Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Bir Masona göre Vatan sevgisi ya da Milliyetçilik  (Okunma sayısı 13583 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 28, 2014, 10:54:39 ös
Yanıtla #20
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 121
 • Cinsiyet: Bay

En baştan beri yapılan mukayese ve arasında herhangi bir ilişki aranan kavramların çelişkili olduğu düşüncesindeyim. Çünkü, bir mason için millilik bir noktaya kadar söz konusu olabilir. Mason için, her zaman vurgulandığı gibi, barış ve iyillik hedeflenerek evrensellik ön plana çıkarılır. Milliyetçilik belli bir sınırdan sonra dar görüşlülüğü getirir. Oysa yazılanlara ve söylenilenlere göre masonlukta böyle bir şey söz konusu olamaz. Tabiki  her masonun bir milliyeti vardır. Ama bu aşırılığı getirmemelidir. Ortak çıkarlar ve iyikler etrafında buluşulmalıdır.
"Bir tapınaktır dünya, direklerinden akan

Anlaşılması güç, karışık sesler duyulur..."


Haziran 29, 2014, 09:14:28 öö
Yanıtla #21
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7217
 • Cinsiyet: Bay


Vatan sevgisi ya da yurtseverlik ile milliyetçilik (ulusalcılık) kavramlarını aşırı ve bağnaz bir milliyetçilik tutumu olan şövenizm ile karıştırmayalım.

Bir masonu da, Masonluğun evrensel amaç ve ilkeleri bakımından standart bir yurttaştan ayrı tutmayalım.

Kaldı ki o amaç ve ilkeler salt Masonluğa özgü de değildir. Evrensel düzeyde insan sevgisini duyumsayamayan bir milliyetçiye, dar görüşlülüğünden ötürü acınarak bakılabilir; belki yetersizliği nedeniyle hoşgörüyle karşılanabilir.

Ancak aynı şeyi bir mason yapacak olursa hoşgörüyle karşılanamaz ve onun ancak Masonluğa gidrebilmiş fakat "mason" olamamış bir kişi olduğu söylenebilir.

Tersine, bir mason evrenselci  olup da yurtseverlik duygusundan yoksunsa, henüz Masonluğun tüm öğretisini alamamış, yetersiz bir düzeyde kalmış demektir.

Çünkü milliyetçilik değil ama yurtseverlik, bir "erdem" olarak Masonluğun ritüelik öğretisi kapsamında özenle vurgulanmaktadır. (Milliyetçilik ise bir erdem değildir.)

Dolayısıyla, bir masonun milliyetçilikte ya da yurtseverlikte ancak bir noktaya kadar gidebileceğini ileri sürmek, dışarıdan bilmeden ve öyle olduğu sanılarak boş lâf etmektir.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Haziran 29, 2014, 03:00:32 ös
Yanıtla #22
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 121
 • Cinsiyet: Bay

Sayın "ADAM" ın söyledikleri doğru fakat, milliyetçi olmak beraberinde çok daha köklü, insanları kolayca galeyana getirebilen ve çok tesirli bazı olguları da beraberinde getirir. Bu milliyetçiliğin bünyesinde bir zorunluluk gibi ne hikmetse doğar. Ortada tek başına milliyetçilik olmaz. Kendi kendisine "ben milliyetçiyim" diyen bir insan kendini sadece milliyetçilik ile değil başka unsurlarla da bağdaştırır. Örneğin Türk milliyetçisi sadece milliyetçi değildir aynı zamanda çok fazla koyu islamcıdır. Bu sadece Türk milliyetçileri için geçerli değil bütün dünyadaki milliyetçiler için de geçerlidir. Masonlukta ise bağnazlık ve mutaassıplık yoktur. Bir mason kesinlikle herhangi bir görüşün koyu bir savunucusu olmamalıdır. Eğer böyle bir durum olursa bu çok farklı boyutlar kazanarak devam edecektir ve en sonunda asıl amaçtan sapılacaktır.

Saygılar.
"Bir tapınaktır dünya, direklerinden akan

Anlaşılması güç, karışık sesler duyulur..."


Haziran 29, 2014, 03:09:13 ös
Yanıtla #23
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7217
 • Cinsiyet: Bay

Sayın ABCDEF yanılıyor çünkü Milliyetçiliğin genel geçerli olan değil, kendine özel bir tanımını yapıyor.

Bu bir de şuradan belli ki, Türk Milliyetçisini aynı zamanda bir İslamcı ile bağdaştırıyor.

Ne ilgisi var? Herhangi bir ülke ya da ulusun milliyetçisi olmak başka, dinci olmak başkadır.

Üstelik Türkiye Cumhuriyeti laik bir ülkedir. Türkiyede milliyetçiliği İslamcılık ile bağdaştırmak, ayırımcılık yapmak ve Müslüman olmayan Türklere bu ülkenin yurttaşı olma hakkını tanımamak demektir.

Bu durum demokratik olsun olmasın, birer sosyal hukuk devleti olan diğer tüm dünya ülkelerinde de böyledir. Ancak teokratik ülkelerde böyle değildir.

Bu nedenle Sayın ABCDEF burada, Türkiye Cumhuriyeti'nin Anayasasını çiğneyen bir söz etmiş olduğunun bilincine vararak, özür dilemelidir.

Bir masonun hele Türk masonlarının öz niteliğini hiç anlamadığı da ortaya çıkmaktadır.     


     
« Son Düzenleme: Haziran 29, 2014, 03:15:29 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Haziran 29, 2014, 04:58:14 ös
Yanıtla #24
 • Mason
 • Aktif Uye
 • *
 • İleti: 718
 • Cinsiyet: Bay

Eğer milliyetçiliği, ülkemizde sadece kendilerini yurtsever sayıp, diğerlerini "daha az yurtsever" olarak gören iki ayrı politik zümreye indirgeyecek olursak, Sn. ABCDEF gibi hataya düşeriz. Daha global düşünmemiz gerekmekte. Burada asıl önemli olan bir Mason'un ülkesini, halkını, bayrağını sevip sevmemesidir. Yoksa aynen benim gibi ülkelerin varlığından hoşnut olmaya da bilir bir kişi. Aynı anda hem yurtsever, hem de ülkeler-karşıtı olabilirsiniz.

Tarihteki Masonların hemen hepsinin yurtsever olduğunu görüyoruz. Belki arada benim bilmediğim istisnalar vardır. Öyle ki, iki Mason bir savaşta karşı karşıya gelip birbirlerini öldürmek zorunda bile kalabilirler. Çoğu kez bunu yaparken karşısındaki kişinin Mason olup olmadığını bilemez insan. Fakat bunu bildiği anlar da olmuştur. Örneğin Amerikan Bağımsızlık Savaşı'nda İngiliz ve Amerikalı büyük üstatlar birbirlerine karşı savaşmışlar.
Live long and prosper.


Haziran 29, 2014, 09:21:32 ös
Yanıtla #25
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 121
 • Cinsiyet: Bay

Sayın "ADAM" söyledikleriniz kısmen doğru. Ama keşke herkes anayasamızın 2. maddesinin gerektirdiği gibi hareket etse. Bugün halk arasındaki algı çok farklı. Halk arasında dolaşın, tanıdığınız kişilere bu konudaki fikirlerini sorun benzer cevaplar alacaksınız. Bir birey hangi millete dahil ise o milletin benimsemiş olduğu genel kabullere ve kültüre aykırı davranmamak zorunda hisseder. Bu aynı zamanda toplumsal bir baskıdır da. Çünkü toplum insanı yönlendirir. Bir kalıba sokar. Bir aidiyet duygusu içerisinde savunucusu olduğu milliyetin dininin de savunucusu olmuş olur. Bizim asıl vurgulamak istediğimiz nokta şu ki; her birey bir millete dahildir ve bunun gereklerini aşırılığa gitmemek suretiyle ve ayrımcılık yapmayarak yerine getirir. Asıl olması gereken budur. Günümüzde bu böyle mi sizler de takdir edersiniz ki hayır.

Saygılar.
"Bir tapınaktır dünya, direklerinden akan

Anlaşılması güç, karışık sesler duyulur..."


Haziran 29, 2014, 09:46:43 ös
Yanıtla #26
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7217
 • Cinsiyet: Bay

Birisi özür dileyebilecek güce sahip olmayabilir.

Ne yazık ki bu ülkenin insanları da işte böyle kandırılmakta ve ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte gerçek Türk yurtseverlerinin bize armağan etmiş oldukları Cumhuriyetimizin asal çizgisinden saptırılmaktadır.

O kalıp işte ancak onların kendilerini kıstırdığı bir tutsaklığın kafesidir.

Bir mason, kendisi için de başka insanlar için de özgürlüğün savunucusudur. Böyle kalıpların izine girmediği gibi, yurttaşlarınıh da bundanmurtulmasını hedefler.

Bir mason, gerçek bir yurtseverdir ama kimileri onu anlayamayabilir. Bu ülkedeki bir masonu bu bağlamda anlayabilmek için, önce Mustafa Kemal Atatürk'ü anlamak gerekir.

Atatürk, manevi mirasının bilim ve akıl olduğunu söylemiştir.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Haziran 30, 2014, 09:49:53 öö
Yanıtla #27
 • Ziyaretçi

SAYIN MASON ;

FAKİRLER MASON OLAMAZ SÖZÜNÜ KİM SÖYLEMİŞTİR


Haziran 30, 2014, 10:35:45 öö
Yanıtla #28
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 224
 • Cinsiyet: Bay

     Sayın ABCDEF milliyetçi ile ırkçı kavramlarını karıştırmakta. Sanırım karışıklık buradan kaynaklanıyor.

Vatan sevgisi ya da yurtseverlik ile milliyetçilik (ulusalcılık) kavramlarını aşırı ve bağnaz bir milliyetçilik tutumu olan şövenizm ile karıştırmayalım.


     Sayın Adam'ın bu sözlerini doğru irdelemenizi öneririm Sayın ABCDEF. Sizin yazılarınızda Milliyetçi diye adlandırdığınız bütün kelimeleri kaldırıp Irkçı yazsak dedikleriniz bir anlam kazanabilir.

     Ancak İslam ile Milliyetçiliği(Irkçılık) özdeşleştirmenizi yadırgıyorum. Bunun aksi olan birçok örnek verilebilir ancak burada vermenin bir anlamı olmadığı kanısındayım.

     Tabi konunun başında beni de bağlayan kurallardan ötürü kafamda geçen ile konu başlığını birbirine bağlayamadım. Bu yüzdendir konu başlık ile kopuk başladı. Ancak daha sonra tamda istediğim bütünlüğe kavuştu. Sayın Spock bir Masonun nasıl düşünmesi gerektiğini paylaşmış oldu. Bence bir Masonun görüşü aynen bu yönde olmalıdır. Ülkesinin çıkarlarını gözetirken Dünyayı iyileştirmenin yollarını bulmalı.

     Peki biz hariciler ne yapmalıyız? Sayın Raskoln gibi hemen nasıl Mason oluruz öğrenmek için bu siteye üyelik mi yapmalıyız? Hayır. Belki ÖMBL Büyük Üstadının dediği gibi; Yapılacak işler çoktur ama önce söylemi canlı tutmaya devam etmeliyiz. 
 


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
0 Yanıt
11525 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 26, 2006, 10:26:15 öö
Gönderen: MASON
12 Yanıt
19690 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 30, 2014, 02:29:50 ös
Gönderen: boreas
34 Yanıt
22752 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 30, 2012, 01:13:45 ös
Gönderen: NOSAM33
4 Yanıt
3751 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 02, 2010, 03:47:09 ös
Gönderen: baron
3 Yanıt
3263 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 14, 2013, 07:40:52 öö
Gönderen: ruzber
5 Yanıt
6443 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 23, 2013, 05:48:33 ös
Gönderen: evvah
33 Yanıt
15136 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 28, 2013, 11:16:24 ös
Gönderen: Caliper
11 Yanıt
8945 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 10, 2016, 08:35:45 ös
Gönderen: ADAM
5 Yanıt
3602 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 29, 2015, 10:20:32 ös
Gönderen: İNSAN
6 Yanıt
3334 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 05, 2017, 02:05:43 öö
Gönderen: Ankara