Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: KARDEŞ OBEDİYANSLAR  (Okunma sayısı 2365 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 21, 2015, 03:08:31 ÖS
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 598
 • Cinsiyet: Bay

Öncelikle Merhabalar ;


Bir süredir yazı - yorum açısından kenarda durduğum fakat takip bakımından canlı bir şekilde içinde olduğum foruma tekrardan bir yazı daha doğrusu soru yazayım dedim. Çünkü bir süredir okumaya gömüldüğüm eski kaynaklarda bir kısım yazı veya yazılar takıldı aklıma umarım cevap bulabilirim.


Yıl : 4
Sayı : 16


Basım tarihi : 1975


Bilgileri verme sebebim belki elinde başka bulunan vardır, bahsettiğim Mimar Sinan.Bu sayıda zamanın büyük üstad-ı Nafiz EKEMEN 'in yazısı var başlangıçta, o yıllarda kurulmaya çalışılan kütüphaneden,kitaplar kaynaklar ve çalışmalardan bahsediyor sayın Nafiz EKEMEN. Ve bu bahsi geçen yazısı içerisinde kardeşlerin büyük bir özveri ile çalıştıklarını ve yeterli personel ve kaynak olmamasına rağmen kütüphane oluşturulma aşamalarını anlatıyor. Güzel.

Ve yazının ilerleyen kısımlarında diyor ki kendileri ;

X locasının belli başlı faaliyeri tarihi araştırmalar yapmaktadır. Ve umumiyetle masonluğun menşeileri hakkında etütler yapmak da bu sahaya girer, fakat bu araştırmaların yüzlercesi, binlercesi KARDEŞ OBEDİYANSLAR tarafından yapılmaktadır.
Şimdi gelelim soru veya sorularıma diyeyim ;


Kardeş Obediyanslar hangileridir ?

Oluşturulan kütüphane herhalde Nur-u ziya da e o zaman bahsi geçen diğer obediyansların nur-u ziya'daki kütüphanede oldukça fazla emeği vardır demek doğru bir tabirmidir ?

Ayrıca o zamanlar KARDEŞ OBEDİYANS'lar diye bahsedilen obediyanslar bugün nasıl olduda bu forumda bile avatarının üzerine 'MASON' yazdıramıyor ya da yazmıyorlar mı desem o kısmını bilemedim.Bu sorularımın cevabını aldığım takdirde, elbette devam edeceğim. Durduğum yetmez mi ? Artık durmamaya karar verdim.


Sorularım Öncelikle avatarında MASON yazan masonlara, sonrasında avatarında MASON yazmayan masonlara ve devamında ise tüm forum üyelerinedir.

İlk cevap vermesini istediğim kişinin ismini ise açıkca yazmak istemiyorum. Zannediyorum kendisini biliyor.Saygılarımla.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:


Mart 21, 2015, 03:35:16 ÖS
Yanıtla #1
 • Mason
 • Aktif Uye
 • *
 • İleti: 736
 • Cinsiyet: Bay

Sn. Bulgaria, "Kardeş Obediyanslar" teriminin Sn. Nafiz Ekemen tarafından ÖMBL'yi tanımlamak için kullanıldığı varsayımından hareket etmiş, ya da bana öyle geldi... Oysa öyle olmayabilir. Kardeş Obediyanslar ile, HKEMBL'nın masonik ilişki içerisinde bulunduğu, yurt dışında bulunan muntazam geleneksel kanat obediyansları da kastedilmiş olabilir.

Benim bildiğim kadarıyla bu tanıma uyan yurt dışı obediyanslardan bu foruma üye olanlar, gerekli forum şartlarını sağladıktan sonra avatar + Mason ibaresini alabilmektedirler.
Live long and prosper.


Mart 21, 2015, 03:43:19 ÖS
Yanıtla #2
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 598
 • Cinsiyet: Bay

Öncelik sayın Spock'a cevabı için teşekkür ederim.

Peki sayın Spock ;

Sayın Nafiz EKEMEN burada kardeş obediyanslar derken ÖMBL kastetmemiştir. Diyebilir miyiz ?
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:


Mart 21, 2015, 03:57:33 ÖS
Yanıtla #3
 • Mason
 • Aktif Uye
 • *
 • İleti: 736
 • Cinsiyet: Bay

Öncelik sayın Spock'a cevabı için teşekkür ederim.

Peki sayın Spock ;

Sayın Nafiz EKEMEN burada kardeş obediyanslar derken ÖMBL kastetmemiştir. Diyebilir miyiz ?

Bu sorunun cevabını yukarıda verdim zaten. Sn. Ekemen'in çoğul konuşmuş olduğuna dikkatinizi çekerim... Obediyans demiyor, obediyanslar diyor. Yukarıda yaptığım tanım bence Sn. Ekemen'in kelime seçimini açıklamaya yeterli.
Live long and prosper.


Mart 21, 2015, 05:06:53 ÖS
Yanıtla #4
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay

Sayın Bulgaria'nın bu yazısını neresinden tutmalı?

Herhangi bir yerinden tutmadan önce, alıntısını yaptığını bildirmiş olduğu Mimar sinan Dergisi'nin 16. sayısında (sağolsun, bravo) Hür ve Kabul -Edilmiş Masonlar Büyük Locası'nın o tarihteğki büyük üstadı Nafiz Zeki Ekemen'in, olağan büyük üstat mesajından biraz yanlışlı olarak aktarılmış olan paragrafın doğrusunu yazalım. 

Mimar Sinan Locasının belli başlı faaliyeti tarihi araştırmalar yapmaktır. Tabii, umumiyetle Masonluğun menşeleri hakkında etütler yapmak da bu sahaya girer; fakat bu araştırmaların yüzlercesi, binlercesi kardeş Obediyanslar tarafindan yapılmaktadir ve bunlara bir contribution getirmek cidden müşkül, masraflı, zaman isteyen bir iştir.


Mesajın o paragrafının doğrusu, Sayın Bulgaria'nın aktardıoğı gibi değil, böyle...

Şimdi neyin üzerinde duracağız?...

Hür ve Kabul Edilmeş Masonlar Büyük Locası'nın masonik kaynak birikimi ve kütüphane baükımından o günkü durumu mu? Bunun gerekçesi ya da nedeni mi?   

Nafiz Zeki Ekemen'in büyük üstat olarak tutumu ve yapıp etmeleri mi? Bu tutumun, kardeş obediyanslar konusuna yansıması mı?

Yoksa bu yazısında sözünü ettiği o kardeş obediyanslar ile neyi kastettiği mi? O bağlamda şu  "kardeş oberdiyanslar" terimini doğru kullanmış olup olmadığı mı?  Yanlış kullanmış olsa bile demek istediğinin ne olduğu mu?

Sayın Spock bir yanıt vermiş ama Sayın Bulgaria benim getirdiğim sorulara bir yanıt verirse, onun istediğinin yanıtını vermek kolaylaşır.

Önce açıklamasını alalım; sonra Sayın Spock gibi yazanlar olur belki. Daha sonra Sayın Bulgaria, dediği gibi devam eder isterse.
 

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Mart 21, 2015, 11:22:15 ÖS
Yanıtla #5
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 598
 • Cinsiyet: Bay

Şimdi öncelikle sayın ADAM'ın konuya dahil olması benı sevındırdı. Sonrasında evet aynı şekilde aktardığı gibidir yazının aslı. Ben sadece birebir yazarak değil de biraz kısa Yoldan olanını yazdım fakat bu anlamı sanırım biraz bozmuş.

Öğrenmek istediğime gelince evet sayın ADAM konunun kardeş obediyanslara nasıl yansıdığını ve konuya nasıl dahil olduklarını merak edıyorum kardeş obediyansların mimar Sinan locası yetersiz mi kalmıştır ( ki sanırım öyle ) yoksa diğer obediyanslara kendileri mi teklif etmiştir ?


Burada kardeş obediyanslar diyerek ne kastedilmek istenmiştir ?

Ömbl bu bahsedilen kardeş obediyansların kesinlikle içerisinde yer almaz diye net bir cevap verilebilir mi ?

Ve şimdilik son olarak bu kardeş obediyanslar hangi obediyanslar dır ?Saygılar.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:


Mart 22, 2015, 08:09:13 ÖÖ
Yanıtla #6
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


Sayın Bulgaria'nın buradaki sorusuna doğru dürüst bir yanıt vermek için sayfalar dolusu yazı yazmak gerekebilir.

Burada o tarihteki Büyük Üstat Nafiz Zeki Ekemen'in deyişinin gerekçesini tam olarak anlayabilmek için, o yazının sadece bu paragrafına değil, bütününe bakmak gerekir.

Hatta o bile yetmez; o sıralarda önceki ve sonraki dergilerde büyük üstat neler yazmış, neler anlatmış; onları da gözden geçirmek gerekir.

Özetle. bu konu hiç de öyle sıradan ve basit değil.

Fakat tüm bunlar, bu Forumu dışarıdan izleyenlerin çoğu açısından aşırı ölçüde akademik düzeydeki incelemeler olur. Onlar için ilgi çekiciliği yoktur.

Bu durum, birçok Forum üyesi hatta masonlar için bile böyledir.

40 yıl önceki birtakım olaylar ve bunların etkileri... Geçiniz.

O tarihte henüz Özgür Masonlar büyük Locası yoktu; Türkiye Büyük Mason Mahfili vardı. Fakat Nafiz Zeki Ekemen’in kardeş obediyanslar diye söz ettiği obediyanslar, başka ülkelerde, Anglosakson Masonluğu topluluğu çerçevesindeki obediyanslar. İngiltere Birleşik büyük Locası başka olmak üzere, özellikle Amerikan obediyansları.

Böylece Sayın Bulgaria’nın sorusu yanıtlanmış oldu.

Ancak hazır bu konu gündeme getirilmişken, yazının kapsamındaki üzüntü ya da sıkıntı ile bir noktaya değinelim.

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası’nın o tarihteki büyük üstadı, aslında biraz kötümser. Yanılmış. Nitekim sonraki yıllarda yanıldığı açıkça ortaya çıkmış.

Türk masonları, çok geniş çaplı araştırmalar yaptı ve çalışmaları yayınlandı.

Batı ülkelerindeki yayınlanmış masonik çalışmaların sayısı Türkiye’dekilerin onlarca katıdır. Orası doğru.

Fakat bir de yüzlerce bin mason üyesi olan bir ülkede -örneğin İngiltere’de-, iki yüzyıl içinde kaç masonik kitap, kaç araştırma-inceleme makalesi yayınlanmış, ona bir bakın; sonra dönüp, toplam mason sayısı 20 bini bile bulmayan Türkiye’de şu son 30-40 yıl gibi kısa bir sürede kaç kitap ve kaç makale çıkarılmış; bir de buna bakın.


 

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Mart 23, 2015, 12:18:37 ÖÖ
Yanıtla #7
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 598
 • Cinsiyet: Bay

Sayın ADAM güzelce cevapladığınız için teşekkürlerimi iletirim tam anlamıyla tatmin oldum.. Neden yazının tamamını yayınlamadığım sorusunun cevabıda sizin cevabınızda zaten akademik düzeyde bir irdeleme gibi olmasın da katılım olsun diye biraz sadeleştirmek istedim fakat bu sadeleştirme çabası bir anlam bozulması yarattıysa da özür dilerim.

Tekrardan teşekkürler.

Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
11 Yanıt
5657 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 05, 2008, 07:47:03 ÖS
Gönderen: shemuel
Üç Yahudi Kardeş

Başlatan Piyon Mizah

7 Yanıt
4285 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 28, 2008, 12:09:01 ÖÖ
Gönderen: poyraz06
13 Yanıt
9519 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 20, 2015, 03:55:57 ÖÖ
Gönderen: Risus
0 Yanıt
2468 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 03, 2009, 10:19:39 ÖÖ
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
2177 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 05, 2009, 07:11:39 ÖÖ
Gönderen: ADAM
3 Yanıt
2712 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 02, 2012, 08:28:17 ÖS
Gönderen: NOSAM33
0 Yanıt
2124 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 06, 2009, 11:00:10 ÖÖ
Gönderen: ADAM
1 Yanıt
3038 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 01, 2012, 09:18:02 ÖS
Gönderen: NOSAM33
36 Yanıt
69059 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 20, 2013, 01:02:24 ÖS
Gönderen: Melina
6 Yanıt
6218 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 26, 2014, 09:28:21 ÖÖ
Gönderen: mbulut