Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: FAKİR MASON KARDEŞLERE YARDIMLAR  (Okunma sayısı 6832 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 01, 2009, 02:13:12 ös
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 441
 • Cinsiyet: Bay

Sn Üyeler

çok önemli bir kaynaktaki bir bilgi dikkatimi çekmiştir ve kafamda bir takım sorulara sebep olmuştır. öncelikle bilgileri sizinle paylaşmak isterim

Büyük locanın sekreter olarak atadığı bir kardeş tarafından bir defter tutularak, bu deftere bütün Locaların Düzenli toplanma zaman ve yerleri; her Loca üyelerinin isimleri; ve Büyük Locanın bütün işlemleri doğru olarak yazılır.

Bu zevat aynı zamanda, en ihtiyatlı ve etkin biçimde paranın nasıl toplanıp sarfedileceğini ve paranın ne kadarının kime verileceğini veya ne kadarının Hayır işlerine yatırılması gerektiğininde kararları yazar.


(buraya kadar olan bilgilerde anlaşılamıcak bir durum yok şimdi kafama soru olan konuya gelelim)

Yardım yalnızca fakir veya düşkün gerçek bir kardeşe yapılır. başkasına değil; Ancak bütün Localar kendi Hasenatını kendi İÇ-TÜZÜĞÜNE göre fakir kardeşlerine tahsis edebilir.


burda toplanan paranın  içerideki fakir kardeşlere yardım amaçlı kullanılabileceğini dışarıdan herhangi ihtiyacı olana hayır yardımı yapılamayacağı belirtilmekte, Masonlar üyelerini seçerken maddi gücünün yaşayış tarzına medeni haline ve geçim kaynaklarını zaruri ihtiyaçlarını refah düzeyi yüksek olan insanlardan seçmekte tamam çok zengin olması gerekmiyor sadece masonluk adına iyi hizmetler verebilmesi ve localarda iyi çalışma imkanına sahip olacak kadar durumunun güçlü olmasınıda incelemekte, fakat görülüyoki içeride fakir durumdaki kardeşlerine toplanan gelirlerle yardım yapılabilmekte.


kafama tekrar masonluğun ne tür bir zengin fakir ayrımı yaparak üye alması takıldı..


bilgilendirilmek için sizlerden cevaplarınızı beklemekteyim

saygılarımla,


Ağustos 01, 2009, 04:04:29 ös
Yanıtla #1
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 877
 • Cinsiyet: Bay

misal adamın magazası var durumu iyiyken mason oldu kriz cıktı iflas ettı ozmn bir yrdım yapıldı.Boyle dusunebilirsiniz.


Ağustos 01, 2009, 04:17:59 ös
Yanıtla #2
 • Administrator
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 9555
 • Cinsiyet: Bay
  • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin lucifer,

Merakinizi ve dustugunuz celiskiyi anliyor, saygi duyuyorum. Her Locada ve Buyuk Localarda belirlenmis butceler vardir. Bu butcelerin bazilari kurum ici yardimlar icin bazilari kurum disi yardimlar icin kullanilmaktadir.

Belirtmis oldugunuz yazida bahsedilen butce sadece Kardeslere yardim icin belirlenmis butcelerden biridir. Anlatilmak istenen; o butceden harici aleme bir yardimda bulunulmayacagidir. Uye aliminda kisilerin yapacagi yardim miktari dusunulmez. Fakir olmayan, kalbinde Mason olabilmis, imanli kisilere acilan kapi, onlardan sadece uyelik ucretlerini ve daha iyi birer insan olmalarini beklemektedir.

Umarim sorunuza yeterli cevabi verebilmisimdir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.


Ağustos 02, 2009, 01:53:27 öö
Yanıtla #3
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 441
 • Cinsiyet: Bay

sn MASON

Anlayışınız için teşekkür ederim. cevabınız butun sorulara aydınlatıcı olmuştur

saygılarımla,


Ağustos 05, 2009, 01:33:55 ös
Yanıtla #4
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1668

Fakirane kanaatimce, kurum ici yardim yapilan uyeler bizim kendi literaturumuzdeki fakir kriterine gore degil, onlarin kendi iclerindeki ihtiyac kriterine gore verilmekte olabilir.Misal, Mason olan esi vefat etmis bir hemsireye ihtiyaci dogrultusunda kardesler yardim edebiliyorlar. Bu kurum icindeki yardima bir ornektir. Veya her ailede zaman zaman hesabi yapilmayan bir ekstra harcama cikabilir. Cok pahali bir ameliyat veya   akademik/arkeolojik/bilimsel bir arastirmaya aktarilmasi gerekli olan fon vs gibi. Bir uye yillik aidatlari odeyebiliyorken ve ailesine de bakabiliyorken, kurum, uyenin cocuklarindan birinin yurt disinda verecegi bir konferansa sponsor olmak isteyebilir.


Ağustos 11, 2009, 12:02:53 ös
Yanıtla #5
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 441
 • Cinsiyet: Bay

sn Isis

dediğinizinde olabilitesi yüksek bir durum size katılıyorum ama ben bizim kendi literaturumuzdekinide kapsadığına eminim

saygılarımla.


Mart 13, 2011, 05:14:15 ös
Yanıtla #6
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


Sayın Lucifer bu başlığı 2009 yılı ortalarında açmış.  Gerek burada gerekse sonra sorularının yanıtlarını kuşkusuz aldı.

Şu "fakir mason" ya da "yoksil mason" terimi, bunun olup olamayacağı, birçok başlık altında tartışıldı. Hatta aksine, bir masonun mutlaka varlıklı hatta zengin olması üzerine kuşkular bile dolaştı.

Hiçbiri doğru değil. Bir mason bilki varlıklı ya da zengin olabilir ama yoksul bir mason düşünülmesi olanaksız. Çünkü bir masonun mutlaka bir ekonomik özgürlüğünün bulunması gerek; kendisini ve ailesini geçindirebilmesi gerek. Bu gerek ki, Masonluktaki çalışmalara kendisini olması gerektiği gibi verebilsin.

Ancak bu demek değil ki masonlar arasında maddi bakımdan zor durumda olan hiç yoktur. Vardır. Vardır ama onlar Masonluğa girerken değil, sonradan bu duruma düşmüş olanlardır. Kimisi belki yediği ticari bir darbe sonucunda işini yitirmiştir ama daha çok rastlanan, ^"bordro mahkumu" da denilen orta halli bir kişiyken emekli olup, bundan böyle zar zor geçinendir.

Sonradan mali sıkıntıya düşmüş olan masonlar için elbette localarında hatta belki locanın bağlı olduğu büyük loca çapında bir destek sağlanır. Ancak bunun Sayın MASON'in dediği biçimde bir bütçe faslı ayrılarak yapılabilmesi söz konusu değildir ve yasal olarak da yapılamaz. Sıkıntıya düşümüş olan masonlara iki tarzda destek verilmesi söz konusu olabilir:

a) Bir kerede ve geçici olarak verilen destek: Bu tür destekte göreli olarak yüksek bir tutar söz konusu olur. Yoksa bir işe yaramaz. Bu da öyle ne bir locada Dul Kesesi ile ne de bir bütçe olanağı ile sağlanabilir. Bunun tek çıkar yolu "salma" denilen yöntemin uygulanmasıdır.

b) Sürekli destek: Burada söz konusu olan tutar daha düşüktür ama işte bunun yapılabilmesi pek zordur.  Eğer doğrudan bir masona destek verilecekse, bunun için onu ödenti yükümlülüğünden bağışık tutmak en kolay uygulamadır. Bunun da yasalara uygun olarak yapılabilmesi için birtakim işlemler gereklidir.

Localarda dolaştırılan ve Dul Kesesi ya da Hasenat Kesesi diye anılan kesilerin kapsamları, özellikle yurdumuzda birtakım yasal organları çok düşündürmüştür. Bu keselerde büyük paraların toplandığı sanılmış hatta sırf bu nedenle sıkı denetim işlemleri uygulanmıştır. Oysa işin gerçeği, günümüzde bu keselerin artık simgesel bir nitealik taşımakta olduğudur. Bu sadece Türkiye'de değil, diğer ülkelerin çoğunda da böyledir.

Ancak böyle demekle bu keselerin hiçbir zaman hiçbir işe yaramadğı da sanılmasın. Yarar. Vereni hiç gururlandırmaksızın kimi zaman bu keseler aracılığıyla önemli boyutta sosyal yardım olanağı elde edilmiştir.

Eskiden, özellikle Operatif Masonluk olarak anılan şu geleneksel inşaatçılık mesleği ve zanaatı döneminde bu keselerin kapsamı doğrudan ve yalnızca masonlar için kullanılırmış. Gildlerin yöntemlerine benzer bir uygulama. Günümüzde ise Masonluğun örgüt dışındaki sosyal yardımlaşma etkinlikleri (varsa) ona öncelik veriliyor.

Maddi durumu elverişli olan bir mason mutlaka gereksinmesi olanlara el uzatır ve yardım eder. Bu bağlamda pek doğal olarak gereksinmesi olan bir mason kardeşi önceliklidir. Bunun için kurumsal bir organizasyon zorunlu değildir çünkü bu zaten Mason Töresi'nin bir gereğidir. Yeter ki o mason "mason" olsun. 

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Mart 16, 2011, 01:00:14 ös
Yanıtla #7
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 441
 • Cinsiyet: Bay

sn ADAM
Geçmilte açmış olduğum bu konu hakkında dediğiniz bigi gerek bu başlık atında gerek forumda ki diğer konular sayesinde cevaplarımı elbette aldım. Fakat ayrıca size teşekkür etmeliyimki bildiklerimi öğrendiklerimi pekiştirmeme katkıda bulunduğunuz için. 

saygılarımla,


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
715 Yanıt
547296 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 04, 2020, 12:03:19 öö
Gönderen: friend
7 Yanıt
2929 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 24, 2007, 12:27:33 öö
Gönderen: nietzsche
22 Yanıt
21561 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 25, 2018, 08:54:51 ös
Gönderen: karahan
MASON

Başlatan Sebnem « 1 2 ... 7 8 » Uyeler

74 Yanıt
40565 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 25, 2018, 03:23:01 ös
Gönderen: Farmakoloji
39 Yanıt
28661 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 25, 2017, 11:19:30 öö
Gönderen: gfeenatre
21 Yanıt
17157 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 03, 2013, 02:11:33 öö
Gönderen: NOSAM33
1 Yanıt
5155 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 20, 2008, 02:56:18 ös
Gönderen: Genius Loci
2 Yanıt
5756 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 10, 2009, 02:41:51 öö
Gönderen: TRca
0 Yanıt
3014 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 25, 2009, 01:06:48 ös
Gönderen: akasya
Mason Belgeseli

Başlatan Kemal « 1 2 3 » Basinda Masonluk

24 Yanıt
17326 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 11, 2015, 11:54:59 öö
Gönderen: danteAligheri