Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: YouTube'dan Türkiye açıklaması  (Okunma sayısı 6003 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 05, 2008, 09:22:27 ÖS
 • Skoç Riti Masonu
 • Aktif Uye
 • *
 • İleti: 919
 • Cinsiyet: Bay

Video paylaşım sitesi YouTube, Türkiye'deki kullanıcıların YouTube'a erişimini sağlayabilmek için çalışmaların devam ettiğini bildirdi.


YouTube'den yapılan yazılı açıklamada, Türk kullanıcılarının sitenin kendilerine sunduğu servislere yoğun ilgi gösterdiği ve siteyi severek kullandıkları belirtilerek, YouTube olarak Türkiye'de yaşayan farklı kesimden birçok kişiye online dünyada eğlenceli ve bilgilendirici video tecrübesi yaşatmaktan son derece mutlu olunduğu ifade edildi.

Açıklamada, “Türkiye'deki kullanıcıların YouTube'a erişimini sağlayabilmek için çalışmalar devam ediyor” denildi.


ERİŞİMİN AÇILMASINI BEKLİYORUZ

YouTube, son kapatma kararına neden olan videoların incelediğini ve YouTube kullanım koşulları doğrultusunda gerekli aksiyonların alındığını, YouTube'a Türkiye'den kısa bir süre içerisinde erişimin tekrar sağlanmasının beklendiğini bildirdi.

YouTube'den yapılan yazılı açıklamada, sitede Türk kullanıcıların, diğer kullanıcılar ile iletişim kurma, fikir alışverişinde ve bilgi paylaşımında bulunma, yeteneklerini gösterme gibi farklı alanlarda sunulan servisleri çok olumlu ve yaratıcı amaçlar için kullandıkları belirtildi.
YouTube platformunda yer alan ve popüler olan birçok videonun Türkiye'deki kullanıcılar tarafından yüklendiği ve erişim açık olduğu sürece, her gün bu tür videoların yüklenmesinin artarak devam ettiği kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:

"YouTube, artık tüm dünyada bireyler ve kurumların oluşturdukları özgün içeriği birbirleriyle paylaşma imkanı sunan önemli ve etkin bir iletişim aracıdır. YouTube'u, toplum için önem taşıyan mesajlarının iletimi için kullanan devlet kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinin de sayısı giderek artmaktadır. Sivil toplum örgütleri, devlet kuruluşları, YouTube'u, kültürlerinin ya da misyonlarının olumlu yönlerini paylaşmak ve diğer yöntemler ile erişemeyecekleri küresel çapta kitlelere ulaşmak için en etkin iletişim araçlarından biri olarak değerlendirmektedirler."

Açıklamada, sitenin firmalara, kurumlara, bireylere, sivil toplum örgütlerine sunduğu fırsatlardan yararlanmanın oldukça kolay olduğu, dileyen her kullanıcının YouTube'da kendi kanalını yaratabileceği belirtilerek, örnekler şöyle sıralandı:

"Ürdün Kraliçesi Kraliçe Rania, YouTube'u olumsuz kültürel ön yargıları kırmak ve önemli sosyal konuları tartışmaya açmak için kullanmaktadır.
UNICEF, Dünya Gıda Programı ve Kızılhaç gibi sivil toplum örgütleri, misyonları ile ilgili farkındalığı artırmak ve yeni destekçiler kazanmak için YouTube'u kullanmaktadır.

Dünya çapında birçok siyasi parti, insanları oy vermek için yüreklendirmek ve bölgelerindeki seçimlerde demokrasiyi sağlamak için YouTube'u kullanmaktadır.
Fransa Çevre Bakanlığı, halkın önemli çevre sorunları konusundaki farkındalığını YouTube ile artırmaktadır.

Birleşik Krallık'ın Başbakanı da İngiliz seçmenlerine ulaşmak ve kendisine doğrudan soru yöneltmelerine fırsat tanımak için YouTube'u kullanmaktadır."


“TÜRK YETKİLİLERLE SORUNLARIN GİDERİLMESİ KONUSUNDA GÖRÜŞMELERİMİZ DEVAM EDİYOR”


Açıklamada, internetin herkese kendini ifade etme ve sesini duyurma olanağı tanıdığı vurgulanarak, ancak kişilerin web ortamında kendilerini ifade etme biçimlerinin bazı ülkelerin kültürel ve politik konulardaki hassasiyetlerine dokunduğuna dikkat çekildi.

YouTube'da yer alan İngilizce, Türkçe ya da herhangi bir dilde yüklenmiş içeriğin büyük bir çoğunluğunun YouTube'un kullanım koşullarına uygun olduğu, ancak bazen kullanım koşullarına aykırı içeriğe sahip videoların da YouTube'da yer alabildiği bildirilerek, "Bu nedenle YouTube olarak kullanıcılarımıza kolaylıkla, kullanım şartlarımıza uygun olmadıklarını düşündükleri videolar konusunda uyarı mesajı göndermeleri imkanını sağlamakta ve sonrasında gerektiğinde videoyu yayından kaldırmaktayız" denildi.

Türkiye'den kullanıcıların YouTube'a erişebilmeleri, uygunsuz içeriğe sahip olduklarını düşündükleri videolar konusunda uyarı mesajları göndererek, bu içeriğin hızlı bir şekilde çıkarılması konusunda yardımcı olmalarının site açımızdan büyük önem taşıdığı belirtildi.

Ufak bir grubun yarattığı uygunsuz içeriğin, çoğunluğu oluşturan bir grubun YouTube kullanımını, tecrübesini olumsuz etkilememesi gerektiği belirtilerek, "Son bir yıldır, uygunsuz içeriğe sahip olan az sayıda video ile ilgili problemleri çözüme ulaştırmak, uyarı mesajları gönderilen videoların çıkarılması için Türk yetkililerle yakın bir şekilde çalışmaktayız. Türk yetkililer ile bu sorunların giderilmesi konusunda görüşmelerimizi düzenli olarak devam ettirmekteyiz" denildi.
Açıklamada, şunlar aktarıldı:

"Türk kullanıcılarımıza çok önem veriyoruz ve Türkiye'den yüklenen birbirinden yaratıcı videoların YouTube'da yer alması bizleri çok mutlu ediyor. Türkiye'den kullanıcılarımızın şu anda YouTube'a erişemiyor olmasından dolayı üzgünüz. Son kapatma kararına neden teşkil eden videoları inceledik ve YouTube kullanım koşulları doğrultusunda gerekli aksiyonları aldık. YouTube'a Türkiye'den kısa bir süre içerisinde erişimin tekrar sağlanmasını bekliyoruz. YouTube olarak Türk kanunlarına aykırı olabilecek içeriğe ilişkin sorunları gidermek amacı ile yetkililerle işbirliğine her zaman hazırız."

Açıklamada ayrıca, YouTube'da video ile ilgili uyarı mesajı nasıl gönderileceğine ilişkin olarak, "İçerik kurallarına aykırı videolar videonun altındaki 'flag' butonu tıklanarak, kullanıcı tarafından işaretlenmektedir. "Flag" bölümü tıklandıktan sonra, seçenek penceresinden videonun hangi nedenlerden uygunsuz bulunduğu sunulan seçeneklerden belirtilmelidir. (Örneğin videonun içeriğinde bir kişiye hakaretler var ise 'hate speech' seçeneği tıklanmalıdır) Bu uyarıyı takiben gerekli incelemeler yapıldıktan sonra uygunsuz içerikteki videolar yayından kaldırılmaktadır" denildi.

Kaynak: Hürriyet

stilus absentis...


Haziran 05, 2008, 11:59:10 ÖS
Yanıtla #1
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 202
 • Cinsiyet: Bay

Sanki daha iyi bir alternatif varmış gibi, sanki daha iyi siteleri dünyaya açıyormuşuz gibi, kapatılma cezası gerçekten kaldırılabilir bir durum değil...

Sn. Bra'nın, Hürriyet'ten alıntıladığı ve bizlerle paylaştığı yazıda yer aldığı üzere "İçerik kurallarına aykırı videolar videonun altındaki 'flag' butonu tıklanarak, kullanıcı tarafından işaretlenmektedir. "Flag" bölümü tıklandıktan sonra, seçenek penceresinden videonun hangi nedenlerden uygunsuz bulunduğu sunulan seçeneklerden belirtilmelidir.

işte herşey bu kadar basit...

Bugün televizyonda görme engellilerle ilgili birşeyler tanıttılar. Gurur verici ve tıpta devrim niteliği taşıyan bir gelişme. Sonra bizlerle ilgili şeylere bakın,

Bizler ülke olarak nelerle uğraşıyoruz, dünya bilimi nelerle uğraşıyor çıldıracağım yahu. Yok youtube kapayalım, yok din tartışalım, yok koltuk deryasına kapılalım... Klişe oldu artık bu konularda dön dolaş hep aynı... Sanki biz azınlığız da onlar gerçek sahipler.


Haziran 18, 2008, 06:31:02 ÖS
Yanıtla #2
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1668

Ve YouTube açıldı...


Dünyada sadece Çin, Pakistan, Tayland ve Türkiye'de yasak olan Youtube konusundaki ayıptan nihayet kurtulduk. Youtube dün gece açıldı.

YouTube'a, 5 Mayıs'tan beri erişilemiyordu. Mahkeme kararıyla engellenen site, Türkiye ile birlikte sadece Çin, Pakistan ve Tayland'da yasak.

Dünyanın en büyük erişim sitelerinden biri olan YouTube dün gece açıldı. Atatürk'e, Türklere ve Türkiye'ye hakaret içeren görüntüler yayınladığı gerekçesiyle YouTube'a Mart 2007'den bu yana 5 kez erişim yasağı getirilmişti. Son olarak, Ankara 1'inci Sulh Ceza Mahkemesi'nin 5 Mayıs tarihli kararı doğrultusunda siteye erişim yasağı getirilmişti. YouTube'a daha önce de mahkeme kararıyla erişim engellenmişti.

YouTube'u yasağa rağmen Türkiye'den günde 1.5 milyon kişi ziyaret ediyordu.

24 Saatle 72 Saat Arası Sürecek

Youtube'a tüm Türkiye'nin yeniden erişebilmesi için DNS'lerin tamamının yenilenmesi gerekecek. Bu bölgelere göre değişmekle beraber 24 ile 72 saat arası sürecek.


18.Haziran.2008 09:29:11


Haziran 18, 2008, 07:46:56 ÖS
Yanıtla #3
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 202
 • Cinsiyet: Bay

Çok sevindirici bir haber... Teşekkürler Sn. Kirlangic


Temmuz 09, 2008, 03:10:22 ÖS
Yanıtla #4
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1668

http://208.117.236.69/

Youtube, Turkiye icin ozel IP adresi aldi. Artik buradan girilebilecek. Lutfen kaydedin. Sonra video koydugumuzda acamiyoruz olmasin.


Temmuz 09, 2008, 03:11:47 ÖS
Yanıtla #5
 • Skoç Riti Masonu
 • Aktif Uye
 • *
 • İleti: 919
 • Cinsiyet: Bay

http://208.117.236.69/
Youtube, Turkiye icin ozel IP adresi aldi. Artik buradan girilebilecek. Lutfen kaydedin. Sonra video koydugumuzda acamiyoruz olmasin.


Peki,teşekkür ederiz.
stilus absentis...


Temmuz 10, 2008, 06:29:01 ÖS
Yanıtla #6
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 318
 • Cinsiyet: Bay

Çok işime yaradı. Bazı web sitelerimde youtube videoları çeken botlar oluyordu. Youtube engellendikten sonra sitelerimde videoalr görüntülenemediğinden dolayı proxy ile çözüm bulmuştum ama o da yavaştı. Artık eskisi gibi :)


Temmuz 10, 2008, 07:07:32 ÖS
Yanıtla #7
 • Ziyaretçi

atatürk'e hakaretin bahane olduğunu düşünüyorum youtube'da recep tayyip erdoğan ve fethullah gülen aleyhinde (konuşmalarının yer aldığı) onlarca video var özellikle fethullah gülen'in atatürk düşmanlığını ispatlayan videolar yayında.Siteyi bu yüzden kapatıp atatürkü bahane ediyorlar


Temmuz 11, 2008, 08:50:12 ÖÖ
Yanıtla #8
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 579
 • Cinsiyet: Bay

http://208.117.236.69/

Youtube, Turkiye icin ozel IP adresi aldi. Artik buradan girilebilecek. Lutfen kaydedin. Sonra video koydugumuzda acamiyoruz olmasin.


Bu linkten videolar izlenmiyor. Izlerken youtube.com dan baglanarak izledigi icin ve bu adres de Turkiye'de yasak oldugu icin her sekilde tunnellere ihtiyacimiz var :)


Temmuz 11, 2008, 11:29:02 ÖÖ
Yanıtla #9
 • Ziyaretçi

evet bende izleyemedim video açılıyor ama sürekli dönüyor hiç başlamıyor


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
6 Yanıt
2621 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 31, 2007, 11:26:56 ÖS
Gönderen: ElmasMehmet
0 Yanıt
2622 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 01, 2007, 02:23:45 ÖS
Gönderen: Supeluta
78 Yanıt
27640 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 28, 2008, 04:09:23 ÖS
Gönderen: shemuel
6 Yanıt
9206 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 03, 2011, 03:30:39 ÖÖ
Gönderen: Ökkeş
6 Yanıt
3492 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 29, 2009, 02:52:02 ÖS
Gönderen: amurdad
0 Yanıt
2527 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 16, 2009, 11:08:12 ÖÖ
Gönderen: karahan
2 Yanıt
2649 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 16, 2009, 02:33:56 ÖS
Gönderen: karahan
5 Yanıt
2032 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 13, 2013, 12:21:14 ÖÖ
Gönderen: Alşah
0 Yanıt
1487 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 13, 2013, 06:19:21 ÖS
Gönderen: Etimolog
17 Yanıt
9639 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 06, 2020, 01:57:05 ÖÖ
Gönderen: night manager