Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Ezoterik Tradisyonlar ve Ağacın İki Yüzü  (Okunma sayısı 6148 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 13, 2010, 04:02:17 öö
  • Ziyaretçi

Ezoterik Tradisyonlar ve Hayat Ağacı glifinin iki sureti hakkında ayrıntılı bir yazı yazmayı ne zamandan beri istiyordum, kısmet bugüneymiş. Bu konuyu merak eden arkadaşları birazcık bilgilendirebilecek ise bu yazı ne ala, amacına ulaşmış demektir. Bunun yanı sıra her daim eleştirilere ve katkılara açık bir yazıdır. Faydalı olması dileğiyle...

Not: Bazı terimler yabancı veya anlaşılmaz gelebilir, sorulursa elimden geldiğince yanıtlamaya çalışırım elbet.Kaos'tan düzen çıktıktan sonra düzenin tanrıları Evren'i yarattılar fakat bu yaratım kusursuz değildi. Zira Evren'i yaratırken kaotik güçlerin enerjilerinden faydalanılmış ve Ağacın damarlarında kaotik enerjiler dolaşmaya başlamıştı. Çok geçmeden bu enerjiler kendi doğaları gereği bir uyum içerisinde sürmesi gereken bu Evren'de kendi işlevlerini yerine getirerek Ağacın harmonik dengesini bozdular ve Sefirot'un altında, aslında özdeş olan tek ağaç glifinde, farklı bir alt-evren meydana getirdiler. Bu evrene Sitra Ahra adı verildi. (Sitra Ahra için daha ayrıntılı bilgi almak için Sitra Ahra başlıklı yazıma bakabilirsiniz.)

Sitra Ahra, bu evrende, yani YHVH'nın himayesindeki Sitra de Kedusha'dan bağımsız kuralları olan bir alt-evren idi artık. Tamamen kutsal olan Sitra de Kedusha, melekler ve Tanrının himayesi altındayken Sitra Ahra demonların ve Satan'ın hüküm sürdüğü, nedensellik kurallarının işlemediği kaotik bir dünyaydı.

Dolayısıyla birbirlerinden tamamen farklı olan bu iki zıt kutup, dünyanın dengesi için var olması gereken iki güç dünyanın sonuna kadar sürecek olan savaşlarına başlamış oldular. Savaşın yeri insan zihniydi ve savaş da tabiatıyla insan odaklı devam ediyordu. İnsan, bu savaşta çeşitli kutuplara bölündü. Kimileri Pagan Şehrine karşı Tanrının Şehrinin (De Civitati Dei) savunucuları oldular, kimileri de Baal'lara, Aşera (Astaroth) putlarına ve Molek'e taptılar. Elbette bu iki farklı kutup için, iki farklı yol anlamına gelmekteydi. İnsanlar, kendi tasavvurlarınca safları "Karanlık" ve "Aydınlık" olarak adlandırdılar. Elbette bu adlandırma yanlış olduğu gibi bu kutuplar da insanlar tarafından yanlış konumlandırılacaktı ileride. Dion Fortune'un da söylediği gibi bu -aslında öyle olmayan- "savaş" dünyanın sonuna kadar hiç bir netice almadan devam edecek olan bir savaştı. Kimileri ileride Tanrının Şehrinde İsa ve havarilerle birlikte aynı sofrayı paylaşacağının hayalini kurarken, kimileride kendini karanlıklar içerisinde iblislerle birlikte gotik şatolarda küfrün son haddi olan büyü pratiklerini uygularken hayal etmiştir elbet...

Kimileri ise insanın maddeden başka bir şey olmadığını, ruhun var olmadığını, Tanrının var olmadığını, gerçek olanın yalnızca bu yaşadığımız hayat olduğunu ve ondan sonra hiçbir şeyin olmadığını düşünerek tamamen bu olguları reddettiler.

İşte bu üç yol (aslında üçüncüsü şu anda dünyada belki de en popüler olanı olmakla birlikte, bu yazının pek de konusu olamayacak olan) insanın bu dünyadaki üç yolunu oluşturdu.

1. Ezoterik Bilgi  (sadece maddeden ve bilimsel bilgiden yola çıkarak kendini anlamlandırma çabası)
2. Aydınlık Ezoterik Yol (insanın Tanrı YHVH ile bir olması, O'nun enerjisinde yok olması ve var olması döngüsüyle gerçekleşeceği tasavvur edilen yol)
3. Karanlık Ezoterik Yol (insanın Lucifer (Satan) rehberliğinde iki seçeneğinin olduğu, ya sınırsız hiçlik ve karanlığın içerisinde yok olması ve var olması veyahut da karanlıktan, Abyss'ten tekrar doğup kendi Evren'ini yaratıp, Apotheosis'i başarabilmesinin tasavvur edildiği yol)

İşte böylece aslında birbirinden farklı iki kutup taraftar kazandı yeryüzünde... Bazıları öldükten sonra tanrılaşmayı başardı (Pagan tarih bunun örnekleriyle doludur), sonrası ise tek tanrılı dinlerin Aydınlık Ezoterik Yolunun hükmündeydi daha çok. Denge iddiası ile yola çıkanlar Aydınlık ve Nur'dan gözleri kör olduğunda yanlış davrandıklarını anlayabildiler. Diğerleri ise Karanlıklara köle olarak onlarla aynı sonu paylaştılar ne ironiktir.

Yukarıda da daha çok 2 ve 3. yollardan bahsedeceğimi söylemiştim, şimdi bu konuyu biraz daha açmak istiyorum.

Aydınlık Yol diye tabir edilen yol, YHVH ve daha genel anlamda tek tanrılı dinlerin inananlarının yoludur. Kutsal Kitaplarda sıklıkla söylendiği gibi Tanrı Tektir ve ondan başka bir Tanrı yoktur, olamaz. Sitra Ahra insanlarının inandıkları tanrılar yalnızca, çağırıldıkları zaman gelmeyen bir takım gölgelerden ibarettir. 1. Krallar 6-18'de de söylendiği gibi İlyas Peygamber, Baal'ın yüzlerce peygamberine galip gelmiştir. Teklik anlayışından yola çıkan -Madam Blavatsky'nin deyimiyle- Sağ El Yolu elbetteki YHVH'dan başka hiç bir tanrısal varlığı kabul etmeyecektir tabiatıyla. Bu yüzden insanın ulaşabileceği en mükemmel konum, Tanrının nurunda kaybolmak ve onun bir parçası olarak var olmak olabilir ancak.

Karanlık Yol ise en fazla yanlış anlamaya -onu takip ettiğini söyleyenler tarafından dahi- uğramış olan yoldur. Aslen bu yolda Lucifer (ki Aydınlık tradisyonda YHVH'ya denk düşer) sadece Vergilius ve Beatrice'in Dante için gördüğü görevi görmekte olan bir rehberdir. Bu yolda iki seçenek vardır. Bunlardan birincisi -genel olarak tek yol olarak görülen- Tiamat'ın rahminde, yani hiçlikte, bir diğer deyişle Lucifer'in karanlığında kaybolmak, O'ndan bir parça olmak (tıpkı Aydınlık tradisyonda Tanrının nurunda kaybolmak gibi), ikinci ve en nihai olan amaç -ve aslında Karanlık Tradisyonun gerçek amacı- ise Apotheosis'e ulaşmak yani kişinin Tiamat'ın rahminden, Abyss'ten çıkıp kendi Evrenini inşa etmesiyle birlikte meydana gelecek olan Tanrı olma durumudur.

Bu yollar, Ağacın iki yüzünü temsil eder. Aydınlık tradisyon Sefirot'u temsil ederken Karanlık Tradisyon ise Klifot'u temsil eder. Kether'e ve Thaumiel'e ulaşmak ancak bu gelenek sayesinde mümkündür. Geçiş ise Sefirot'un üstsel üçgenden sonraki görünmez sefira olan Abyss/Daath'tır. Bu sebepten ötürü Klifotta 10 klifa varken, Sefirotta ise Daath/Abyss ile birlikte 11 sefira vardır. Klifalar/Sefiralar, davetler gibi konular en az bunun kadar bir hacme daha sahip olduğundan yazıyı burada noktalıyorum.

Eğer bu yazıyı buraya kadar okuduysanız, büyük sabır sahibisiniz demektir. Bu anlatılanlar belki pek çoklarına masallar gibi gelebilir fakat bu masallara mesai harcayan pek çok insan var yeryüzdünde. Avunmak için iyi bir bahanedir belki...

Saygılar.
« Son Düzenleme: Mart 13, 2010, 04:07:32 öö Gönderen: Ayn »


Mart 13, 2010, 12:21:02 ös
Yanıtla #1

Eğer bu yazıyı buraya kadar okuduysanız, büyük sabır sahibisiniz demektir. Bu anlatılanlar belki pek çoklarına masallar gibi gelebilir fakat bu masallara mesai harcayan pek çok insan var yeryüzdünde. Avunmak için iyi bir bahanedir belki...

Neden böyle düşündüğünüzü anlayamadım ama bazan sabrı öğrenmek için hayat bize neleri hazırlıyor neleri.. Yeter ki sabrın sonu her zaman selamet olsun ama yine de keşke her sabır böylesi güzel bilgileri almak için harcanmış olsa..

Sevgilerle,
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.


Mart 14, 2010, 03:24:54 öö
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Teşekkür ederim sayın Isabella.

Saygılar.


Haziran 30, 2013, 01:49:45 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **
  • İleti: 341
  • Cinsiyet: Bayan

Sn Ayn, güzel bir paylaşım fakat  biraz daha detay için size bir iki soru yöneltmeme izin verirmisiniz?
Alt evren derken alt Sefira dan mı  bahsediyorsunuz yoksa ağacın ters aksinden m?
Sevgi ile kalın


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
0 Yanıt
3765 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 31, 2006, 01:13:22 ös
Gönderen: MASON
12 Yanıt
9446 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 17, 2011, 08:01:20 öö
Gönderen: ADAM
3 Yanıt
8483 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 24, 2010, 11:47:03 ös
Gönderen: ozak1977
7 Yanıt
6121 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 07, 2012, 03:43:03 ös
Gönderen: NOSAM33
Antisemitizmin Yüzü

Başlatan shemuel « 1 2 ... 6 7 » Yahudiler

64 Yanıt
23858 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 11, 2013, 11:33:52 ös
Gönderen: Melina
Ezoterik bilinç ile yasamak

Başlatan semih_tatar « 1 2 » Ezoterizm

17 Yanıt
10689 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 04, 2012, 01:04:00 öö
Gönderen: ruzber
0 Yanıt
2398 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 31, 2009, 01:47:32 öö
Gönderen: mengin
0 Yanıt
2682 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 22, 2009, 03:12:32 ös
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
7352 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 16, 2010, 01:15:31 ös
Gönderen: Onien
13 Yanıt
12488 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 09, 2019, 01:32:23 ös
Gönderen: Mandıra Filozofu