Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: MEROVENJLERİN SOYU – 9  (Okunma sayısı 5311 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 05, 2009, 12:23:06 ös
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7217
 • Cinsiyet: Bay
M.Ö. 15. yüzyıla kadar uzanalım.

Artık Merovenjlerin soy ağacını izlemek bakımından ne yazık ki elimizde tek bir kaynak var: Tevrat.

Tarihsel bilgi bakımından Tevrat’ın güvenilirliği kuşkulu. Olayların tarihinden yüzyıllarca sonra yazılmış. Üstelik herhangi bir belgeye değil, bu süre içinde kulaktan kulağa aktarılmış olan anlatımlara dayanıyor. Üstelik tarihçilerin 17. yüzyıldan sonraki bilimsel araştırmalarında keşfettiği yanlışlıkları da var.

Aslında tarihin bu dönemine kadar izlenmiş olan soy ağacının ne denli doğru olduğu da kuşkulu. Buna karşın devam edecek olursak şunları görüyoruz:

Tevrat’ta adı “Darda” olarak geçen Dardanus’un babasının adı Zerah... İsrailoğulları’nın 12 kavminden Benjaminlerden geliyor.

Dolayısıyla, varılan nokta şu:

Merovenjlerin kökeni, İsrailoğulları’nın Benjamin kavmine dayanır.

Benjaminler, Hz. Yakup’un soyunu sürdüren ailelerdir. Tevrat’ın “Tekvin” başlığını taşıyan ilk kitabının 35. babında belirtildiğine göre; bu kavmin atası olan Benjamin, Yakup’un Raşel adlı karısından doğma küçük oğludur. Soyunu sürdürenlerin kimliği de 49. bapta ve “Tesniye” başlığını taşıyan kitabın 33. babında anlatılır.

Diyelim ki öyledir. Ne olmuş yani?

Çok şey!...

Tevrat’ın “Yeşu” başlıklı kitabının 18. babında anlatılanlara bakılacak olursa, İsrailoğulları vadedilen topraklara yerleştikten hemen sonra, bu ülke 11 kavim arasında bölünüp paylaştırılmış. 12 kavimden biri olan Leviler rahipler sınıfını oluşturduğu için bu paylaşımın dışında tutulmuş. Diğer 11 kavmin her birinin sahip olacağı bölgeler gayet güzel bir şekilde betimlenmiş.

Kudüs, Benjaminlere verilmiş.

İşte anlatmış olduklarımın odak noktası burası.

Başka bir olayı daha anımsatmalıyım: İsrailoığullarının Kralı Hz. Davut, Kudüs’ü kendine başkent edinmiş. Fakat burası kral ailesi olan Yahuda’nın malı değil. Benjaminler buna pek ses çıkarmamış. Ancak sonraki tarihlerde Benjaminler ile diğer kavimlerin arası açılmış. Fakat konu Kudüs’ün sahiplenilmesi değil, inanç sorunu… Benjaminler Hz. Musa’nın getirdiği dine bağlanmakta pek kararlı değiller; hatta Baal inancını benimsiyorlar. Aralarında çatışma çıkmış. Benjaminlerin çoğu katledilmiş; kaçabilenleri de önce Fenikeliler’e sığınmış ve sonra deniz yolu ile batıya, Ege Denizi’nin her iki kıyısına birden göçmüş.

Şimdi geriye “Birinci Haçlı Seferi” ile bağlantılı anlatımlara dönelim.

Kudüs Fatihi Godfrey de Bouillon’un soyunun Merovenjlere dayandığını belirtmiştim. Fakat onun için bunun pek önemi yoktu. Ancak bu kadarla da kalmayıp Merovenjlerin soyu Benjaminlere uzanınca iş değişmişti. Hem öyle bir değişmişti ki…

Godfrey de Bouillon’un Kudüs’e düzenlenen ilk haçlı seferine katılması, üstelik tüm olanaklarını bu uğurda kullanması, Lorraine’deki varını yoğunu tümüyle elinden çıkarıp nakte çevirmesi, hiç de “iyi bir Hıristiyan” oluşundan ileri gelmiyordu. Asıl amacı, bir “Benjamin” olarak öz yurdu olduğunu öğrendiği, buna inandırıldığı ülkeye giderek oraya sahip çıkmaktı. Aslında bu onun niyeti de değildi de bu doğrultuda kışkırtılmıştı. Bunu da işte o keşiş, Pierre d’Ermite tezgâhlamıştı.

Nitekim sonunda Godfrey de Bouillon Kudüs’e sahip oldu. Ancak bunun hayrını tek bir yıl sürebildi. O tek bir yıl da Kudüs’e sahip çıkma emelinin asıl nedenini gerçekleştirmeye yetmedi.

Demek ki bu işin arkasında başka bir neden daha vardı. O neydi? Sonra ne oldu?

Anlatayım ama Merovenjlerin Soyu konusunu burada noktaladık. Ötekine bir başka başlık altında bakmalıyız.


ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Aralık 19, 2009, 11:03:11 ös
Yanıtla #1
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 562
 • Cinsiyet: Bay

Sayın ADAM;

Godfroi de Boullion'un kendisini Benjaminoğulları'ndan saydığını gösteren veya ifade eden bir tarihi döküman mevcut mudur? Dönemi bize anlatan Gesta Francorum, Gesta Tancredi, Historia Francorum qui ceperunt Iherusalem veya Historia Ierosolimitana gibi dökümanlardan bahsediyorum. Bunlar henüz Godfroi hayattayken yazılmış eserlerdir ve eğer Godfroi'nın böyle bir iddiası varsa en azından ufak bir satırda da olsa karşımıza çıkması gerekir diye düşünüyorum.

Yine Godfroi'nın kendisini Merovenj sülalesinden saydığına dair de bir kaynak var olup olmadığını merak ediyorum. Hadi Benjaminoğulları'ndan saymak belki kendisine dini bir kisve vereceğinden bunu gizli yapmış olsun. Merovenjlerden sayılmanın herhangi bir sakıncası olmayacaktır. Zira Merovenjlerden sonra tahta geçen Karolenjler'in Fransız tahtı üzerindeki hakimiyeti 987'de Hugh Capet'in tahta geçmesiyle Capet hanedanlığına geçmişti ve Birinci Haçlı Seferi sırasındaki Fransız kralı da bir Capet'ti. Yani taht üzerinde bir iddianın söz konusu olması veya Karolenj çekincesi de mevcut değildir.

Merovenjler'in kendi efsanelerinde herhangi bir şekilde Benjaminoğulları'na bağlantı söz konusu mudur? Bu bilgiye ulaşmanızı sağlayan kaynak nedir? Bakınız bağlantının gerçekten varlığından söz etmiyorum, efsanenin varlığından söz ediyorum. Zira kanaatimce bunun doğru olmadığı açıktır. Merovenjlerin ataları olan Salii Frankları ilk olarak Jutland civarında ve M.S. 250'li yıllarda kendilerinden söz ettirdiklerinden ve bu topraklar insanların ve özellikle yabancıların yerleşmesi için son derece rahatsızlık verici ve kargaşa içerisinde olduğundan Yahudi yerleşiminin hemen hemen hiç olmadığı bölgelerdir. Ve bu konuya ilişkin de hiç bir fiziki delil yoktur. Ben sadece sizden böyle bir efsanevi verinin dahi olup olmadığını öğrenmek istiyorum.

Benim bildiğim kadarıyla Merovenjler kendilerini sonradan Frank tahtına geçtiklerinde Truvalılar'a dayandırmayı tercih etmişlerdi zira.

Eğer bu üç hususta elinizde pozitif bir veri yoksa kanaatimce anlatılanların da yanlış veya gayribilimsel olduğunu söylemem de pek yanlış olmaz...
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo


Aralık 19, 2009, 11:23:49 ös
Yanıtla #2
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 562
 • Cinsiyet: Bay

Bu arada Aşağı Lorraine bölgesinin bilinen en eski dükü olan 2. Luther bir Karolenj'dir. Godfroi'nın bağlı bulunduğu Boulogne evinin ise bilinen en eski atası Flanders Kontu 1. Baldwin'dir. Baldwin'in eşi Judith ise bir Karolenj olan Kel Charles'ın kızıdır. Baldwin'in babası hakkında bildiğimiz tek şey ise onun Odoakr adında birisi olduğudur. Babası Odoakr (Audacer) hakkında ise onun Merovenj kökeni ile ilgili bir tek efsane bile yoktur. Üstelik tarihi dökümanların gösterdiği kadarıyla Baldwin ve soyundan gelip Aşağı Lorraine dükalığının başına geçecek kişilerin çoğunlukla Karolenj sülalesiyle evlilikler yaptığını görüyoruz. Kaldı ki Charlemagne gibi ilk Kutsal Roma imparatoruyla böyle gerçek akrabalık bağları varken, Merovenj sülalesine kendilerini ithaf etmelerinin nasıl bir sebebi olabilir?
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo


Aralık 20, 2009, 09:05:19 öö
Yanıtla #3
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7217
 • Cinsiyet: Bay


Sayın Veritas'ın bu sorularını yanıtlamak benim birikim sınırlarımı aşıyor. Ben tüm bu konulara Tapınak Şövalyeleri'nin tarihini incelemek isterken dolayısıyla sokulmuş olduğum için öyle ayrıntılı noktalarda takılıp kalıyorum.  Bu bağlamdaki tartışmaya devam etmek, Sayın Veritas'ın dediğini teyit etmek ya da tersini yapabilmek için, zaten hiç de okunaklı olmayan o soy ağacı çizelgelerini yeni baştan taramam gerekiyor. Bu zahmete değer mi?

Asıl önemli olan noktaya bakalım: Tarihte var olmayan bir bağlantı söz konusu. Fakat birileri çıkıyor, böyle bir bağlantı bulunduğunu ileri sürüyor. Kendince bunun kanıtlarını gösteriyor. Ötekiler ona inanıyor. Bu inançları üzerine birtakım işlere girişiyorlar. Bundan ötürü entrikalar çevriliyor, çatışmalar hatta savaşlar çıkıyor, ortalık kan gölüne dönüşüyor.  Tarihe bambaşka bir yön veriliyor.

Benim üzerinde durduğum işte bu.

Sevgiler. 
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Temmuz 25, 2019, 10:38:19 öö
Yanıtla #4

Güzel bir yazı dizisi. Teşekkürler Adam. :)
« Son Düzenleme: Temmuz 25, 2019, 10:48:48 öö Gönderen: Mandıra Filozofu »
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
9 Yanıt
9186 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 05, 2011, 01:10:55 öö
Gönderen: Escalation
0 Yanıt
2308 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 28, 2009, 07:40:04 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
2140 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 29, 2009, 09:19:01 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
2455 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 30, 2009, 10:39:09 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
2018 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 31, 2009, 09:52:10 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
2778 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 01, 2009, 08:18:49 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
1961 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 02, 2009, 08:28:32 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
2101 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 03, 2009, 09:36:49 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
1880 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 04, 2009, 07:42:44 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
7894 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 22, 2009, 11:00:38 öö
Gönderen: ADAM