Masonlar.org - Harici Forumu

 

Anket

Kadınlar neden Mason olamazlar?

Öğretiye ilgisiz oldukları için
Sırlar konusunda güvenilir olmadıkları için
Masonluğun kuralları gereği
Kadınlar gelişimlerini tamamladıkları için Öğretiye ihtiyaçları yoktur
Diğer (aklınıza gelen sebebi lütfen paylaşınız)
Bayanlar arasındaki anlaşmazlıklar ve kendi hakları konusunda bile hem fikir olamamaları
Yorum Yok

Gönderen Konu: Kadınlar neden Mason olamazlar?  (Okunma sayısı 56157 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 31, 2011, 02:47:59 ös
Yanıtla #100
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 341
 • Cinsiyet: Bayan

Sayın SkullG!
Tekrar ediyorumyeni bir katılımcıyım.Henüz tanıma aşamasındaki sorularımı
tarafınızca yanlış sonuçlara varmış olarak görmeniz, sizin benim hakkımda yanlış bir sonuca varmış olmanızı göstermiyormu.Bu yargıya varmış olduğunuz ifadelerdeki erkencilik,bahsettiğiniz Muntazam Masonluk görüşüne ne kadar bağdaşıyor?

Kadınları kabul eden oluşumlara gayri muntazam olarak olarak bakmanızda,  kadınları  böyle görüyorsunuz anlamı çıkmazmı?..Her neyse.
İlk din kuruluşları ve kadınlar hakkındaki yorumları açık beyan ortadadır.Dişilere karşı bu çekimserlik ve korku sürekliliğini koruyor.Bu olgu aslında bizleri ne kızdırmalı nede geri çekmeli;sadece ne olduğumuz ve gücümüzün ne olacağı konusunda bizleri uyandırmalı.Bu yüzden kadınların ne kadar gayrımuntazam kabul edilmeleri tasam değil :)
Çünkü kendini insan olarak keşfetmiş bir varlık için bu gibi yaklaşımlar birer dersdir.

Sayın Skullg! yazdıklarımı sakın şahsınıza almayın,olaki bayanlar hakkında güçümseyen düşünürlere karşıdır bu yazım.Ayrıca verilen cevaplarınıza ayırdığınız vakit için size ve diğer arkadaşa teşekkür ederim..
Ben buradayım,her ne kadar sabrınızı zorlamış görünsemde fikir ve düşüncelerimi bir birimizi kırmadan ifade etmeye çalışmak için burada olmaya devam edicem.
Sevgi ile kalın


Aralık 31, 2011, 06:28:49 ös
Yanıtla #101
 • Skoç Riti Masonu
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 3742
 • Cinsiyet: Bay

Sn. hypatia,

Benim yanlış vargidan kastım su sözleriniz sebebiyle idi:

Alıntı
Sizin ifade ettiğiniz gibi,bu kararın diğer localara ait olduğu sizin bağlamınızda olmadığı gerçeği yeterli bir açıklama oldu,teşekkür ederim.Sizleri tanımaya çalışıyorum;bu sitenin açılış sebebi bu değilmidir?

Unlemsiz ! saygılarımla.


Aralık 31, 2011, 07:23:14 ös
Yanıtla #102
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1668

Sayın SkullG ile epeydir tartışamıyorduk.

Ben bu başlık altında yazmaktan hoşlanmadığımı belirten br tümceyle kısa bir yazı göndermiştim. Sanırım Sayın SkullG'nin pek hoşuna gitmemiş.

Onun pek hoşuna gitmeyebilir de, kimilerinin hiç hoşuna gitmiyor, biliyorum.

Şu kendilerinin muntazam olduğunu iddia eden masonların bir gün gelip çağdaşlığı yakalayacaklarını umduğumu söyleyeşii daha da hoşlarına gitmez.

Burası madem Sayın SkullG'nin dediğince o "muntazam" masonların sitesi, elbette onlara karşı çıkıp, onları çağın gerisinde kalmış olmakla kusurlayan bur tutum hoşa gitmeyecektir.

Dert değil.

Sayın SkullG, kadınları Malsonluğa kabul etmeyenlerin o saçma sapan, akıl ve mantığa uymaz gerekçelerine hiç değinmeden, mkuşkusuz kendisi Masonlukta bilim-akıl-bilgelik ilkelirini öncelikli tuttuğundan, konuyu Masonluğun eski geleneklerine bağlamış

Gerekiyorsa o geleneklerin statik olmayıp değişebileceklerini de tartışırız. Günümüzde hangi eski gelenek geçerliliğini sürdürüyor ki? Ancak o bambaştka bir başlık altında yer almalı.

Bazı erkek mason kuruluşları kadınların mason olabileceğini benimser ama onları kendi toplantılarına kabul etmez. Bir de bu var. Onlar bile ne yazık ki kafa yapıları bakımından henüz çağın gereklerini yakalayamamış durumda.

Geleneklerini çağın gereklerine uyduramayan, kendini uyarlamayan bir kuruluş, kendini yitirmeye tutsaktır. Tarih bunun böyle olduğunu göstermiştir. Bundan sonra da böyle olacak.

Kendilerini muntazam olarak niteleyen o mason kuruluşlarının en babaları yani Amerikalı masonlar,  siyah ırktan olanları da Masonluğa kabul etmiyordu yakın geçmişimize değin.

Onların anası olduğunu iddia eden İngiltere Birleşik Büyük Locası da kmason olabilecek kimselerin "özgür doğmuş" olmasının zorunluluğunu yerleştirmişti anayasına.

N'aber?
Canimin limoni oldugu su gunlerde bu yaziniz bana epey moral oldu sn ADAM. Harikasiniz. Tebrikler :)


Aralık 31, 2011, 11:24:48 ös
Yanıtla #103
 • Ziyaretçi

Her konuda mantıklı bir açıklama bulunamayabiliyor. Örneğin  aklıma gelen iki soru neden Kabe'de kadın erkek karışık tavaf yapılır fakat kadın erkek karışık namaz kılınmaz? Neden Kadın peygamber ve veli olamaz? v.b. gibi

Her ne kadar teorik ve dogmatik olarak kadın peygamberlik ve muntazam Masonluk gibi kavramlara dahil edilmeseler de, tarihte pek çok konuda kadınlar dümeni elinde tutmuşlardır. Bunda da şu an var mı bilemiyorum kadınların insanları zihin kontrolü altına alarak istediği gibi kullanabileceği gizli ilimlerin varlığından söz edilir. Hatta zamanımızda var olan cia vb. gibi pek çok istihbarat örgütlerinin kurucularının kadın olduğu iddia ediliyor. Bu gibi gerekçelerden ötürü de masonluk kadınlar konusunda hassas bir yapı olabilirler diye düşünüyorum. Gerekçeleri ben de merak ettim ve özellikle Mason katılımcıların yazdıklarını dikkatle okumaya çalıştım, neticede kadınları içlerine almama konusunun gerekçesine  pek değinilmek istenmiyor izlenimi bıraktı bende.

Saygılarımla.


Ocak 01, 2012, 01:24:18 ös
Yanıtla #104
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 341
 • Cinsiyet: Bayan

Sn. hypatia,

Benim yanlış vargidan kastım su sözleriniz sebebiyle idi:

Alıntı
Sizin ifade ettiğiniz gibi,bu kararın diğer localara ait olduğu sizin bağlamınızda olmadığı gerçeği yeterli bir açıklama oldu,teşekkür ederim.Sizleri tanımaya çalışıyorum;bu sitenin açılış sebebi bu değilmidir?

Unlemsiz ! saygılarımla.


Burada ne var?...sn Adama yazılmış bir cevab dı.


s
Sevgi ile kalın


Ocak 01, 2012, 01:58:02 ös
Yanıtla #105
 • Seyirci
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 4170
 • Cinsiyet: Bay

Kadınlar neden mason olamaz sorusunun cevabı bence asla masonluğun kural ve kaideleri olamaz.Kurallar oluşturulurken zaten bir olayın iyi ve kötü tarafları ele alınıp bir karara bağlanır buradan çıkan sonuçta basitçe anlaşılıyorki masonik kurallar belirlenirken kadının toplumdaki yeri konumu olaylara ilgisi ve bakışı gibi bir çok neden konuşulmuş sonuçtafa toplumların kadına biçtiği görev nedeni ile böyle bir topluluğa alınmasını uygun bulmamışlar.

Asrı saadet döneminde kadın veli vardır kadın peygamber yokmudur bunu bilemeyiz ama ümmü varaka yanılmıyorsam imamlık dahi yapmıştır
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo


Ocak 01, 2012, 02:27:22 ös
Yanıtla #106
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


Sayın Karahan'ın bu başlık altında yazdığı şu kısa yazının son paragrafını konuyla hiçbir bağlantısı olmadığı için (bunları önce yazan konu dışı ilgisiz eklemeler yapmıştı) atacak olursak;

Sayın Karahan'ın teşhisi çok doğru.

Olay bir toplumsal yapı konusudur. Toplumun içinde ek-rkeğin ve kadının yeri ile bağlantılı bir durumdur. Hıristiyan toplumunda da 19. yüzyılın ikinci yarı öncesinde kadının yeri yoktu. Bakmayın ara sıra deavletleri krliçelerin yönetmiş olmasına... Kadın hep ikinci sınıf insandı. Kimi Hıristiyan toplumlarında insandan bile sayılmazdı. (Sanırım Yalçın Kaya'nın "Kadının bitmeyen Çilesi" adlı yapıtüı bu konuyu çok iyi anlatıyor.) Masonluk tüa işte o toplum içinde doğmuştu ve elbette başlangıcında kadının bu kurumda yer alamayacağı belirtilmişti.

O günlerden bugünlere köprülerin altından çok sular aktı. Çok şey değişti. Toplumsay yapılanmalarda olağanüstü değişimler oluştu ve çağımıza gelindi.

Birçok toplum, birçok kurum, kadının kendi içlerindeki yeri bakımından çağın gereklerini benimsedi.

Hâlâ benimseyememiş olanlar var. İşte Masonluğun bir kanadı da o benimseyememişlerden biri.

Bu arada bir de kadınlardan korkanlar var elbette. Şayet kadınları da kendileriyle eş görecek olursa, erkekliklerni yitireceklerini sanan korkaklar. Bu korku ile kadının üzerinde baskı kurup, şiddet uygulayanlar. Kendi dünyalarını keandilerince kurtarmaya çalışan zavallılar.

Eh, masonların bir kanadı da kadınları aralarına almamak suretiyle, onların ekmeğine yağ sürüyor gibi. Oysa kendi kurumsal amaçlarını yeni başkttan gözden geçirseler, kendi aralarında kadınlara ne kadar çok gereksinmeleri olduğunu görecekler.

 

 
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Ocak 01, 2012, 03:23:21 ös
Yanıtla #107
 • Ziyaretçi

Sayın Adam, aklıma geldiği için sormak istedim insanlık sadece erkek egemen bir dünyada mı yaşamıştır. Derin tarihi bilgilerinizden yararlanmak amacıyla sormak istiyorum: Yanlış anımsamıyorsam kadın egemen bir dönem de yaşanmış mıydı? Böyle bir dönemin varlığından bahsedildiğini anımsıyorum tarihte böyle bir dönem var idi ise erkek egemenliğine geçiş nasıl olmuş olabilir diye merak da uyandırıyor. Belki de bu egemenlik yarışı bir savaşa dönüşmüş, kadınlar cadı ve şeytani sıfatlarla karalanarak, kaba kuvvete veya örfsel baskılara maruz bırakılarak kadın egemenliğinin ve kadının gerçek gücünün yeniden hortlayacağından korkulmuş olabilir mi?

Sayın Karahan tarihte kendini Tanrı olarak ifade eden ve milyonlarca inananı olan bir kadın var örneğin yakın geçmişte yaşamıştır, yoganın dünyaya yayılmasını sağlayan ülkemize de uğramış şişman bir kadın adını anımsayamadım. Ehli sünnete göre tasavvufta kadın evliya derecesinde olabilir fakat velilik yapamaz, peygamberlik, velilik  iddia etse de kabul görmez yani.


Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Ocak 01, 2012, 03:32:45 ös Gönderen: Masor1976 »


Ocak 01, 2012, 03:58:08 ös
Yanıtla #108
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


İnsan uygarlığının yerleşik düzene geçmesinden önceki dönemi anaerkildir. Doğal olanı da budur.

Yalçın Kaya'nın "Kadının Bitmeyen Çilesi" adlı yapıtında çok güzel anlatılıyor.

Sevgiler.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Ocak 01, 2012, 06:38:02 ös
Yanıtla #109
 • Seyirci
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 4170
 • Cinsiyet: Bay

Sn.Adam

Ozaman asıl problem şimdi başlıyuor demektir, şöyleki,

Ozamanki toplumda özellikle dünyanın sosyal statüsüne bir nevi yönveren ortadoğu ve avrupa toplumundaki klasik kadına bakış belli çok konuşulacak yanı yok heleki erkekler için halinden son derece memnun olan biz erkekler halleri son derece vahim olsada güçsüzlüklerinden dolayı sinnmiş kadınlar bu bakışla hiç bir nitelikte kadın erkek eşitliğinden bahsedilemezken toplumların ortaya koyduğu doktrinler o zaman temelde kadını değil erkeği baz alırlar olgusu ortaya çıkar.

Peki bu yüzyılda artık erkek egemen toplum döngüsü yerini sanırım kadın egemen topluma bırakmaya başlıyor.Az maaş yüksek konum işe kadınların evet demesai toplumsal statülerinde belirli bir ilerlemede kaydetti.Şimdi herkesimde kadın yönetici ile çalışmak ve işleri onlara teslim etmek her açıdan daha olumlu bakılıyor.

Ozaman kadın bu kadar değişmiş iken kadın erkek arasındaki saözde makas kapanmış iken doktrinlerinde acaba kendilerini sorgulama zamanı gelmemişmidir.Masonluktada her alanda olduğu gibi kurallara harfiyan riayet edecek kadınlar olsa şahsen ben mason olsam beni rahatsız etmezdi.Bir topluluğun içinde kadın olgusu varsa güzelleşir kadının olmadığı her yer çorak ve gül kokusuz olur.Tersinden düşünsek kadının olması erkeklerede bir rekabet ve farklı bakış açıları getirmezmi.Hayat paylaşılınca güzel ben masonum karım yada sevgilim değil benim mason olmam yeterli ikimizede yeter mantığı ve bakışı biraz sakil kalıyor.

saygılar
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
72 Yanıt
68097 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 14, 2013, 09:25:16 ös
Gönderen: ruzber
20 Yanıt
24381 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 17, 2017, 10:22:19 öö
Gönderen: stuzun
13 Yanıt
9377 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 01, 2008, 08:58:39 ös
Gönderen: blossom
14 Yanıt
10271 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 25, 2012, 12:45:33 ös
Gönderen: BULGARIA
34 Yanıt
19804 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 28, 2009, 12:26:10 öö
Gönderen: Mozart
11 Yanıt
11449 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 20, 2009, 12:11:20 ös
Gönderen: ceycet
235 Yanıt
124766 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 05, 2020, 05:44:05 öö
Gönderen: night manager
13 Yanıt
6557 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 26, 2015, 01:16:38 ös
Gönderen: karahan
25 Yanıt
12203 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 11, 2018, 01:22:42 öö
Gönderen: Byr
5 Yanıt
2567 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 12, 2015, 03:55:02 ös
Gönderen: irukanji