Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Bunları Biliyor musunuz?  (Okunma sayısı 16526 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 25, 2006, 10:43:03 öö
 • Administrator
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 9555
 • Cinsiyet: Bay
  • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Dünya ağır sıklet boks şampiyonu zenci boksör John A. “Jack” Johnson, İskoçya’nın Kincadine kasabasındaki Forfar Locası’nın üyesiydi.

Frank Canton K. 1885 yılında tekris oldu. Kariyerine Teksas’ta sığır hırsızlığı ve banka soygunculuğu ile başladı, ancak sonradan polis oldu ve Oklahoma Eyaleti Milli Muhafız Birliği kumandanı olarak ömrünü bitirdi.Birinci Dünya Savaşı’nda, denizaltılara karşı kullanılan derin patlama bombalarının mucidi Sydney A. Baruch K. idi.


Remigio Morales Bermidez K., Peru Devlet Başkanı iken Ebedi Maşrık’a intikal etti.


33 dereceli Mason Augusto B. Leguia y Salcedo, iki kez Peru Devlet Başkanlığı’na getirildi.

Fransa’nın 13. Cumhurbaşkanı Paul Doumer K., 1 Temmuz 1951’de öldürüldü.

1933 – 1935 Antarktika Seferi’ne katılan 82 kişiden 60’ı Masondu. Bu 60 kâşif, 5 Şubat 1935’de, Yeni Zelanda Büyük Locası’na bağlı, 777 numaralı “Antarctic Locası”nı kurdular.


Hıristiyan mezheplerinden Baptist Kilisesi Baş rahiplerinden,  677 numaralı Granger Locası’nın üyesiydi.

Yayın sanayiinde devrim yaratan baskı makinesi, Richard M. İ Hoe K. tarafından 1847’de icat edildi.İbranice AB kelimesi “baba””, ABI “babam”, ABIF de “babası” demektir.3. Leinster Dükü Augustus Frederick, kesintisiz olarak 61 yıl boyunca, İrlanda Büyük Locası Büyük Üstadı olmuştur. Bu bir rekordur.1870 yılında Fransa Cumhurbaşkanı Léon Gambetta K:.’miz, Prusya Ordusu’nun kuşattığı Paris’ten bir sıcak hava balonu ile kaçabilmiştir.


Norveç’li avukat Hans Johndal Ronneberg 1928 – 1941 döneminde Norveç Büyük Locası Büyük Üstadı idi. 20 Eylül 1940 tarihinde, Adalet Bakanı iken, Alman işgal gücünün Masonluğu kapatma emrini yerine getirmeye mecbur kaldı.
Ünlü sabun – deterjan firması Lever Bros. Ltd., Viscount Leverhulme, William Hasketh Lever K. tarafından kuruldu. Kendisi 2916 numaralı William Hasketh Locası’nda tekris edilmişti.


Sir Ian Colquoun, İskoçya’nın Colquoun Klanı’nın şefiydi ve amatör boksördü. Britanya Ordusu’nun boks şampiyonuydu. 1935 yılında, İskoçya Büyük Locası Büyük Üstadı sıfatıyla, Kral VI. George’u Büyük Üstat olarak is’ad etti.


1954 yılında seçilen Japonya Başbakanı Ichiro Hatoyama, 15 yıllık Hürmasonluğu Japonya’da yasaklayan yasaya rağmen, 26 Mart 1956 tarihinde tekris edildi.


Hidiv İsmail Paşa K. Süveyş Kanalı’nın açılışına nezaret etti.Ünlü Alman ressam Albrecht Dürer K., nitrik asitle madeni levhaları aşındırarak resim baskılarının imalini ilk gerçekleştiren sanatçıdır.

Sugar Ray Robinson K. aynı anda hem dünya orta sıklet hem de ağır sıklet boks şampiyonu unvanının sahibi tek boksördür.


Afrika ülkesi Zimbabwe, daha önce, İngiliz müstemlekesi Rodezya olarak biliniyordu. Rodezya’yı kuran Cecil B. Rhodes K.’in mezarı, Matabeland’da, Matepos tepesindedir.


Coil’s Masonic Encyclopedia’ya göre, Fransa’daki ilk Loca, Friendship and Brotherly Love, Dunkirk’de 1721 yılında kuruldu.


Üç kez Venezuela Cumhurbaşkanı seçilen Antonio Guzman Bianco K., Caracas’da Güney Amerika’nın en büyük Masonik Mâbedini inşa etti.


20 Mayıs 1902’de Thomas Estrada K. Cuba Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı oldu.Amerikan İstiklâl Savaşı’nda, 19 numaralı Askeri Loca üyesi Teğmen Thomas Boyd, Mohawk Kızılderili kabilesi tarafından esir alınmış ve idam edilecekken, verdiği masonik çağrıya Reis Joseph Brant K. cevap vermiş ve hayatını kurtarmıştır.
İngiliz şair John Byron (1692 – 1763), 1742’de patentini aldığı ilk stenografi sistemini geliştirdi. Byron, 1750 yılında, Long Acre’de, Swann Inn meyhanesinde toplanan Loca’nın üyesiydi.Elias C. Boudinot K. (1835 – 1890) bir Kızılderili kabile başkanıydı; 1858 yılında Baro’ya kabul edildi. Ebedi Maşrık’a intikal ettiğinde, Belle Point Locası Kardeşleri kendisine masonik cenaze merasimi tertip ettiler.1807 yılında, aynı Joseph Brant’ın oğlu, Mohawk kabilesinden John Brant K., altı milletin Meclis Başkanlığı’na getirilmişti.İngiltere Birleşik Büyük Locası “Pro Büyük Üstatlık” görevini yaratmıştır. Aslî Büyük Üstat kralın kendisi veya Kraliyet Ailesi’nden bir prens olduğu zaman bu “Pro” göreve birini tayin eder. Pro Büyük Üstat olmak için, asalet unvanı şarttır.Bestekâr ve müzisyen Giovanni Bottesini (1821 – 1889), zamanının en büyük kontrabas yorumcusu olarak tanınırdı. Kendisi, Londra’da 263 numaralı Bank of England Locası’nın üyesiydi.Savoy Light Operaları Sir Arthur Sullivan K. tarafından bestelendi, eserlerin yazarı Sir William Gilbert K., prodüktörü de D’Oyly Carter K. idi. D’Oyly Carter, Savoy Tiyatrosu’nun sahibi ve prodüktörü idi.Ünlü yazar James Boswell’in oğlu Sir Alexander Boswell, Edinburgh’da Canongate-Kilwinning Locası Üstadı Muhteremi’ydi; düelloda öldürüldü.Johann Sebastian Bach’ın dört oğlundan biri olan John Christian Bach (1735 – 1782), Londra’da “Nine Muses Locası”nın üyesiydi.
Hollanda’lı Prens Frederik 65 yıl müddetle kesintisiz Büyük Üstat’lık yaptı.


William Augustus Bowles, beş Kızılderili kabilesinin başkanı seçilmişti. İngiltere Büyük Locası tarafından kendisine Creek, Cherokee, Chickasaw ve Choctaw kabilelerinin Şeref Önceki Büyük Üstadı payesi verildi.


Avustralya’nın ilk başbakanı Sir Edmond Barton, 1878 yılında 556 numaralı “Harmony Locası”nın üyesiydi.Amerikan İstiklâl Savaşı’nda teslim olan İngiliz Başkomutan Lord Cornwallis K.in kılıcını, Benjamin Lincoln K. (general) teslim aldı. Benjamin Lincoln, 1780 yılında Noel günü St. Andrews Locası’nda (Boston) tekris edilmişti.İngiliz Kuvvetleri Başkumandanı Lord Cornwallis K., Amerikan tarafında savaşan Alman asıllı Orgeneral Dekalb’ın ölümünde, masonik cenaze merasimi tertip etmişti

« Son Düzenleme: Ekim 12, 2006, 09:33:05 ös Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.


Eylül 25, 2006, 10:49:15 öö
Yanıtla #1
 • Administrator
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 9555
 • Cinsiyet: Bay
  • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

• Venezüela’nın Japonya’daki Büyük Elçisi Carlos Rodriguez Jiminez dünyanın iki yarım küresinde de Büyük Üstatlık yapmıştı. 1947’de Venezüela Büyük Locası Büyük Üstadı’ydı, 1957’de de Japonya Büyük Locası’nın ilk Büyük Üstadı oldu.

• 1801 yılında Çar I. Aleksandr Rusya’da Hürmasonluğu yasakladı. İki yıl sonra, 1803’de tekris edildikten sonra yasağı kaldırdı. 1822’de Masonluğu tekrar yasakladı.

• ABD’nin Montana eyaletinde büyük baş hayvanlara uygulanan ilk dağlama markası, 1872 öncesinde gönye – pergel olarak gerçekleşti.

• Polonya’dan ABD’ye göçmen olarak gelen Hayim Salomon K. 12 numaralı King Solomon Locası’nın üyesiydi ve İstiklâl Savaşı’nda George Washington’un baş finans danışmanıydı. Salomon faiz almadan savaşı finanse ediyordu, oysa savaşa destek veren diğer bankerler %10 faiz alıyordu.

• Meksika’da 10 pesoluk hatıra banknotunun üzerinde, aynı Locanın iki üyesi olan ihtilalci Hidalgo ve Madero Kardeşler’in resmi bulunmakta.

• Encyclopedia Britannica’nın kurucusu Andrew Bell Kardeş,
Edinburgh’da 44 numaralı Holyrood House Locası üyesiydi.

• Şarjörlü Sharps tüfeğinin mucidi Sharps Kardeş, 258 numaralı Meridian Locası ile 52 numaralı Harmony Şapitrinin üyesiydi.

• 2 Şubat 1906’da Afganistan Emiri Habibullah Han, gizli bir merasimle tekris edildi. Hindistan’da İngiliz kuvvetleri başkumandanı ve Bölge Büyük Üstadı Lord Kitchener merasimi bizzat yöneltti.

• Ekvator’un kurtarıcısı ve başkanı Eloy Alfaro Kardeş, geniş kenarlı Panama şapkasının isim babasıdır. Panama’da sürgünde yaşarken, Ekvator’dan bu şapkaları getirip ticaretini yapıyordu, taraftarları da “Panama Şapkasını” meşhur ettiler.

• Amerikan Özgürlük Beyannamesi’ni ilk imzalayan kişi olan John Hancock Kardeş, Boston’da St. Andrews Locası’nın üyesiydi. Sonradan “Boston Çay Partisi” diye adlandırılan ve İngiliz sömürgeciye karşı isyanı başlatan ihtilalciler bu Locanın üyesiydi. Çaya gelen yeni vergileri protesto etmek üzere, Loca çıkışı, Kardeşler toplu olarak limanda demirli olan İngiliz çay gemisini basmışlardı.

• 1892’de tamamlanan Chicago Masonik Mâbedi, dünyanın en yüksek binası idi.

• “Tom Amca’nın Kulübesi” adlı başyapıtın yazarı Harriet Beecher Stowe, Rahip Josiah Henson’u model olarak kullanmıştı. Zenci köle Josiah Henson Kardeş 1830’da Kanada’ya kaçmış ve Ontario’nun Dresden mezarlığında gömülmüştür. Mezar taşının üzerinde gönye – pergel sembolü kazınmıştır.

• Açık denizlerde ilk defa başarıyla kullanılabilen Argonaut denizaltısı 1897’de Simon Lake Kardeş tarafından inşa edilmişti. Simon Lake 89 numaralı Ansantawae Locası üyesiydi.

• Dioniso Herrea Kardeş (1790 – 1850) üç ayrı ülkenin devlet başkanlığına seçilmişti: Honduras (1824 – 1827), Nicaragua (1829 – 1834) ve El Salvador. Bu son ülke Dioniso Herrea Kardeşi Devlet Başkanlığına seçti, ancak kendisi görevi kabul etmedi.

• Cizvit Rahip Francisco, 1867 yılında Costa Rica' da ilk Büyük Loca' yı kurdu. Francisco Calvo, Büyük Üstat ve İskoç Riti' nin Hâkim Büyük Âmiri idi.

• Kaliforniya’ya Tokay, Zinfandel ve Şiraz üzümlerini getirerek bölgede şarap sanayii başlatan Macar asıllı Kont Haraszthy de Mokcsa Kardeş 5 numaralı Madison Locası üyesiydi. l Dünya’da en yüksek irtifada çalışan Loca, 1094 numaralı “Roof of the World” (Dünya’nın Damı) Locası Peru, And Dağları’nda Oroya kentindedir. Locanın denizden yüksekliği 4722 metredir.

• Birinci Dünya Savaşı’nda İngiliz Kuvvetleri Başkumandanı Mareşal Douglas Haig Earl, İskoçya’nın Lever kentinde, 91 numaralı Igin Locası’nda, 27 Aralık 1881’de tekris edildi. Üstatlığa yükseliş merasimi, aynı Locada 43 yıl sonra icra edildi. 1925’te Locanın Üstad-ı Muhteremliği görevine getirildi.

• İzlanda’nın ilk devlet başkanı Sveinn Biornsson Kardeş, 1919’da Edda Locası’nı kurdu, sonra da İzlanda Büyük Locası’nın Büyük Üstadı oldu.

• Ünlü Mayo Clinic hastanesinin ilk yönetim merkezi Rochester Mason Evi’ndeydi. Mayo Kardeşler William, Charles H. ve Charles W. 2 numaralı Rochester Locası’nın üyeleriydi.

• Londra’da 3856 numaralı “Lux in Tenebris” (Karanlıklar İçinde Işık) Locası’nın tüm üyeleri görme özürlüdür.

• Bir zamanlar Amerikan Ordusu’nun temel silâhı olan Springfield tüfeği, Teksas, San Antonio’da 44 numaralı Alamo Locası’nın üyesi General Odus C. Horney Kardeş tarafından geliştirildi. Odus C. Horney Kardeş Locanın 50 yıllık ödülüne de hak kazanmıştı.

• Finlandiyalı ünlü bestekâr Jean Sibelius Kardeş, Finlandiya Büyük Locası’nın Büyük Orgcu’suydu. Sibelius’un masonik müziği Finlandiya Büyük Locası’ndan temin edilebilir.

• Roma tarihinin el kitabı sayılan “Roma İmparatorluğunun Yükselişi ve Düşüşü” kitabının yazarı Edward Gibbon Kardeş Mart 1775’te Üstatlığa yükseltilmişti.

• Bir zamanlar California Büyük Locası’nın Büyük Midye Pişiricisi unvanında bir büyük görevlisi olmuştu. 11 Ekim 1877 tarihinde Sausalito kentinde Büyük Loca’nın deniz ürünleri ziyafetinde, Büyük Midye Pişiricisi George T. Bromley Kardeş görevliydi.

• Kraliçe Elizabeth’in eşi Prens Philip, 2612 numaralı Navy
Locası’nda, 5 Aralık 1952’de tekris edildi.

• Arjantin’de, Union Del Plata Locası’nın üyelerinin dördü devlet başkanı oldu. Bunlar General J. J. Urquisa, Santiago Derqui, General Bartolome Mitre ve Domingo Faustino Sarmiento Kardeşler’di.

• ABD’nin 29. başkanı Warren G. Harding Kardeş 28 Haziran 1901’de tekris edildi. Uzun bir aradan sonra, 27 Ağustos 1920’de Üstatlığa yükseltildi.

• 1865 yılında, Raleigh’de bir Loca çalışırken başkan Abraham Lincoln’un katledildiği haberi gelince, Kardeşler Locayı kapatmadan mâbedi terk ettiler. 1915 yılında, 50 yıl sonra, aynı Kardeş Üstadı Muhterem görevine getirilince, teknik olarak 50 yıl boyunca açık kalan
celseyi kapattı.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.


Eylül 25, 2006, 11:23:29 öö
Yanıtla #2
 • Administrator
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 9555
 • Cinsiyet: Bay
  • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

• Kızılderili Mohawk kabilesi başkanı Joseph Brant (Thayendanega) 26 Nisan 1776’da Londra’da tekris edildi.

• Singapur’un kurucusu Sir Thomas Stanford Raffles, Java adasında bir kahve yetiştirme çiftliğinde locada tekris edilmişti. Raffles K. seyir halindeki bir gemide doğmuş ve doğum yıldönümü olan, 5 Temmuz 1826’da ölmüştü.

• 25 Ekim 1854 tarihinde Teğmen Alexandre Dumas Kardeş, ünlü hafif süvari hücumundaki iki askeri ölümden kurtardığı için Victoria Cross nişanıyla ödüllendirilmişti.

• Ünlü komedyen Red Skelton Kardeş’in, aralarında 64 senfoninin bulunduğu bir çok bestesi ile yayınladığı yüzlerce kısa hikâyesi vardır.

• Büyük Fransız Devrimi arifesinde Fransa’daki Mason sayısı yaklaşık 100.000 idi.

• Tampliye Şövalyeleri’nin spekülatif masonluğun öncüleri olduklarına dair bir çok senaryo yazılmıştır.

Bunlardan biri, Agap’ın sonunda “dünyanın her bir yanına dağılmış” Kardeşlerimizin anılması ile ilgilidir. Zira zulme uğrayan Tampliye Şövalyeleri, gerçekten dünyanın dört bir yanına dağılmışlardı.

• 1717 yılında ilk Büyük Loca kurulduğunda, İngiliz Kraliyet Bilimler Akademisi Büyük Loca’nın bir şubesi görünümündeydiı üyelerinin tümü Mason’du.

• Amerikan İç Savaşı esnasında görev yapan SS Baron de Kalb savaş gemisinin iki bacası arasında gönye – pergel vardı.

• Amerika’da, çocuk ve yanık hastanelerini işleten Shriner’lar 32 dereceli İskoç Riti Masonudurlar. Shrine derecesinin tam adıı “Ancient Order of the Nobles of the Mystic Shrine”dır. Görüldüğü gibi, kalın yazı ile tab edilmiş baş harfler “Mason” kelimesinin bir anagramıdır.

• İngiltere Kralı VI. George fiilen merasim yöneterek üç ayrı büyük üstadın is’adını yapan ilk hükümdar olmuştur.

• ABD Başkanı Lyndon Baines Johnson tekris olduğu Locada çırak kaldı.

• Büyük Rus yazar ve şairi Alexander Pushkin, 10 Şubat 1837’de düelloda öldürüldü.

• 8 Haziran 1915' de, Armagh' da Royal Ulster Rifles' ı n 16. bölüğünde 420 numaralı "Pioneers" Locası kuruldu. Ulster tümeni Eylül ayı nda Fransa' ya hareket etti. Durum müsait olduğunda Loca toplanı yordu. Uzun süren Somme savaşı sonunda, tümen Belçika' da Ploegstert' te konuşlandı . Tersimatlara göre, burada tertip edilen iki Loca toplantı sı nda bir erle bir çavuş tekris edildi, bir yarbayla bir teğmenin Kalfalı ğa geçişleri yapı ldı , üç teğmen Üstatlı ğa yükseltildi. Kardeşler bu toplantı lara tam teçhizatlı ve gaz maskeleri yanları nda olarak katı lı yorlardı . Zaman zaman top seslerinden ritüelin sözleri  anlaşılamı yordu.

• Paris' i ziyaret eden bir Mason, mutlaka "Le Procope" ' da yemek yemelidir. 1686' da açı lan bu restoran Ansiklopedistler' in toplu olarak üye oldukları "Les Neuf Soeurs" Locası üyelerinin Kardeş Sofraları için kullandı kları mekândı . Burada yemek yiyen ünlüler arasında Voltaire, Dr. Guillotin, Marat, Danton, Benjamin Franklin, Robespierre, Napoleon Bonaparte, La Fontaine, Balzac, Victor Hugo, Gambetta ve Verlaine' i sayabiliriz..

• 19 Kasım 1929’da Evanston, İllinois’de, 24 numaralı Evans Locası’na takdim edilen “Kardeş Sevgi Kupası” Locadan Locaya, daima Doğu yönünde ilerleyerek dünya turuna çıkarılmıştır. Kupa, 24 Mayıs 1958’de, 29 yıl sonra merasimle Locasına dönmüştür.

• 20 Aralık 1874 tarihinde 330 numaralı New York Locası’nda yapılan özel merasimle, Hawai Adaları Kralı David Kalakaua’nın Yükseliş töreni (3. derece) icra edildi.

• Goede Hoop Temple Locası’nın mâbedi, Güney Afrika’da Cape Town Parlamento binasının arazisi üzerinde inşa edilmiştir. Parlamento, üzerinde mabet bulunan araziyi Locadan 1 £ fiyatına satın almıştı. Anlaşmaya göre, şayet Parlamento bir gün Cape Town’dan başka bir yere nakledilecekse, hükümet araziyi aynı fiyata Masonlara geri satmalıdır.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.


Eylül 25, 2006, 12:29:35 ös
Yanıtla #3
 • Administrator
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 9555
 • Cinsiyet: Bay
  • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

KIRIM HARBİ MASONLUĞA NE GETİRDİ?

Kırım Harbi zamanında Batılı güçlere verilen tavizler ve Türkiye’ye gelen İngiliz, Fransız ve Piemonte'li (İtalya Birliği’nden önce, Avusturya sınırında, Venedik’i de kapsayan Kuzey Doğu İtalyan Devleti) yabancı askerler nedeniyle, İmparatorluk’ta Masonluk tekrar çok hızlı bir gelişme gösterdi. 1856’dan itibaren İngiltere, Fransa, İtalya, İskoçya, İrlanda ve Almanya Büyük Locaları’ndan aldıkları beratlarla İstanbul, İzmir, Efes ve Beyrut'ta birçok Loca kuruldu.

MUSTAFA REŞİT PAŞA MASON MUYDU?

II. Mahmud'un Masonluğu 1826'da yasaklamasından sonra 1856 yılına kadar geçen dönem Masonluğun yarı uyku dönemidir. Tanzimat fermanından sonra, Bektaşilik ve Masonluk hakkındaki yasaklama zayıfladı. Tanzimat Fermanı’nı yayınlayan Mustafa Reşit Paşa’nın Mason olduğuna dair ispat edilememiş rivayetler var.

BİLİNEN İLK TÜRK MASON KİMDİR?

Türklerden ilk Mason olarak bildiğimiz Yirmisekiz Mehmet Çelebi zade Sait Çelebi’dir. Sait Çelebi Sultan Birinci Mahmud devrinde 1732 de İsveç’e, 1741 de Fransa’ya elçi olarak gitmiş ve nihayet Sultan Üçüncü Osman zamanında, 1755 senesinde, beş buçuk ay kadar Sadrazam ve dolayısıyla Vezirlik pay esiyle Paşa olmuştur. Yine ilk Masonlar arasında bildiğimiz bir diğer zat da Kumbaracı (aslı Humbaracı) Ahmet Paşa’dır (1675-1742) ki, aslen Fransız asilzadelerinden olup ismi Conte de Bonneval’dır. Fransa'dan 14’üncü Louis zamanında gördüğü hakaret üzerine kaçıp, evvelâ Avusturya ve sonra da 1729 da, Sultan Üçüncü Ahmed'in zamanında Türkiye’nin hizmetine girmiş, Askeri Mühendishane’mizin temelini kurmuş, Müslümanlığı kabul etmiş ve nihayet Kumbaracı Başı ve Paşa olmuştu.

I. MAHMUD, PAPA CLEMENT XII’YE NEDEN ÖZENDİ?

Bu dönemin ilk yılları hakkında bildiklerimiz oldukça sınırlı ve çoğu zaman kontrol edilemeyecek iddialara dayanıyor. Papa Clement XII, 24 Nisan 1738 tarihinde “In Eminenti” fermanı ile Masonluğu aforoz etmişti. 1748 yılında I. Mahmud, ulema ile İstanbul'da yaşayan Hıristiyan tebaanın baskısına uyarak ve “Papa’nın herhalde bir bildiği vardır” mantığıyla, Masonluğu yasakladı. Dolayısıyla, 1748 öncesi Osmanlı İmparatorluğu’nda Masonluk kesinlikle mevcuttu.

1748'de kurucusu bir Fransız olan ve Galata'da bir İngiliz tercümanın evinde toplanan Mason Locası basıldı, ancak İngiliz sefirinin zamanında haber vermesi üzerine, kimse yakalanmadı; kolluk kuvvetleri mâbedi harap etmekle yetindiler. Bu bilgileri Thierry Zarcone’un “Mystiques Philosophes et Franc-Maçons en Islam” adlı kitabından ediniyoruz. Bâb-ı Âli, sefaretlerden İmparatorluğa yeni mezhepler sokmamalarını istedi. Vatikan arşivlerinde bulunan, Paris Kardinali Tencin'e yazdığı mektupta Papa, “İstanbul'da Masonlar’ın takibata uğramalarının memnuniyet verici olduğunu ve Napoli Kilisesi’nin bundan ders alması gerektiğini” yazmaktadır.

Eldeki belgeler arasında bir de, Patrikhane arşivlerinde 1747’de Yunanca’ya çevrilmiş, ritüel gibi kullanılan bir Fransız ifşaatı bulunuyor.

İLK KEZ “FARMASON” NE ZAMAN DENİLDİ?:

Cevdet Paşa Tarihi’nde bununla ilgili bir kayıt var:
" .....Ve sefer arkadaşlığı yakınlığı ile Avrupalılar birbirleri ile kaynaşarak ve görüşerek kendilerini bir millet gibi tanıyıp medeniyet icabı olduğu üzere aralarında yardımlaşma düşüncesi doğarak yoksullara ve hastalara bakmak üzere birkaç müessese kurduktan başka yalnız insanlığa hizmet etmek ve her din ve mezhepten üye almak üzere, Avrupa’da hâlâ mûteber olan Farmason’luk dahî o tarihten sonra meydana çıkmıştır; kendi aralarında Kemankeş Sırrı(*) gibi bir sır olarak birbirlerini tanımak için bir takım alâmet ve işaretleri vardır.

Ve medenî memleketlerde seyahat ile Avrupalıların gözleri açılıp ondan sonra her hususta akla tatbik ile karar vermeğe ve Kilise’nin telkin edegeldiği kör inançlar ve mutaassıp düşüncelerden vazgeçmeğe başlamışlardır. Ve ekserisi bu seferler münasebetiyle Roma’ya (Papalık) gidip orada geçerli olan hileleri, şahsî maksatları görüp hakikati öğrenmeleri ile hayliden hayli fikir değiştirmişlerdir..."

(*)Kemankeş Sırrı: Ok atmayı öğrenmek, mâruf tâbiri ile kemankeş olmak isteyene kabza alırken üstadı tarafından kendisine tevdî olunan sır. Bu sır üstat tarafından tâlibin kulağına söylenirdi. Ne olduğu açıklanmadığı için “Sır” denilen bu vasiyetin neden ibaret olduğu bazıları tarafından araştırılmış ve Kur’anda okçulukla ilgili iki âyet olduğu tahmin edilmiştir. (Tarih Deyimleri ve Terimleri Sözlüğü).

VAK’A-İ HAYRİYE OLAYI VE MASONLUK

Modern bir ordu kurmak isteyen 2.Mahmud, 15 - 16 Haziran 1826 tarihlerinde Yeniçeri Ocakları’nı kanlı bir şekilde ortadan kaldırdı, Yeniçeriler’in sıkı bağlarla bağlı bulundukları Bektaşi Tarikatı’nı yasakladı, mal varlıklarını da Nakşibendî Tarikatı’na devretti. Bektaşilik’le olan benzerlikleri dolayısıyla Masonluk da aynı tarihte takibata uğradı, Localar kapatıldı.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.


Eylül 25, 2006, 02:26:50 ös
Yanıtla #4
 • Administrator
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 9555
 • Cinsiyet: Bay
  • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

• İlk buz yapma makinası 1851’de, buzdolabı ve klimanın babası sayılan, John Gorry tarafından icad edildi. John Gorry, Appalachia, Florida’da 6 numaralı Franklin Locası’nın üyesiydi.

• En uzun adam olan yaklaşık 2.70 m boyundaki Robert Pershing Wadlow, Alton’da 25 numaralı Loca’nın üyesiydi (1939).


• Massachussetts Locaları’nın numarası yok.

• Pennsylvania’da, yalnız numaraları olup adları olmayan 11 Loca var.

• Georgia’da 1 numaralı iki Loca var: “Social Lodge” ve “Solomon’s Lodge”.

• Pennsylvania, Maryland ve Tennessee’de 1 numaralı Loca yok.

• Missouri savaş gemisinde bir masonik bir mabet vardı.

• 5 Ağustos 1885’de Hürriyet Heykeli’nin temel taşı masonik bir merasimle yerine kondu.

• ABD Başkanı Andrew Jack son K. terzi idi ve elbiselerini kendi dikerdi.

• Katolik Rahip Francisco Calvo Peder, Costa Rica’da Hürmasonluğu başlattı.

• Kraliyet Bilimler Akademisi Üyesi John Theophilus Desaguliers K. planetaryumu icad etti.

• Uluslararası Kızılhaç örgütünün kurucularından Jean Henri Dunant K., Cenevre Konvansiyonu’nun da kurucularındandı.

• Guiness Rekorlar Kitabı’na geçen en eski Loca Aitchison’s Haven’dir. Bu Locanın kayıtlı tersimatları 9 Ocak 1599’da başlar. Loca İskoçya’nın Edinburgh kentinin Doğusunda, Musselburgh kıyı kasabasında çalışıyordu. 1656 yılında Loca kapandı.

• İdamlarda mahkûmların eziyet çekmesini önlemek üzere, “Les Neuf Soeurs” (Dokuz İlham Perisi) Locası üyesi Joseph Ignace Guillotin K. giyotini icad etti.

• İlk sözlü filmin yıldızı Al Jolson Mason’du.

• Hawaii’nin dört kralı Mason’du: Kral David Kalakaua ile, 3., 4., ve 5. Kral Kamehameha.

• Çalışan ilk denizaltıyı Simon Lake K. inşa etti.

• Anderson K. 28 Mayıs 1739’da Ebedi Maşrık’a intikal etti. 2 Haziran 1739 tarihli Daily Post gazetesi cenaze merasimini şöyle anlatıyor: “Dün gece Protestan rahip Dr. Anderson’un cenazesi özellikle derin kazılmış bir mezarın içine gömüldü. Tabut beş Protestan rahip ile Anglikan rahip Dr. Desaguliers tarafından taşındı.

• Tabutun arkasından yürüyen on iki Hürmason, tabut mezara konduktan sonra mezarın etrafına dizildiler. Dr. Earl, Rahip Anderson’dan hiç bahsetmeden, yaşamın belirsizlikleri, v.s., üzerinde konuştuktan sonra, Kardeşler resmi bir duruşta, kollarını havaya kaldırdılar, iç geçirdiler ve cenazenin şerefine, ellerini üç kere önlüklerine vurdular.

• Dünyaca ünlü Lipton çayları isimlerini Sir Thoamas Lipton K.’den alır.

• Amerika’da, İngiliz müstemlekeciye karşı baş kaldırıyı, “Boston Tea Party”yi yöneten kahraman Paul Revere, meslek olarak gümüş kakma işçisi idi. Vergiyi protesto maksadıyla çayları denize döken Tea Party’cilerin çoğu, Paul Revere K. gibi, St. Andrews Locası’nın üyeleriydi.

• Ünlü sirk yönetmenleri “Ringling Brothers” yedi Kardeş idi. Yedisi de, babaları gibi Mason’du.

• Üç kez göreve seçilen tek ABD Cumhurbaşkanı Franklin D. Roosevelt K. idi.

• Saksofonu Joseph Sax K. icad etti.

• Karısının ölüm haberi yedi gün içinde posta ile kendisine ulaşınca, Samuel F. Morse K. telgrafı icad etti.

• Polonyalı cüce, Kont Boruwalaski, Feathers Inn Locası’nda (Bridge Street, Chester) 1783 yılında tekris oldu. Kont’un boyu 99 santimdi. Kont 99 yaşına kadar yaşadı.

• Nil nehrinin kaynağını bulan kâşif, James Bruce K. idi.

• ABD Mason Cumhurbaşkanı Theodore Roosevelt’in iki oğlu savaşta öldü.

• Tarmakadam adlı yolları su geçirmez hale getiren yöntem, adını, İskoçyalı yol inşaat mühendisi John London MacAdam K.’den alır.

• Scotland Yard binasının karşısında bir Mason mâbedi vardır.

• Dünyada en büyük Büyük Loca binası Temple Road, Detroit – Michigan’dadır. Bina içinde 5000 kişilik oditorium ile 1600 kişilik İskoç Riti katedrali var.

• Zapotec Kızılderili kabilesinin bir ferdi olan Benito Juarez K. Meksika Cumhurbaşkanı oldu.

• 2002 yılında New South Wales ve Avustralya “Capital Territory”nin Birleşik Büyük Locası Büyük Üstadı En Muh. A. Lauer K.in is’adı, internetten yayınlanarak bir ilk yarattı.

• Işığın hızını ilk defa ölçen Albert Abraham Michelson K. idi.

• Sherlock Holmes ve Dr. Watson karakterlerinin yaratıcısı Sir Arthur Conan Doyle, K. idi.

• Joseph Franz Haydn K. yaşamı boyunca 120 senfoni, 100’den fazla oda müziği ve on iki opera ile yüzlerce küçük parça besteledi.

• 45 yaşında ölen ünlü şarkıcı Nat King Cole, dört yaşında piyano çalmaya başlamıştı. Nat King Cole Prince Hall Büyük Locası’na bağlı 49 numaralı Thomas Walter Locası’nın üyesiydi.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.


Eylül 26, 2006, 11:21:44 öö
Yanıtla #5
 • Administrator
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 9555
 • Cinsiyet: Bay
  • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

İskoç baba ve İngiliz annenin çocukları Oliver Hardy 18 Ağustos 1892’de Harlem’de doğdu. Sadece ülkesi ABD’yi değil, dünyayı kahkayaya boğan Oliver Hardy Florida'daki 20 No.lu" Salamon "Locası üyesiydi.

İki kapılı Loca

Kanada'daki 5 No.lu Golden Rule Locası'nın hem Kanada, hem de Amerika Birleşik Devletleri'ne açılan iki kapısı var ve her iki ülke
Kardeşleri bu Locada müştereken çalışıyorlar.

Esperanto dilinde ritüelik çalışma

1913 yılında, İsviçre'nin Bern kentinde bir Loca Esperanto dilinde
ritüelik çalışma yapmaya başladı, 1. Dünya Savaşı ile bu denemenin sonu geldi.

Amatör sporcuların Olympus Locası

1956 yılında Melbourne Olimpiyatları sırasında, batı Avustralya'lı amatör sporcular Olympus Locası'nı kurdular, sonradan bu Locaya başka sporcu kardeşler de katıldı ve Locanın ilk Üstadı Muhteremliğini 1948 Londra Olimpiyatları'nda yüksek atlama dalında altın madalyayı kazanan John Winter yaptı.

Görme özürlülerin kurduğu Loca

Landmarklara göre, Masonluğa kabul edilebilmek için bir çırak adayının iskeleye tırmanmasına engel olabilecek bedeni bir kusurun bulunmaması gerekmekteydi. Operatif Masonlukta geçerli olan bu kural Spekülatif Masonlukta göz ardı edilmiştir. Hattâ, Londra'daki 3856 No.lu "Lux İn Tenebris" ( Karanlıkta Nur) Locası'nın tüm üyeleri görme özürlüdür. İngiliz Locaları'nın genelinde âma Kardeşler, özel köpekleri ile birlikte mabede girebilmektedir.

Milli marş bestecisi kardeşlerimiz

FRANSA
Fransa milli marşı Marseillaise'i "Les Frères Discrets" Locası'na bağlı Rouget De Lisle Kardeş besteledi.

ALMANYA
Alman milli marşını 1785 de Joseph Haydn Kardeş besteledi.

AVUSTURYA
Avusturya milli marşını Amadeus Mozart Kardeş besteledi.

AMERİKA
A.B.D. milli marşının güftesini JohnStafford Smith Kardeş yazdı.

EKVATOR
Ekvator milli marşını Antonio Neumane Kardeş besteledi.

- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.


Şubat 23, 2008, 12:36:15 ös
Yanıtla #6
 • Ziyaretçi

 Sn.Mason masonlugun bazı degısmez kuralları oldugunu bılıyorum ve bunlardan bır tanesı de :

siciliniz temiz olmak zorundadir. (Suc kayitlariniz ve sicilleriniz kusursuz olmak zorundadir. Herhangi bir nedenle hapis yatmis, suc islemis yada hukum giymis kisiler asla topluluga alinmazlar.)pekı Frank Canton K. nasıl mason olmustur?ve ya soru mu soyle degıstırebılırım o zaman kı masonluga alım kuralları ıle su an kı alım kuralları degısmısmıdır?Benı bu konuda aydınlatırsanız sevınırım.


Frank Canton K. 1885 yılında tekris oldu. Kariyerine Teksas’ta sığır hırsızlığı ve banka soygunculuğu ile başladı, ancak sonradan polis oldu ve Oklahoma Eyaleti Milli Muhafız Birliği kumandanı olarak ömrünü bitirdi.

Saygılarımla...Şubat 23, 2008, 12:41:10 ös
Yanıtla #7
 • Skoç Riti Masonu
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 3742
 • Cinsiyet: Bay


Frank Canton K. 1885 yılında tekris oldu. Kariyerine Teksas’ta sığır hırsızlığı ve banka soygunculuğu ile başladı, ancak sonradan polis oldu ve Oklahoma Eyaleti Milli Muhafız Birliği kumandanı olarak ömrünü bitirdi.


bence sorunun cevabını vermiş gibisiniz :D


Şubat 23, 2008, 01:04:45 ös
Yanıtla #8
 • Ziyaretçi

Sn . skullG cevabınızı anladıgım kadarıyla o zaman kı ıle bu zaman kı topluluga gırıs sekıllerı degısmıstır mı oluyor acaba.bilgi verirseniz sevinirim.şimdiden teşekkürler..

Saygılarımla...


Şubat 23, 2008, 01:45:19 ös
Yanıtla #9
 • Skoç Riti Masonu
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 3742
 • Cinsiyet: Bay

Hayır ben Frank Canton 'un hayat hikayesinin içinde cevabın olabileceğini söyledim


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
6 Yanıt
4137 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 26, 2014, 11:59:57 ös
Gönderen: hayalet
1 Yanıt
2967 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 07, 2008, 10:50:10 ös
Gönderen: Prenses Isabella
0 Yanıt
2883 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 05, 2011, 12:28:23 ös
Gönderen: Lethe
37 Yanıt
14072 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 26, 2014, 03:53:47 öö
Gönderen: karahan
0 Yanıt
2321 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 06, 2011, 04:21:03 ös
Gönderen: karahan
12 Yanıt
4964 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 28, 2013, 12:58:51 öö
Gönderen: NOSAM33
0 Yanıt
937 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 23, 2015, 06:10:11 öö
Gönderen: Risus
33 Yanıt
4779 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 21, 2018, 12:58:42 ös
Gönderen: Manyetizma
22 Yanıt
4013 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 29, 2018, 10:55:51 öö
Gönderen: Melchizedek
19 Yanıt
4156 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 29, 2015, 12:43:44 öö
Gönderen: Ares