Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Muntazam Masonluk  (Okunma sayısı 1575 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 03, 2020, 05:22:41 ös
Yanıtla #30
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bu konu yüzyıllardır Masonik otoritelerce tartışılan bir bir konudur.

Bu kadar tartışmalı bir konuyu forumda çözmemiz de imkansızdır.

Bu başlık altında yeni üyeleri sıkmadan, ayrıntıya girmeden temel bilgiler vermek istedim sadece. Ayrıntıları forumda yıllarca konuşuldu ve tartışıldı.

Çok uzatmadan bu konu hakkındaki düşüncemi paylaşmak istiyorum.

Masonluk "ezoterik" bir yapıdır. Lütfen Eski Mısır'dan başlayarak ezoterik yapıları araştırınız. Belirli bir çoğunluğunda dinsel ögeler bulursunuz.

Masonluğun en eski efsanesinin "Tapınak Efsanesi" olduğundan söz etmiştim. Bu efsaneyi Operatif Masonluğun çıkış noktası olarak kabul eden bir çoğunluk vardır.

Peki Hz. Süleyman bu tapınağı niye yaptırmıştır? Kim adına yaptırmıştır?

Özetle ezoterizmin temelinde de , Operatif Masonluğun temelinde de dinsel ögeler mevcuttur.

Dinsel ögelerin mevcut olması veya Tanrıya inanma şartı aranması, o kurumu dogmatik yapmaz, Geleneksel yapar. Çok merak ederseniz bunu örnekleyerek de anlatabilirim ama konuyu uzatmamak adına şu an örnekleme yapmayacağım. Merak edenler olursa başka iletilerimde söz ederim.

Özetle ezoterizmin temelinde de Masonluğun temelinde de dinsel ögeler vardır.

Şunu diyebilirsiniz, Tanrı inancı aramayan bir ezoterik ve Masonik kuruluşum. Bu söylem kabul görür mü? Bana göre evet, size göre evet ama başkalarına göre hayır. Tartışmalıdır yani. (Bu konuda kendi görüşlerimiz defalarca paylaştığım için tekrar yazmayacağım).

Burada şu açıklamayı tekrar yapma ihtiyacı hissediyorum; Masonluk kesinlikle seküler, laik bir örgüttür. Geleneksel Masonluk sadece Tanrı inancı şartı arar, o kadar.
The Brotherhood of Man begins with the Manhood of the Brother.

Nisan 03, 2020, 05:33:41 ös
Yanıtla #31

Şık ve güzel bir açıklama sayın Caliper.

O zaman farzı misal benim mason olma durumum olsa, muhtemelen HKEMBL’ye uygun olurdum. Çünkü Tanrı ve Ahiret inancım var. Bunu dogmatik olarak algılamamak lazım. Tamamen sezgisel. Hissettiklerim beni buna itiyor.

Sevgiler sayın Caliper.

Konuyla alakasız olacak ama trajik bir habere denk geldim, paylaşayım;

“Mesih bizi kurtaracak diyen Sağlık Bakanı koronaya yakalandı.
Korona virüs salgınına ilişkin "Mesih bizi kurtaracak" açıklamasında bulunan İsrail Sağlık Bakanı Yaakov Litzman ve eşi virüse yakalandı.” Yeniçağ gazetesi’nin resmi web sitesinden alıntıdır.

Umarım en yakın zamanda iyileşirler. Geçmiş olsun.
Errare humanum est.
Müzmin öğrenci

Nisan 03, 2020, 06:12:24 ös
Yanıtla #32
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

O zaman farzı misal benim mason olma durumum olsa, muhtemelen HKEMBL’ye uygun olurdum. Çünkü Tanrı ve Ahiret inancım var. Bunu dogmatik olarak algılamamak lazım. Tamamen sezgisel. Hissettiklerim beni buna itiyor.

Sevgiler sayın Caliper.

Korona virüs salgınına ilişkin "Mesih bizi kurtaracak" açıklamasında bulunan İsrail Sağlık Bakanı Yaakov Litzman ve eşi virüse yakalandı.” Yeniçağ gazetesi’nin resmi web sitesinden alıntıdır.

Sadece dinsel açıdan bakıp karar vermek de doğru değil. ÖMBL'de Tanrı inancı olanlar yok mudur, vardır. ÖMBL böyle bir şart aramaz sadece.

Geleneksel Masonluk ile Liberal Masonluk anlayışı arasındaki tek fark Tanrı inancı değildir.

Nisan 03, 2020, 06:25:00 ös
Yanıtla #33

Sevgiler sayın Caliper.

Sadece dinsel açıdan bakıp karar vermek de doğru değil. ÖMBL'de Tanrı inancı olanlar yok mudur, vardır. ÖMBL böyle bir şart aramaz sadece.

Geleneksel Masonluk ile Liberal Masonluk anlayışı arasındaki tek fark Tanrı inancı değildir.

Peki ezoterik çalışmalarda ciddi fark var mı?
Ya da normal toplantılarda?

Forumun bi maddesi vardı, eğer ona takılmıyorsa, müsait olduğunuzda anlatırsanız sevinirim sayın Caliper.

Sevgiler.
« Son Düzenleme: Nisan 03, 2020, 06:27:27 ös Gönderen: Mandıra Filozofu »
Errare humanum est.
Müzmin öğrenci

Nisan 03, 2020, 10:12:28 ös
Yanıtla #34
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Ben ÖMBL ritüellerinin hepsini bilmiyorum, kaldı ki bilsem bile burada paylaşamam, hem ettiğimiz yeminden dolayı hem de forum kurallarından dolayı.