Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Nedir bu Lions?  (Okunma sayısı 62537 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 21, 2008, 02:05:23 ös
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 181

Merhaba,
Sorum sn.tcorbacı 'ya.
Nedir bu Lions tam olarak, misyonu nedir, nasıl üye alır, masonlukla benzerlikleri var mıdır?
Leo ile alakası nedir? Birçok soru var aslında kafamda belki sn. tcorbaci önce Lions ile ilgili genel bilgileri verirse ardından daha yerinde sorular gelebilir.
Şimdiden emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.
« Son Düzenleme: Temmuz 21, 2008, 02:08:05 ös Gönderen: MASON »
...Söyleceklerimi yukarda söyledim zaten...


Temmuz 21, 2008, 08:58:39 ös
Yanıtla #1
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 269
 • Cinsiyet: Bay

Sayın Bilgi,

Lions hakkında elimden geldiğince ve ulaşabildiğimce edindiğim bilgileri aşağıda sunuyorum.


Lions 1917 yılında Amerika Birleşik Devletleri,Chicago 'da Melvin Jones isimli bir Sigortacı tarafından kurulmuştur.
Söylemi,felsefesi ise "Yardıma eğilmedikçe kimse dik duramaz" şeklinde ifade edilmiştir.

(Kişisel görüşüm: Rusyada Ekim Devrimiyle aynı zamanlarda bir oluşum olması kişisel dikkatimi çekmiştir)

Lion'lar, toplumu daha iyi yaşanır hale getirmeye özen gösteren, dostça ilişkiler kurulabilmesini, önderlik yeteneklerinin geliştirilmesini, ihtiyacı olanlara hizmet edebilmek için zaman verilebilmesini sağlayan ve uluslararası bir birlik oluşturan kulüplerde biraraya gelmiş gönüllü kişilerdir.


Lions , Liberty (Özgürlük),Intelligence(Anlayış),Our Nations Safety(Ulusumuzun Güvenliği) kelimelerinin İngilizce başharflerinden meydana gelmiştir.“Özgürlük, Anlayış Ulusumuzun Güvenliği” her toplantıda tekrarlanan bu sözler Uluslararası Lions'un genel kuralını belirtir.Bu genel kural Lion'lara bir rehber ve ışıktır. Sevgi ve hizmet aşkı ile bezenmiş çalışmalardaki güzelliği doğrular.
Lion yani İngilizce Aslan kelimesi bu manada vahşi, güçlü,korkulan değil devamlı surette , iyiniyetli çalışmaları ve yüksek başarıları simgeler.

Lions amblemi uzun çalışmalardan sonra, 31/12/1921 tarihinde yapılan Yönetim Kurulunda Rosa Bonheur'ün ünlü bir tablosu olan Aslan Başı'nın sembol olarak alınmasına ve L harfinin iki aslan başı profilinin ortasına yerleştirilmesine ve buna Uluslararası Lions sözcüğünün eklenmesine ve bu amblemin resmi amblem olarak kullanılmasına karar verilmiştir.
Lions ambleminde bulunan iki aslan başının birisi yapılmış, ötekisi ise yapılacak olan hizmetleri, aynı zamanda geçmişe  saygıyı , geleceğe güveni simgeler.

Lions ambleminde iki ana renk vardır : mor ve sarı,

Bu renklerden;

MOR : Sadakat, kalbin ve aklın yüceliğini, gücü ve cesareti simgeler,

SARI ise içtenlik, doğruluk ve temiz kalpliği simgeler.

LIONS NE DEĞİLDİR ? 

* Lions bir yardım derneği değildir.
* Lions zenginler kulübü değildir.
* Lion'lar kendi ceplerinden para vererek aktivite yapmaz.
* Bir Lion'un en önemli görevi çevresinden yararlanmaktır.
* Lions kulüpleri ayda bir kere sadece yemek yemek için toplanmaz.
* Lions Kulübü hiç bir zaman insanın kendi çıkarlarını korumak için üye olduğu bir dernek değildir.
* Lions'ta zorlama hiç bir zaman yoktur.
* Lions Bir Gönül Olgusudur.


DÜNDEN BUGÜNE LIONS HİZMETLERİ
" Başkası İçin Bir Şey Yapmaya Başlamadan Pek Fazla İleri Gidemezsiniz" özdeyişi ile yola çıktı kurucu Melvin Jones... 1917 yıllarındaki bu düşünce, sadece bir raslantıdan ibaret değildi. O yıllarda değişik ırk, dil ve dinden insanlar Amerika'da yeni bir yapılanmayı meydana getiriyordu. Hızla sanayileşen bir toplumda değişik meslek grupları, değişik ırk, dil ve dinden insanlardan oluşuyordu. Meslek ahlaki değerleri, vatandaş törel ilkelerinin toplumu paylaşan değişik iş sektörleri arasında dayanışmayı ve bütünleşmeyi gerektiriyordu. Çünkü insanların gelişmesiyle birlikte mutluluğa da ihtiyaçları vardı. Bu nedenle "Hizmet Ediyoruz" sloganı bir felsefe ve bir esin kaynağı olarak tüm dünya lionlarının yaşam tarzını oluşturdu.
Amerika Birleşik Devletlerinin 1917 lerde yaşadığı bu ortamı, Avrupa 2. Dünya Savaşı sonrası yaşamış ve Lions'la 1948 de tanışmıştır.

Türkiye'de ise Lions 1960 lı yıllarda varlığını duyurabilmiştir. Ord. Prof.Dr.Fahrettin Kerim Gökay 1963 yılında, Türkiye de Lionsun yeşereceğine inararak ilk adımını attı ve İstanbul Lions Kulübünü kurdu. Bu ünlü bilim adamı, Lions felsefesinin ve hümanizmasının uygarlıklar kaynağı Anadolu'dan fışkırmış asil bir ruh olduğunu biliyordu. Yaratıcılık ve karşılıksız hizmet potansiyelini iyi değerlendiren Türk Lionsu, yurdumuzda çağdaşlaşma sürecinde olumlu gelişmeler kaydetmiştir.

Lions hiç şüphesiz çeşitli hizmet yelpazesi içinde Uluslararası bir kuruluştur. Bu işlev evrensel boyutta Dünya insanları arasında önce bir anlayış ruhu yaratır, sonra işbirliğini geliştirir ve "Uluslararası anlayışı" meydana getirir. Lions hizmetlerinde Leo ve Lioness programları da önemli bir yer tutar. Leo kulüpleri 18 ile 29 yaş gurupları gençlerden oluşur. Resmi olarak 1968 yılında Uluslararası lions kulüpleri birliği tarafından kabul edilmiştir. Liderlik, Deneyim, Yaratıcılık ana temasını oluşturur.

Lioness’ler ise 1975 yılında Genel Başkan Harry Aslan’ın programında "Lioness kulüplerinizi kurunuz" mesajı ile tüm dünyaya yayılmıştır. Ülkemizde de 1977 yılında Alsancak Lioness Kulübü kurulmuş, Lioness’ler üstün hizmet anlayışı içersinde varlıklarını 1991 yıllına kadar yoğun bir biçimde sürdürmüşlerdir.

Lions hiç şüphesiz ki evrenseldir. Ancak unulmamalıdır ki evrenselliğin anahtarı Ulusallık'tır. Lions’u Uluslararası ve Ulusal boyutta iki ana temada işlediğimizde dünden bugüne hizmet programlarını şöyle sıralayabiliriz.

Uluslararası boyutta:

1- Ana Hizmet Programları

- Güz nurunu koruma
- Diyabetle mücadele
- Uyuşturucularla mücadele

2- Dostluk Programları

- Kulüplerarası ikizleşme
- Okullararası ikizleşme
- Amatör radyo-telsiz kullanımı
- Uluslararası ev sahipliği
- Birleşmiş Milletler Lions günü
- Dünya barış günü

3- Yardım Programları

- Uluslararası Lions Kulüpleri Vakfı "LCIF"
- Mesleki Yardımlar
- Uluslararası ortak projeler
- Lions Kulüplerarası yardım
- Okumayı geliştirme
- Tıbbi yardımlar

4- Değişim Programları

- Gençlerarası değişim
- Uluslararası Gençlik kampları
- Yetişkinlerarası değişim
- Pul değişimi

Lions'un ilk amacı olan, Uluslararasında bir anlayış ve işbirliği ruhu yaratmak ve geliştirmek başlangıçta bir uluslar topluluğu olan Amerika Birleşik Devletleri için önemliydi.

Dinsel ve etnik bölünmelerin giderek arttığı günümüz dünyasında ise, bu amaç her ülkede önemini giderek arttırmaktadır.

Lions çalışmalarında en önemli etken, üyenin yaptığı işler paralelinde kendisini de geliştirmesidir. Zira dünden bugüne Türkiye'de de büyük değişimler yaşanmaktadır. İslam felsefesi ve Atatürk ilkeleri sentezi bir toplum olan Türk toplumuna Lions felsefesi öylesine uymaktadır ki, tarihe baktığımızda Mevlana'lar, Yunus Emre'ler, Hacı Bektaş Veli'ler insana yardımı ve sevgiyi 1917 lerden çok önce işlemişlerdir. Bu nedenle Türk Lions'u Dünya Lions'u içerisinde etkin bir yer almaktadır.

Ülkemizde Lions'u incelediğimizde, hizmetlerimize baktığımızda her kulüp başlı başına bir hizmet hazinesidir. Her çalışma döneminde kulüpler çevresinde uygar, kültürel, sosyal ve moral kalkınmaya katkıda bulunmak için hizmet yarışına girer. Kırsal kesim çalışmaları, çocuk bahçeleri, hastane odaları tefrişi, onarılan saraylar, spor sahaları, çeşmeler v.b.g. Bu çalışmaların kökeni Osmanlıdan da önceye dayanmaktadır.

Lions çatısı altında Türk Lions’unun Hizmet yelpazesini şu 5 ana başlıkta toplayabiliriz.

- Düşünce ve Hümanizma
- Eğitim ve Kültür Sanat
- Sağlık ve Sosyal Yardım
- Çevre ve Doğayı Koruma
- Halkla İlişkiler ve Dış İlişkiler

Hiç şüphesiz ki, kalıcı hizmetlerin başında varlıkları ile öğündüğümüz Lions Vakıfları gelmektedir. Özellikle sağlık ve sosyal içerikli kurumlarla devletimize yardımcı olan bu vakıflarımız gelişmiş batı dünyasında gözlenen etkinliğe ulaşmaya çalışmaktadır. Ülkemize ve insanımıza karşılıksız hizmet veren vakıflarımızı isim olarak şöyle sıralayabiliriz.

- Türk Lions Vakfı
- Tülbek Türk Lions Beceri Kazandırma Vakfı
- Göznurunu Koruma Vakfı
- Türk Böbrek Vakfı
- Tikrev Türkiye İşitmeyi Koruma, Rehabilitasyon ve Eğitim Vakfı
- Türk Kalp Vakfı
- Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı
- Türkiye Körler Vakfı
- 21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı
- LİAY Vakfı
- Lions Göz Bankası ,  Bu vakıflar kurulduklarından bu yana, isimlerinden de anlaşılacağı üzere, sağlık ve sosyal yardım bakımından halkımıza unutulmaz hizmetler vermektedir. Eğitim ve Kültür açısından da vakıflarımız Lionsun hizmet hazinesidir. Bayrampaşa ve İdealtepe Göz Hastaneleri, de bu önemli çalışmalar içinde yerini almaktadır.

1925 yılında Lion dostlar, kurucumuz Melvin Jones'u, Helen Keller'in "Körlerin Şövalyeleri" olmaları çağrısına cevap verdiğinde, Dünyanın bir ucundaki Türkiye'nin de bu çağrıya cevap verebileceğini elbette ki düşünmemişlerdi. Dünyada 196 ülkede çalışmalarını sürdüren Lions içerisinde Türk Lions'u da gerek sevgi ve şefkate dayalı hizmetlerde, gerekse kalıcı eserlerde Lions ordusuna katılan seçkin üyelerle etkinliğini daha da ileri düzeye çıkaracağı inancını taşıyoruz.

"Millette Efendilik Yoktur. Hizmet Vardır. Bu Millete Hizmet Eden O'nun Efendisi Olur" diyen yüce önder Atatürk, Lions ruhunu çok, önceden Türk insanına aşılamayı bilmişti. Hızla değişen dünya teknolojisinin inanılmaz yükselişine rağmen Dünya'da ve Türkiye'de Lions'a her zamankinden daha fazla ihtiyaç vardır.Kaynak:
http://www.md118.org/
http://www.atasehirlions.org.tr/
Bilgili bir aptal, bilgisiz bir aptaldan daha aptaldır.
  Moliere


Eylül 14, 2008, 01:26:53 öö
Yanıtla #2
 • Ziyaretçi

Bir aday leo olarak izninizle ben de Sayın tcorbaci'nin paylaşımındaki Leo kulüpleri ile ilgili eksikleri birkaç genel bilgi ile doldurmaya çalışacağım:
Öncelikle düzeltmek istiyorum, "leo" sözcüğünün açılımı "liderlik, deneyim, olanak yaratmak"tır; (Leadership, Experience, Opportunity sözcüklerinin baş harflerinden).

Leo kulüpleri, Lions kulüplerine bağlı olarak çalışırlar; kendi işlerinde ve aktivitelerinde büyük ölçüde özerktirler ancak kulüp tüzüğü (örneğin yönetim kurulunun örgütlenmesi) gibi konularda Uluslararası Tüzük dışına çıkmazlar. Bir Leo kulübünün var olabilmesi için o bölgede bir Lions kulübü bulunması gerekmektedir, bağlı olduğu Lions kulübü kapandığında o kulübün altında çalışan Leo kulübü de otomatik olarak kapanmış olur.

Leo kulüplerinin önemli amaçlarından biri, gelecekte topluma faydalı önderler olabilme kapasitesi taşıyan gençlere deneyim kazandırmak ve bu kapasitelerini açığa çıkarabilmeleri için onlara olanak yaratmaktır. "Leo"ya baş harflerini veren sözcüklerin geniş açıklaması budur.

Leoların aktivitelerini "fon aktiviteleri" ve "hizmet aktiviteleri" olarak iki grupta toplarız. Fon aktiviteleri, hizmet aktivitelerine fon sağlamak için yapılır. Örneğin, bir okula kütüphane kurmak gibi bir hizmet aktivitesinin yapılabilmesi için gerekli olan fon, düzenlenen konserlerin veya çeşitli sosyal aktivitelerin bilet gelirlerinden sağlanan fon ile gerçekleştirilir. Böylece hem topluma yararlı ve eğitici sosyal aktiviteler gerçekleştirilmiş olur, hem de muhtaç olanlara küçük de olsa bir yardım eli uzatılmış olur. Leo kulüpleri aktivitelerini hiçbir maddi karşılık beklemeden yürütürler.

Saygılarımla,


Haziran 12, 2009, 06:28:36 öö
Yanıtla #3
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 877
 • Cinsiyet: Bay

Bir lions clübü olmadan leolarda olmaz diyorsunuz simdi anlamadıgım nokta bir leo aynı zamanda lions degilmidir leo ile lions arasındaki fark neden kaynaklanmakta.Yaş farkı v.s gibi .


Ekim 26, 2009, 12:31:00 öö
Yanıtla #4
 • Ziyaretçi

Leo ve Lions arasındaki fark tamamen yaş farkıdır; 28 yaşını geçen bir Leo aksini bildirmedikçe bir Lion olarak devam eder. Yani Lionların kanatlarının altından ayrılarak asıl aileye kabul edilir diyebiliriz.


Mart 31, 2010, 11:36:44 ös
Yanıtla #5
 • Ziyaretçi

sayin uyeler lions kulubunun istanbuldaki adreslerine nasil ulasirim?
Saygilar..


Nisan 05, 2010, 08:10:48 öö
Yanıtla #6
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 324
 • Cinsiyet: Bay

Sayın üyeler,
Bir lions üyesi eş zamanlı olarak bir rotaryen olabilir mi???


Nisan 05, 2010, 08:49:08 öö
Yanıtla #7
 • Ziyaretçi

Sayın üyeler,
Bir lions üyesi eş zamanlı olarak bir rotaryen olabilir mi???

Sayın OYY

Sorunuz bir lion aynı zamanda  rotaryan olabilir mi?Olmalıydı.
Evet tabiki olabilir .Fakat her iki yapılanmanında maddi ve manevi bekletntileri olacaktır.Her ikisinede üye olmak bireyi maddi manevi yorulmasına sebeb olacaktır.ikisinede yeterli ilgli ve alakayı belli bir zaman sonra gösterememeye başlayacaktır.Buda bireyin hangi kulupte olursa olsun verımının dusmesıne neden olacaktır.

Bu durumu   sadece lion ve rotaract olarak düşünmek  doğru olmaz herhengi iki derneğe girmiş olsanız yukarıda belirttiğim gibi sizi zaman ve para hususunda yoracaktır.Nasıl her derneğin üyelik aidatı varsa bu kuluplerinde aynı oranda kulup gıderleri olduğundan sızı yorabılır.

Saygılarımla


Nisan 05, 2010, 08:53:16 öö
Yanıtla #8
 • Ziyaretçi

Leo ve Lions arasındaki fark tamamen yaş farkıdır; 28 yaşını geçen bir Leo aksini bildirmedikçe bir Lion olarak devam eder. Yani Lionların kanatlarının altından ayrılarak asıl aileye kabul edilir diyebiliriz.

Sayın RE -HARAKHTE

Leo üyelik yası 18- 30 aralığına   çıkarılmıstır.Bilginize

Saygılarımla


Nisan 05, 2010, 09:41:13 ös
Yanıtla #9
 • Ziyaretçi

sayin uyeler istanbuldaki lions kuluplerinin adresleri hakkinda bilgisi olan var mi? Birde uyelik basvurusu nasil gerceklesiyor?

Saygilar..


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
27 Yanıt
73930 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 18, 2015, 11:57:36 ös
Gönderen: akcanmd
39 Yanıt
17788 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 30, 2017, 10:33:04 ös
Gönderen: Risus
Lions ve Medya

Başlatan triocharger Lions ve Leo

9 Yanıt
3888 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 31, 2014, 01:02:36 ös
Gönderen: 38
10 Yanıt
11967 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 12, 2020, 04:18:20 ös
Gönderen: nargilefilozofu
0 Yanıt
3132 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 06, 2011, 02:22:10 öö
Gönderen: MASON
1 Yanıt
6508 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 18, 2015, 11:54:59 ös
Gönderen: akcanmd
9 Yanıt
8418 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 18, 2015, 11:59:31 ös
Gönderen: akcanmd
22 Yanıt
13519 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 28, 2016, 09:02:28 ös
Gönderen: Alşah
9 Yanıt
6946 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 24, 2014, 11:00:47 ös
Gönderen: ihboz
8 Yanıt
6333 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 29, 2019, 02:51:11 öö
Gönderen: Demir