Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: V. Murad'ın Masonluğu hakkında belgeler  (Okunma sayısı 55201 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 27, 2009, 10:22:00 ös
Yanıtla #20
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin Saygin,

Eksik degil, tamami ile yanlis bir bilgi verdiniz. Idda ettikleriniz dogru degildir. Bir kisinin (kim yada makami ne olursa olsun) Masonlugu ariyor ve istiyor olmasi gerekmektedir. Kisilerin sadece makamlarina bakilarak teklif goturulmez. Kalbinde Mason olmamis bir kisi, kim olursa olsun teklif edilmez.

Kisi Mason olduktan sonra harici hayatta kim oldugu onem tasimaz. Her Kardes ayni (sirali) yollardan gecerek ust derecelere ulasir. Harici hayatta ust bir makaminiz olmasi, Masonlukta derece atlayacaginiz anlamina gelmez. Bu mumkun degildir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Ocak 27, 2009, 10:33:29 ös
Yanıtla #21
  • Ziyaretçi

Sayın Mason,

Aydınlattığınız için teşekkür ederim. İddia bana ait değildir, üst paragrafta belirtmeyi unutmuşum hatamı maruz görün. Kaynağı bulduğumda buraya ekleyeceğim.

Sevgi ve Saygılarımla,

Ocak 27, 2009, 11:44:56 ös
Yanıtla #22
  • Ziyaretçi

Sayın Mason,

Aydınlattığınız için teşekkür ederim. İddia bana ait değildir, üst paragrafta belirtmeyi unutmuşum hatamı maruz görün. Kaynağı bulduğumda buraya ekleyeceğim.

Sevgi ve Saygılarımla,

Söyledikleriniz gayet mantıklı sn.skullG.Peki Atatürk'e Masonluk tarafından herhangi bir teklif yapıldığı hakkında bir bilginiz varmı?

EKSR'nin temel yasası uyarınca, herhangi bir yüksek konseyde en çok 33 etkin üye olabilir ve geçerli bir gelenek olarak bu üyeliklerden biri ülkenin devlet başkanına ayrılır.

Atatürk'e bu üyeliğin verilmesi için 1925'te öneri götürülmesi kararlaştırılmış ve Fikret Takiyyiddin görevlendirilmiştir. Atatürk "şimdilik kalsın... kendinizi gösteriniz, sonra görüşürüz" yanıtını vermiştir.

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=3759.0#quickreply

Saygılarımla,

Ocak 28, 2009, 12:02:13 ös
Yanıtla #23
  • Aktif Uye

Sayin Saygin,

Eksik degil, tamami ile yanlis bir bilgi verdiniz. Idda ettikleriniz dogru degildir. Bir kisinin (kim yada makami ne olursa olsun) Masonlugu ariyor ve istiyor olmasi gerekmektedir. Kisilerin sadece makamlarina bakilarak teklif goturulmez. Kalbinde Mason olmamis bir kisi, kim olursa olsun teklif edilmez.

Kisi Mason olduktan sonra harici hayatta kim oldugu onem tasimaz. Her Kardes ayni (sirali) yollardan gecerek ust derecelere ulasir. Harici hayatta ust bir makaminiz olmasi, Masonlukta derece atlayacaginiz anlamina gelmez. Bu mumkun degildir.

Saygilarimla

peki ozmn neden M.Kemal Atatürk e 33.derece hakim buyuk genel mufettis rutbesi veriliyordu neden direk o teklif edildi??

Ocak 28, 2009, 12:19:03 ös
Yanıtla #24
  • Ziyaretçi

Bence Atatürk ün Mason olma ihtimali yok.Sebebini sorarsanız bu Masonlar sanıldığı gibi değildir.Etliye sütlüye pek karişmazlar.Bana dokunmayan yılan bin yaşasın misali.Atatürk de bunu anladığı için gerek görmemiştir.İstedikleri kadar davet etsinler.Atatürk eylem adamı idi.Huzur içinde yatsın.

Ocak 28, 2009, 12:28:33 ös
Yanıtla #25
  • Ziyaretçi

Bence Atatürk ün Mason olma ihtimali yok.Sebebini sorarsanız bu Masonlar sanıldığı gibi değildir.Etliye sütlüye pek karişmazlar.Bana dokunmayan yılan bin yaşasın misali.Atatürk de bunu anladığı için gerek görmemiştir.İstedikleri kadar davet etsinler.Atatürk eylem adamı idi.Huzur içinde yatsın.

Sayın BombIslam,

Birincisi bu bölümde tartışılan konu Atatürk'ün mason olup olmadığı değildir. Forumu biraz tanıyınız, geziniz, görünüz, yorumu ve yorumlayanları inceleyiniz.

İkincisi ise henüz üye olduğunuz bir ortamda, kullandığınız bu olumsuz üslup hiç tasvip edilir türden değildir.

Üçüncüsü imzanız kısmına kendinizin yada tarafı olduğunuz bir sitenin reklamını yapmışsınız. Bu sizin ne amaçlı bu siteye üye olduğunuz hakkında az çok düşündürüyor.

Bilgilenmeniz dileği ile, Sevgi ve Saygılarımla.

Ocak 28, 2009, 12:35:44 ös
Yanıtla #26
  • Ziyaretçi

Alıntı
seninle aynı fikirde değilim ama fikrini söyleme özgürlüğün için canımı veririm.

Sayın Saygın,

Yukarıdaki de sizin imzanız. Bana laf sokmadan önce imzanızı tekrardan okuyup özümsemenizi  öneririm.

Bölümde Atatürk ün Mason olup olmadığı tartışılmıyor ancak Masonlar ın Atamıza teklif götürdüklerinden dem vurulmuş bu bağlamda fikrimi yazdım.

Ayrıca size tavsiyem savunduğunuz insanları iyi tanıyınız bunlar birgün kapınızı caldıklarında demokrasi özgürlük falan anlamaz kelle alırlar.

Saygılarımla,

Ocak 28, 2009, 12:51:36 ös
Yanıtla #27
  • Ziyaretçi

Alıntı
seninle aynı fikirde değilim ama fikrini söyleme özgürlüğün için canımı veririm.

Sayın Saygın,

Yukarıdaki de sizin imzanız. Bana laf sokmadan önce imzanızı tekrardan okuyup özümsemenizi  öneririm.

Bölümde Atatürk ün Mason olup olmadığı tartışılmıyor ancak Masonlar ın Atamıza teklif götürdüklerinden dem vurulmuş bu bağlamda fikrimi yazdım.

Ayrıca size tavsiyem savunduğunuz insanları iyi tanıyınız bunlar birgün kapınızı caldıklarında demokrasi özgürlük falan anlamaz kelle alırlar.

Saygılarımla,

- İmzamda yazan, benden özümsememi istediğiniz yazı, benim özümün ta kendidir. Faydasıda, zararıda banadır. Özümü Kimseyle tartışmaya ihtiyacım yoktur. Size karşı özüme aykırı bir tutumda bulunmadığım ise apaçık ortadadır.

- Yüce Önder'in Mason olup olmadığı konusunun, geniş kapsamda konuşulduğu bölümün linkini yine bu sayfada verdim.

- Bir insanı yada insan topluluğunu savunduğuma dair bir bilgi mevcut değildir yazımda. Bu tarz bir ortamda kimsenin kimseyi savunmaya veya savunulmasına ihtiyacı yoktur.

sevgiyle,
« Son Düzenleme: Ocak 28, 2009, 12:55:12 ös Gönderen: Saygın »

Ocak 28, 2009, 03:30:58 ös
Yanıtla #28
  • Aktif Uye

Sn.Saygın ve bombislam benim yazmıs oldugum mesajdan yola cıkıp yanlıs yollara sapmısınız ve tartısıyorsunuz.Lutfen mesajı yanıtlıcak ıcerikte konusmalar yapınız

Ocak 28, 2009, 05:40:04 ös
Yanıtla #29
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin BombIslam,

Size, "bu masonlar" diye siniflandirdiginiz grubun bir uyesi olarak yaziyorum. Ve sizinle, bilinen bir hikayeyi paylaşmak istiyorum.

Hindistan da çok unlu bir ressam varmış... Herkes bu ressamın yaptıklarını kusursuz kabul edecek kadar beğenirmiş...Ve onu "Renklerin Ustası" anlamına gelen Ranga Çeleri olarak tanısa da; kısaca Ranga Guru derlermiş... Onun yetiştirdiği bir ressam olan Racici ise artık eğitimini tamamlamış ve son resmini yaparak Ranga Guru'ya götürmüş ve ondan resmini değerlendirmesini istemiş...

Ranga Guru ise; -“Sen artik ressam sayılırsın Racici. Artık senin resmini halk değerlendirecek”. Diyerek resmi şehrin en kalabalık meydanına götürmesini ve en görünen yerine koymasını istemiş. Yanına da kırmızı bir kalem koyarak halktan beğenmedikleri yerlere çarpı koymalarını rica eden bir yazı bırakmasını istemiş. Racici denileni yapmış

Ve birkaç gün sonra resme bakmaya gittiğinde görmüş ki, tüm resim çarpılar içinde ve neredeyse görünmüyor... Çok üzülmüş  tabii. Emeğini ve yüreğini koyarak yaptığı tablo kırmızıdan bir duvar sanki.  Alıp resmi götürmüş Ranga Guru'ya ve ne kadar üzgün olduğunu belirtmiş.  Ranga Guru üzülmemesini ve yeniden resme devam etmesini önermiş.

Racici yeniden yapmış resmi ve gene Ranga Guru'ya götürmüş. Tekrar şehrin en kalabalık meydanına bırakmasını istemiş Ranga Guru... Ama bu defa yanına bir palet dolusu çeşitli renklerde yağlı boya, birkaç fırça ile birlikte...  Ve yanına insanlardan beğenmedikleri yerleri düzeltmesini rica eden bir yazı ile birlikte bırakmasını istemiş. Racici denileni yapmış...

Birkaç gün sonra gittiği meydanda görmüş ki resmine hiç dokunulmamış, fırçalar da, boyalar da kullanılmamış.  Çok sevinmiş ve koşarak Ranga Guru'ya gitmiş ve resme dokunulmadığını anlatmış. Ranga Guru ise; “ Sevgili Racici, sen birinci konumda insanlara fırsat verildiğinde ne kadar acımasız bir eleştiri sağanağı ile karşılaşılabileceğini gördün”...

“Hayatında resim yapmamış insanlar dahi gelip senin resmini karaladı. Oysa ikinci konumda onlardan hatalarını düzeltmelerini istedin, yapıcı olmalarını istedin...Yapıcı olmak eğitim gerektirir... Hiç kimse bilmediği bir konuyu düzeltmeye kalkmadı, cesaret edemedi.”

“Sevgili Racici Mesleğinde usta olman yetmez, bilge de olmalısın... Emeğinin karşılığını, ne yaptığından haberi olmayan insanlardan alamazsın... Onlara göre senin emeğinin hiç bir değeri yoktur...” 

“Sakın emeğini bilmeyenlere sunma ve asla bilmeyenle tartışma..”.

Demiş...

Yasinizi paylasmadiginiz icin bilemiyorum ama yeterince buyukse Namik Kemal'in asagidaki laflarini anlayacaksinizdir.

Ne “sin” iledir, ne “sal” iledir, ne “cah” iledir, ne “mah” iledir; beyim ululuk, kemâl iledir. 
Bakmak yetmez, gormek gerek...