Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Dominikan tarikatı  (Okunma sayısı 5507 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 12, 2014, 04:35:50 ös
 • Ziyaretçi

Dominikan tarikatı


 Dominikan tarikatının kurucusu Aziz Dominik'in Fra Angelico tarafından yapılmış sunak üstü resmi
Dominikan tarikatı (Ordo Praedicatorum), Aziz Dominik tarafından kurulmuş ve Papa III. Honorius tarafından 22 Aralık 1216'da onaylanmış bir katolik tarikatıdır. Tarikat keşişleri, manastır rahibelerini, rahibeleri ve tarikat için çalışan kilise dışından kişilerden oluşur. Üzerlerine giydikleri beyaz üstüne siyah cübbeden dolayı siyah keşişler olarak da adlandırılır.

İsa'nın mesajını yaymak ve cehaletle savaşmak üzere kurulmuştur. Tarikat entellektüel geleneği ile ünlüdür, pek çok din alimi ve filozof bu tarikattan yetişmiştir. Dominikanların başında bir tarikat efendisi bulunur. Şu anki efendi Peder Bruno Cadoré'dir.

Dominik çağdaşı Assisli Fransis gibi hıristiyanlıkta yeni bir düzenlemeye ihtiyaç olduğunu görmüştü. Hıristiyanlığın ana doktrinine göre madde kötü, ruh ise iyi idi.

Fransa'nın güneyinde yaşayan Albililer ise dualizme yani tanrının hem iyi hem kötü olduğuna ve reenkarnasyona inanan İsevi bir topluluktu. Asıl hıristiyanlara göre ise tanrı herzaman iyi şeytan ise kötü idi. Dominik o anki hakim hıristiyanlığa göre sapkın kabul edilen inanışlara sahip olan Albilileri ikna yolu ile yeniden dine döndürmeye çalıştı. Albililer İsa'nın fakir yaşamını kendilerine örnek almaktaydılar.

Dominik İsa'nın bu yönüne ağırlık veriyordu. Ancak Albigeois haçlı seferi Oksitan bölgesini darmadağın etti.

1206 yılında Dominik, ruhani lideri haline geldiği dine dönen Albili birkaç kadın için Prouille manastırını kurdu. Bu manastır Dominikan rahibelerinin temeli oldu.

Dominik kalabalık şehirlerdeki dini sorunlara cevap verecek, Benediktinler gibi eski manastır düzenlerindeki kendini adama ve sistematik eğitimi geri getirecek fakat daha esnek bir yapıya sahip yeni bir düzen aradı.

Dominik'in kurduğu düzen vaizlik olacaktı ve vaizler bulundukları yerin yerel dilleri ile vaaz edeceklerdi. Vaizler, eski manastır düzeninde keşişlerin yaptığı gibi geniş tarlaları ekip biçerek yaşam sürmek yerine dilencilikle hayatta kalacaklardı.

Aziz Dominik 1214 yılında Touluse'da Aziz Augustine'in öğretileri doğrultusunda yaşayacak bir dini topluluk kurdu. 1216 yılında Dominikanlar (Vaizler Düzeni) papadan tarikat olarak icazet aldılar.

Domınıkanlar kısa sürede yayıldılar. 1221 yılında Oxford'a ulaştı.

13. yüzyıl sonunda ise tüm hıristiyanlık alemine yayıldı. Vaizler gittikleri bölgelerde, cehalet, küfür, putperestlik ve nifak ile söz ve kitap ile savaştılar. Avrupa, Asya ve Afrika'da okullar açtılar. Bu okullarda eğitim veren Albertus Magnus ve Thomas Acquinas gibi alimler büyük eserlere imza attılar. Üyeleri kardinal, papa, elçi ve hakimler oldular.

Papa IX. Gregorius tarafından engizisyon görevi bu tarikata verildi. 1252 yılında Papa IV. Innocent belli koşullar altında olmak üzere Dominikanlara engizisyon sırasında işkence yapmak için izin veren bir fetva yayınladı.

Ünlü engizisyoncu Tomás de Torquemada İspanya'nın ilk engizisyoncusu olarak göreve atandı. Tomás de Torquemada İspanya'da gizli müslümanlık ve gizli yahudilik ile savaştı. 1492 yılında Elhamra Kararnamesi ile yahudilerin İspanya'dan ihraç edilmesini sağladı. Kaçan yahudilerden bir kısmı Osmanlı Devletine sığındılar ve bugün dahi varlığını sürdüren azınlıkları oluşturdular
Ortaçağdan sonra misyonerler keşiflerle elde edilen topraklara gittiler. Ayrıca Çin ve Kamboçya'ya ulaştılar. Fransız ihtilali sonrası sayıları oldukça azaldı.

2010 yılındaki verilere göre Dominikanlara bağşı toplam 5906 keşiş bulunmaktadır


Haziran 12, 2014, 05:00:26 ös
Yanıtla #1
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay

İyi de...

Wikipedia'dan olduğu gibi kopyalanarak buraya yerleştirilmesi bir anlam taşımyor.

Üstelik oradaki yanlışlarıyla birlikte taşınmış.

Böyle saçmalık mı olur?

Böyle yapılacağına link verilir; gidin oradan okuyun denir. Hiç olmazsa o zaman niçin okunacağı da söylenir; bir işe yarar.

Don Carleona adlı katılımcımız acaba burada ne yapmak istiyor?

Açıklarsa biz de bundan sonra ona göre davranırız.

Ben bir başlık açacaksam açarım. Üyelerimizi de katkıları için davet ederim. Ancak sayın Don Carleone istedi diye, kusura bakmasın, şimdi Katolik tarikatları üzerine yazı yazmak hiç de içimden gelmiyor. Burada göreceğimiz başka konular var; Masonluk ile doğrudan bağlantılı.

Sayın Don Carleone de internette herkesin kolayca ulaşabileceği yazıları oradan alıp buraya getirerek bir iş yapmış gibi görünme kaygısından kendisini kurtarsa iyi eder.

 

« Son Düzenleme: Haziran 12, 2014, 05:12:30 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Haziran 12, 2014, 05:10:33 ös
Yanıtla #2
 • Ziyaretçi

Sy.Adam neden ben yani birçok kişi böyle yapıyorken neden gözleriniz benim üzerimde ben hazır  okumuşken burda da paylaşmak istiyorum başka ne gibi bir amacım olabilir ki


Haziran 12, 2014, 05:19:55 ös
Yanıtla #3
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


Her kim öyle bir şey yapıyorsa onlar için de aynı şeyi söylerim.

Nitekim söylemişimdir de...

Burası gelişigüzel ve herkesin her internetteki yazıyı kopyalayıp getireceği bir yer değil. Bu sitenin bir saygınlığı var. Böyle kopyalamalarla bu sitenin arşivine gereksiz bir yığınak yapılıyor.

Bilgilerinizi getiriniz. bizimle paylaşınız. Biz de bildiklerimiz varsa sizinle paylaşalım.

Bunu özellikle masonların ilgi duyduğu alanlarda yapalım. Çünkü bu sitenin adı  masonlar.org. Lütfen bunu unutmayınız ve ona göre davranınız.

Bizim burada her yazdığımızı bu siteyi dışarıdan izleyen ve sayısı biz buradaki üyelerdenr kat kat fazla olan insanların bulunduğunu, onların bu siteden yararlanmak istediğini de göz ardı etmeyiniz.

Hepimizin bu siteyle üye oluşunun işlevi, sanırım böyledir. Böyle olmalıdır. Böyle değilse, gidip başka sitelerde, o sitelerin amacına uygun paylaşımda bulunabiliriz.ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Haziran 12, 2014, 05:27:27 ös
Yanıtla #4
 • Ziyaretçi

Teşekkürler ama şu da var forum da her konu özgürce tartışılabilir (nerden alındığı önemli olmadan) konuşulabilir eğer ben yanlış bilgiler veriyorsam buyrun beraber düzeltelim nerde yanlış nerde doğru olduğunu ve ben formu gereksiz bilgilerle doldurduğuma da inanmıyorum nedeni ise bu bilgilere yapılan yorumlar ve eklemeler bilgi gerçekten yanlışta olsa bu durumu düzelteceği için ortada gereksiz bir durum yok yani
son olarak verilen hiç bir bilgi gereksiz değildir.


Haziran 12, 2014, 06:08:42 ös
Yanıtla #5
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


Kişi kendi bilgi ve değerlendirmelerini aktarmadığı, başkalarının bilgilerini kopyalayıp satmaya kalkıştığı sürece yapılabilecek bir tartışma yoktur.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Haziran 12, 2014, 06:18:22 ös
Yanıtla #6
 • Ziyaretçi

Ben,benim olmayan hiç bir düşünceye emeğe benim diye sahiplenmem sahiplenmedim de benim tek düşüncem fikren katıldığım yazıları form arkadaşlarımla paylaşmaktır aksi bir durum söz konusu değildir beni töhmet altında bırakmaya ve yargılamaya sizin hakkınız yok Sy.Adam daha fazla paylaşımlarım hakkında eliştiri yapmamanızı rica ediyorum ama  katkınız varsa buyrun konuşalım aydınlatmış olursunuz benide


Haziran 15, 2014, 01:47:03 ös
Yanıtla #7
 • Yeni Katilimci
 • *
 • İleti: 48
 • Cinsiyet: Bay

Sayın Don Carleone,

Sayın Adam'ın eleştirisine aynen katılıyorum. Ili önemli sorun var:

1 - forumun ismi gereği buradaki bir çok kişi -ki ben de buna dahilim- masonluk veya bağlantılı konularla ilgili bilgi almak, fikir alışverişinde bulunmak için burada. Ben de başlığınızı görünce merakla okumaya başladım. Ama gördüm ki masonlukla bir ilgisi olmadığı gibi, ansiklopedik bir bilgi aktarımı ve başlığı açanın kendi görüşleri değil.

2 - yine foruma girenler, herhangi bir onuda masonların yorum ve bakış açılarını öğrenmek için buradakide. Başlığı görünce okumaya başladım ve en azından ciron ansiklopedik bilgi konusunda, özgün bir değerlendirmenizi veya güncel bir konuya vurgunuzu bekledim. Ama yok maalesef.

Saygılarımla.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
93 Yanıt
57832 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 01, 2014, 03:17:53 ös
Gönderen: Dor
Sion Tarikatı

Başlatan DaVinci « 1 2 3 4 » Diger

36 Yanıt
30401 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 11, 2009, 05:18:45 öö
Gönderen: Quantum
2 Yanıt
6277 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 05, 2010, 04:21:05 ös
Gönderen: Texan
0 Yanıt
2884 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 05, 2009, 02:06:29 ös
Gönderen: ADAM
4 Yanıt
3054 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 19, 2019, 07:02:58 ös
Gönderen: ANARCHOSA
10 Yanıt
8659 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 30, 2016, 09:39:00 ös
Gönderen: Achilles
3 Yanıt
8974 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 21, 2012, 01:59:07 öö
Gönderen: CAMPANELLA
1 Yanıt
4991 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 21, 2012, 02:04:50 öö
Gönderen: CAMPANELLA
7 Yanıt
3005 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 27, 2020, 11:27:37 ös
Gönderen: ANARCHOSA
Kluni Tarikatı

Başlatan Don Corleone Diger

2 Yanıt
5073 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 12, 2014, 04:39:31 ös
Gönderen: Don Corleone