Masonlar.org - Harici Forumu

 

Anket

KURTLAR VADİSİ KALDIRILMALI MIDIR ?

EVET
24 (42.1%)
HAYIR
33 (57.9%)

Toplam Oy Verenler: 31

Gönderen Konu: Kurtlar Vadisi  (Okunma sayısı 63889 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 10, 2007, 12:55:29 öö
Yanıtla #110

Ben de bunun üzerine sordum müziği. Böyle bir şey var ama kimse farketmiyor. Basın hiç bu konu üzerine girmedi. Halbuki en ufak bir din muhabbeti olsun dinci bir tavır olsun hemen basın ortaya çıkarır ve sansasyon yaratırdı garip.


Gerçek Kurtlar Vadisi

Türkiye'deki kirli ilişkiler ağının, karanlık vadideki olayların deşifre edildiği, bugüne kadar yapılmış en etkili, milli maçların olduğu gecelerde bile reyting rekorunu kaptırmayan bir dizi, 'Kurtlar Vadisi' fenomeni ile karşı karşıyayız. Ancak dizideki olaylar ve ilişkiler bir yana, dizinin gerçek yapımcıları ve içinde bulundukları ilişkiler daha bir önem arz ediyor.Reyting rekortmeni Kurtlar Vadisi'nin yapımcısı Raci Şaşmaz, Elazığ merkezli Kadiri Tarikatı'nın lideri Abdülkadir Şaşmaz'ın oğlu

Raci Şaşmaz'ın, bugün ticari ilişkilerinde ortaklık yaptığı isimler, geçmişte tarikatın dergisinde yazan, çalışan isimler

Raci Şaşmaz'ın ilişkileri arasında, Oral Çelik'le beraber, 70'lerde öldürülen öğretmen Nevzat Yıldırım olayında adı geçen bir MHP'li de var
--------------
"Elazığlı bir Kadiri şeyhi olan Abdülkadir Şaşmaz'ın kurduğu Takva Tasavvuf Kültürünü Araştırma Vakfı, bu şehirde değil de İstanbul ve Ankara'da ses sanatçıları, gazeteciler vb. şahsiyetlerin katkılarıyla küçük burjuva çevrelerinde belli bir ilgi görüyor. Zaten Şeyh Şaşmaz da dergâhını Ankara'ya taşımış."

1997 yılında Paris'te yayımlanan Les Annales de l'Autre Islam (Öteki İslam'ın Yıllığı) dergisinde çıkan Gazeteci Ruşen Çakır'a ait 'Türk-Kürt sınırında İslami Hayat: Elazığ Örneği' başlıklı yazıdan bir alıntıyla başlayalım gerçek 'Kurtlar Vadisi'ne. Sözü edilen Abdülkadir Şaşmaz kimdir peki? Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu. Ruşen Çakır'ın da araştırmasında yer aldığı gibi, bir Kadiri şeyhi. Babası Caferi Tayyar Şaşmaz. O da bir Kadiri şeyhi. Türbesi şu an Elazığ Harput'ta. Şaşmaz soyadı, köken olarak, büyük tasavvuf önderi Abdülkadir Geylani'den Hz. Muhammed'e kadar uzanıyor. Şaşmaz ailesinden gelenler bugün 'seyid' olarak anılıyorlar, yani peygamber soyundan... Elazığ Harput merkezli, ancak özellikle Ankara ve İstanbul'da etkin faaliyetlere sahip olan tarikatın başındaki isim Abdülkadir Şaşmaz. Şeyhin üç oğlu var: Necati Şaşmaz, Tayyar Raci Şaşmaz ve Hilmi Zübeyr Şaşmaz. En büyükleri Necati Şaşmaz. 1971 doğumlu. Şeyh Abdülkadir Şaşmaz'dan sonraki misyonu dolduracak en güçlü isim olarak gösteriliyor. Yani dizideki rolüyle Polat Alemdar...

Tarikatın özellikle 1991 ve 1996 yılları arasında İstanbul'daki faaliyetleri dikkat çekici. 'Çağrışım' isimli, siyasal İslam'a karşı duran, tamamıyla tasavvuf kültürüne yönelik bir dergi çıkarılıyor. Derginin Genel Yayın Yönetmeni Ömer Lütfi Mete. Yazı İşleri Müdürü ise bugün Başbakan'ın Basın Danışmanı olan Ahmet Tezcan. O dönemde, özellikle bazı sanatçı ve gazetecilerin katılımıyla, Mecidiyeköy-Gayrettepe bölgesinde bir evde bir araya gelip haftalık zikirler gerçekleştiriliyor. Katılımcılar arasında sürpriz isimler de var. Toplantılarda Abdülkadir Şaşmaz her zaman 'eli öpülen şeyh' olarak aralarında... İşte o günlerde omuz omuza olan ekipten bugün bir yıldız kadrosu çıkıyor. Hasan Kaçan, Ömer Lütfi Mete, Osman Sınav ve tabii ki Şaşmaz kardeşler...


Baba, bakan danışmanı

Şaşmaz ailesi ve Abdülkadir Şaşmaz'ın başında olduğu Kadiri Tarikatı'nın Türk-İslam sentezli yaklaşımı, Ahmet Yesevi ekolüne olan yakınlıkları da önemli bir anekdot olarak verilmeli. 1991 yılında Kültür Bakanı Namık Kemal Zeybek, Abdülkadir Şaşmaz'ı 'tasavvuf kültürüyle ilgili derin bilgisinden' ötürü bakanlık danışmanlığına bile getirmiş. Bu arada Fadime Şahin olayıyla bir dönem Türkiye'nin gündeminden düşmeyen Aczmendiler ve liderleri Müslüm Gündüz'ün de Şaşmazların dedesi Caferi Tayyar Şaşmaz'dan etkilendiği ve Elazığ'daki ilişkileri de altı çizilmesi gereken bir ayrıntı. Bu arada Şaşmaz kardeşlerin amcası Tahir Şaşmaz, bir dönem MHP milletvekilliği de yapmış bir isim...

 

Yıl 1991: Elazığ, Harput merkezli Kadiri Tarikatı'nın şu anki şeyhi Abdülkadir Şaşmaz (ortada), büyük oğlu Necati Şaşmaz (sağda) ve ikinci oğul Raci Şaşmaz (solda)
--------------------------------------------------------------Raci Şaşmaz, Ömer Lütfi Mete ortaklığı

Türkiye'deki kirli ilişkiler ağının, karanlık vadideki olayların deşifre edildiği, bugüne kadar yapılmış en etkili, milli maçların olduğu geceler bile reyting rekorunu kaptırmayan bir dizi, 'Kurtlar Vadisi' fenomeni ile karşı karşıyayız. Ancak dizideki olaylar ve ilişkiler bir yana, dizinin gerçek yapımcıları ve içinde bulundukları ilişkiler daha bir önem arz ediyor. Tempo'nun yaptığı araştırma sonucunda, 'Gerçek Kurtlar Vadisi'ndeki ilişkileri deşifre edecek önemli bilgiler ortaya çıktı. Özellikle Şaşmaz ailesinin ticari işlerinde, bu tarikat ilişkilerinin de etkili olduğu ilginç bağlantıların izini sürdük. İstanbul Ticaret Odası kayıtlarında Kurtlar Vadisi'nin yapımcı şirketi Pana Film'in ortakları arasında şu isimler bulunuyor: Muhammed Naci Şaşmaz, Tayyar Raci Şaşmaz, Hilmi Zübeyr Şaşmaz, Bahadır Özdener, Hasan Kaçan, Faruk Çetinkaya. Ortaklar arasındaki Faruk Çetinkaya, Pana Film'in avukatı. Bahadır Özdener eski gazeteci, Raci Şaşmaz'ın en yakın arkadaşı. 1973 doğumlu olan Marmara Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü mezunu Raci Şaşmaz sır bir adam olarak, gizemli ilişkilere sahip. Raci Şaşmaz'ın özellikle ticari işlerde aktif olduğu gözleniyor. Aile ve akrabalık ilişkilerine çok önem veriyor:

Halasının torununu bile Kurtlar Vadisi'nde Erhan rolüyle oynatacak kadar... Raci Şaşmaz'a ait kayıtlarda 2 firma daha görünüyor. Bu firmalardan biri Mücazoğlu Basın Yayın Sinema A.Ş. Şu andaki ortakları şunlar: Adnan Erdoğan, Mehmet Baş, Mehmet Akalın, Ömer Lütfi Mete, Tayyar Raci Şaşmaz. Bu isimler arasında Ömer Lütfi Mete dikkat çekici. Abdülkadir Şaşmaz'ın zamanında başyazı yazdığı Çağrışım Dergisi'nin yayın yönetmeni olan Ömer Lütfi Mete, Raci Şaşmaz ile birlikte 'Deli Yürek' dizisinin senaryo ekibindeydi bir zamanlar. 'Kurtlar Vadisi' ekibinde olmasa bile, Raci Şaşmaz ile ticari ortaklığı sürüyor. Raci Şaşmaz'ın aynı zamanda 'manevi ağabeyi'. Mete'nin tarikatta güçlü isimlerden biri olduğu iddia ediliyor. Mete halen Sabah gazetesi yazarı.


Susurluk bağlantılı ortak

Mücazoğlu isimli şirkette, eski yönetim kurulu üyelerinin isimleri ise şunlar: Abdülkadir Şaşmaz, Cengiz Solak, Zülfü Canpolat, Fahri Yüksel. Abdülkadir Şaşmaz, tarikat şeyhi olan babaları. Zülfü Canpolat, Avrupa Nizam-ı Alem Ocakları Kurucu Genel Başkanı. BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'na yakın bir isim. Fahri Yüksel ise Meclis'teki Susurluk simaları arasında adı geçen biri. Fahri Yüksel'i biraz daha yakından tanıyalım. 1999 seçimlerinde MHP'nin Malatya'dan 4. sıra milletvekili adayı. Milletvekili seçildiği açıklandığında sebebi bilinmez biçimde mazbatası geri alınıyor. 2000-2002 seneleri arasında MHP'nin Malatya İl Başkanlığı'nı yapan işadamı Fahri Yüksel, 1980 yılından bu yana İstanbul polisince arandığı, 24 yıl önce gözaltına alınıp serbest bırakıldıktan sonra polis ve adliye kayıtlarından ismi düşülmediği ortaya çıkmıştı. Fahri Yüksel'in, 1979'da Malatya'da öğretmen Nevzat Yıldırım'ın Oral Çelik tarafından öldürülmesi olayına adı karışmıştı. O dönemde adı "Susurluk simaları Meclis'te" diye geçti. Yüksel’in Raci Şaşmaz'la yakın dostluğu ve eski ortağı olduğu Tempo'nun yaptığı titiz araştırma sonucunda ortaya çıktı. Tempo muhabirinin sorularını yanıtlayan Fahri Yüksel, Raci Şaşmaz ile ortak olduğunu kabul ederken, Şaşmaz'la ilişkisine yönelik fazla konuşmak istemedi.


Hanımağa-Sınav-Şaşmaz ortaklığı

Raci Şaşmaz şu an tasfiye halinde olan bir şirkete daha sahip. Burada da ilginç bağlantıları söz konusu. Pana Teknik Araştırma ve Elektronik Güvenlik Sistemleri Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. adlı firmada ortaklardan biri Osman Sınav. Dr. Mehmet Mustafa Kızılilsoley dışında bir kadın ortağı var. Adı Nilüfer Sinanlı. Güneydoğu'da 100 bin dönümlük arazilere sahip olan Sinanlı, Güneydoğu'nun hanımağası olarak da biliniyor.


Osman Sınav muamması

İşin merkezinde Şaşmaz ailesinin olduğu gerçek bir 'Kurtlar Vadisi' yaşanıyor. Tarikattan Susurluk'a uzanan ilişkiler ağında Raci Şaşmaz ismi öne çıkıyor. Tempo'nun görüşme talebini reddeden Raci Şaşmaz, ticari başarısı ve senaryo işlerindeki kıvraklığıyla dikkat çekiyor. Derin bağlantılar, istihbarat ve mafya özel ilgi alanı. 'Kurtlar Vadisi' ile ilgili bugüne kadar en çok merak edilen soru, Osman Sınav'ın neden başarılı ve para kazandıran bir diziyi hiçbir para talep etmeksizin Raci Şaşmaz'a hibe ettiği? Bu sorunun yanıtı yok. Osman Sınav "Projelerim vardı ve hayata geçirmek istedim" diyor, para konusundaysa "Hayatta böyle şeyler vardır. Para her şey değildir" demekle yetiniyor. Türkiye'de dizi ve sinema sektöründe bir numara olan bu isimlerin içinde bulundukları tarikat ve ticari ilişkiler ağı gerçekten önemli. 'Kurtlar Vadisi'ni yaratan ekibin nereden beslendiği, tüm bu gizli bilgileri nasıl deşifre edildiği merak ediliyor ama içinde bulundukları ilişkiler ağı hepsinden daha önemli bir 'Kurtlar Vadisi' gerçekliği taşıyor.

Gerçek Kurtlar Vadisi 'efsaneleri' 


1. Dizide sırf Necati Şaşmaz'ın önü açılsın diye Çakır'ın ölümü senaryoya eklendi.
2. Raci Şaşmaz, tarikatından aldığı izinle Osman Sınav'la yollarını ayırdı.
3. Raci Şaşmaz, zırhlı Mercedes ve korumalarla geziyor.
4. Necati Şaşmaz babasından sonra tarikatın başına geçecek. 5. Ömer Lütfi Mete, tarikat ilişkisi çerçevesinde senaryoyu Raci Şaşmaz'a devretti.


---
Tutkun AKBAŞ

 Tempo Dergisi ve bazı Gazeteler bu konuya değinmişti.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Haziran 10, 2007, 12:57:58 öö Gönderen: Fraternis »


Haziran 11, 2007, 03:36:07 ös
Yanıtla #111
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 133
 • Cinsiyet: Bay

Dizinin giriş müziği Massive Attack grubunun "Inertia Creeps" adlı şarkısından alıntıdır.Bunun yanında eski bölümlerdeki,yeni bölümlerdeki kullanılan müzikler ile Gökhan Kırdar'ın yaptığı tüm müziklerin ilham kaynağı bu gruptur.Dinlemenizi de tavsiye ederim doğrusu :)


Haziran 13, 2007, 03:08:01 ös
Yanıtla #112
 • Ziyaretçi

Teşekkürler bilmiyordum. :)
Buarada ankete göre anlaşılan dizinin kaldırılmasını isteyen pek kişi yok, açıkçası bu diziyi izlemem, bana göre değil vs. diyenlerin dahi izlediğini gördükten sonra normaldir/doğaldır diyorum. :)


Haziran 13, 2007, 05:57:36 ös
Yanıtla #113
 • Ziyaretçi

birşey okumuştum ne derece doğrudur bilmem.kurtlar vadisinde çakırın çıkarılmasının nedenin kasetinde ahmet kaya ya ait bir parçaya yer vermiş olduğu imiş(ki ben kaseti hiç görmedim ne derece doğrua.kaya ya ait şarkı söylediği bilmiyorum) ve daha sonrada birileri kurtlar vadisinde ki ekibin mhpnin adana da bir ilçede yapılan kongreye katıldığını okumuştum....
tarikat olayında ise kabul etmişti kendisi olayı ve hatta soyunun peygamber efendimizden geldiğini söylemişti....


Haziran 13, 2007, 05:59:14 ös
Yanıtla #114
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 566
 • Cinsiyet: Bay
  • Yok site mite...

O kadar cok soylenti var ki :) Kurtlar vadisi hakkinda yazilan komplo teorileri yakinda masonlar hakkinda yazilanlari gececek ::)
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlari sevmiyorum.


Haziran 13, 2007, 06:11:16 ös
Yanıtla #115
 • Ziyaretçi

ELBETTEKİ BUNLAR BİRER DİZİDİR AMA BU ÜLKEDE  HALA MERHUM ÖZALIN ÖLÜMÜNÜN SIR OLDUĞU KONUŞLUYOR HATTA VE HATTA ATATÜRKÜN BİLE NASIL ÖLDÜĞÜ KONUŞULUYOR.BÖYLE BİR ÜLKEDE BİR DİZİDE "TURGUT ÖZAL SANIRIM DOĞAL YOLLARDAN ÖLMEYECEK" GİBİ BİR CÜMLE GEÇİYORSA İKİ ŞEY GELİYOR AKLIMA YA GERÇEKTEN BİRŞEYLERİ BİLİP ANLATMAYA ÇALIŞIYORLAR YADA OLMADIĞI HALDE BİRŞEYLER İDDİA EDİP ÜLKEDE Kİ PSİKOLOJİYİ BİRYERE ÇEKMEYE ÇALIŞIYORLAR...GARİP


Haziran 13, 2007, 06:33:15 ös
Yanıtla #116
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 566
 • Cinsiyet: Bay
  • Yok site mite...

Zaten butun sansasyonel dizilerin amaci odur :) Yukarida da tartistik zaten. Bir seyin var olmasi gerekmez ki. Supheleri kurcaladigin zaman ilgi cekersin zaten :)
Emin olun "Bu bir MAFYA dizisidir"  diye baslamamis olsaydi, ve direk boyle siyasi sosyal icerikli olaylara girmis olsaydi kimse seyremezdi bu diziyi basindan beri.

En guzel ornegi Sagir Oda... Adamlar direk derin devlet ve Amerika/Irak olaylarina girdiler. Herkes skildi. Onceden biraz (kaliteli) action yapacaklardi insanlari oksayacaklardi o da iki numara olurdu:)

Kadro guzel, oyunculuk guzel ama adamlar oyuncak tabancayla Uzaktan bile plastik oldugu belli oluyor) Amerikan askeriyle catismaya giriyorlar... Pek seyirciye oynayamadilar.

Kurtlar vadisi nasil basladi? Cakir gayet inandirici bir metodla (her ne kadar klasik muzik olayini biraz fazla abartmis olsalar da) yolda arabayi patlatti, sonra eve donerken cocuklarla top oynadi, mac sonu bir kasa cola getirtip actirdi, cocuk gibi naz yapti. Yani ben halktan geldim dedi. Bagladi insanlari. 
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlari sevmiyorum.


Haziran 13, 2007, 06:41:39 ös
Yanıtla #117
 • Ziyaretçi

Asi'de sıkı takipçiymiş. :D


Haziran 13, 2007, 06:53:33 ös
Yanıtla #118
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 566
 • Cinsiyet: Bay
  • Yok site mite...

Bos vakit var, bu site de hosuma gidiyor ben napayim :D
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlari sevmiyorum.


Haziran 13, 2007, 06:58:52 ös
Yanıtla #119
 • Ziyaretçi

Ya ben Kurtlar Vadisi'ni kastetmiştim. :) Sıkı takipçisin diye. :D


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
4 Yanıt
2937 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 24, 2007, 12:31:39 öö
Gönderen: zarathustra
7 Yanıt
4304 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 27, 2010, 01:39:38 öö
Gönderen: moonlight
Kurtlar Vadisi Filistin!!!

Başlatan Vachogan « 1 2 » Sinema

14 Yanıt
7536 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 10, 2011, 01:54:11 ös
Gönderen: Eser
15 Yanıt
16708 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 30, 2011, 05:48:55 ös
Gönderen: bilGe
6 Yanıt
2252 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 31, 2014, 07:14:55 ös
Gönderen: Nicolus
5 Yanıt
3588 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 02, 2015, 11:56:10 öö
Gönderen: chimera