Masonlar.org - Harici Forumu

 

Anket

Hangi durumda toplum daha az zarar görmüş olur?

Toplumdan dışlanıp, cinsel meta halinde yaşamaya mecbur bırakıldıklarında
Kabullenilip, normal bir meslek (esnaf, memur vs.) sahibi olarak yaşamaları halinde

Gönderen Konu: Farklı cinsel yönelime sahip kişiler ve genel toplum ahlakı  (Okunma sayısı 25589 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 17, 2009, 02:27:28 ös
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 886
 • Cinsiyet: Bay

Sayın Üyeler,

Kadın ve Erkek konu başlığında farklı cinsel yönelimlerin tercih olup/olmadığı, özgürlük sınırları içinde olup olmadığı ile ilgili tartışmalar sürüyor.

Tercih hakkı olarak görmeyenler genel toplum ahlakına zarar verildiğini iddia ediyorlar.

Bu iddiadan yola çıkarak sormak istiyorum.

Sizce hangi durumda toplum daha çok zarar görmüş olur?

1. Seçenek
Otobanlar barlar ve çeşitli mekanlarda geçimini sağlamak için çok çeşitli risk ve tehditler altında, cinsel meta olmaya mecbur bırakılmış, para karşılığı ilişki yaşamak isteyenlerin 'ilgisini çekmeye çalışır bir halde' yaşamaları ve oluşturdukları imaj ile topluma daha çok zarar verdikleridir.

2. Seçenek
İçimizden birisi olarak ve esnaf memur vs. gibi meslekler icra ederek ama aynı zamanda bir hemcinsine aşık ve/veya elele gezer halde yaşamaları halinde ve oluşturdukları imaj topluma daha çok zarar verdikleridir.

3. Seçenek olarak toplum dışına itilmemeliler ancak bütün meslekleri (asker,polis vs..) icra etmemeliler konulabilirdi.
Ancak bu da 2. seçeneğin alternatifleri olacaktı.

 Toplum içinde/dışında oylamasının dengesinin bozulabileceğini düşündüğüm için bu seçeneği oylamaya koymadım.

2. seçeneğe oy verip bu ayrımı düşünenler bir mesaj ile bu ayrımı yapabilirler.

Saygılarımla


Ekim 17, 2009, 02:49:41 ös
Yanıtla #1
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1741
 • Cinsiyet: Bay

 
Sayın ozkann;

ben,farklı cinsel eğilim olarak tabir edilen olgunun bir tercih olmadığını aksine bir hastalık olduğunu düşünüyorum.Zira,tercih olabimesi içinbir olgunun,alternetifleri olması gerektiğini ve sağlıklı bir irade tarafından bu alternatiflerden birisinin benimsenmesi gerektiğini  düşünüyorum.Budurum da,toplumun farklı kesimlerince,değişik zaman dilimlerinde benimsenecek ve vazgeçilebilecek olabilmesi gerekir.

Alternatif olmayan bir organın zevk aracı olarak benimsenmesi tercih olarak kabul göremez.Ama,budurumda ki insanların lanetlenmesini,dışlanmasını,topluma zarar veren bir unsur olarak kabul görmesini de haklılık  olarak düşünemeyiz.Bu insanlar hastadırlar...Tedavi edilmeleri,tedaviye ikna edilmeleri gerekir.Budurumun insan hakları ile,özgürlükle,demokrasi ile ilgisi yoktur.Onları lanetleyen zihiyetin insan hakları ile,özgürlükle demokrasi ile sorunu vardır.Bunu kabul ediyorum.Bu düşünceye tamamen karşıyım.Ancak,bu düşünce kadar,onların mevcut durumunu özgürlükle ilişkilendirmek,onlara,diğerleri kadar zarar verecektir.Çünkü onlar,malesef normal değillerdir.Onlara,"siz haklısınız,kişisel tercih hakkınızı kullanıyorsunuz,bu ülke özgür bir ülke,içinizden geldiği gibi davaranmaya devam edin,bu sizin demokratik hakkınızdır,durumunuz gayet doğaldır"demeye devam edersek,işte ozaman toplum zarar görmeye başlar;bu zararı da onlar değil,onlara bu telkini yapanlar vermiş olur.


Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...


Ekim 17, 2009, 02:51:11 ös
Yanıtla #2
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 886
 • Cinsiyet: Bay

Ben kendi oyumu 2. seçeneğe verdim.

Ancak  şu andaki şartlar altında, cinsel yönelim bozukluğuna sahip kişilerin askerlik mesleğinin  gereklerinden disiplini ve nizamı sağlama konusunda imkansızlıklara varan zorluklar yaşayabileceğini düşünüyorum.

Saygılar


Ekim 17, 2009, 03:00:44 ös
Yanıtla #3
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 886
 • Cinsiyet: Bay

Sayın Ceycet,
Anket başlığında fikir beyan etmek istemediğim için 'cinsel yönelim' dedim.
Ayrıca diğer başlık bu konuda gayet dolu fikirler ile gidiyor.

2. iletimde belirttiğim gibi bu bir "cinsel yönelim bozukluğudur'.
Dediğiniz gibi tedavi olanlar, yüreklendirilenler de var.

Ancak bu kişilerin dışlanılmasının,'ucube' olarak adlandırılmasının sonuçlarının, mahallemin berberi olmalarının sonuçlarından daha zararlı olduğunu düşünüyorum.
Anketi açma amacım budur.

Saygılarımla

farklı cinsel eğilim olarak tabir edilen olgunun bir tercih olmadığını aksine bir hastalık olduğunu düşünüyorum.
Saygılarımla


Ekim 17, 2009, 03:01:01 ös
Yanıtla #4
 • Skoç Riti Masonu
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 3741
 • Cinsiyet: Bay

spru hangi durumda toplum daha çok zarar görür diye okudum galiba. ben bu durumda birinci tercihi işaretledim. çünkü insanların evde kimle yattıkları, kime aşık oldukları toplumu ilgilendirmez. bir gay veya lezbiyen tüm işleri yapabilir. iş yerlerinde mobbinge maruz kalanlara bu mobbingi uygulayanlar ne gaylerdir ne lezbiyenlerdir. erkek egemen bakış açısının sonucudur o işyeri tacizleri vs.ler.

su anda 3 kişi eğer heteroseksüel olmayanlar toplum tarafından kabullenilir ve dışlanmazlarsa toplum zarar görür diyor. nasıl zarar görecek? gay bir birey sizinle aynı işyerindeyken size mi saldıracak? ya da bir lezbiyen bayan gelip karınıza mı sarkıntılık yapacak?

ayrımcılığa maruz kalmasınlar yeter. tekrar ediyorum bir insanın kendi cinsinden hoşlanıyor olmasından topluma ne? adam başka biradamdan hoşlanıyor bunu dile getiriyor ya da getirmiyor. iki kadın birlikte yaşıyor veya iki erkek aynı yatakta yatıyor... bize ne? orası onların evi değil mi ? topluma ne?

homoseksüelliği bir hastalık olarak değerlendirebilirsiniz. buna bir şey diyemem... değerlendiriyorlar da... ama şimdiye dek bir çözüm de bulunmuş değil... cinsel tercihler vardır. heteroseksüellikte bir cinsel tercihtir, aseksüellikte biseksüellikte homoseksüellikte...


Ekim 17, 2009, 03:03:07 ös
Yanıtla #5
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 886
 • Cinsiyet: Bay

Yanlış oy vermişim :(
Bu kadar olur.

hatta açıklamam ile anket sorusu arasında büyük bir tezat var. 
:D :D neyse kusuruma bakmayın
« Son Düzenleme: Ekim 17, 2009, 03:15:12 ös Gönderen: ozkann »


Ekim 17, 2009, 03:04:41 ös
Yanıtla #6
 • Skoç Riti Masonu
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 3741
 • Cinsiyet: Bay

çok basit şekilde söyleyeyim; sıradışılık bir hastalık değildir.


Ekim 17, 2009, 03:37:56 ös
Yanıtla #7
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1741
 • Cinsiyet: Bay


-Bugün makarna mı yesek yoksa pilav mı....

-Angara'ya uçakla mı gitsek,yoksa arabayla mı...

-bugün yeşil i mi giysem.yoksa maviyi mi....

-Bugün sinemaya mı gideyim,tiyatroya mı....

-Evleneyim mi,bekar mı kalayım....

-çocuk yapsakmı,yoksa 5 tane mi yapsak....


Daha binlerce tercih sebebi soru üretebiliriz.Ama bu sorulara verilecek cevaplarınhepsinin alternatifi vardır.Siz,hiç"makarna mı yesek,pilav mı"sorusuna,hayır"yorgan yiyelim"diye bir cevap verildiğini duydunuz mu?

Veya,artık kadınlıktan sıkıldım,bir haftalığına lezbiyen olacağım diyen birisini...Erkeklikten bunaldım bugece için gay olarak yaşamalıyım...

İnsan kulağından beslenmeye çalışır mı?Veya burnunu çorbaya daldırır mı?Bunu yapan olursa ne yapılır?Tedaviye ikna edilir.Ha edilmezse topluma mı ne....?Mahallenin çocukları,çorbayı burundan içmeyi denemeye başlarlar...Belki topluma zararsız gibi görünebilir...Tabi...Olan mahallenin çocuklarının burnuna olur...Ne olacak....

Ben"O"yum,"O"ben değil...


Ekim 17, 2009, 03:49:08 ös
Yanıtla #8
 • Ziyaretçi

İnsan var olduğundan beri var olan bir konuyu sorguluyorsunuz...Gönlüm 2 veya 3 ten yana ancak çocuk  Psikolojisi ve gelişimini düşündüğüm zaman ise topluluk içinde şehvet gösterileri abartılmamalı dır ;  bu sadece eşcinsel çiftler için değil heteroseksüel çiftler için  de geçerli bir kural olmalıdır, diye düşünüyorum...
Homoseksüalite , horlanacak , aşağılanacak ,küçük görülecek , tiksinelecek lanetlenecek bir durum değildir.....Tanrı  yarattığı hiçbirşeyi  lanetlemez ...


Ekim 17, 2009, 04:24:23 ös
Yanıtla #9

Sizce hangi durumda toplum daha çok zarar görmüş olur?

1. Seçenek
Otobanlar barlar ve çeşitli mekanlarda geçimini sağlamak için çok çeşitli risk ve tehditler altında, cinsel meta olmaya mecbur bırakılmış, para karşılığı ilişki yaşamak isteyenlerin 'ilgisini çekmeye çalışır bir halde' yaşamaları ve oluşturdukları imaj ile topluma daha çok zarar verdikleridir.


Öncelikle yerinde ve uygun olanı yaparak yeni bir konu açmanız ve tartışmaya başlatmanızı olumlu karşılıyorum. 1. seçenekte olunan durum gereği zaten toplumun bir başka yönden bozulmaya başladığını ve böylelikle de bozulmaya devam ettiğinin sanırım hepimizce bilinmektedir. Gelgelelim bu şekilde bir kıyaslama yapmanız oldukça beni şaşırttı Sayın Özkan; ben ve Sevgili Ceycet' in savunduğu şey şu; ( tabi kendileri de aynı fikirdelerse, katılır ya da katılmazlar belirtsinler, )

Bu gibi toplumsal bozukların içersinde bu olayı zaten yanlış olarak görmekteyiz ve bu şekilde devam eden toplumların ise geldiği nokta malum.. Zaten bunlara karşıyız. Bu gibi durumların yaygınlaşmasına, hastalık saçtıklarına, masum kişilerin olabildiğince zarar görmeleri karşısında elimiz kolumuz bağlı ve birşekilde böyle devam eden illeti durduramayışımıza rağmen gene de toplum için iyileştirilme çalışmaları sayesinde tam bir bataklığa sürüklenmekten alıkonuyoruz gibime geliyor. Ama diğer taraftan diğer olay ise tamameiyle sapkınlığın da çok ötesindedir efendim şimdi bunu da lütfen bizlerden normal olarak görmemizi istemeyiniz, rica ediyorum. Toplumun belirli bir ahlaksal anlayışı vardır, bizler de o çerçeve içersinde kalıp uygun olanı yapmaya ve kişiliğimize yakışanı davranmaya çalışıyoruz. Belirli bir sorumluluk dahilinde.. Ama bunu yaparken de elbetteki kendi istek ve ihtiyaçlarınızdan feragat edin demiyoruz. Ne diyoruz? Yapılsın ama uygun birşekilde yapılsın. Aşırısına kaçmanın hiç de uygun görülmeyen bir durum olduğunu ifade etmeye çalışıyoruz.

Kardeşim, edep var, ar var, namus kavramı vardır. O halde kimse benim namus anlayışım şöyle ya da böyle diye uluorta kendini ifşa etsin.. Bayan olsun erkek olsun yok efendim fahişe yok efendim gay yok efendim homosexsüel. yapmayın etmeyin, gözünü seveyim bu kadarı da olmaz yahu..   
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
62 Yanıt
31548 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 08, 2014, 01:46:01 ös
Gönderen: addicted
Sufilerin Ahlakı

Başlatan Kaan « 1 2 » Tasavvuf (Sufizm)

15 Yanıt
6221 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 26, 2008, 06:49:05 ös
Gönderen: Kaan
11 Yanıt
14715 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 29, 2010, 12:24:21 öö
Gönderen: merimac
1 Yanıt
3009 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 14, 2012, 01:56:23 ös
Gönderen: hypatia
14 Yanıt
10553 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 13, 2012, 01:40:39 ös
Gönderen: yazbenide
8 Yanıt
4398 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 17, 2013, 10:05:15 ös
Gönderen: Alşah
0 Yanıt
1225 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 21, 2013, 07:23:47 ös
Gönderen: karahan
0 Yanıt
989 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 15, 2015, 04:50:46 ös
Gönderen: Risus
16 Yanıt
5629 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 07, 2015, 10:43:36 ös
Gönderen: BULGARIA
5 Yanıt
3335 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 16, 2015, 04:13:51 öö
Gönderen: karahan