Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Nostradamus: Deha mı, şarlatan mı?  (Okunma sayısı 4882 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 03, 2008, 02:15:07 öö
 • Ziyaretçi

Dünya tarihinin gelmiş geçmiş en büyük dehası, kimilerine göre tüm zamanların en berbat şarlatanı: Nostradamus.
 
Nostradamus, gezegenlerin ve yıldızların gelişimiyle ilgili bilgileri kullanarak kehanetlerde bulunduğunu söylüyordu. 16. yüzyıl Rönesans adamı Fransız doktor (değişik tedavi metodları ve ilaçları çok başarılı olan, şifalı bitkiler uzmanı; kozmetikleri meyveleri korumakta kullanılan maddelerin mucidi), simya bilgini, astrolog ve tüm zamanların en çok tanınan kahiniydi Nostradamus.

Sırlarla dolu bir hayatı var Nostradamus’un. Elinden çıkmış metinler hem tarihçileri hem de onun kehanetleriyle yaşamını sürdüren bir çok meraklısını, çözümlenmesi neredeyse imkansız bir dilin karanlıklarına itiyor.

Mechel de Nostradame 1503 yılında St. Remy de Provence’ta doğdu. Sonradan Nostradamus adıyla anılır olmuştur. Çok zeki olduğu küçükken anlaşılınca, büyükbabası onunla özel olarak ilgilendi. Ona Latince, Yunanca, İbranice, matematik ve astroloji öğretti. Nostradamus, Galileo’dan yüz yıl önce, dünyanın yuvarlak olduğunu ve güneşin etrafınfa döndüğü inancına sahipti.

Engizisyon korkusu nedeniyle kehanetlerini anlaşılmaz ve sisli bir üslupta, manzum dörtlükler olarak yazdı. Kilisenin onu büyücülükle suçlayabileceğinin farkındaydı. Şeytani bir büyü yerine Tanrısal bir vahiy içinde olduğunu anlatmaya çalışıyordu. Bu arada, gezegenlerin ve yıldızların gelişimiyle ilgili bilgileri kullanarak kehanetlerde bulunduğunu da ekliyordu.

Zorlukla gelen ilham

Nostradamus’un gündelik hayatında mutsuzluk ve ölüm somut olarak etkiler yarattığı için olsa gerek ki; döneminde yaşanan ağır hastalıklarla mücadele etmesi kahinin en önemli ilham kaynağı olmuş ve eserlerinin ana temasını oluşturan korku dolu kehanetler hep ön planda yer almıştı.

İlk eşini ve iki çocuğunu veba nedeniyle kaybetti. 1554’te yerleştiği Marsilya’da tarihin en kötü sel felaketi yaşandı. Kehanetlerinin hep ölümler, felaketler ve savaşlarla olmasına şaşmamak gerekiyor belki de...

16. yüzyılın ortalarında, Nostradamus gelecekten haber veren tek kişi değildi elbette... Her meslekten insan her konuda kehanette bulunuyordu. Ama Nostradamus bunlardan sıyrılıp Kraliyet sınırları içerisinde iyice ünlenmiş ve kehanetleri artık Avrupa’nın diğer yerlerinde de tanınmaya başlamıştı.

Kendi ölümünü bir gün önceden bilmiştir. Haziran 1566’da hayatını kaybetti.

Hakkındaki iddialar

Macar araştırmacı Ionescu, Nostradamus’un geleneksel evrensel düşünce temsilcisi olduğunu ve kullandığı dilin Yahudi gizemciliğinin alfabesi olan Kabbala yorumunda geçerli olan gizli bir dil olduğunu ileri sürer. Ionescu, Kahin’in simya çalışmalarını da incelemiş ve bunları resimleyerek yorumlar aramıştır. Sonuçta onun çok iyi bir etimolojist, astrolog, astronom ve tarihçi olduğunu belirtirken özellikle de “Centuries”in son bölümlerinin İncillerden biri olan Aziz Yuhanna veya St. John İncilinin Apokalips yani “Kıyamet” bölümünden yola çıkarak yazdığını ekler.

Geleceğe yazılan mektup

Aslında oğluna yazdığı –fakat herkese hitaben yazıldığı kabul edilen- 1 Mart 1555 tarihli mektubunda Nostradamus şöyle yazmıştır: “Eğer her şeyi açıkça yazarsam, krallıkların, mezheplerin ve dinlerin birbirlerine karşıt ve şimdikinden çok başka olacakları görülecek. Herşeyi açık açık birbirine bağlarsam, devletler, dinsel ve siyasi kuruluşlar ve dini yasalar yok olabilirler. Geleneksel hayalleri ve gizli amaçları biliyorum ama hiçbiri yok olmamalı. Dilimi bağladım, kalemimi kağıtlardan uzak tuttum ve bayağı düşüncelerden korktum.”

NOSTRADAMUS’UN GERÇEKLEŞEN KEHANETLERİNDEN BAZILARI:

Fransa Kralı “1 Temmuz 1559’da” öldü.
“30 Ocak 1649’da” İngiltere Kralı 1. Charles’ın kafası kesildi.
“1666 yazında” Londra yangını çıktı.
“16 Ekim 1793’te” Marie Antoinette idam edildi.
“1846 Ağustos”unda Neptün gezegeni keşfedildi.
Branau am Inn’da “20 Nisan 1889’da” Adolf Hitler doğdu.
“1936 Yılında” Franco, İspanya halkını ikiye böldü.
“1938 Yılında” Hitler, Avusturya’yı ilhak etti.
“1. Charles’ın kafasının kesilmesinden 290 yıl sonra” 1939 yılında, 2. Dünya Savaşı patlak verdi.
“1945 Yılında” Hitler evlendi ve öldü.


Ocak 23, 2009, 12:22:43 ös
Yanıtla #1
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 877
 • Cinsiyet: Bay

kimilerine gore nosradamus ölüler kitabını okumustu ve ortan kehanet bilgilerine sahip olmus.


Ekim 19, 2009, 04:45:55 ös
Yanıtla #2
 • Seyirci
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 300
 • Cinsiyet: Bay

Nostradamus - Bir Occultist, Simyagerdi. O ibranice şifreler düzenleyen 3-4 insandan birisi. Yüksek Ezoterik bilgiye sahip olmuş.
Ve o hiçbir kitaptan alıntı yaparak ilham alarak yazılarına başlamamış.


Nisan 14, 2010, 09:08:03 ös
Yanıtla #3
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 269
 • Cinsiyet: Bay

Nostradamus Üzerine...


"Nostradamus´un kehanetleri : Yüzyıllar (Centuries) "


Şu anda Nostradamus´a ait olduğu kabul edilen "Centuries" yani "Yüzlükler"in dizini şöyledir;

. Cesar´a Mektup,
. Tam olan 900 Dörtlük yani 7. hariç birden ona kadar,
. 7.Yüzlük´den 53 Dörtlük ve 12.Yüzlük´den 14 Dörtlük,
. 57 Adet Altılık,
. 142 Dörtlük´ten oluşan "Presages" yani "Kehanetler"

1555´de "Centuries"in ilk baskısı yapılmıştı, asistanı Chavigny´nin ve oğlu Cesar´ın yazdıklarından, bunu uzun yıllar çalıştıktan sonra yaptığını öğreniyoruz. Oğluna yazdığı mektuptan yayınlama kararını kolay veremediği ve çok düşündüğü anlaşılır. İlk baskının adı "Les Propheties de Me. Michel Nostradamus" yani "Michel Nostradamus´un Kehanetleri"idi. 1555 yılı Mart ayında, Lyon´da yayıncı Marc Bonhomme tarafından basıldı, üç tom Yüzlük ve 53 Dörtlüğü olan dördüncü Yüzlüğü kapsıyordu. Bir Yüzlük, yüz adet dörder satırlık Dörtlük demektir. Daha sonraki baskılarda diğer Yüzlükler yer aldı, demek ki Nostradamus ya basım anına kadar o kadar Dörtlük hazırlamıştı ya da o kadarınının basılmasını uygun gördü. Nedeni belli değil, Chavigny´de belirtmiyor.

Önce de belirtildiği gibi, Dörtlükler de hiçbir yazın kuralı yoktur, dilbilgisi kurallarına da raslanmaz. Zaman dizeleri ve uyumu da yoktur, bir Dörtlük geçmiş zamanla başlar gelecek veya şimdiki zamanla sona erer veya tersi olur. Bir dize de sadece fiiller, ötekinde sadece zamirler vardır, çoğul ve tekil ayrımı görülmez. Bir Kraldan veya önemli birinden söz ederken bir çok farklı ad kullanır ama kasdedilen hep aynı kişimidir, anlaşılmaz. Yerler ve Astrolojik veriler belirsiz ve genellemeler olarak görülür, çok sık özellikle Provence kentleri başta olmak üzere kent ve kasaba adları verilir, sanki söz konusu felaketler hep buralar için geçerlidir. Ama ciddi bir araştırma sonucunda bunun da bir şifre olduğu anlaşılmıştır, Kahin Provence Fransası´nın kentleri kendince bir şifre olarak kullanmıştır. Zaman zaman da kentlerin coğrafi konumları, Astrolojik zamanlamaları simgeler yani gezegenlerin belli bir tarihte alacakları gök konumunun izdüşümünü gösterir. Kısacası, olabildiğince karmaşık, kaotik bir düzen gizlidir.

Peki Nostradamus, salt Astroloji ile mi bu sonuçlara vardı? İşte asıl karanlık yön buradadır, ilerde görüleceği gibi kehanetlerini nasıl yaptığını özgün diliyle anlatırken, farklı birşeyleri vurgular. Nostradamus´un kitaplığında çok gizli ve yasak kitapların bulunduğu söylenir, bunlardan birisi "Süleyman´ın Anahtarları", bir diğeri de efsanevi Mısırlı Gizemci İamblichus´un "Sırlar" kitabıdır. "Süleyman´ın Anahtarları" çok gizli bir kitaptı, anlatılan öykülere bakılırsa 12.Yüzyıl´da Bizanslı Tarihçi Chonensis tarafından bir kopyası İmparator´a sunulmuştu, kitap doğadışı bilinmeyen güçlerle ilişki yöntemlerini ve kehanetde bulunmanın sırlarını anlatıyor ve öğretiyordu. 1350´deki Papa VI.İnnocent´in bu kitabın eline geçen bazı bölümlerini dini törenle yaktırdığı da anlatılır. Bugün Paris´deki Arsenal Müzesi´nde "Süleyman´ın Anahtarları"nın bir kopyası olduğu bilinen bir kitap vardır, eğer sözü edilen kitap bu değilse dahi, karşımızda yine de anlaşılmaz bir kitap çıkar. Müzedeki kitabın metni İbranice, Latince, Grekçe, Arapça yazılmıştır ve hatta birkaç yerinde antik Kalde dili kullanılır. Tamamen simgeseldir, tek bir kelimesi dahi anlaşılamaz, deli saçması gibi gözükür ama altında bir gizemin yattığı kesindir, kısacası kitap dev bir bilmecedir. Nostradamus kitabının 1.Yüzlüğünün 42.Dörtlüğü´nde garip bir metodu işaret eder, öyleyse onun bazı garip ve bilinmeyen bir yolla kehanetlerini oluşturduğunu da düşünebiliriz ama ne olduğu hakkında pek birşey söylememiz mümkün değildir fakat kesin olan tek şey Astroloji´yi kesin kullanmış olduğudur ama tek başına değil.

Nostradamus´un ölümünden sonra, odasında bazı belgelerin bulunduğundan söz edilir, ayrıca bir sepetin içinde de bir tomar kağıt vardır. Herşeyi yok eden eden ve vasiyetinde kesin kurallar koyan kahin, bunları nasıl unutmuş olabilir? Bir kasıt olabilir mi? 1605 yılında Vincent Sere adlı bir araştırmacı, söz konusu belgeleri eline geçirdiğini iddia etti, gerçekten de bazıları 1568´de basılan ikinci "Centuries"de bulunan dörtlükleri içeriyorlardı. Ama diğerleri "Centuries"in hiçbir baskısında yer almıyorlardı ve bir de Altılıklar yani altışar dizelik kehanetler vardı ama tarzları Nostradamus´un alışılmış uslübunu yansıtmıyorlardı, daha hafif ve daha düzenli şiirsel bir havaları vardı. Belki de bunları bir başkası kaleme almıştı. Daha sonra başka kehanetlerin bulunduğu da iddia edildi, artık "Centuries"in orjinal baskılarının dışında kalan kehanetlere gerçek olsalar dahi inanmanın imkanı yoktu. 1555´deki ilk baskıdan sonra 1558 ve 1566´da "Centuries" Lyon´da Pierre Rigaud tarafından iki kez daha basıldı, 1558 baskısının bir nüshası bugün Bibliotheque de Paris´de bulunmaktadır, bu nüshada yedi tam Yüzlük vardır. 1566 baskısında ise "Kral Henri II´ye Mektup", sekizinci, dokuzuncu ve onuncu Yüzlükler eklenmiştir. 1568 baskısında ise yani Kahin´in ölümünden sonraki ilk baskıda 57 Altılık eklenmiştir ama gerçek Nostradamus uzmanları bunları reddetmekte ve uydurma olduklarını belirtmektedirler. Hatta bunları dönemin Fransa Başbakanı Cardinal Mazarin´in yazmış olduğu da söylenmektedir. 1643-1839 arasında "Centuries" tam onbeş kez basıldı, 1839´da Avignon´da yapılan baskıda araştırmacılar Bareste ve Le Pelletier´in yorumları da vardı. Yorum olayı ilk kez kitaba giriyordu. Hoş daha sonraları James Laver tarafından yapılan yorumların dışında bir daha bu kadar ciddi ve tarafsız yorumlar yapılmadı.

http://www.bilinmeyen.com/node/232

ayrıca:

http://www.bilinmeyen.com/node/229
Çöl Bilgesi


Şubat 08, 2011, 10:11:58 öö
Yanıtla #4
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 223
 • Cinsiyet: Bay

(Nostradamus gelecekle ilgili yazdıklarını bir tülle örttü zira kendine insan diyen canlı türünün zaaflarını da iyi biliyordu, istedi ki eğer bu tülü aralayabilecek olanlar varsa gerçeği ancak onlar bilsinler ve bilgelikleri oranında görebildiklerini anlatsınlar. Ve bu kural aslında İnsanlık kadar eski, bilinç kadar özgün bir gizem kuralıdır)

Hep gizem var herşeyde; öğrenemeden ölmek var işin içinde
MAY THE FATHER OF UNDERSTANDING GUIDE US...


Şubat 08, 2011, 09:34:09 ös
Yanıtla #5
 • Ziyaretçi

Sarlatan oldugunu pek zannetmiyorum ama ileriyi gormek, ilerde olacak olaylari tahmin etmek, dehalara ozgu bir sey degildir.Tabi daha derin arastirmalarla somut dellilerle kesin yargida bulunabiliriz.


Şubat 09, 2011, 01:14:34 öö
Yanıtla #6
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 322
 • Cinsiyet: Bay

Gelecek hakkında, tarih aralığı içerisinde hüküm sürmek mümkün değildir. Nostradamus bence derin bir kişiliği olan ve zekası güçlü bir insandı. Fakat fazlasıyla abartıldığını düşünüyorum. Piri Reis'in dünya haritası hem gerçek hemde çok daha gizemli geliyor.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
1 Yanıt
2023 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 27, 2013, 06:51:12 ös
Gönderen: yazbenide
0 Yanıt
7492 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 19, 2010, 08:11:08 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
1319 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 17, 2012, 11:56:04 öö
Gönderen: yazbenide