Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Localarda kararları kim alır?  (Okunma sayısı 4708 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 03, 2010, 01:02:49 öö
 • Ziyaretçi

         Masonluk anlatılırken olayın kişisel yönünden, yani olgunlaşma, bilgiye ulaşma, kendini geliştirme yetiştirme  gibi kavramlardan bahsediliyor. Fakat masonların ortak bir kararla yaptıkları veya uygulamaları söylenen bir takım görevler  yok mudur? Bu karar alma örgütü loca içinde kimlerdir ? Bu kişi veya kişilerNeye göre seçilir veya belirlenir?          Şimdiden teşekkürler..


Eylül 03, 2010, 01:15:46 öö
Yanıtla #1
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 200
 • Cinsiyet: Bay

   Bu konuda pek bir fikrim yok ama düşüncelerimi yine de sunmak isterim.
 
   Masonların aydın, olgun bireyler olduğunu varsayacak olursak, karar alma işleminin ortaklaşa yapılması gerektiğini düşünüyorum. Tabii ki bu demokrasi ortamına katılan masonların, belli bir seviyenin üzerinde olması gerekir diye de ekleyim. Örneğin Üstad Mason gibi... Ama dediğim gibi fazla bilgim yok beni fazla ciddiye almasanız iyi olur.
   Saygılar.
Size ne yapacağınızı söyleyebilirler ama ne düşüneceğinizi asla!


Eylül 03, 2010, 02:44:20 öö
Yanıtla #2
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 145
 • Cinsiyet: Bay

Her dernekte olduğu gibi Masonlukta da tüzük vardır. Her Locanın da kendi iç tüzüğü vardır.

1723 yılında James Anderson tarafından yazılan ve İngiltere Büyük Locası tarafından onaylanan Hür Masonlar Anayasası (Anderson Nizamatı)'nda usüller ve kurallar maddeler halinde belirtilmiştir. Sorunuzla ilgili olarak birkaç maddeyi buraya yazmak istiyorum.

Nizamatın Localar Genel Tüzüğü bölümünden..

VI. Ve ancak, belli bir Locanın tüm Üyelerinin Oy-birliği ile muvafakatleri sağlanmadıkça, hiç kimse, hiç bir Locaya giremez veya kabul edilmiş Üye olamaz. Aday teklif edildiğinde ve Üstad tarafından Üyelerin muvafakati resmen taleb edildiğinde, Üyeler hazır bulunarak,  kendi vicdani kanaatleri ile Kabul veya Red oylarını gerçekçi olarak veya belli bir şekilde bizzat kullanırlar. Bu doğal ayrıcalık değiştirilemez, zira belli bir Loca'nın Üyeleri bu konuda en iyi Yargıçtırlar; Ve eğer bir üye aldatılır ve kırılırsa ahenk bozulabilir. Veya hürriyeti engellenmiş olabilir; Hatta bu yüzden Loca parçalanıp dağılabilir; ki bütün iyi ve gerçek Kardeşler bundan mutlaka kaçınırlar.

(...)

XII.  BÜYÜK LOCA, Listesinde kayıtlı bütün düzenli Locaların Üstadları ve Nazırlarından müteşekkil olup, BÜYÜK ÜSTADIN Başkanlığında ve Kaymakamı O'nun solunda ve Büyük Nazırlar kendi Yerlerinde olarak, her Üç-Ayda bir (Quarterly Communication), Michael Günü (Michealmas), Noel Günü (Christmas) ve Lady-Day Günlerinde, Büyük Üstadın belirleyeceği uygun bir Yerde toplanır; O anda Üye olmayan hiçbir Kardeş bu toplantıya istisnasız katılamaz; Katılırsa oy vermesine müsaade edilmez, fikir beyan edemez; Ancak Büyük Loca istemiş ve müsaade etmişse katılabilir. Büyük Loca'da bütün İşler Oy-çokluğu ile kararlaştırılır, her Üyenin bir oyu, Büyük Üstadın ise iki oyu vardır. Ancak ayrıcalığı nedeniyle belli bir hususu Büyük Üstadın kararına bırakabilir.

XIII. Bu Üç-Aylık Toplantıda, ister genel olsun, ister belli Locaları ilgilendirsin, veya tek bir Kardeşle ilgili olsun, Kardeşliği ilgilendiren bütün konular üzerinde sükunetle, yatıştırıcılıkla ve olgunluka konuşulur ve Karar verilir. Buraya ancak kabul edilmiş Çıraklar, Üstadlar ve Kalfalar girer, özel müsaade hariçtir. Burada hem özel olarak, hem de Loca tarafından o ana kadar uzlaştırılamamış anlaşmazlıklar ciddi olarak incelenir ve düzenlenir. Ve eğer her hangi bir Kardeş, bu Kurul kararının kendisini üzdüğünü düşünürse, daha sonra yapılacak Yıllık Büyük Locaya başvurabilir ve dileğini yazılı olarak Büyük Üstad, veya Kaymakam, veya Büyük Nazırlara verir.
(...)


Bunlar tabii sorunuz üzerine göz gezdirdiğimde gözüme ilk çarpan maddeler, başka maddelerde de mutlaka konu üzerine hükümler vardır. Hür Masonlar Anayasası'nı İktisadi İşletme'den edinebiliriniz. İnternette kitap satışı yapılan bazı sitelerden ve sahaflardan da edinmeniz mümkündür..

Saygı ve sevgilerimle..
« Son Düzenleme: Eylül 03, 2010, 02:49:54 öö Gönderen: Cornelius »
Aşk için yanarken
Edindiğim kanatlarla
Uçup gideceğim ışığa doğru,
Hiçbir gözün bakamadığı.


Eylül 03, 2010, 07:13:25 öö
Yanıtla #3
 • -M-
 • Mason
 • Orta Dereceli Uye
 • *
 • İleti: 357
 • Cinsiyet: Bay

Sn Oya

Tuzukler, kurallar ve ritueller o vadinin buyuk locasina gore degisir. Her vadide Localarin uymasi gereken bazi kurallar vardir ve her Loca bu kurallara uymakla hukumludur. Locada gorevler vardir tabiki buna kimse seni zorlayamaz. Bir loca icerisinde her sene koltuk degisikligi olur ve her sene yeni bir ustad mason ilk koltuktan baslar ve Buyuk ustad gorevine kadar koltuklari tirmanir ve ondan sonra saygi unvani olarak "Past Master" yani "Eski Buyuk Ustad" unvanini kazanir ve bunun icin yeni bir apron ve madalya kazanir. Bu seneler suren bir tecrubedir ve Eski buyuk ustad dilerse tekrar koltuklardan baslayabilir. Bu goreve kimse kimseyi secemez bu bir masonun ozgur iradesince verilmis bir karar olup, rituel ezberlerini layikiyla yapmasi beklenir. Yani anlatmak istedigim, bir Locada gorev sahibi olmak hayli zaman ve tectube gerektiren bir istir. Secimler sadece vadinin buyuk locasinda gerceklesir, ve normal localarda gorev icin secim yapilmaz.

Saygilar

Sirius -M-

İmza -M-


Eylül 03, 2010, 09:03:33 öö
Yanıtla #4
 • Skoç Riti Masonu
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 3741
 • Cinsiyet: Bay

Sn Sirius'un aktarımları genel olmakla birlikte bulunduğu ülke uygulamasni anlatıyor. Sn Cornelius Anderson Anayasasından bazı aktarımlar yapmış, Sn MMT de kendi görüşlerini söylemiş.

Ben fazla bir şey söylemeyeceğim. Locada görevliler vardır. Locanın yoneticisi Üstadı Muhteremdir. Ve tüm
Görevliler ile ilgili olarak Sn ADAMin Bölüm bölüm anlattığı Loca Görevlileri konularına bakilabilir. Bu konuyu 18 bölümde anlatmış ilk bölümün adresi http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=9480.0 iyi okumalar
« Son Düzenleme: Eylül 03, 2010, 09:07:01 öö Gönderen: skullG »


Eylül 03, 2010, 11:45:27 öö
Yanıtla #5
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


Teşekkürler Sayın SkullG...

En büyük dertlerimizden biri forumun arşivinde var olan bilgileri hiç olmazsa konu başlıkları bakımından bile şöyle bir gözden geçirmeden ortaya yeni bir soru atmak oluyor.

Aslında pek zararı da yok. Böylece forum katılanlarına yol gösterme olanağı doğuyor.

Ben bu bağlamda bu başlık altında yazılmış olanlara iki eleştiri yöneltmek isterim.

Birincisi Sayın Cornelius'un belirttiği ve yanlış bile olsa Anderson'un adı kullanılarak yansıtılan, Londra Büyük Locası'nın 1721 tarihli olup 1723''te yayınlanmış George Payne düzenlemesi tüzükler sadece o büyük l6oca için geçerliydi. Onlar artık sadece bir tarihbsel anıdır. Bunlara "Masonluğun Yasaları" başlıklı bir seri yazımda ayrıntılarını da vererek anlatmıştım. (Üstelik çağdaş bir dille.)

İkincisi Sayın Sirius'un belirttiği o ritüel ezberlemesi işi yurdumuzda hiçbir zaman olmadığı gibi, dünya yüzündeki masoın kuruluşlarının birçoğunda da artık yoktur. Umarım, dilerim, bu çoktan çağ dışı kalmış uygulamayı sürdüren büyük localar da bir gün bu işlemin aslında farklı bir dogma yaratmaktan başka bir şey olmadığının ayrıtına varır ve bu uygulamaya son verirler.     

 
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Eylül 03, 2010, 12:41:47 ös
Yanıtla #6
 • Ziyaretçi

Verilen bilgiler için teşekkür ederim iyi günler... Buarada biraz daha dikkatli olurum Sayın Adam uyarınız için teşkkürler..


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
3 Yanıt
5809 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 26, 2009, 05:30:46 ös
Gönderen: MASON
0 Yanıt
2929 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 16, 2009, 08:44:42 öö
Gönderen: ADAM
21 Yanıt
18091 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 05, 2011, 10:58:56 ös
Gönderen: cardiffmonster
4 Yanıt
5649 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 27, 2015, 04:30:27 ös
Gönderen: Waldow