Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: MASON KİMLİĞİ  (Okunma sayısı 4406 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 12, 2009, 04:38:19 ÖS
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


Bir de masonların kimlikleri konusuna şöyle bir bakalım ve bu bağlamda sorulması olası soruların yanıtlarını arayalım.


Bir mason başka bir masonun kimliğini açıklayabilir mi?

Böyle bir açıklamanın yapılması yani bir kişinin "mason" olduğunun söylenmesi, yalnızca bireyin kendine özgü bir haktır. Hiçbir mason, hiçbir loca hatta hiçbir büyük loca, belli bir ad verilerek sorulursa, o kişinin "mason" olduğunu açıklayamaz.

Birisi bir başkasının mason olduğunu söylerse, ya kendisi mason değildir ve ötekini âdeta açığa vurur (ifşa eder) gibi bir tutum takınmaktadır ya da masonsa Masonluğu doğru dürüst bilip bilmediğinden kuşku duymak gerekir.


Bu durum Masonluğun "gizli" olduğunu göstermez mi?

Bu konuda ön yargılı bir tutumla yanlış yorum yapılmaması gerekir.

Eğer ülkenin yasaları gerektiriyorsa, bir büyük locanın tüm üyelerinin adları zaten ilgili ve yetkili devlet organının dosyalarında vardır.

Bir ülkenin yetkili devlet ya da yargı organları, bir büyük locadan tüm üyelerinin adlarını isterse ya da belli bir kişinin üye olup olmadığını soracak olursa, ilgili büyük loca buna doğru bir yanıt verir.

Fakat sıradan bir kişi hatta bir basın ya da yayın organı yetkilisi masonların adlarının açıklanmasını isteyecek ya da falancanın mason olup olmadığını soracak olursa, böyle bir açıklama yapılmaz; yapılamaz.

Masonlar neden kimliklerini saklı tutmak gereğini duyabilir?

Bunun nedeni toplum içinde Masonluk ve masonlar hakkında birçok olur olmaz söylentinin oluşturulmuş bulunmasıdır. Bir mason, bağnaz ya da ön yargılı kişilerin de bulunduğu, dolayısıyla Masonluğun ne olduğunun gerektiğince bilinmeyen çevresinde "mason" olduğunun bilinmesini istemeyebilir. Bu onun en doğal hakkıdır. Bunun neden böyle olduğu, tarih boyunca Masonluğa yapılmış olan saldırılar ve masonlara yöneltilmiş suçlamalar incelenince çok daha iyi anlaşılır.

Ancak kimileri de mason olduğunu saklamaya hiç de gerekli görmez. Dolayısıyla, isterse istediği yerde bunu açıklayabilir. Özellikle yakasında bir mason rozeti taşıyan kişi, bundan çekinmiyor demektir.

Bir diğer aşırı uçta, her fırsatta mason olduğunu ortaya sermek isteyenler de vardır. Onlar da bundan âdeta bir zevk alır. Ancak bu gibi kişilere Masonluğun ne olduğunu soracak olursanız, doğru bir yanıt alabilmeniz kuşkuludur.


Bu bağlamda belki sorulması gereken başka sorular da vardır. Onları da siz bulun ya da zaten aklınıza gelen varsa sorun.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Kasım 12, 2009, 05:29:39 ÖS
Yanıtla #1
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 877
 • Cinsiyet: Bay

Yurt dışındada masonlar kimliklerini saklamak isterler mi ?, çekinirler mi ? (geneli)


Kasım 12, 2009, 05:47:22 ÖS
Yanıtla #2
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: BaySayın Waldow'un sorusu üzerine:

Başka kimi ülkelerde, örneğin ABD ve Fransa'da bu konuda hiçbir sorun yoktur. Bazı ülkelerde, örneğin İngiltere ve Belçika'da sadece biraz çekinirler. Bazı ülkeler ise bizim gibidir.

Sevgiler.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Kasım 12, 2009, 06:17:34 ÖS
Yanıtla #3

Bu bağlamda belki sorulması gereken başka sorular da vardır. Onları da siz bulun ya da zaten aklınıza gelen varsa sorun.

Aslında yazınızdaki mantlıklı açıklama, Masonların kimliklerinin neden gizli tutulması yönünde haklılık payını arttırıcı bir fonksiyonun olduğunu bize düşündürmektedir. Günümüzde değişik ve farklı kapasitede yeralan bireylerin oluşturduğu bir ortamda bulunmamız nedeniyle bazı kişilerin yeri geldiğinde gerçek dinini saklı tuttukları ve en çok da tepki almaktan korkulduğundan böyle bir gizliliğe ihtiyaç duyulmuyor değil. Ama takdir edersiniz ki, aklımda bir kuşku da berlirdi aynı zamanda..

Neden bazı Insanlar, Mason olduklarını gizli tutmaya çalışırlarken, diğerleri alenen ya da belirtilen işaretlerle Masonik kimliğini rahatlıkla ifşa edebiliyorlar? Yani açıklamaya çalıştığım şudur ki, eğer Masonluk tepki alma ya da bahsı geçen bazı olumsuzluklarla karşı karşıya kalabilme ihtimalini de sağlıyorsa neden herkes için geçerli değil?  

Bunu şuna benzettim, Hıristiyan birinin başka bir toplumda sırf Hıristiyan olduğu için öldürülmesi ya da herhangi bir ırka mensup olan birinin başka ırka mensup olanlar tarafından ırkçılığa rahatlıkla kurban gidebiliyor. Şimdi benim burdan anlamak istediğim olay şu; dünya yüzeyinde neden bazı simgesellikler öldürülmek ya da yok edilmek için, en basitinden tepki almak için tek neden, gerekçedir?

Saygılarımla,
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.


Kasım 12, 2009, 06:33:25 ÖS
Yanıtla #4
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


Belirttiğim üzere, kimileri mason olmak ister, mason localarında çalışmak ister, Masonluk ortamında bulunmakla  her ne kazanıyorlarsa onu edinmek ister, ancak bu arada toplumun ya da bulundukları ortamın hatta ailelerinin blile Masonluğa kuşku ile baktığını, yanlış hatta kötü bildiğini de bilerek bunu kendrilerine "özel" olarak saklamak ister. Bu da saygı ile karşılanmalıdır; nitekim öyle yapılır.

Kimi masonların bu bağlamda çekindikleri bir şey yoktur; kendileri rahat davranır ama kural değişmez.

Kimileri de "mason" olmayı bir paye olarak tutup, bununla böbürlenir, caka satarlar. Hatta Masonluk ile hiçbir ilgisi olmadığı ve zaten mason olamayacak birtakım kişiler, sulundukları çevrede, özellikle sosyal ortamlarda kendilerini masonmuş gibi tanıtarak bundan kendilerine maddi ya da manevi bir çıkar sağlamaya çalışırlar.

Öteki konuya gelince (dinlerle bağlantılı olanı), "Bağnazlık Nedir?" odiye bir başlık açtım.  Bunun gerekçesi orada özet olarak bulunabilir.

Sevgiler.   
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Kasım 12, 2009, 06:40:45 ÖS
Yanıtla #5

Anlıyorum, bu olayla ilgili olarak şu maddecilik.. menfaat ve çıkar sahibi kişiliklerin ne yazıkki bulundukları ortamda sahip oldukları kimlikleriyle ön plana çıkma isteği ne yazıkki  bazı durumlarda mensubu oldukları din, akım ya da benzeri şeyleri rencide etmeye sebebiyet vermektedir. Tabiki bunların önüne geçilemez. Ancak bazı durumlarda bazı hassasiyetliklerin neden ön plana alınmak istenildiğini de sanırım bu sayede daha iyi anlaybildim. İlginiz için Teşekkürler ve zahmete girip, derinsel bir açıklama yapmanız sayesinde aklımdaki karışıklığı da aynı zamanda gidermeniz benim açımdan sevindirici ve beyinsel olarak da rahatlamamı sağlayan bir etkendir.

Saygılar,    
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
686 Yanıt
529318 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 25, 2020, 12:57:24 ÖÖ
Gönderen: Taşustası
22 Yanıt
21194 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 25, 2018, 08:54:51 ÖS
Gönderen: karahan
MASON

Başlatan Sebnem « 1 2 ... 7 8 » Uyeler

74 Yanıt
38268 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 25, 2018, 03:23:01 ÖS
Gönderen: Farmakoloji
39 Yanıt
28265 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 25, 2017, 11:19:30 ÖÖ
Gönderen: gfeenatre
21 Yanıt
16874 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 03, 2013, 02:11:33 ÖÖ
Gönderen: NOSAM33
1 Yanıt
5058 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 20, 2008, 02:56:18 ÖS
Gönderen: Genius Loci
2 Yanıt
5682 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 10, 2009, 02:41:51 ÖÖ
Gönderen: TRca
0 Yanıt
2958 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 25, 2009, 01:06:48 ÖS
Gönderen: akasya
53 Yanıt
24609 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 05, 2017, 08:16:44 ÖS
Gönderen: ADAM
2 Yanıt
5213 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 10, 2010, 03:49:38 ÖS
Gönderen: ADAM