Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlukta ‘Mesih’ beklentisi var mı?  (Okunma sayısı 1954 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 02, 2018, 02:32:47 ös

Masonik öğretilerde beklenen bir ‘mesih’ figürü var mıdır?

Her yüzyılda bir büyük müceddid gelir derler. 20. Yüzyıl için bu isme Mustafa Kemal’di derim açıkçası. 21. Yüzyılın ilk çeyreği bitmeden yine Mustafa Kemal gibi bir kurtarıcı figürü ve ya mesih gelir mi?

Bir çok dinde böyle bir beklenti var. İseviler Hz İsa’yı, museviler Mesih’i, müslümanlar Hz Mehdi’yi ve Hz İsa’yı, zerdüştler Zaoşyant’ı, hindular Kalki’yi, budistler Maitreya’yı bekliyor. Peki masonlar ve benzeri ezoterik örgütlerin beklediği bir kurtarıcı var mı?

Burada yanlış anlaşılma olmasın, aslında her insan kendinden sorumludur, her insan kendini geliştirmeli ve topluma yararlı bir birey olmaya çalışmalıdır, mesih gelecek bizi kurtaracak beklentisi yanlıştır ama dediğim gibi böyle bir beklenti masonlarda da var mıdır?

Sevgiler.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Kasım 02, 2018, 03:09:13 ös
Yanıtla #1

Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Kasım 02, 2018, 03:55:58 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Budizm'de din formunu alınan bütün özellikler Buda'nın öğrencilerinden yada onların öğrencileri olan yeni jenerasyonlar tarafından oluşturulmuştur. Arakan'daki Budistik Cihad, 'Ohm' mantrasının büyük yer alıp dünyanın yaratılış sesi olduğuna dair (Hinduizm etkisinden gelmekte) inanç, Buda heykelleri, Dalai Lama geleceği gibi daha pek çok şey. Buda'nın öğütleri Tibet'teki her okulun uydurduğu şeyler yüzünden değişmiş ve değişmektedir. Buda mantıken zaten inanıldığı gibi üst bilinçteyse reenkarnasyon sonrası insanüstü bir formda vücut bulacağını tahmin ediyorum şahsen. O yüzden Budistlerin Maitreya'sını fazla saymayın zira yarısından çoğu Buda'nın öğrencisinden çok yapay Buda'nın öğrencileri...

Kasım 02, 2018, 03:59:59 ös
Yanıtla #3

Budizm'de din formunu alınan bütün özellikler Buda'nın öğrencilerinden yada onların öğrencileri olan yeni jenerasyonlar tarafından oluşturulmuştur. Arakan'daki Budistik Cihad, 'Ohm' mantrasının büyük yer alıp dünyanın yaratılış sesi olduğuna dair (Hinduizm etkisinden gelmekte) inanç, Buda heykelleri, Dalai Lama geleceği gibi daha pek çok şey. Buda'nın öğütleri Tibet'teki her okulun uydurduğu şeyler yüzünden değişmiş ve değişmektedir. Buda mantıken zaten inanıldığı gibi üst bilinçteyse reenkarnasyon sonrası insanüstü bir formda vücut bulacağını tahmin ediyorum şahsen. O yüzden Budistlerin Maitreya'sını fazla saymayın zira yarısından çoğu Buda'nın öğrencisinden çok yapay Buda'nın öğrencileri...

O zaman budizmin özünde maitreya figüründen bahsedilemez demektir. Teşekkürler bilgilendirme için sayın Novayst.

Sevgiler
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Kasım 02, 2018, 09:09:56 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

MERHABALAR

yani bizi kurtarıcının  anlamı deccal gelip dünyaya kaos yayacak ve hz.Mehdi gelip deccalla savaşmaya çalışacak ve hz.İsa gelip deccalı yok edip dünyaya adalet yayıp o zamana kadar kimse suç işlemeyecek ve kimse ölmeyecek.

ben masonlarda böyle bir beklenti varmıdır bilmiyorum ondan sonra yanlış bilgi vermeyeyim.yani ben azda olsa açıklama yapmaya çalıştım yani kıyamette kurtarıcının anlamını söyledim.eğer konu dışıysa fazla bilgi göz çıkarmaz dedim.

birde birşey daha söylemek istiyorum benim gezi için gittiğim bir kilisede hatta isminide söyleyeyim isterseniz Mor gabriyel kilisesi ordaki ölen din adamları oturularak gömülüyormuş hatta hz.isa geldiğinde saygıdan dolayı bir taburede oturuluyormuş mezarlarıda hatta küçük ve sadedir.
saygılarımla