Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Rotary, Lions ve Masonluğun ilişkisi nedir?  (Okunma sayısı 75784 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 16, 2010, 11:01:03 öö
Yanıtla #10
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


Sayın Karaimzi'nin bir deyişi üzerine, belki daha önce kaç kez belirtmiş olduğum konuyu yineleyerek bir not düşmek isterim.

Lions, Rotary ve Masonluk arasında olmayan ilişki ve bağlantıların kurulması, sadece ve sadece Türkiye'de başta Masonluk olmak üzere bu tür kuruluşlara karşı çıkanların bir uydurmacasıdır. Öyle ki, bu bağlanda bir ara yayınlanmış olan "Rönesans" adlı dergide (adı ile kapsamının hiç ilgisi yok) üçgen biçiminde bir hiyerarşik çizim verilmişti. Buna göre, yukarından aşağıya doğru önce "3 Kabsbalist" sonra yan yana "B'rai B'rith" ve "Bilderberg", daha sonra tam ortada "MASONLUK" yazılmış, bunun altına da üç yan yana örgüt dizilmişti: Lionsk, Rotary, Diners. Sonuncusuna gülebilirsiniz. Aslında tamamı gülünçtü.

Dünyanın Türkiye dışında hiçbir yerinde Masonluk ile Lions ve Rotary kulüpleri arasında bir bağlantı olduğu ileri sürülmez. Belki Masonluk ile Shriner örgütü arasında bir bağlantı vardır ama o da pamuk ipliği kadar bir şeydir; Shriner olacak kişilerin önce mason olmalarının gereği, ABD gibi Masonluğun pek yaygın olan ülkelerde hiçbir sorun değildir çünkü Masonluğa girmek zaten öyle zor bir iş değildir.

Burada niçin Lions ve Rotary kulüplerdiyle Masonluk arasında bir ilişki olamayacağının acıklamasına girmeyeceğim. Sadece yanlış izlenimden sakınabilmek için belirtmek istediğim bir nokta var: Lions ve Rotary kulüplerinin ilk kuruluşunu sağlayan kişilerin aynı zamanda mason olması, bu bağlamda hiçbir ilişki göstermez. O kişiler, mason oldukları ve Masonluğun kendilerine birer mason olarak yüklediği misyon uyarınca bu örgütleri kurmuşlardır. Bu örgütler, bizim ülkemizde dış bağlantılı olan en çok tanınmış kuruluşlar oldukları içindir ki bunlardan çok söz edilir. Oysa başka örgütler de vardır pek dile dolanmamış olan.

Şayet konu Türkiye ise,  şöyle bir söz edeyim: "Çocuk Esingeme Kurumu'nu masonlar kurmuştur. Kızılay'ın kuruluşunda masonlar önemli pay almıştır. Şu halde bu kuruluşların Masonluk ile bir bağlantısı vardır."

Sizce doğru bir lâf mı ettim? 
 

 
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Nisan 16, 2010, 04:36:21 ös
Yanıtla #11
 • Ziyaretçi

Peki sayın ADAM, Lions veya Rotary'in birer Mason alt kulüpleri olması ihtimali sizi neden rahatsız etti?
Bence Masonluğun az da felsefesini ve ruhunu bulabiliriz. Ben bu kulüplerde büyüdüm. Her ikisini de iyi biliyorum. Hem Türkiye hem de Avrupa'dakilerini....


Nisan 16, 2010, 05:00:39 ös
Yanıtla #12
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 324
 • Cinsiyet: Bay

sayın  karaimzvi
Eğer bu kulüplerde bulunduysanız bu düşüncelere sahip olmanız beni biraz düşündürdü.Gerekçeli nedenim: Masonluk bireyin kişisel gelişimine önem verir.Kişiyi nasıl daha iyi yaparım diye bir amaç güder.Fakat Lions,Rotary gibi kulüpler toplumun nitelik ve sosyo-kültürel değerlerini yükseltmek için çaba gösterir.Ayrıca Lions,Rotary üyelerinin çoğunlukla Mason olması normal karşılanmalıdır.Toplum bilinci yerleşmiş, kendisi dışında diğer insanlara da zaman ayırıp onların gelişimine destek veren insanlardır Masonlar..

SAYGILARIMLA


Nisan 16, 2010, 05:05:31 ös
Yanıtla #13
 • Ziyaretçi

Bencede üyelerin birçoğunun Mason olması normal, fakat bazı arkadaşların buna karşı çıkması asıl düşündürücü olandır. Aksini iddia zaten kendi kendimizi kandırmak gibi geliyor bana...


Nisan 16, 2010, 05:09:18 ös
Yanıtla #14
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay

Aslında böyle sorulara yanıt vermem ama böyle direkt sorulunca yanıtlamadan da olmuyor.

Bu bağlamda beni bireysel bakımdan rahatsız eden bir şey yok. Sadece kimilerinin antimasonik girişimleri sırasında halkımızın bu konulardaki gerek bilgisizliği gerekse de "gavur icadı" denilen kurum ve kuruluşlara karşı tepki gösterme eğeliminden yararlanarak, kafaların yanlış bilgilerle doldurulması olgusu var. Bu ise toplum adına her aydın kişiyi rahatsız eder.

Masonluk ezoterik bir kurumdur. Lions ve Rotary kulüpleri ise ezoterik değildir.  Dolayısıyla ne Lions ne Rotary kulüplerinde Masonluğun hiçbir öğesi yoktur. Bu kulüplerin amaç ve ilkeleri, çalışma biçimleri bellidir; Masonluğun da amaç ve ilkeleri ve çalışma biçimi bellidir. Bunların örtüşen örtüşen bir yanı yoktur. Bazı Batı ülkelerinde mason kuruluşlarının birtakım iyilik işlerine girişmiş olmaları hatta bu bağlamda ortaya yararlı yapıtlar ve uygulamalar koymakta bulunmaları bu örtüşmezliği değiştirmez. Böyle bakılırsa Masonluk birçok iyilik işleri, dayanışma, sosyal yardımlaşma  kurumu ile özdeşleşmiş gibi görünür. Oysa değildir.

Bu bağlamda daha çok ayrıntıya girebilirim ama Masonluğun tarihçesini, örgütlerini, amaçlarını, ilkelerini, gerek örgütlenme gerekse çalışma yöntemini bu forum alanında birçok başlık altında uzun uzun anlatmış bulunduğum için bunu gereksiz buluyorum.

Böyle deyişim, ne Lions ne de Rotary kulüplerini küçümsaema anlamına çekilmemeli. Bu organizasyonların her ikisi de saygındır ve benzer diğer birçok kurum gibi topluma yararlı hizmetler üretmektedirler.  Ancak masonluğu bir yana bırakalım, paramasonik bir nitelik bile taşımazlar. Taşımamaları da gerekir.

Eğer Masonluk ile bu kurumlardan herhangi bir benzerliğini göstermek isteyen olursa, böyle bir benzerlik varsa, belki ben yanlış biliyorum, anlatılırsa bilgilenir yanlışımı gideririm.

Sevgiler.
 
    
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Nisan 16, 2010, 05:14:09 ös
Yanıtla #15
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 324
 • Cinsiyet: Bay

SAyın Mason
Düşüncelerinize bizzat katılıyorum.Yalnız genel olarak herkesin yanıldığı nokta şu sanırım.Lions , Rotary Masonluktan farklı bir amaç için kurulmuştur.Masonların, bize sadece masonluk kurumu yetmiyor deyipte, bir araya gelip oluşturdukları bir kurum değildir.Masonların bireysel ve toplumsal değerleri yüksek olduğu için bu kurumlarda da faal olmaları kaçınılmaz.
SAYGILARIMLA


Ağustos 17, 2010, 11:48:58 öö
Yanıtla #16
 • Ziyaretçi

Bencede üyelerin birçoğunun Mason olması normal, fakat bazı arkadaşların buna karşı çıkması asıl düşündürücü olandır. Aksini iddia zaten kendi kendimizi kandırmak gibi geliyor bana...

Sayın Karaizmvi mason arkadaşlar lions ve rotary'lerin arasında masonlar var diyor, siz onların çoğu mason diyorsunuz bence arada büyük fark var. Benim bildiğim mason olmak öyle kolay ve de bu halka açık örgütlemelerle olacak bişey değil. Burda dışa kapalı ezoterik ve elit bir örgütten bashsediyoruz.

Türkiyede malesef insanlar kendilerine gelen dini düşünce ve vahiyle bilgi kirliliği yaratıyorlar bu durumdan habersiz saf insanlarda bu bilgi kirliliğinin maduru oluyor.


Şubat 28, 2011, 04:06:40 ös
Yanıtla #17
 • Ziyaretçi

Benim de merak ettiğim bu 3 kulübe birden üye olan (Mason+Lion+Rotaryen) insanlar var mıdır acaba? Heralde bu insanlık adına son nokta olurdu..


Şubat 28, 2011, 04:15:46 ös
Yanıtla #18
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 324
 • Cinsiyet: Bay

Vardır, elbet neden olmasın sorulması gereken soru bence tüm bu kuruluşlara aktif olarak zaman ayıracak birisi olup olmadığıdır.

Saygılarımla


Mayıs 17, 2011, 01:23:50 öö
Yanıtla #19
 • Ziyaretçi

Benim de merak ettiğim bu 3 kulübe birden üye olan (Mason+Lion+Rotaryen) insanlar var mıdır acaba? Heralde bu insanlık adına son nokta olurdu..

Bahsi geçen konu ile size umuyorum yardımcı olabilirim.

Herhangi bir birey Lionistik bir yapı içerisindeyken aynı zamanda Mason olabilir.Bir farklı kişi Rotaryen iken yine mason olabilir,hatta lion iken rotaryen de olabilir.

Masonik yapılanmayı bir kenarıya bırakarak sunu söyleyebilirm.Leo dan rotaract lara geçen yada tam tersi o taraftan leo lara geçen bir çok kişi olabileceği gibi ikisinin de içinde aynı anda da bulunabilirsiniz. ama bu istisnalar  çok azdır. Her iki yapı , öncelikle unutulmamalıdır ki sivil toplum kuruluşları dır.Leo ve rotaract lar  misyonları içerisinde bulunan öğrenme ve kendini geliştirme önceliklerinin yanı sıra topluma faydalı, toplumun ve türk insanın ihtiyaçlarına yönelik gerek sosyal hizmet gerek kültürel projelerde yer alarak topluma liderlik ederek ,unutulan değerleri  ve  farkındalıkları arttırırlar.

Masonlar ise çok ama çok farklı bir yapılanma içindeler, ( forumdaki değerli büyüklerimden özür diliyerek necizane şekilde belirtmek isterimki) öncelikle asıl amaç , yaşınız ne olursa olsun kişisel öncelik aydınlanma esastır.

Masonlar ,lions  ve rotaractlar gibi topluma yönelik çalışmalar yapmazlar yapmak zorunda değiller yapsalar bile ,bu titri üzerinde yapmazlar.ama yaptıklarında da lionlar yada rotaryanalr gibi sembolik yada belli imkanlar doğrultusunda  değil ciddi esaslar üzerine yaparlar.

Rotarctlar ve leo lar içinde bu geçerlidir.Sanıyorum bu sorular gerek lions ve rotaryen mantalitesinin tam anlamıyla toplumda gerektiği gibi tanınmamasından kayanaklanıyor ve bilinmediği için de ister istemez yanlış şekilde ilişkilendiriliyor.

En içten Leo sevgi ve sayılarımla


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
21 Yanıt
18058 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 04, 2013, 11:40:37 öö
Gönderen: Samuray
15 Yanıt
64268 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 11, 2012, 11:48:18 ös
Gönderen: triocharger
54 Yanıt
30820 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 20, 2020, 09:19:42 ös
Gönderen: Özgürefe
12 Yanıt
10168 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 26, 2008, 12:05:43 ös
Gönderen: qafuroglu
8 Yanıt
34757 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 05, 2010, 01:52:15 ös
Gönderen: xscarfacex
0 Yanıt
3288 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 06, 2011, 02:22:10 öö
Gönderen: MASON
1 Yanıt
6952 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 18, 2015, 11:54:59 ös
Gönderen: akcanmd
20 Yanıt
8589 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 30, 2012, 01:32:28 öö
Gönderen: NOSAM33
22 Yanıt
14311 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 28, 2016, 09:02:28 ös
Gönderen: Alşah
9 Yanıt
7410 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 24, 2014, 11:00:47 ös
Gönderen: ihboz