Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk Nedir?  (Okunma sayısı 192735 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 25, 2016, 03:01:32 ÖÖ
Yanıtla #140
  • Uzman Uye

Her cemiyet doğru yada ütopik bir Ülkü üzerine bina edilir, edilmelidirde zaten.
Masonluğun ülküsü ise kardeşlik ülküsü ile dünyada var olan ve olagelmiş sorunlara çözüm bulmak.
Masonluğu var eden budur peki işin aslı Bumu dur?
Bu mümkünmü? Masonluk bunu nasıl mümkün hale getirebilir?

Beni mason olamam fikrine iten sebepte budur.
İnsanlar yaradılis fitratlari gereği ego ve komplex leri olur.
Habil ile kabil sadece 2 kardes iken sorunsuzlukta dahi sorun oldu.Kapital düzen yoktu dolayisi ile emperyalist düşüncede yoktu şimdi bu düzen ile bu kardeşlik nasıl olacak?
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 25, 2016, 08:33:19 ÖÖ
Yanıtla #141
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Değerli katılımcılar Sn. ARARAT Sn. Spock ve Sn.Karahan a teşekkür ederim.

Masonların kardeşlikte aradığını bulamaması veya Mason  kardeşlerin aralarına katılan kişide beklentilerini bulamaması konusunda detaylı fikirler var.

Ben bir örnek vermek istiyorum, komik belki ama dışarıdan Masonluğa bakışı belki yanlışta olsa göstermesi bakımından önemli.

Muhasebecim le sohbet ediyorduk,konu bir şekilde buraya geldi.Ben MASONLUK konusunda nötr üm, ne kesin evet ne kesin hayır. O ise biraz antimasonik hikayelerden etkilenmiş ve büyük komplo teorisi,işte Masonlar hertaşın altında vs gibi düşünmeye yakın olduğundan kendisini sohbette yönlendirmedim,konuyu kendisi bir yere getirdi. Ve şöyle bitirdi:

-'Masonluğa yeni girene zaten diğer Masonlar 1-2 yüklü meblağlı ÇEK yazıyorlarmış, ondan sonra tabii adam yürüyüp gelişiyormuş'

Maalesef dışardan bakış birbirine Titan saadet zinciri gibi bağlı,ticari bir çıkar örgütü gibi görünüyor,oradan bakıldığında.Hal böyleyken iyi adamdır diye davet edilen kişi belkide kafasında bu beklenti ile aileye katılsa da zamanla bu hayali suya düşünce 'karın doyurmayan bilginiz sizin olsun ' deyip  başka şeyleri bahane ederek ayrılıyor yada düzensiz hale geliyor.

Netice olarak nereyi doyurmak istediğinle alakalı sanırım, karnın ve gözün doymak istiyorsa başka, Bilgi açlığın,kamil insan olma açlığın varsa başka.

Saygılarımla
Laicus Humanitas Scienti

Ağustos 25, 2016, 12:47:12 ÖS
Yanıtla #142

Bilinen masonluğun temellerin de ,Trinity Koleji, Cambridge; ne kadar yer tutar?
Sen Özelsin

Ağustos 25, 2016, 12:54:08 ÖS
Yanıtla #143
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Masonluğun dünyada ki sorunları çözebildiğini zannetmiyorum.
Belki Masonluk da suç yoktur. Masonlardadır sıkıntı.
Her kande baksam görünür gözlerime sırr-ı ezel
Her şey ulaşıp aslına çıktı aradan kainat

Ağustos 25, 2016, 01:13:56 ÖS
Yanıtla #144
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Masonluğun dünyada ki sorunları çözebildiğini zannetmiyorum.
Belki Masonluk da suç yoktur. Masonlardadır sıkıntı.

Sn Zaharoff ,
Masonluğun Dünyanın Sorunlarını Çözmek gibi bir misyonu olduğunu düşünmüyorum.

Laicus Humanitas Scienti

Ağustos 25, 2016, 02:53:58 ÖS
Yanıtla #145

Evren'deki her denklem kendi içinde zıttını oluşturur.Bu zıtlıklar eşit oran da etkin ise,iki tarafın da gelişmesine olanak tanır.Eğer bu zıtlıkların bir tarafı çöker ise,ayni kaynaktan doğan diğer zıtlık da çöker.Her zıtlık kendi doğasına göre belirlenir. Zıtlıklar oluşur iken,birbirlerine ne kadar özdeşlik barındırır ise okadar verimlidir.

Masonluk kavramı: bu zıtlıkların evrenin de doğan  anomalilerden biridir.Ama en güçlüsüdür. kendini Dünya'ya yaya bilmiş olması örnektir.Ya da: Anomalilerin yükselte bildiği en büyük sentez dağıdır.

Masonluk: Kendi içine bak; zıtlığını gör.Kendini bil,herşeyi çöz.Bütün bu zıtlıklarda ki dengeyi bul,tekliği hisset ve tek göz ile gör.

Blinen evrenin doğası,İnsan zihnin de ve bedenin de,soyutlaşarak ilerleyen ve karmaşıklaşan zıtlıklardan ibarettir.Masonluk bu zıtlıkların herbirinin denge merkezlerini kullanarak, bilinen evreni deneyimleyip tekamül eder; ayrıca yükselir.Yukarıda bhsettiğim gibi Masonluk yükselmesi durmayan bir Sentez dağıdır.

Yeni çağ oluşumları,daha bu evreni algılayamadan, üst boyutlu evrenler hakkın da atıp tutarlar.Asıl yol:3 ile yürüyerek, 5 hissedilmelidir.
Sevgiler.

« Son Düzenleme: Ağustos 25, 2016, 03:16:21 ÖS Gönderen: Zig-Zag »
Sen Özelsin

Nisan 09, 2018, 04:26:13 ÖS
Yanıtla #146
  • Uzman Uye

T
Alıntı
emel gayesi dünyayı gelecek zaman da var olacağına inandıkları bazı olaylar için ,kontrol altına almak, bir nevi ele geçirmektir. Bunun içinde insanları insan yapan ,onların benliğinin ve direncinin asıl kaynağı olan milli ve manevi değerleri bozmayı gaye edinmiştir.

Bu ne saçma bir düşünce .Yönetim nasıl bu yazıya onay verir ?
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus