Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Duzenli Duzensiz taninma taninmama  (Okunma sayısı 1421 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 18, 2020, 08:31:39 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Asagida gordugunuz bayragin anlatilandan ( wiki-pedia) ayrica masonik bir sembolizmasi vardir.

Bunu incelerken anlam veremedigim bir calisma metodunu fark ettim.

Soylendigi gibi duzenli bir BL duzensiz bir BL ile taninma protokolu yapamazmis. Eger bu dogru ise bugun anlam vermedigim bir iliski fark ettim. Bu ayni zamanda benim masonluk ile ilgili bir sorumdur, onun icin ‘Masonluk ile ilgili sorular ve cevaplar ‘ kismina koydum.

Asagidaki bayraga sahip ulke ile Avrupa’daki duzenli ve taninmis bir BL arasinda taninma protokolu vardir ( yazili protokolu gormedim fakat iki BL’nin taninma listelerinde karsilikli isimleri vardir). Ayni ulke’ nin duzenli BL listesinde Turkiye’nin OMBL’ nin adi ve website- linki var.

Yanlis anlasilmasin lutfen; niye vardir demiyorum, sadece anlam veremedim? Siz verebildiniz mi?

Bazilarina gore duzenli olmanin baslica sartlar:

Old marklar’da belirtilenlerden bazilari.

1-   Sadece, iyi bir sana sahip hur adamlarin uye olabilmesi;
2-   Cirak, kalfa ve ustad olarak belirtilen uc derece ile calismak;
3-   BL' nin otonom olmasi, yani baska bir kurum hiyerarsisi (icinde) altinda olmamak; ve
4-   Yemin icin kutsal kitaplarin olmasi.   

BL bu sartlari yerine getirmiyorsa bazilari tarafindan duzensiz sayiliyor.

BL’ lar arasinda Taninma protokolunun yapilmasi icin de BL’larin duzenli olmasi sartlardan bir tanesidir.   
« Son Düzenleme: Nisan 18, 2020, 08:44:04 ös Gönderen: midyad »

Nisan 18, 2020, 08:47:19 ös
Yanıtla #1

İlginç bir detay. Küba locasının resmî internet sitesinde Türkiye’deki tanınmış düzenli mason locası linki olarak https://mason-mahfili.org.tr/ adresi var.

İki ihtimal var.

1) Site yapımında bir hata yapılmış.
2) Türkiye’deki tanınmış loca kavramı Küba’da farklı kâbul ediliyor. Bunun nedeni Küba’nın daha farklı bir sosyal yapısının ve inanç sisteminin olması olabilir ve ya ingiliz ekolüne karşı olmalarından olabilir. Bilemedim.

Nitekim Küba, her zaman aykırı ve güzel bir devlet olmayı başarmıştır.

Sevgiler.
« Son Düzenleme: Nisan 18, 2020, 08:49:36 ös Gönderen: Mandıra Filozofu »
Errare humanum est.
Müzmin öğrenci

Nisan 18, 2020, 09:39:12 ös
Yanıtla #2
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Bu konu daha önce dediklerim ışığında anlaşılabilir.

Düzenli bir Loca ve Büyük Loca'nın nasıl olması gerektiği Masonlukta bellidir. (Ve bu kimsenin tanımı ya da egemenliğine sığdırılamaz)

Bu Büyük Localar da kendi aralarında tanışmaya giderler. Uluslararası ilişkiler kurarlar.

Dünyada pek çok farklı Masonik anlayış var. Bunlardan yalnızca birisi olan UGLE yalnızca kendi kurduğu ya da kendince kurulan bir Büyük Loca tarafından kurulan ve konsekrasyon (kutsama benzeri) töreni yapılarak, Beratı verilen locaları DÜZENLİ olarak tanır. Yani onun dediği "Geleneksel" şartlara sahip olabilirsiniz ama onun veya onun tarafından kurulan bir başka Büyük Locanın tarafından kurulmayan, bitmedi; konsekrasyonu yapılmayan Büyük Locaları TANIMAZLAR.

Yukarıda bahsettiğimiz Masonik açıdan Düzenli olmak, Masonik tanışma başka bir şey; UGLE ve egemeni olduğu "Muntazam" (kendi tanımlarıyla) masonluk dünyasının kastettiği "Düzen" ve "Tanınma" başka bir şey.

Biri doğru diğeri yanlış diye bir şey yok. Ama ayrı dünyaların birbirine hükmü yoktur. Kendi aralarındaki deyiş, anlayış ve uygulamaları farklıdır. Yani orada Regular geçişi sizi şaşırtmasın. ÖMBL düzenli bir masonik kurum, ancak UGLE kendi dünyasında Türkiye'de HKMBL ile tanışmış ve onu düzenli kabul etmektedir. Zaten ÖMBL nin de ne UGLE ne de GOdF tan beni denetle bak bakalım düzenli miyim diye talebi yoktur. Bununla birlikte Büyük localar arasında kardeşlik belgeleri imzalanır. Mesela ÖMBL nin Fransa'da tek tanıştığı Büyük Loca GOdF da değildir. Fransa Büyük Locası (Merkezi Lyon) ile de tanışır gibi...

Dünya da Kaç ülke ve kaç Büyük Loca tarafından tanındığını saymayı ben yıllar önce bıraktım ÖMBL nin. Üyesi olduğu uluslararası kurumlarında sayısı öyle. Hatta kimilerinde yönetimdedir ÖMBL P.S.B.Ü..

2019 Aralık ayında İstanbulda Türkiye Süprem Konseyinin düzenlediği konvana 30 dan fazla kurum katılmıştır. Bakın Büyük Loca değil bunlar! Bu toplantı Lozan Konvanı vb. Büy0k olayların yanında tarihte İstanbul adıyla yerini bulmuştur.

Fakat bu Liberal Masonluk dünyası için geçerli.
A.B.D. Ana Süprem Konsey de Yıllar önce bir mektup göndermişti. "Biz sizi tanıyorduk. Çalışma ya da yöntemlerinizde bir şey değişmedi ama Birlikte Çalıştığımız Büyük Loca artık Türkiye'de başka Büyük Locayı tanımayı seçtiğinden sizinle artık görüşemeyiz." mealinde...

Yani bunlar olur. Ama sizin dün düzenli oluşunuzu akşam gelen bir mektup ile sabah düzeniniz bozulmaz...

Bunlar kurumların kurumsal ilişkileridir sadece...

Bundan daha önemli olanı aslında Küba'da Masonluktur.

Güney Amerika, Liberal Masonluğun hakim olduğu bir dünyadır. Bu coğrafya'da Simon Bolivar'dan gelen Masonluğa sempati vardır. Küba'da Mason olmayan adeta iş bulamaz. Bunda Küba bağımsızlık savaşında Masonların yardımları ve Castro'nun Mason oluşu da etkilidir. Bugün Havana'nın en yüksek binasına bakarsanız ne demek istediğimi anlarsınız.
Alterius non sit qui suus esse potest

Nisan 18, 2020, 09:46:21 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kuba'daki, belirtilen BL UGLE'nin listesinde yok. O zaman OMBL ile tanisikligi mantik disi degildir. Anlam vermedigim Avrupa'daki taninmis, duzenli ve UGLE listesinde de ismi mevcut BL ile tanisikligidr.

Eger burda bir yanlislik yoksa duzenli/ duzensiz/ taninmis/ taninmamis ile ilgili dogma yavas yavas gecerliligini kaybediyor, bu en azindan ideal duruma dogru bir adimdir.

Yazdiklarimin icinde yanlis bilgi varsa, duzeltme icin simdiden tesekkur ediyorum.   

Nisan 18, 2020, 10:08:36 ös
Yanıtla #4
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Yanlış var mı yok mu bilemem. Ancak büyük çıkarım ya da gereksiz (masonların bile gerek duymadığını istemek) beklentilere ihtiyaç olmadığını düşünürüm.

Sevgili arkadaşlar bu yollardan biri doğru biri yanlış değildir. İkisi farklı yoldur. Kaldı ki sadece iki yolda yok.

Yani UGLE ve temsil ettiği dünya ile Liberal Masonluk birbirine yokmuş gibi davranıp çalışmasına bakıyor. Bu iki anlayış hiçbir zaman birbirini tanımayacak (Liberal masonluk kardeş olarak görür, üyelerini kendi toplantılarına alır ama kurumsal bir ilişki beklemez), birleşmeyecek. Çünkü buna gerek yok.

O yüzden bu konuşulanlar Masonlara anlamsız gelir.
Harici bir üye HKMBL yi veya ÖMBL yi yermeye ya da diğerine yanaşmak için övmeye kalksa bile, bizler için anlamı yoktur.

Türkiye de pek çok ülke gibi bu kurumların üyeleri kurumsal olarak değil ama Masonca kardeşliği yaşamaktadır. Kurumlar bile resmi değilse bile birlikte buluşmalar görüşmeler yapar. Bunun amacı biri diğerine haklılığını kanıtlamak, günün birinde bir araya gelmek filan da değildir.  Ben bile her iki kurumun üyelerinin bir araya gelip çalışma araştırma yaptığı pek çok yerde bulunuyorum. Anlayacağınız forumda ya da başka yerde bu kurumlar ya da anlayışlar üzerinden gerginliğe gerek olmadığıdır. Benim bazen çıkışlarımın tek sebebi, bir anlayışın yok sayıldığı ya da hangisi olduğu önemli olmaksızın birinin diğerine tahakküm etmeye kalktığı durumlardır.

Esas mesele başka.

Ne dedim bu iki yol, sadece iki de değildir? Hadi bakalım. Başka neler var?

Nisan 18, 2020, 10:12:28 ös
Yanıtla #5

Yanlış var mı yok mu bilemem. Ancak büyük çıkarım ya da gereksiz (masonların bile gerek duymadığını istemek) beklentilere ihtiyaç olmadığını düşünürüm.

Sevgili arkadaşlar bu yollardan biri doğru biri yanlış değildir. İkisi farklı yoldur. Kaldı ki sadece iki yolda yok.

Yani UGLE ve temsil ettiği dünya ile Liberal Masonluk birbirine yokmuş gibi davranıp çalışmasına bakıyor. Bu iki anlayış hiçbir zaman birbirini tanımayacak (Liberal masonluk kardeş olarak görür, üyelerini kendi toplantılarına alır ama kurumsal bir ilişki beklemez), birleşmeyecek. Çünkü buna gerek yok.

O yüzden bu konuşulanlar Masonlara anlamsız gelir.
Harici bir üye HKMBL yi veya ÖMBL yi yermeye ya da diğerine yanaşmak için övmeye kalksa bile, bizler için anlamı yoktur.

Türkiye de pek çok ülke gibi bu kurumların üyeleri kurumsal olarak değil ama Masonca kardeşliği yaşamaktadır. Kurumlar bile resmi değilse bile birlikte buluşmalar görüşmeler yapar. Bunun amacı biri diğerine haklılığını kanıtlamak, günün birinde bir araya gelmek filan da değildir.  Ben bile her iki kurumun üyelerinin bir araya gelip çalışma araştırma yaptığı pek çok yerde bulunuyorum. Anlayacağınız forumda ya da başka yerde bu kurumlar ya da anlayışlar üzerinden gerginliğe gerek olmadığıdır. Benim bazen çıkışlarımın tek sebebi, bir anlayışın yok sayıldığı ya da hangisi olduğu önemli olmaksızın birinin diğerine tahakküm etmeye kalktığı durumlardır.

Esas mesele başka.

İki yol dışındaki yollardan bazılarından haberim var ama eski bir forum üyesi olduğum için foruma yeni katılan üyeler cevaplarsa daha güzel olur sanırım. Çünkü her şeye maydonoz olmaya başladığımı hissediyorum. Affola.

Sevgiler sayın ANARCHOSA.
Errare humanum est.
Müzmin öğrenci

Nisan 18, 2020, 10:16:49 ös
Yanıtla #6
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Bu arada kimi zaman alınganlıklar oluyor. Eğer bir sayın üyenin ismi özellikle belirtilmiyorsa sözler, sorular, cevaplar geneledir. Belki de sizin şimdiki sorunuz 1-2 yıl önce ya da so rasına cevap olabilmektedir.

Diyeceğim. Herkes soracağını sorar, cevap vermek isteyen diyeceğini der. Bu konu bir deniz. Herkes kabınca koysun, kabınca alsın.

Tabi şu akılda kalarak. Dolu testi su almaz! Su almaya geldiysek, testimizin dolu olduğunu göstermeye çalışmayalım. Hatta mümkünse yedek bir kaba boşaltıp boş almaya çalışalım. Mason sıfatını almadan Masonluğu anlatmaya çalışmayalım. Sitenin mottosu var, bırakın bu sıfatı almış olanlar gereğini bildiklerince yapsınlar. Fakat şunun da farkında olalım, anlatmaya çalışan kişiler buradan maaş almıyor. Şimdide Masonlar cevaplasın demek, sen hala hamtaşsın demek (masonlar bunu kendine söylüyor zaten) gibi eylemlere girişmeyelim. Mason eğer anlattığı kadar masonsa, cümle kuruştan anlar cevheri. Dolayısıyla bilmek için soralım. Bir de son not olsun. Alfabe A'dan başlar. Z'ye hemen geçmeyelim. Bırakalım onu da zamana.

Bu başlıkta bunları neden söyledim

Sanırım bu durumlara göre verimli bir iletişime devam edebilirim. Yoksa forum benim için baş ağrısına dönüşüyor. Kimse gereksiz başağrısı istemez.

Nisan 19, 2020, 06:54:31 öö
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Esas mesele başka.

KMBL'nı ve Şrayn Masonluğu'nu kastediyor olabilir misiniz acaba sayın ANARCHOSA?
« Son Düzenleme: Nisan 19, 2020, 07:06:52 öö Gönderen: Özgürefe »
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...

Nisan 19, 2020, 07:29:17 öö
Yanıtla #8
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

KMBL Liberal Masonluk çatısındadır.
Şraynerlar ise Paramasonik sınıflandırılıyor genelde.

Bunlar değil...

Nisan 19, 2020, 10:27:25 öö
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

KMBL Liberal Masonluk çatısındadır.
Şraynerlar ise Paramasonik sınıflandırılıyor genelde.

Bunlar değil...
Rotary Kulüpleri geldi aklıma...
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...