz 03, 2019, 11:33:57 ÖÖ
Yanıtla #63
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Defalarca yazıldı, anlatıldı.

Forumu dışarıdan okuyan birisi veya foruma yeni üye olan birisi, bu başlıkları okuduğu zaman, aklında oluşan muhtemel tablo şu şekilde olacaktır:

" Mason olmak için aşmak gereken en büyük basamak maddiyat, sonrasında oturduğu şehirde Loca olup olmaması ve Mason tanıdığının olup olmaması"

Yukarıda tırnak içerisinde yazdığım üç madde, bu forumda en sık tartışılan konular arasında ilk beşe girer sanırım.

İçeriden baktığınız zaman ise olay oldukça farklıdır. Sadece benim çalıştığım Locada, şehir dışından her 15 günde bir gelip toplantılara katılan 3-4 tane Kardeşimiz var. Bu sayı size az gelebilir ama Locamdaki Kardeş sayısının 80 civarı olduğunu söylersem farklı düşünebilirsiniz. Evet bazen kaçırıyorlar toplantıları, gelemiyorlar. Hava muhalefeti, harici dünyadaki işler vs. Ama geldikleri zaman gözlerindeki coşkuyu ve şevki görseniz şaşarsınız.

Yine aynı şekilde, işsiz olan, maddi olarak zorlanan Kardeşlerimiz var, birçoğu bunu bir mazeret olarak görmemektedir, toplantılara düzenli olarak devam etmektedir. Hayatta neye öncelik verdiğiniz önemlidir, spor salonu üyeliğinizi veya kombine kartınızı Loca üyeliğine tercih ediyorsanız zaten yanlış yerdesinizdir. Lütfen bu cümlelerimi, Kardeşimiz maddi olarak zorluk çekince, yemesin, evine bakmasın ama Loca aidatını ödesin şeklinde algılamayınız.

Üçüncü madde ise, hiçbir Mason tanıdığı olmayıp, meşakkatli olduğunu bilse de kapıyı kendisi çalıp Mason olan Kardeşlerimiz vardır. Evet doğru, sayıları azdır, izleyecekleri yol geleneksel yönteme göre zordur ama bu Kardeşlerimiz her şeyi göze alıp bu yola çıkmışlardır.

Kısacası, siz yeter ki Mason olmak için uygun kriterleri taşıyın, yeter ki kendinizi geliştirin kalben Mason olun, yeter ki gerektiği kadar isteyin.

Bu sorunlar, Mason olmak için izleyeceğiniz yolda karşılaşacağınız en küçük sorunlardır.

Saygılarımla ve sevgilerimle
The Brotherhood of Man begins with the Manhood of the Brother.

Temmuz 05, 2019, 02:24:23 ÖÖ
Yanıtla #64
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn @ANARCHOSA ve Sn @Caliper 'in açıklamaları merak edenler için bence yeterince detaylı ve tatmin edicidir.
Yaptığın işi gönlünde hissedersen, ırmaklar çağlar içinde. Mimar Sinan