Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Hariciler için Masonluk - 2  (Okunma sayısı 2230 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 23, 2019, 01:31:35 ÖS
Yanıtla #10
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Konu ekseninden çıkmaya başladığı için bir yönlendirme yapayım.

"Masonluk hedefi olan haricilerin,  Masonluktan beklediği faydalar nelerdir?"

- Seçilmişlik

- Maddi beklenti/ makam beklentisi

- Ünlü kişilerle tanışma ve onlarla aynı sosyal ortamda bulunma

- Masonluğun misterlerine ulaşma

- Kendini geliştirme

Veya farklı seçenekleri sizler eklersiniz.

Sevgili Caliper'in sorusu aslında Masonluk hedefi olan hâricîlerin masonluktan bekledikleri fayda üzerine. Ancak aslında mason sıfatı almış, tekris görmüş bir kardeşin de meslekten bekledikleri olabilir. Ben buna fayda demezdim. Zira fayda, eski deyişiyle menfaat aslında 'çıkar' anlamını çağrıştırıyor. Katkı belki de daha doğru terim olurdu benim açımdan.

Dediğim gibi bir mason için de masonluktan beklediği katkı sözkonusudur.

Belki de en doğru katkı beklentisi şu olabilir:

Bugüne kadar edindiğim bilgi ve birikimi yeni bir gözle değerlendirmemi, daha derin ve anlamlı gerçeklere ulaşmamı sağlayacak bir fener, 'kutup yıldızı' olması. O kutup yıldızı ki, bundan sonra öğrenip bileceklerim için de bana yol göstersin.Bu kutup yıldızının özellikleri bugüne kadar gördüğüm, duyduğum erdemler olduğu kadar bugünden sonra beni özgür kılacak bağnazlıklardan arınmış özgür düşünce ve âhlâk ile her şeyi ileriye taşımama sağlamaya olanak verecek bilimsel yöntem olsun...
Alterius non sit qui suus esse potest

Ağustos 23, 2019, 01:44:17 ÖS
Yanıtla #11
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Haklısınız Sayın ANARCHOSA. Fayda yerine beklenti deseydim daha isabetli olurdu.

Saygılarımla ve sevgilerimle
The Brotherhood of Man begins with the Manhood of the Brother.

Ağustos 25, 2019, 12:25:23 ÖS
Yanıtla #12
  • Uzman Uye

Genel olarak cevap vermek gerekirse hariciler mevcut olan bir çok masonluk tip ve uygulamalarından,bir birinden bağımsız ve farklı bir çok erkan çalışmaları içerisinden doğru seçimi yaptığını nasıl bilebilecektir?

Görünen tip masonluğu sadece 3 e indirgesek ve (skoç riti masonluğu,hkmbl ve ömbl gibi)bunların bile birbirindeen bağımsız çalışma şekillerini farkli içtihadlerini nasıl belirleyipte şu masonluk tipi tam bana göre diyebilecek yahutta bunları bilipte bu masonluk tipi tam bana göre deyip seçim yapan mason varmıdır?

Bu soru ve cevap arama şekli biraz beyhude bir çaba gibi.

Aslında bu soruya mason olmuş masonların cevapları haricilere yön vermek için daha hayırlı olur gibi.

Sn.Calıper siz seçiminizi harici iken farklı tip masonluklarda nasıl yaptınız?
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 26, 2019, 09:25:25 ÖÖ
Yanıtla #13
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Farklı Masonluk anlayışının sorduğum sorularla ilgisini anlayamadım. Hatta sorumu sorduktan sonra önemli bir not yazdım. Spesifik değil genel cevaplar verirseniz sevinirim diye.

Üç başlıkta üç soru sordum, hepsi de genel mana da sorulardı.
Soruları sorarken de sadece forum üyelerinin görüşlerini sordum, forumu okumayan bir haricinin nasıl gördüğünü sormadım. Zira ben forumu okumaya başladıktan sonra Masonlukla ilgili epeyce bilgi edindim. Diğer forum üyelerinin de benim gibi düşünüp düşünmediğini merak ettim.

Farklı Masonluk anlayışlarının sorularımla bir ilgisi yoktur.
The Brotherhood of Man begins with the Manhood of the Brother.

Ağustos 26, 2019, 03:42:00 ÖS
Yanıtla #14
  • Uzman Uye

ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ekim 04, 2019, 04:16:22 ÖÖ
Yanıtla #15
  • Aktif Uye

İnisiye olup kendimden kendime yolculuğa çıkmak. Ama illa ki mason olmak da gerekmiyor.
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Ekim 04, 2019, 04:35:24 ÖS
Yanıtla #16
  • Orta Dereceli Uye
  • **

MERHABALAR
Ben masonluktan faydalanacağım şey dunyevi zevklerden uzaklaşma ve bilim, felsefi konular hakkında bilgi sahibi olmak
SAYGILARIMLA VE SEVGİLERİMLE

Ekim 04, 2019, 05:13:22 ÖS
Yanıtla #17
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

dunyevi zevklerden uzaklaşma v

Bunun için Tarikate

Bilim, felsefi konular hakkında bilgi sahibi olmak

Bunun için de Üniversite ya da fikir kulüplerine gidebilirsiniz.
Alterius non sit qui suus esse potest

Ekim 07, 2019, 10:16:43 ÖÖ
Yanıtla #18
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Gerçeği aramak, ararken kendini tanımak, tanıdıkça yenmek.

İnsanın içinde bazen tanımlayamadığı bir manevi boşluk olur bunu doldurmak. Yaratan değil ama onun gibi olmak için.

Yaşadığımız dünyaya farklı gözle bakmak,

Kendimizi yontmak ve buna gönüllü olmak için
İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein