Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Masonluk Nedir?  (Okunma sayısı 235507 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 25, 2016, 03:01:32 öö
Yanıtla #140
 • Seyirci
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 4170
 • Cinsiyet: Bay

Her cemiyet doğru yada ütopik bir Ülkü üzerine bina edilir, edilmelidirde zaten.
Masonluğun ülküsü ise kardeşlik ülküsü ile dünyada var olan ve olagelmiş sorunlara çözüm bulmak.
Masonluğu var eden budur peki işin aslı Bumu dur?
Bu mümkünmü? Masonluk bunu nasıl mümkün hale getirebilir?

Beni mason olamam fikrine iten sebepte budur.
İnsanlar yaradılis fitratlari gereği ego ve komplex leri olur.
Habil ile kabil sadece 2 kardes iken sorunsuzlukta dahi sorun oldu.Kapital düzen yoktu dolayisi ile emperyalist düşüncede yoktu şimdi bu düzen ile bu kardeşlik nasıl olacak?
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo


Ağustos 25, 2016, 08:33:19 öö
Yanıtla #141
 • ÖMBL Üyesi
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 1489
 • Cinsiyet: Bay

Değerli katılımcılar Sn. ARARAT Sn. Spock ve Sn.Karahan a teşekkür ederim.

Masonların kardeşlikte aradığını bulamaması veya Mason  kardeşlerin aralarına katılan kişide beklentilerini bulamaması konusunda detaylı fikirler var.

Ben bir örnek vermek istiyorum, komik belki ama dışarıdan Masonluğa bakışı belki yanlışta olsa göstermesi bakımından önemli.

Muhasebecim le sohbet ediyorduk,konu bir şekilde buraya geldi.Ben MASONLUK konusunda nötr üm, ne kesin evet ne kesin hayır. O ise biraz antimasonik hikayelerden etkilenmiş ve büyük komplo teorisi,işte Masonlar hertaşın altında vs gibi düşünmeye yakın olduğundan kendisini sohbette yönlendirmedim,konuyu kendisi bir yere getirdi. Ve şöyle bitirdi:

-'Masonluğa yeni girene zaten diğer Masonlar 1-2 yüklü meblağlı ÇEK yazıyorlarmış, ondan sonra tabii adam yürüyüp gelişiyormuş'

Maalesef dışardan bakış birbirine Titan saadet zinciri gibi bağlı,ticari bir çıkar örgütü gibi görünüyor,oradan bakıldığında.Hal böyleyken iyi adamdır diye davet edilen kişi belkide kafasında bu beklenti ile aileye katılsa da zamanla bu hayali suya düşünce 'karın doyurmayan bilginiz sizin olsun ' deyip  başka şeyleri bahane ederek ayrılıyor yada düzensiz hale geliyor.

Netice olarak nereyi doyurmak istediğinle alakalı sanırım, karnın ve gözün doymak istiyorsa başka, Bilgi açlığın,kamil insan olma açlığın varsa başka.

Saygılarımla
Alterius non sit qui suus esse potest


Ağustos 25, 2016, 12:47:12 ös
Yanıtla #142

Bilinen masonluğun temellerin de ,Trinity Koleji, Cambridge; ne kadar yer tutar?
Sen Özelsin


Ağustos 25, 2016, 12:54:08 ös
Yanıtla #143
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 276
 • Cinsiyet: Bay

Masonluğun dünyada ki sorunları çözebildiğini zannetmiyorum.
Belki Masonluk da suç yoktur. Masonlardadır sıkıntı.
Her kande baksam görünür gözlerime sırr-ı ezel
Her şey ulaşıp aslına çıktı aradan kainat


Ağustos 25, 2016, 01:13:56 ös
Yanıtla #144
 • ÖMBL Üyesi
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 1489
 • Cinsiyet: Bay

Masonluğun dünyada ki sorunları çözebildiğini zannetmiyorum.
Belki Masonluk da suç yoktur. Masonlardadır sıkıntı.

Sn Zaharoff ,
Masonluğun Dünyanın Sorunlarını Çözmek gibi bir misyonu olduğunu düşünmüyorum.

Alterius non sit qui suus esse potest


Ağustos 25, 2016, 02:53:58 ös
Yanıtla #145

 Evren'deki her denklem kendi içinde zıttını oluşturur.Bu zıtlıklar eşit oran da etkin ise,iki tarafın da gelişmesine olanak tanır.Eğer bu zıtlıkların bir tarafı çöker ise,ayni kaynaktan doğan diğer zıtlık da çöker.Her zıtlık kendi doğasına göre belirlenir. Zıtlıklar oluşur iken,birbirlerine ne kadar özdeşlik barındırır ise okadar verimlidir.

Masonluk kavramı: bu zıtlıkların evrenin de doğan  anomalilerden biridir.Ama en güçlüsüdür. kendini Dünya'ya yaya bilmiş olması örnektir.Ya da: Anomalilerin yükselte bildiği en büyük sentez dağıdır.

Masonluk: Kendi içine bak; zıtlığını gör.Kendini bil,herşeyi çöz.Bütün bu zıtlıklarda ki dengeyi bul,tekliği hisset ve tek göz ile gör.

 Blinen evrenin doğası,İnsan zihnin de ve bedenin de,soyutlaşarak ilerleyen ve karmaşıklaşan zıtlıklardan ibarettir.Masonluk bu zıtlıkların herbirinin denge merkezlerini kullanarak, bilinen evreni deneyimleyip tekamül eder; ayrıca yükselir.Yukarıda bhsettiğim gibi Masonluk yükselmesi durmayan bir Sentez dağıdır.

Yeni çağ oluşumları,daha bu evreni algılayamadan, üst boyutlu evrenler hakkın da atıp tutarlar.Asıl yol:3 ile yürüyerek, 5 hissedilmelidir.
Sevgiler.
« Son Düzenleme: Ağustos 25, 2016, 03:16:21 ös Gönderen: Zig-Zag »
Sen Özelsin


Nisan 09, 2018, 04:26:13 ös
Yanıtla #146
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3154
 • Cinsiyet: Bay

T
Alıntı
emel gayesi dünyayı gelecek zaman da var olacağına inandıkları bazı olaylar için ,kontrol altına almak, bir nevi ele geçirmektir. Bunun içinde insanları insan yapan ,onların benliğinin ve direncinin asıl kaynağı olan milli ve manevi değerleri bozmayı gaye edinmiştir.Bu ne saçma bir düşünce .Yönetim nasıl bu yazıya onay verir ?
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus


Şubat 23, 2021, 08:57:51 ös
Yanıtla #147
 • Yeni Katilimci
 • *
 • İleti: 26
 • Cinsiyet: Bay

Bu soruya oncelikle kendi kisisel yorumumu ve tanimimi yazmak isterim.
Masonluk; hayat boyu suren bir; olgunlasma, erdem sahibi olma, bilim yolunda isigi arama ve herkesin esit olarak tek cati altinda elit, mutlu ve kaliteli olarak yasamasini amaclayan bu yolda egiten bir okuldur. Baslica hedeflerinden bazilari;
Yarini daha guzel bir gun yapmak. Iyi insani daha iyi bir insan yapmaktir.
-------------------------------------------------------------------------
Masonluk nedir?

Günümüzdeki Masonluk, Rönesans ve Reform süreçlerini izleyen Aydınlanma Çağı�da kurulmuş; akılcılık, bilimsellik ve insanlığın oluşumundan bu yana ortaya çıkarak, insanlığın gelişimine ve bilgi birikimlerine katkıda bulunmuş bir kültür ve fikir üst yapı kurumudur. Masonluğun amacı; semboller ve alegoriler aracılığı ile aşıladığı yüksek ahlâk ilkeleri ve erdemleri özümletmeye çalışarak olgunlaşmalarına yardımcı olduğu üyeleri masonlarla, dünyada din, dil ve ırk ayırımı olmaksızın tüm insanların eşitlik ve barış içinde kardeşçe yaşayacakları bir sevgi düzeninin kurulmasını sağlamaya çalışmaktır. Masonluk, bu yüce ülküsünü İnsanlık Mabedi inşası olarak tanımlar, ve bu amaca uygun düzenli bir şekilde ulaşmak için tüm üyelerini uyması gereken temel ilkeler koymuştur.
-Hur ve Kabul Edilmis Masonlar Buyuk Locasi

Merhabalar Sn. Mason. Yazdıklarınıza ilave olarak ''yüce varlık''  a inanmak şartı da var. Peki yazdıklarınıza dayanarak şu soruyu sorabilir miyim izninizle? Madem bir Yüce varlık var, madem insanı eksik yaratmayı uygun görmüş, ki kusursuz ve yüce varlık olarak düşündüğümüzde bu şekilde yaratmayı ve yaşatmayı uygun görmüş demeliyiz. Siz yüce varlıktan yukarıda misyon olarak belirttiğiniz kavramları hayata geçirmek için emir aldınızbmı? Haddimi aştıysam özürdilerim ama bu soruyu ancak bu şekilde sorarsam maksadına ulaşır diye düşündüm. Diğer türlü sorarsak,  yarattığı düzeni beğenmeyip güzelleştirmeye çabalamak isyan etmek demek değil mi? Mason olabilmek için Yüce Varlığa inanmak şartını bu pencereden baktığınızda tutarlı buluyor musunuz?

Saygılarımla.


Şubat 23, 2021, 10:07:38 ös
Yanıtla #148
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3154
 • Cinsiyet: Bay

Alıntı
Siz yüce varlıktan yukarıda misyon olarak belirttiğiniz kavramları hayata geçirmek için emir aldınızbmı?

Masonlukla bu sorunun ne alakası var . Masonlar ne zamandan beri Yüce Yaratıcıdan bilgi alıyorlar . Amaçları kendilerini geliştirmek ve topluma faydalı birey olmak için çalışıyorlar ...

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus


Şubat 24, 2021, 09:43:31 öö
Yanıtla #149
 • ÖMBL Üyesi
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 1489
 • Cinsiyet: Bay


Merhabalar Sn. Mason. Yazdıklarınıza ilave olarak ''yüce varlık''  a inanmak şartı da var. Peki yazdıklarınıza dayanarak şu soruyu sorabilir miyim izninizle? Madem bir Yüce varlık var, madem insanı eksik yaratmayı uygun görmüş, ki kusursuz ve yüce varlık olarak düşündüğümüzde bu şekilde yaratmayı ve yaşatmayı uygun görmüş demeliyiz. Siz yüce varlıktan yukarıda misyon olarak belirttiğiniz kavramları hayata geçirmek için emir aldınız mı? Haddimi aştıysam özür dilerim ama bu soruyu ancak bu şekilde sorarsam maksadına ulaşır diye düşündüm. Diğer türlü sorarsak,  yarattığı düzeni beğenmeyip güzelleştirmeye çabalamak isyan etmek demek değil mi? Mason olabilmek için Yüce Varlığa inanmak şartını bu pencereden baktığınızda tutarlı buluyor musunuz?

Saygılarımla.

Sayın Friend tebrik ederim, son dönemlerde gördüğüm en güzel sorulardan biri.

Sayın MASON hepimizin gördüğü üzere ne yazık ki forumda paylaşımlarda bulunmayalı uzun zaman oldu. Bu sorunuza ondan cevap almak isterseniz vakit alabilir gibi duruyor.

Ancak ben forumun alelade bir üyesi olarak, fikrim ve bilgim yettiğince söyledikleriniz üzerine bir yorum yapmayo deneyebilirim.

*** sorunuzun içinden bazı noktaları alıp açmak gerekebilir. Madem ki "Yüce Varlık" var ve böyle yaratmış dedikten sonra kendi ön kabulünüzü ortaya koymuşsunuz. "İnsanı eksik yaratmayı uygun görmüş."

Şimdi Yüce Varlık ya da Tanrı kavramını ele aldığımızda bilirsiniz ki pek çok yaklaşım vardır. Bazı yaklaşımların daha çok kabul görüyor olması, onun doğru olmasını gerektirmiyor.

Mesela Musevi inancında Tanrı Yahve vücuda bürünüp İsraEl ile güreş tutuyor. Torayı incelediğinizde, seçtiği kavmin önüne düşüp bazı şehir ve kaleleri almak için savaşlarda yardımcı oluyor vs.
Katolik Hristiyan inancında insanda beden buluyor. Bu İslam içinde de kimi akımlarda Hülûl olarak kendine yer bulur. Hatta ne İslam içinde ne dışında denebilecek, ayrıca değerlendirirsek Dürzîlik gibi inançlarda daha da belirgindir.

Uzak doğu "felsefeleri" ise içindeki Tanrıyı uyandırmak düşüncelerini aşılamaktadır.

Şimdi böyle sıralayınca, en bilinen dinlerde bile Tanrı olgusu farklı ne çok varyanta sahipmiş öyle değil mi?

Bu inançlardan bazıları Tanrının her olayın içinde olduğunu, iyiliğe sevap, kötülüğe günah... Kimi olaylara azab ve ceza, kimilerine ödül ile karşılık verdiğini söylüyor.

Aynı inancın takipçileri sayılan Müslümanlık, Hristiyanlık ve Museviliği ele alalım.

Müslümanlıkta öldükten sonra cehennem ve cennet, yani ahiret hayatına iman etmek gerekir.

Hristiyanlıkta Mesih dönünce yeryüzü Tanrının krallığı olacak denir, yani Cennet yeryüzünde kurulacak düzen gibidir.

Musevilikte iki döneme ayrılır. Babil sürgününde ceza, ödül; cennet-cehennem; dualite ve iyi ve kötü anlayışını almazdan önce, Musevilikte Şeytan diye bir kavram, ölümden sonra hayat, cennet cehennem ile ilgili hiçbir bilgi yoktur!!!


Bu üç dinin dışında da çıkarsanız, Tanrının anlık olaylara müdahil olmasını ya da kusursuz yaratımda bulunduğu ön kabulünü yapmayanları da bulabilirsiniz.

Tanrı yaratımı yapmıştır ama bu "Fiat Lux" - Işık Olsun, "Kün fe Yekün"  - Ol der, olur yani kanunun, kuralın, yöntemin, kodun yaratıcısı anlamına gelemez mi? Sonra durağan değil gelişimsel bir yaratım söz konusu olamaz mı?

Her maddenin içine potansiyeli koymuş ama o potansiyeli hayata geçirmek gerekliliği mevcut olamaz mı?

Harekete geçirmek, kusurlu olanı kusursuz hale getirmek de zaten başlangıç kanunu olamaz mı?

Belki de her şey kaostan düzene ve hatta düzenden kaosa sonra tekrar ve tekrar dönüşümsel olamaz mı?

Bu "yalnızca başlık ve özet" halindeki açılımlar sorunuza cevap oluşturabilir diye düşünüyorum.

İnsanın başta kusurlu, günahkâr olduğu Hristiyan inancının dayatmasıdır. Bu sebeple vaftiz yapılarak arındırılır. Ben bu görüşte değilim. Ancak içindeki potansiyeli çıkarmak,  "adi" olanı "ari" olana çevirmek, Simyanın da en önemli mesajlarındandır.

Kişiye verdiği mesajda git başkalarını kusursuzlaştır demiyor. Derinliklere in, orada arındırılacak taşı bulacaksın diyor. Derinlikler neresidir?

Çok kıymet verilen değerli taşlar metrelerce toprağın altında çamurdan çıkarıldığında hiç de ışıl ışıl değildir. Temizleyip, kaliteli kesim ve parlatma yapmazsanız elmasın kömürden farkı yoktur.

Bir söz var: Vasat insanlar dengini arar, yüksek insanlar kendini arar diye...

Sanırım Masonluğun vermek istediği mesaj budur. Ancak çoğu Mason bile bunu anlayamazken, herkesin anlamasını beklemek zor elbette.

Umuyorum bir bakış açısı verebilmişimdir.

Sevgiler
Alterius non sit qui suus esse potest


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
3 Yanıt
7812 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 29, 2010, 12:28:12 ös
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
3497 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 17, 2008, 01:03:58 öö
Gönderen: blossom
8 Yanıt
14998 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 17, 2016, 06:51:04 ös
Gönderen: Tesla
17 Yanıt
12263 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 01, 2010, 01:06:28 öö
Gönderen: Cornelius
41 Yanıt
25766 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 12, 2011, 09:16:56 ös
Gönderen: Cin Ruhi
2 Yanıt
7964 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 24, 2011, 03:20:19 ös
Gönderen: burak2235
25 Yanıt
16872 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 20, 2012, 09:52:24 öö
Gönderen: peacewings
3 Yanıt
8038 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 21, 2016, 09:24:06 öö
Gönderen: Birisi
12 Yanıt
6657 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 25, 2013, 09:20:07 ös
Gönderen: karahan
5 Yanıt
3210 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 16, 2015, 04:13:51 öö
Gönderen: karahan