Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Masonlukta Simgesel Zaman - 1  (Okunma sayısı 3771 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 11, 2012, 12:49:14 ös
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay
Gün içinde saatin kaç olduğunu öğrenmek istediğinizde, kolunuzda, belinizde, cebinizde, karşınızda bir saat varsa bakarsınız kaç diye. Bunlar yoksa, sizin de o anda saati öğrenmeniz gerekiyorsa, birine sorarsınız.

Masonlukta yapılan çalışmalarda ne koldaki saate bakılır ne bir başka yerdeki… Çalışmanın bir aşamasında üstad-ı muhterem, nazırlarından birine saatin kaç olduğunu sorar.

Eskiden antimasonik içerikli birtakım kitaplar okumuştum. Bunların birinde Masonluktaki ritüelik uygulamaların bazılarından örnekler verilerek dalga geçiliyor, alay ediliyordu. Bu saat konusu var mıydı yok muydu bilmem, çok yıl oldu anımsamıyorum ama olsaydı, belki de şöyle denilebilirdi:

“Derken o kürsünün başında oturan süslü püslü giyimli beyefendi seslenir, nazır kardeşim saat kaç diye. Hoppala! Demek burada bir de nazır varmış. Bir yaşıma daha girdim. Her ne iş yapıyorsa o nazır… İyi de siz, gösterişli beyefendi, kolunuzda, yanınızda saatiniz yok mu? Hadi yok diyelim, şimdi saati sormanın sırası mı? Hadi gerekiyor diyelim, yakınınızdaki bir başka kişiye fısıldayarak soramaz mısınız? Böyle seslenmek niye? Ancak bu düşüncenin sonrasına fırsat kalmadan ötedeki kürsünün arkasında oturan, o biraz daha az süslü giyimli kişi cevap veriyor. Nazır dediği oymuş anlaşılan. Böylece bunu da öğrenmiş oluyoruz; neye nezaret ediyorsa artık o nazır! Fakat verdiği cevabı bilseniz aklınız durur. Olacak şey değil. Ne saçma sapan işler yapıyor bu masonlar böyle! Bir de bunları kelli felli ciddi adamlar sanırsınız.”

Masonlukta bir locanın oturumunun açılış ve kapanışı sırasında, Üstad-ı Muhterem ile nazırlar ve diğer görevliler arasında birtakım ritüelik diyaloglar geçer. Bunlara Masonlukta “kateşizm” de dendiği oluyor. Bu bir tiyatro oyununun bir parçası gibidir.

Hep söylerim ya, diğer birtakım antimasonik yazarlar masonların mabetteki loca toplantısı sırasında sanki bir tiyatro sahnesinde bir oyun canlandırır gibi işler yaptıklarını ileri sürerek bunu alaya alıyor. İyi, onlar alaya alsın. Tiyatro’nun aslının, kökeninin ne olduğunu bilseler… Evet, tiyatro oyunları gibidir Masonluktaki birçok ritüelik uygulama. Zaten bu nedenle ritüeli bir yerde bulup okuyabilirsiniz ve ondan sonra da o ritüeli bildiğinizi sanırsınız. Yanılırsınız. Onun bir oynanışı vardır yani birçok mizansen içerir ve üstelik ona bir de müzik eşlik eder çoğu kez. Onlar olmayınca, siz sadece tekstini okumuş olursunuz, o kadar.

Lâfı ne kadar uzatıyorum değil mi?

Doğru, uzatıyorum. Hani karısını öldürmüş olan bizim Karadenizli vatandaşımızın mahkemede verdiği ifade gibi. Sadede gelince sonrasında söylenecek söz kalmıyor.

Antimasonik yazarın dediği doğru. Üstad-ı Muhterem, Nazır’a saati sorar. Aslında belki öyle “Saat kaç?” diye sormayabilir de… Ritüeller arasında bu bakımdan ufak farklar var. Şöyle diyelim: Zamanı sorar.

Sorar, çünkü bu simgesel bakımdan önemlidir. Vurgulanması gereklidir. Kendi başına saati ve zamanı söylese pek etkili olmayabilir.  Bunu bir diyalog ile aktarmak çok güçlü bir vurgulama yöntemidir.

Bu uygulama bir loca açılırken, bir loca kapanırken yapıldığı için, Masonlukta kullanılan simgesel dil uyarınca; o gün o locanın çalışmasını yaptığı zaman dilimini yansıtır.

Şimdi burada bir sorun var. Bir loca aynı gün içinde birden çok derecede birden çalışma yapabilir. Konuyu yüksek derecelerde çalışan atölyeler açısından da alabilirsiniz; o da pek benzer. Çalışma zamanı, her bir derecede, o derecenin ritüelindeki öğretiyle bir simgesel bağ kuracağından, farklı olabilir. İşler karışmadı mı?

Hareci kafayla düşününce, evet, işler karışır gibi geliyor. Zaten o simgesel çalışma saatleri harici dünyadaki saatten farkla olduğu için iş zaten karışık. Her bir derecedeki oturum ayrıdır. Bunlar birbirine zincirleme bağlanabileceği gibi, tümüyle bağlantısız da tutulabilir. Dolayısıyla karışıklık diye bir sorun yok.

Şimdi bu aşamada biraz duralım. Bu genel anlatım üzerine katkılar olacaksa onları alalım. Sonra bu simgesel çalışma zamanlarından forumun 17. maddesini çiğnemeden örnekler vererek devam ederiz.


ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Ocak 11, 2012, 03:19:25 ös
Yanıtla #1
 • Ziyaretçi

Simgesel çalışma saatlerinin normal saatten farklı olması nasıl oluyor Sayın ADAM ? Ve bu bahsettiğimiz süreç nasıl bir sembolik bağ kurabilir o oturumla ilgili ?

  Teşekkür ediyorum


Ocak 11, 2012, 03:45:16 ös
Yanıtla #2
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


İkinci bölüme geçtiğimizde göreceğiz ama soru üzerine şöyle bir açıklama yapabiliriz.

Bir loca çalışmasına bize (haricilere) göre ne zaman başlar? Diyelim ki akşam saat 19'da. Şu halde Üstad-ı Muhterem Nazır'a saati sorunca, o nasıl yanıt verecek? "Saat akşamın yedisidir." Oldu, değil mi?

Oysa öyle demiyor. Örneğin "Günün başlangıcı" gibi bir yanıt veriyor.

Ne başlangıcı yahu, akşam oldu.

Evet, dışarıda akşam olmuş ama locada çalışan masonlara göre içeride günün başlangıcı. Üstelik o günün başlangıcı dışarıya göre değil, içeriye göre. Bir diğer deyişle içerideki zaman dışarıdan farklı. Bunun da uygulanmakta olan ritüelle bağlantısı var. 


   

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Ocak 11, 2012, 03:51:15 ös
Yanıtla #3
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1828

Alıntı
Ne başlangıcı yahu, akşam oldu.

Bu aniniza, saattinize, gününüze,ve yasaminiza yüklediginiz anlama bagli sanirim veya enazindan Masonlar icin böyledir diye düsünüyorum.

Saygilarimla


Ocak 11, 2012, 05:23:27 ös
Yanıtla #4
 • Ziyaretçi

simgesel saat, saat dilimleri gibi bölümlenmişmidir?. yoksa loca çalışmaya başladığında, başladığı kabul edilen gün başlangıcının toplam süresi ,veya bir birimi vardır muhakkak. ??


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
ZAMAN NEDİR?

Başlatan shemuel « 1 2 ... 6 7 » Fizik - Doğabilim

62 Yanıt
23139 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 01, 2014, 05:34:24 ös
Gönderen: propulsion
Yerel Zaman

Başlatan blossom Sorunlar

2 Yanıt
2900 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 15, 2008, 12:49:49 ös
Gönderen: blossom
1 Yanıt
3019 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 09, 2018, 01:00:52 öö
Gönderen: Tık-Tik-Tak
Zamanlardan bir zaman

Başlatan cardiffmonster Edebiyat

1 Yanıt
3738 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 01, 2009, 11:49:38 öö
Gönderen: Prenses Isabella
zaman ağı

Başlatan asilsoykan Diger Konular

2 Yanıt
3280 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 01, 2010, 10:05:25 ös
Gönderen: cardiffmonster
0 Yanıt
3720 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 20, 2010, 06:41:44 ös
Gönderen: ceycet
2 Yanıt
7509 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 24, 2011, 11:56:16 ös
Gönderen: ZAMAN
19 Yanıt
8922 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 11, 2015, 03:00:31 ös
Gönderen: İNSAN
24 Yanıt
16344 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 27, 2012, 01:05:25 ös
Gönderen: 418
7 Yanıt
5614 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 13, 2017, 05:13:52 ös
Gönderen: Surgeus