Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: TRAVMALAR ÜLKESİ  (Okunma sayısı 1743 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 25, 2008, 12:34:41 öö


"Atatürk devrimleri Türk toplumuna travma yaşattı."


-Her yeni güne tartışılacak şeyler yaratmakta baya başarılı olduğumuz ortada.  Son örneği de malum yukardaki cümlenin sarf edilmesiyle başladı.

-Bir yönden bakıyorum daha tartışmasını bilmeyen bir ülkeyiz. Eğitimde çağdışıyız, başımızı nasıl örteceğimize karar veremiyoruz, ekomomik açıdan dibe yakınız, ahlaki değerler dedikleri şeyler açısından zavallıyız, hep son dakika golüyle yırtan bir milletiz bir nevi. : ) Ama bu başarısızlıklar devrimlerin aslından değil uygulanması bakımından başarısız olmuştur. Bu sayede travmaya müsait nesiller yetişmiştir bu gidişle daha da yetişecektir.

-Bu konuma gelene kadar bu güne kadar 2. dünya savaşı dönemini saymazsak genelde dini sömürü yapan ulusalcılık naraları atan ve sözde halkçı olan sağ iktidarlar ise nedense hep birbirlerini suçlarlar. Öte yandan kendini kalıplara hapsetmiş sol muhalefet ise sadece yanlışlarla parmak basar çözüm sunmaz. Baktılar saldıracak bir şey kalmadı Atatürk'e saldırırlar.

-Mustafa Kemal ve arkadaşları bu ülkeyi yoktan var ettiler. Bağımsızlık parolasıyla devrimler yapıldı ve devlet halk için vardı. Travma geçirenler ise dünün İngiliz, Amerikan mandacısıydı. Bugün onların benzeri  sözde demokrat oldu.

-Atatürk her millete nasip olmayacak bir liderdir ama put da değildir. Elbette yorumlar yapılabilir ki sahici demokrasilerin gerekleri budur. Fakat işine gelince demokrat kesilip daha sonra bu ortamı ona sunanlara saldırmak hiç bir şekilde savunulamaz.

ars longa, vita brevis...


Haziran 25, 2008, 03:55:23 öö
Yanıtla #1
  • Uzman Uye
  • ****
  • İleti: 1668

Evet sn Nietzsche,

Size katiliyorum. Bu ulkede travma yasayan yasayana. Ama gel gorki kimse kendine toz kondurmaz. Herkes akilli, herkes donanimli :) Hani deli suyunu icen ve halkini da artik suyu ictikten sonra kendisi gibi goren kralin durumuna benziyor halimiz. Bereket aradaki saglikli olanlar var da, travma ve travma cesitlerini tanimlayabiliyor, travmaliyi travmasizdan ayirdedebiliyoruz.

 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
31 Yanıt
12866 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 21, 2008, 08:21:39 öö
Gönderen: Prenses Isabella
0 Yanıt
1728 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 11, 2009, 11:55:23 öö
Gönderen: akasya