Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Masonluğun ne gibi amaçları vardır?  (Okunma sayısı 47246 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 28, 2009, 12:30:45 ös
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay
Masonluğun bir evrensel amacı vardır. Özetle şöyle denilmektedir: Dünya üzerindeki tüm toplumların ve ayırımsız olarak tüm insanların barış, esenlik, güven ve mutluluk içinde yaşayabilmeleri için gerekli olan ortamın, koşulların ve karşılıklı anlayışın sağlanması.

Sözü edilen bu “evrensel amaç” olsa olsa bir “ülkü” olarak nitelendirilebilir. Bu nedenle güncel bakımdan bu amaç ile bağlantılı olmak üzere, pratikte şöyle amaçlar edinilmiş ya da hedefler saptanmıştır:

 İnsanlar arasında ortadan kaldırılmasına olanak bulunmayan çeşitli farklılıkların, bir “ayırım ve çatışma nedeni” olmasının giderilmesi;

 Bilgisizlik (cehalet) ve bağnazlık (taassup) ile savaşılarak toplumlarda bunların giderilmesi;

 İnsanlığın gelişimini, giderek evrimini sağlayan her türlü ilkenin yaygınlaştırılması;

 Bunların önderliğini yapabilecek nitelikte bireylerin yetiştirilmesi.

Bir diğer benimseyişe göre; Masonluğun amacı bilimsel yöntemle ve akıl verilerinin ışığında gerçeklerin araştırılması olarak belirtilir ama böyle bir amaç olsa olsa Masonluğun kendi içinde geçerli sayılabilir.

Masonluğa saldırıda bulunanlar, bu kurumun birtakım gizli hatta kötü ya da onaylanmayan amaçlar peşinde koştuğunu söyleyip durur. Yanlış! Böyle bir şey yok.

Masonluğun amaçları gizli değildir; hiçbir zaman da gizlenmemiştir. Üstelik bu amaçlar, nitelikleri gereği, gizli olamaz. Bu yüzden kamuoyunda bilinmelerinin yararı vardır. Fakat ya noksan bilinmiş ya da yanlış anlaşılmışlardır. Dahası olduğundan farklı gösterilmesine çalışılmıştır. Bu arada, elbette Masonluğun yukarıda belirtmiş amaçlarından hoşlanmayanlar da olabilir. Öyleyse, bu amaçların uygun olmadığını, Masonluğun amaçlarını değiştirmesi gerektiğini söylemeleri gerekir; Masonluğu kötülemeleri değil.

Masonluğun amaçlarına ilişkin yanlış bilgiler, öncelikle, çeşitli nedenlerle Masonluğa karşıt olanların propagandalarından kaynaklanmıştır. Amaçları hiç de gizli ve saklı olmadığı halde, Masonluğun baştan sona sırlarla örtülü olduğu sanılmış ya da ileri sürülmüştür. Bunun nedeni de mason örgütlerinin (locaların) çalışmalarına yalnızca masonların katılabilmesidir. Masonluğun, bu işin arkasında saklı tutulan bir takım kötü amaçları bulunduğundan kuşkulanılmış ya da mason örgütlerinin bu şekilde (ezoterik) çalışması hoş görülmediğindendir ki, amaçlarının da olduğundan farklı, kötü gösterilmesine çalışılmıştır.

Kuşkusuz bu aşamada «Masonluğun amaçların yanlış bilinmesinde masonların da kusuru yok mu?» diye bir soru beklenir.

Vardır.

Masonların, önceleri amaçlarını anlatmakta oldukça tutuk davranmış oldukları söylenebilir. Bunları doğru dürüst anlatmaya kalkıştıklarında ise, konunun yalnızca “Masonluğun amaçları” ile sınırlı kalmadığı, daha başka bilgiler vermek üzere zorlandıkları görülmüştür. Özellikle loca toplantılarında neler yaptıklarını da açıklamak zorunda kalmışlardır. Bundan çekinmişlerdir. İşte bu noktada haklıdırlar çünkü Masonluk ezoterik bir kurumdur. Ancak bunun anlatılması zordur. Böyle olunca, Masonluğa karşıt olanlar, kendi savlarını destekleyebilmek için, Masonluğa birtakım sapkın amaçlar yakıştırmışlardır.

Dünyanın hemen her yerinde masonlara yöneltilmiş birtakım suçlamalar, kamuoyunda oluşturulmuş çeşitli yanlış kanılar vardır. Bunların arasında “devletleri ve toplumsal düzeni yıkmak”, “bir Dünya Devleti kurmak”, “Tanrı'ya karşı şeytanla iş birliği yaparak insanları dinsizliğe ve inançsızlığa götürmek”, “evrensel bir din oluşturmak”, “masonlara politik ve maddi çıkarlar sağlamak”, “birtakım fanatik ve zümresel ideolojilere hizmet etmek” sayılabilir.

Bu yanlış kanıların oluşumunda öncelikle Masonluğa karşıt olanların art niyetle yaptıkları sistematik olumsuz propagandaların, çıkarttıkları akıl ve mantığa sığmaz söylentilerin etkisi vardır. Bunun dışında, kimi kişi ve çevreler, Masonluğun amaçlarını ve ilkelerini kendi kişisel ya da zümresel çıkarlarına aykırı görmüşlerdir. Öyledir de... Kendi çıkarlarını koruyabilmek için Masonluğu kötülemeye girişmişlerdir.

Yine bir soru: «Masonlar kendilerini niçin savunmamış?»

Masonların kendilerini savunmaya girişmemelerinin gerekçesi, soğukkanlı davranıp “demagojiye girmekten sakınmak” olarak belirtilir.

Masonların bu tutumu Masonluğa karşıt olanların işine yaramıştır. Bu kez, hem masonlar hem de genel olarak Masonluk hakkında her şey söylenir, akıl ve mantığa sığmaz hurafeler anlatılır olmuştur. Özellikle genel kültür düzeyinin yeterince gelişmemiş olduğu toplumlarda, toplumsal töre uyarınca kötü ve yanlış olarak benimsenen her şey kolayca Masonluk ile bağdaştırılabilir bir biçime sokulmuştur.

Bir günah keçisi arayanlar için “Masonluk” en elverişli sayılıp kullanılmıştır. Düşünün ki Türkiye’de bir televizyon kanalında 1940’lı yıllardan kalma bir filmden parçalar sanki bir mason locasındaki çalışmalar gibi yansıtılmıştır.

Bütün bunlardan sonra, ister mason olun ister olmayın, gelin de Masonluğun ne gibi amaçları olduğunu kamuoyuna anlatın.ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Mart 16, 2014, 06:34:56 ös
Yanıtla #1

      Bu yazının bazı bölümlerinde kafama iki soru takıldı.

1) ''Masonluğun amaçları gizli değildir; hiçbir zaman da gizlenmemiştir.''   Masonluk'un amaçları gizli değildir, derken burada Masonik sırlar kastedilmiyor mu? Sonuç olarak gizli çekilmiş bir tekris töreninde haricilere üstad: ''Bu kılıçlar size verilen bilgilerin ifşa edilmesi durumunda hayatınız boyunca acı çekeceğinizi...'' şeklinde devam eden bir şeyler söylüyor. Masonik sır diye bir şey yok mu size göre.

2) Mason olan birinin derecesini başkasına söylemesi yasak mı, değil mi?
Hiçbir şey bilmeyen, hiçbir şeyi sevemez.
Hiçbir şey yapamayan, hiçbir şeyden anlamaz.
Hiçbir şeyden anlamayan insan değersizdir.


Mart 16, 2014, 06:59:24 ös
Yanıtla #2
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


1) Burada sözü edilen Masonluğun amaçlarıysa, bunun elbette bir gizliliği saklılığı yoktur. Çünkü Masonluk bir gizli örgüt değildir. Ezoterik bir kurumdur ve ezoterik nitelikli kurumların amaçları gizli değildir. Masonik sırların bulunup bulunmadığı da ayrı bir konudur. Elbette vardır ama o sırlar sanıldığı gibi ritüellerde yazılmış olanlar değildir. Sır olan masonik ortamdadır; riüellerde ya da locaların çalışmalarında falan değil.

2) Mason olan birisinin derecesini söylemesi yasak değildir ama masonlar (özellikle yüksek derecedekiler) genellikle bu konudan pek söz etmemeyi yeğler; en azından böbürlenmiş gibi olmamak için.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Mayıs 07, 2018, 01:44:09 öö
Yanıtla #3
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 110
 • Cinsiyet: Bay

2012’den beri gördüğüm en açık ve sade açıklama teşekkürler Sayın @ADAM
Whom united with virtue, death shall not seperate.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
0 Yanıt
2814 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 29, 2009, 10:42:39 öö
Gönderen: ADAM
14 Yanıt
6561 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 05, 2013, 04:25:15 ös
Gönderen: ADAM
5 Yanıt
5087 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 30, 2013, 02:11:52 ös
Gönderen: ADAM
5 Yanıt
3753 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 01, 2013, 12:23:22 ös
Gönderen: ADAM
8 Yanıt
3866 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 02, 2013, 01:17:33 ös
Gönderen: ADAM
6 Yanıt
3799 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 05, 2013, 11:17:43 ös
Gönderen: Tij
9 Yanıt
4301 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 09, 2013, 06:43:37 ös
Gönderen: ADAM
1 Yanıt
2291 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 13, 2013, 07:41:04 öö
Gönderen: ADAM
1 Yanıt
2428 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 14, 2013, 08:02:36 öö
Gönderen: ADAM
8 Yanıt
3122 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 01, 2015, 01:40:34 öö
Gönderen: Samuray