Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Masonluk Nedir?  (Okunma sayısı 217130 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 04, 2010, 08:21:24 öö
Yanıtla #50
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


Kısa bir soruya kısa bir yanıt:

Masonluğun Yahudiliğin yan felsefesi falan OLMADIĞI bir gerçektir.

Bu konuda forum alanında gerek geçmişte gerekse yakın tarihlerde hayli yazı yazıldı; tartışmalar yapıldı. Ben bile yazdım. Onları bir kez daha yinelemek gereksiz.  Şayek sayın Erim biraz araştırırsa gerek bu sorunun yanıtını gerekse bununla bağlantılı olabilecek birçok sorunun yanıtını bulabilir.

Haydi biraz araştırma lütfen... Sonra belki böyle genel ve yanatı dümdüz değil de ayrıntılarda ve yanıtlanması zor olabilecek birtakım sorular getirme olanağı doğacak.

Sevgiler.


ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Mayıs 31, 2010, 01:28:36 öö
Yanıtla #51
 • Ziyaretçi

Daha önce bu tartışma  ortamın da öğrendiğime göre,bir locada 80-100   mason  olması ideal  kabul ediliyor . Bunun sebebi nedir , ve masonlar arası samimiyetin  ,kardeşlik ilişkisinin duzeyi    nedir.Kardeşlik kavramı çok geniş  ilişkilerin sınırı, çerçevesi nedir.


Mayıs 31, 2010, 07:36:54 öö
Yanıtla #52
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


Sayın Gomeda'nın forumdaki ilk iletisi üzerine kendisine nasıl bir öneride bulunmanın uygun olacağını düşündüm.

Acaba önce bu forum alanında belirttiği konularda yazılmış uzun uzun açıklamaları gözden geçirmesini önersem nasıl olur?

Buna karşın yanıtı uzun sürmeyecek olanını, daha önce bir başlık altında yazmış olsam bile söyleyeyim: Bir locada 80-100 üye çoktur. Bunun en uygun olanı (optimum) 50-60 üyedir. Üye sayısı 80'i bulunca birtakım sorunlar çıkmaya başlar. Hele 100 olursa, o loca mutlaka doğum yapmalıdır yani üyelerinin yarıya yakını yeni bir loca kurmaya girişmelidir.

Öteki soruların yanıtları ise çok uzun ve forumda önceden yazılmış olduğu için girmiyorum.

Sevgiler.
 
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Aralık 27, 2010, 10:15:05 öö
Yanıtla #53
 • Mason
 • Yeni Katilimci
 • *
 • İleti: 35
 • Cinsiyet: Bay

Epey bir süredir formu takip eden, farklı konular hakkındaki taraflı tarafsız bulabildiği bütün bilgileri okuyup algılamaya çalışan ve bu doğrultuda kendini yeni yeni tanımaya başlayan biri olarak, Kanımca Masonluk nedir başlığını cevaplamak biraz farklı.
 
Bence; Buraya fazmak farklı, okumak farklı, öğrenmek farklı, yaşamak farklı, uygulayabilmek farklı...

Sevgiler.


Şubat 14, 2011, 01:28:03 öö
Yanıtla #54
 • Ziyaretçi

Herkesin bildiğini sandığı ama hiç bir şey bilmediği sistem. Masonlukta alt derecede olanların üst derecedeki konular bilmediği tezinden yola çıktım.


Ağustos 30, 2011, 09:07:30 ös
Yanıtla #55
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1828

Biliyorum biliyorum, azsonra yazacaklarim degisik sekillerde defalarca bu forumda yayinlandi ve bunlarin hepsini degil ama bircogunu okudum ama inanin hicbirisi beni birazdan, hergün enaz biriki kez elime aldigim ve birseyler aradigim ORHAN HANCERLIOGLU"nun Felsefe Ansiklobedisi"den, aktaracagim kadar memnun etmedi, belkide burda bulmak istedigim Masonlugu kisa, öz ve birazda basit bir dilde buldugum icin.
   "  MASONLUK
Din, ulus ve her türlü düsünce ayriliklarini hosgörü ilkesiyle gidereerk insanlarin birbirlerini sevmelerine calisan ögreti ve uluslararasi dernek... Kökleri pek eski olmakla beraber acik bir dernek olarak ilk kez 1717 yilinda Ingiltere"de kurulmustur. Ayirdedici niteligi her dinden ve her ulustan insanlari biraraya toplamasidir. Cesitli din ve uluslardan olan kisilerin birbirlerini kucumsemeleri ve bu konularda tartismalari yasaklanmistir. Dinsel ve ulusal bagnazliklarin insanlari bir birine düsman ettigi yüzyillarda özellikle yararli olmus bir dernektir. Birbirlerine kardes derler ve loca denilen belli yerlerde toplanirlar. Sadece birbirlerine degil bütün insanlarayardim etme amacini güderler. Kendilerini gizliyerek hastane, okul vb. gibi bir cok kurumlari finanse etmislerdir. Bagnazliklarini törpülemek icin 33 dereceden gecerler, bir dereceden öbürüne yükselebilmek icin belirle sinavlardan gecmek gerekir. Bu sinavlar bir önceki derecenin bilgileri üstünde vermek zorunda bulunduklari tezlere dayanir. Dünyanin hertarafina yayilmis milyonlarca masonu kapsayan cok genis bir dernektir. Her derecenin özel ünvanlari ve özel kiliklari vardir. Temel ilkeleri hosgörüdür, bu ilkeye engel olabilecek her türlü bagnazliga ve dogmatizme karsidirlar"


Ağustos 31, 2011, 06:57:35 öö
Yanıtla #56
 • Skoç Riti Masonu
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 3742
 • Cinsiyet: Bay

O. Hancerlioglu, OMBL'nin ilk Buyuk Üstadı aynı zamanda. Ama verilen tanım bana gore yanlış. Hancerlioglu, en basta Dernek olarak tanımlayacak hataya düşmüş. Hele hele uluslararası bir dernek tanımı gerçekle hic bağdaşmaz. Dahası Masonluk 33 dereceli bir sistem de değildir, o yuzden tum masonlar 33 dereceli bir sistemden geçmez.

eğer birisi Masonluğu sadece bir dernek, hic alakasi olmamasına rağmen bir de uluslararası bir dernek, olarak görürse, dahası bir zamanlar cok ise yaramış bir dernek derse, yetmezmiş gibi Skoc Ritine indirgeyip 33 dereceli bir sistem olarak algılarsa onun aslında Masonluğu pek de anlamadığını düşünürüm.

Simdi birisi çıkıp efendim o felsefe sozlugudur, pekcok madda barındırır, yalnızca Masonlukla ilgili değildir, o yuzden kısa bir tanım yapmıştır zaten kitap Harici aleme yoneliktir derse, ben de ne olursa olsun tanım yanlışsa yazanın algısının hatalı olduğunu söylerim. Hos bana gore, kitabi yazan da bir harici nihayetinde, bir zamanlar Masonluga girmiş, sonra Buyuk Üstat tarafından harici aleme iade edilmis bir harici, dolayısıyla yanlış bir tanım yapması gayet mümkündür.

Saygılarımla.


Ağustos 31, 2011, 09:59:19 öö
Yanıtla #57
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay
Orhan Hançerlioğlu'nun yaptığı tanım çerçevesinde yanlışlıklar var. Sayın SkullG bunlara gayet güzel değinmiş.

Bir kişinin eski ve deneyimli bir mason olması, ayrıca ciltler dolusu sözlük ve ansiklopedi yazmış bulunması, gerek Masonluk gerekse başka konularla bağlantılı yer yer yanlışlıklar yapmış olma durumunu ortadan kaldırmıyor.

Nitekim Orhan Hançerlioğlu'nun diğer tüm sözlüklerinde de birçok yanlış ve yanlı bir tutum takınışı nedeniyle kişiyi yanıltıcı aktarmalar vardır. Bunlar yadsınamaz. Orhan Hançerlioğlu’nun yapıtları bir kaynak olarak kullanılırken çok özenli olmak, bir katı Marksist materyalist olduğunu ve bu felsefeyi tüm yapıtlarına (edebiyat hariç) her fırsatını bulduğunda yansıttığını bilmek gerekir.

Ancak bu gerçeğin yanı sıra Orhan Hançerlioğlu'nun büyüklüğü, Türk Edebiyatı ve kültürüne olağanüstü düzeyde katkıları da yadsınamaz.

Öte yanda Sayın SkullG'nin dedikleri de eleştirilesi… Çünkü Orhan Hançerlioğlu'nun çalışmaları ve sonradan basılmış olsa bile tüm yazıları çok daha önceki tarihlerde yazılmıştır. Bunlar bir kocaman bir oda dolusu yerden tavana yığılı defterlerde yıllarca biriktirilmiştir. Sonradan derlenip toparlanmıştır.

Kaldı ki Orhan Hançerlioğlu’nun HKEMBL’ndan istifa etmeden önce Masonlukla doğrudan bağlantılı olarak yazılmış ve yayınlanmış çalışmaları da vardır.

Dediğim gibi, Orhan Hançerlioğlu 1966 yılında HKEMBL üyeliğinden istifa edenlerdendir. Sonradan icat edilmiş olan o “harici âleme iade” denilmiş Masonluğun hiçbir kural ve geleneğine uymayan yargısız infaz tarzı uygulama kapsamında olanlardan değildir. Onun ve yanındaki 10-15 kadar masonun istifa edişinin gerekçesi ise, o tarihte ortaya çıkmış olan sorunlar değil, bambaşkadır. (İstenirse anlatılabilir ama konu dışıdır. Burada sadece Sayın SkullG’nin tarihsel bakımdan bir küçük yanlışının düzeltilmesi amacıyla belirtilmiştir.)

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Ağustos 31, 2011, 04:18:12 ös
Yanıtla #58
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1828

Evet arkadaslar
simdi ben bu tanimin niye bu forumdaki sayfalar dolusu anlatimdan daha cok hosuma gittigini anladim.Ben yazdiklarinizi bir degerlendirmeye tabi tutmayacam, görüslerinizdir saygi duyarim ama sunuda söylemekten kendimi alikoyamiyorum. SayinSkullG"un yazisi bana biraz kizginlikla yazilis hissi verdi, ama sayin ADAM yigidi öldürüyor ama hakkinida veriyor sagolun sayin ADAM.
Ve Orhan Hancercioglu"nun kitaplarindan ve Ansiklobedilerinden anladigim kadariyla bütün dogmalara ve bir sürü( basta idealizim olmak üzere) gerici düsünceye savas acmis ve bu savasta en büyük silahi kusanmis, bu silahta BILIMdir.
Saygilar


Ağustos 31, 2011, 05:44:47 ös
Yanıtla #59
 • Skoç Riti Masonu
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 3742
 • Cinsiyet: Bay

Herhangi bir kızgınlığım yok, olamazda. Ben en azından yazdığım yazıda bir kızgınlık işareti de göremiyorum. Benim görüşüm budur! Hançerlioğlunun tanımı bana göre sıkıntılıdır, hatta yer yer yanlıştır. Yanlışlarına vurgu yaptım. Bunun da sebebi yine bana göre, mensubu hatta ilk büyük üstadı olduğu ÖMBL'nin temel düşüncesinden kaynaklıdır. Bunu söylemem de kırgınlık ya da kırgınlık eseri hiç bir emare olamaz.

Hançerlioğlu'nun Türk ekinine ve düşün hayatına katkıları elbette yadsınamaz. Faydalanırız. Ama bu katkı, onun yapmış olduğu yanlış bir tanımın yanlışlığına vurgu yapmamızı engellemez. Elbetteki Hançerlioğlu'nun 65 öncesi Masonlukla ilgili yazıları vardır, olmaması garip olurdu. Ben herhangi birisine erişmedim şimdilik. Eğer onlarda da Masonluk bu şekilde tanımlanıyorsa yanlış tanımlanmıştır.

Şimdi Sn. ADAM'a o zamanki Büyük Üstat'ın levhasına (eminim ki kendisinde vardır) bakmasını rica edeceğim. Harici aleme iade hususunda Tüzüklerimizde Büyük Üstadın böyle bir yetkisi vardır ve gerek görürse uygular demekle yetinmek istiyorum. Diğer noktalar tartışmaya açık ifadeler ve bence tek yanlılık barındırıyor, o yüzden cevap vermeyeceğim.

Saygılarımla.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
3 Yanıt
7348 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 29, 2010, 12:28:12 ös
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
3283 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 17, 2008, 01:03:58 öö
Gönderen: blossom
8 Yanıt
14199 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 17, 2016, 06:51:04 ös
Gönderen: Tesla
17 Yanıt
11623 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 01, 2010, 01:06:28 öö
Gönderen: Cornelius
41 Yanıt
24551 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 12, 2011, 09:16:56 ös
Gönderen: Cin Ruhi
2 Yanıt
7656 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 24, 2011, 03:20:19 ös
Gönderen: burak2235
25 Yanıt
15964 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 20, 2012, 09:52:24 öö
Gönderen: peacewings
3 Yanıt
7668 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 21, 2016, 09:24:06 öö
Gönderen: Birisi
12 Yanıt
6164 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 25, 2013, 09:20:07 ös
Gönderen: karahan
5 Yanıt
2899 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 16, 2015, 04:13:51 öö
Gönderen: karahan