Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Dinler Tarihi--Hristiyanlık--4  (Okunma sayısı 507 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 07, 2016, 11:31:04 ÖS
  • Aktif Uye
  • ***
  • İleti: 641
  • Cinsiyet: Bay

Markion'a göre kötülük problemi, ancak birisi iyicil, öteki kötücül olmak üzere iki Tanrı'nın varlığı farzolunarak çözülebilir. Kötücül Tanrı, Eski Ahid'in Tanrısı olan Tanrı'dır. Adem'in işlediği günahtan o sorumludur; bu günahın hatasını da onun soyundan gelme bütün insanlara yüklemektedir. Buna göre, Markion, ortaya şöyle bir doktrin koymaktadır :

"Eğer yaratıcı Tanrı, var ettiği dünyada bulunan kötülüğü önceden kestiremediyse, cahildir. Bunu kestirip de önleyemediyse, kötüdür.  Yok eğer önlemek isteyip de yapamadıysa da âcizdir"

Markion İncil'i el yazması halinde saklanmış değildir. Fakat özellikle başlıca hasmı olan Tertullianus tarafından o kadar çok zikredilmiştir ki, bu İncil'in hemen hemen tamamını meydana getirmek mümkündür. Rivayete göre, bu İncil, 134 yılına doğru Küçük Asya veya Yunanistan'daki aziz Paulus'un doktrinine inanan bir cemaat tarafından tertiplenmiştir.

Yine rivayete göre, Markion ile Markos'un İncil'inden belki Antakya'da Matta'nın İncil'i çıkmıştır. Fakat görüşü Markion'a zıt olan yazar ; din değiştirmek üzere Yahudilere hitap etmekte ve İsa'nın, peygamberlerin haber verdikleri İsrail Mesihi olduğunu ispata çalışmaktadır.

Matta'nın, Markion alyehtarı İncil'ine karşı da, Yuhanna'nın tertiplemiş olduğu aşırı Markion taraftarı İncil'i çıkmıştır. Kitabını mistik ve Eflatun'cu Hristiyanlar için hazırlamış olan yazar, Eski Ahid'in Tanrısını, İsa'nın babasına bağlamaktadır.

Nihayet 150 yılına doğru Roma'da, özellikle Romalılara hitap eden ve Hristiyanlık içinde Yahudiliğin imtiyazlarını elde etmek isteyen bir Kilise kâtibi, Hristiyanlığın övgüsünü yapmaktadır ki ; bu da Lukas İncili'dir.

'Resullerin İşleri' kitabı ise bunun devamıdır.

...