Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Özgürlük  (Okunma sayısı 4908 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 30, 2012, 06:34:01 ös
Yanıtla #10
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: BayForumun asal başlıklarından birine döndüğümüzde, Sayın enelsır’ın aktarımında bir sonraki “Sosyal Özgürlük” olarak nitelenen bir kavram üzerinde olduğunu görüyoruz.

Bu kavramın, burada verilmiş olan tanımından daha önemli olan (bence) sonraki açıklama yani insanın içinde yaşamakta olduğu toplumda başkalarının elde edebildiği her türlü olanaktan yararlanabilme hakkının bulunması… Bu sosyal özgürlük mü yoksa sosyal adalet mi? İnsanın toplum içinde diğer bireylerle özdeş haklara sahip olması… Bu da eşitlik değil mi aslında. İnsanın var oluşun yaşamsal gereklerini özgürce yerine getirebilme hakkı… Bu da aynı kapsama girmez?

Bir ara Forumda sık katılımcılarımızdan biriyle Masonluk mi Sosyalizm mi gibisindean bir tartışma yapmıştık. İşte bu sosyal özgürlük konusu bana daha çok sosyal adalet ve bunun gereği olan eşitlik kavramını çağrıştırıyor ki, bu da aslında pek basit olarak Sosyalizm’in temellerinden biri sayılmaz mı?

Bunu yadırgamamak gerek. Her ikisinde de kök sosyal yani toplumsal… Bir sonraki aşamada irdelenen ekonomik özgürlük” sanırım bunu daha da pekiştirecek.


ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Kasım 30, 2012, 07:21:32 ös
Yanıtla #11
 • Seyirci
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 4170
 • Cinsiyet: Bay

Sosyal özgürlük yada genel anlamda her tür özgürlük farklı bakış açıları olması çok muhtemel bir konu ve deyiş.
Benim için ise özgürlük kavramını ben şöyle aygılarım; İnsanı insan yapan kavramların dışında insanı farklılaştıran bir deyim daha vardır olmazssa olmaz.

İşte özgürlük kavramının benim için aanlamı hayatımın devamı için olmazssa olmaz boyutudur.

Benim için özgürlük diğeri için sınırlandırma oluyorsa bu özgürlük değildir,özgürlük bir başkasının sınırlarına dokunmadan dahil olmadan sınırlarını koyup koruyabilmektir.

Hiç bir özgürlük kavramı o yüzden sınırsız olamaz muhakkak sınırlandırılmalıdır,sınırsız özgürlük doğada tek başına yaşasan bile sınırsızca özgür olamazsın ,insanların sınırlandırılmalarından kurtulur özgür olduğunu düşünürsün ama doğanın özgürlük sınırlarının içine girersinki ona uymaya mecbur kalırsın.Dolayısıyla sınırsız özgürlük mümkün değil peki sınırlandırılması gereken özgürlükte bireyi nasıl geliştireceksin işte ssyal özgürlük kavramının en zor yönüde bu olsa gerek.

Belkide neden daha çok özgürlük kullanmak isteriz nasıl bir duygudur bu her şeyi yapabilme özgürlüğü sınırsız ve sorumsuzca belki bu sorunun cevabında gizlidir sosyal özgürlük.

Saygılarımla
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo


Kasım 30, 2012, 07:29:16 ös
Yanıtla #12
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3083
 • Cinsiyet: Bay

Tel Örgülerle çevrili VATAN TOPRAĞININ olduğu sınır boyunda Tel örgünün önünde dur ve Özgür olup olmadığını orda daha iyi anlarsınız , denemesi bedava , bugünlerde Sınır boyu müsait . 
Paran olmazsa İşinden evine yayan gidersin , ya hiç bir zaman Ülkesindeki  başka şehirlere gidemeyenler. İstanbulda yaşayıp ta hala Boğazı göremeyen İnsanlar sizce Özgürmü .

Özgürlük sadece ve sadece her durumda ADİLCE ve hakça PAYLAŞIMLA oluşur. Geçende Sayın Leyla Alaton hanımefendi İnsanların bilgiye daha çabuk ulaştığını ve çok çalışanın çok daha iyi yerlere geleceğinden bahsetti ve ben orada TV karşısında DONDUM .
Eğer bu yaklaşım doğru ise eğitimde böylece eşitlik sağlanıyorsa derhal ama derhal TARSUS AMERİKAN COLLEGE , ROBERT VB. Değerli okullarımızı derhal kapatalım ve normal devlet okullarına benim gibi zenginler göndersinler, dünya kadar Para ödüyorduk Zaten bak bu iyi oldu bizim zengin arkadaşlarımada söyleyeyim SEVAPTIR .Sonuçta bu fikri ortaya atan değerli bir İnsanın kızı . Demek ki zenginlerimiz Uyandı .. Sadece burdan böyle zihniyetleri kınıyorum,Hala MARABA görülen bir halk ve onların çocukları . Hele Öğretmenlerede gerek kalmadı PC var ordan öğrenir Pardon Google vb ..

Son sözüm PARASIZ OLAN BİR İNSANIN ÖZGÜRLÜĞÜ  Ancak ;  gece rüyasında göreceği yerlerle sınırlıdır ..Ne kadar KÖTÜMSERİM Anacığım hep der seni dinleyenin içi daralır  diye lakin gerçekler acı diyerek ARABESK bir yaklaşımla iletimi sonlandırayım.

Saygılar 
« Son Düzenleme: Aralık 01, 2012, 02:44:51 ös Gönderen: MASON »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus


Aralık 01, 2012, 07:59:39 öö
Yanıtla #13
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: BaySayın enelsır bu başlık altındaki aktarımının devemında konuyu “Ekonomik Özgürlük” kavramına getiriyor.

Bu konuyu Forum’da öylesine açsak ve desek ki “Ey katılımcılar… Gelin, deyin bakalım. Sizce ekonomik özgürlük ne demektir?”

Bunun üzerine şu sıralarda Foruma katkıda bulunmakta olanlar hemen klavyelerine yüklenip, kendilerince bu kavramın tanımını yapar. Çok fazla sağa gideceğimizi sanmam ama sola epeyce gitmemiz beklenebilir.

Oysa konu öyle genel değil. Konu Masonlukta bu kavramın heangi anlamda kullanılıp değerlendirildiği.

Bunun özü de önce “geçim kaygısını gidermiş olmak” tarzında veriliyor. Ne zengin olmak ne de yoksul. Orta hallilik yeter bulunuyor. Hani ikide bir gündem konusu edilir ya Masonluğa ancak maddi durumu çok iyi olanların alındığı...

Fakat bundan daha önemlisi, bir başka anlatım getirilmiş ekonomik özgürlük kavramına. O da ekonomik tutsaklığın karşıtı olarak ortaya konuyor. Deniyor ki, kendilerini parasal karşılığı olan salt maddi değerlere tutsak etmek ekonomik tutsaklıktır. Dolayısıyla ekonomik özgürlük bunun karşıtıdır.

İşte bu tartışılası bir konu… Demek ki ekonomik özgürlük için çok zengin olmamak ve daha zengin olmak istememek, her şeyi parayla maddeyle ölçmemek, tinsel değerlere maddi değerlerden daha çok önem vermek, maddi değerleri ise ancak yaşamın bir aracı olarak kullanmak gerekiyor.

Öyle ya… İstersen bul para ve bol mal-mülk içinde yaşa… Nereye götüreceksin ki onları? Sonunda hiç parasız, hiç malı mülkü olmamış bir kişinin yatırıldığı yer gibi bir yere yatıracaklar seni de. Dilersen üzerine bir de piramit diktirt; ne fark eder?

Bu başlık altında bir sonraki başlık davranış özgürlüğüne ilişkin. Ancak onu bir başka başlığa çekmek sanki daha iyi olacak gibi…


ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
5 Yanıt
3000 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 06, 2007, 02:12:31 öö
Gönderen: Itzhak
0 Yanıt
6374 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 07, 2010, 06:51:52 ös
Gönderen: ZAMAN
1 Yanıt
2723 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 15, 2011, 02:29:14 ös
Gönderen: Pagan
Kant ve Özgürlük

Başlatan ZAMAN Felsefe

0 Yanıt
9024 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 25, 2011, 12:14:08 öö
Gönderen: ZAMAN
36 Yanıt
15568 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 14, 2011, 02:16:57 ös
Gönderen: ceycet
2 Yanıt
2039 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 10, 2018, 11:57:34 ös
Gönderen: Manyetizma
10 Yanıt
4528 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 23, 2012, 03:03:40 ös
Gönderen: karahan
9 Yanıt
4539 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 15, 2013, 06:28:48 ös
Gönderen: Samuray
1 Yanıt
2273 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 16, 2013, 06:27:39 ös
Gönderen: ceycet
6 Yanıt
2966 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 17, 2013, 07:22:24 öö
Gönderen: ceycet