Masonlar.org - Harici Forumu

 

Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1
Kitap Tanıtımları / Ynt: Kitap Önerileri
« Son Gönderilen: Gönderen: Zennn Dün, 10:11:54 öö »
 Bir okuma tavsiyesi de ben vereyim: Thierry Zarcone, "İslamda Sır ve Gizli Cemiyetler" Kabalcı Yayınevi

Saygılarımla
2
Guncel Konular / Ynt: “Kürtler”in Nâzım’ı yok mu?
« Son Gönderilen: Gönderen: NOSAM33 Ağustos 03, 2020, 12:48:40 ös »
https://youtu.be/-Eed0XtIDn8

Güzel bir müzik ...
Sayın Karahan' a da yazısından dolayı Teşekkürler .
Saygılar
3
Guncel Konular / Ynt: Tarsus kazısı
« Son Gönderilen: Gönderen: NOSAM33 Ağustos 02, 2020, 07:15:57 öö »
Bildiğim kadarı ile  3 , 5 parça altın  çanak çömlek bulundu diye resmi açıklama mevcut . O kadar kamyon toprak nakli yapıldı bunun için mi  yapıldı ? Sözün özü tatmin edici bir açıklama yapılmadı ve üstü kapandı .

https://www.facebook.com/tarsusgundemcom/videos/303464920996669

Bu linki izlemekte fayda var .


Saygılar
4
Insan / Ynt: TAHTACI FATMA
« Son Gönderilen: Gönderen: Alşah Ağustos 02, 2020, 01:40:34 öö »
   Tahtacilarin tarihi ile ilgili çok ilginç  bir kitap var. Şu an yazlıktaki evimde. Yanılmıyorsam adı  "Anodolu Aleviliği Tarihi" şu an kesin hatırlayamıyorum.  Yalnız  Tahtacıların Batı Anadoluya göçlerini detaylı şekilde anlatıyor.  Hatta Balikesir/Edremit ilçesinde Altinoluk-Akçay arasında yerleştikleri bir de köy var. Köyün adı TAHTAKUŞLAR.  Ben gittim nefis bir köy insanları da tek kelime ile harika. Güzel de bir müzesi var. Görmeyenlerin görmesini isterim.
    Saygilar-sevgiler.
5
Guncel Konular / Ynt: Tarsus kazısı
« Son Gönderilen: Gönderen: Alşah Ağustos 02, 2020, 01:20:16 öö »
Bulgular ve tespit edilen yazılarla ilgili bir bilgi veya açıklama yapılmış mıdır acaba?.
     Sevgiler-saygılar.
6
Guncel Konular / Ynt: Tarsus kazısı
« Son Gönderilen: Gönderen: NOSAM33 Ağustos 01, 2020, 09:44:25 ös »
https://youtu.be/3ebZXTckkOQ

Üstteki bölüm 1.bölüm


https://youtu.be/KV5l_bMsk48


TARSUS 'taki gizemli kazı sansürlenen bölüm ...

Not: İlginç açıklamaları mevcut HALUK ÖZDİL Paylaşımı
7
Guncel Konular / Ynt: Tarsus kazısı
« Son Gönderilen: Gönderen: NOSAM33 Temmuz 27, 2020, 08:56:04 ös »
https://www.facebook.com/tarsusgundemcom/videos/303464920996669


Tarsus kazılarına ait olduğu iddia edilen görüntüler .
Hani bir şey yoktu ?
Saygılar
8
Diger Sanatlar / Auguste Rodin ‘Calais Halki - Les Bourgeois de Calais’
« Son Gönderilen: Gönderen: midyad Temmuz 27, 2020, 11:28:12 öö »
Gunesli bir havada her yer oldugundan daha guzel gorunur. Ama Fransa’nin kuzey kiyilari bulutsuz bir havada daha bir guzel gorunuyor. Oralarda yasanilan hikayeler de bu guzellige huzun, saygi ve bazen de korku katiyor. Rouen’ de Jeanne d’ Arc’ i karisik duygularla dusunerek dolasmak gibi…

Isigin zayif oldugu, zifiri karanligin kanat cirptigi Avrupa’da 1314 ten 23 yil sonra keskin metallerin yuzyil boyunca kan akitacagi Yuzyil savaslari Ingiltere ile Fransa arasinda baslar…

Yaklasik dortyuzyil sonra, 1840 ile 1917 yillari arasinda yasayan sanatci F. Auguste Rodin’ e 1885’de Calais’ten bir teklif gelir.

Calais ‘in unutulmayan bir hikayesi vardir. Yuzyil savaslari’nin 1347 kesitinde Ingiltere Krali Edward III Calais sehrini onbir ay surecek bir ablukaya alir. Calais halki aclik icinde perisan bir haldedir. Kral, sehrin alti onde- geleninin sehrin anahtarini o’na teslim edip hayatlarini feda etmelerini ister. Alti adam, uzerlerinde yirtik bir entari, ciplak ayaklar ve boyunlarinda kalin bir ip ile sehrin anahtarini Krala teslim eder. Son Kral Ahab ile hic bir ortak yani olmayan Kral Edward(III)’ in bu adamlara cesaretlerinden oturu olan nefretine ragmen Kralice’nin sayesinde hayatlari bagislanir ama sehir 211 yil boyunca Ingiliz hakimiyeti altinda kalir.

Calais sehri, Rodin’ e, sehrin bu cesaretli adamlarinin heykellerini yapmasini teklif eder. Rodin bu teklifi kabul eder. Eserinin adi tarihe ‘Calais’in halki – Les Bourgeois de Calais’ olarak gecer.
9
Turkiye`de Masonluk / Ynt: Nuru Ziya Sokağı
« Son Gönderilen: Gönderen: Özgürefe Temmuz 27, 2020, 03:52:35 öö »
Hayatımda ilk kez İstanbul'a geldim ve gecenin bu saatinde de olsa meşhur sokağı ve binayı görmek istedim. Sokakta uyuyan 7 kedi ve ışığı yanan güvenlik kamera monitörlerinin olduğu, sanırım güvenlik elemanlarının odası dışında elbette bu saatte kimseler yoktu yokuşta. Ama yine de içimde bir heyecanla geçtim garip bir şekilde. Umarım birgün içeriye de girme şerefine nail olurum.
Saygılar.
10
Merhaba - Hello - Hallo - Bonjour / Ynt: Merhaba
« Son Gönderilen: Gönderen: ANARCHOSA Temmuz 26, 2020, 11:29:53 öö »
hos geldiniz , öncelikle sitede birçok enteresan entelletüel bilgi ve sohbetler olmasına rağmen benim hala merak ettiğim konular var ; mesela derece yüselmesi nasıl oluyor localara devamlılık, belki ahlaki ve cognitif yönde gelişme .. Ama asıl olan ögrenilen veya ögretilen (varsa mistik,ezoterik değerler) nedir desem üstü kapalı bir cevap alacağımı düşünüyorum ama en azından telkin edicek, doğrudan olmasada çagrışım verebilecek bir doneyi kendi adıma bulamadım affınıza sıgınarak tüm üstatlara saygılarımı sunarım
 

Sayın akineton,

Gördüğüm kadarıyla ilk mesajınız ama biraz serzenişle başlamışsınız. Bazı konuları merak ettiğinizi, bulamadığınızı; bazılarınınsa sorulsa bile cevabının verilmeyeceğini belirtmişsiniz.

Anadolu'da bir deyiş vardır: "Ağlamayana meme vermezler."

Bu Masonlukta biraz daha havalı bir şekilde (!) tekrarlanır: "Her arayan bulamaz ama şüphesiz bulanlar hep arayanlardır."

Ezoterik bir konu olan Masonluk, mason sıfatı alanlara dahi "otur bakalım sana anlatayım" şeklindr yaklaşmaz. Bilgimiz ve zamanımız elverdiğince burada paylaşımlarda bulunuyoruz. Ancak bunun için gerçekten, samimi ilgi olduğunu görmek, kişinin sormak için değil, öğrenmek içşn sorduğunu bilmek isteriz.

Buna göre siz sorunuz varsa ilgili başlıklarda sorabilirsiniz, bir bileni varsa açıklayacaktır bildiğince.

İkinci olarak ezoterik bir kurumun bazı iç meseleleri, uygulamaları vardır. Bunlar kurumun üyelerine aittir, dışarı ile paylaşılmaması gereklidir ve hatta buna dair antlar bile içilmiş olabilir. Bu durumda sorunuz yanıtsız kalabilir ya da yanıt verilir ama cevap açık değil, sözcüklerde simgelerde saklı olabilir. O zaman da zaten görmesi gereken görür, bilmesi gereken bilir, anlaması gereken anlar. Diğerleri cevapsız kaldı sanabilir.

Benim açımdan benzeri durumdaki üyelere söylenecekler bunlar. Sorarsanız belki duyar belki duymazsınız cevap ama sormazsanız kesinlikle duyamazsınız...
Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10