Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Mason Töresi Bakımından REGIUS … 5  (Okunma sayısı 5941 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 13, 2012, 04:08:54 ös
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


Dedim ya bu zanaat İngiltere’ye geldi,
Zaman iyi Kral Athelstan’ın dönemiydi;
Sonra yaptı hem konaklan hem de köşkleri,
Ve büyük onuru olan yüce mabetleri,
O’nu hoşnut etmek için hem gündüz hem gece,
Tapınmaya Tanrı’ya tüm gücü yettiğince.
Bu iyi efendi zanaatı pek sevdi.
Ve onu her bakımdan güçlendirmeye girdi,
Zanaatta gördüğü çeşitli hata vardı;
Ülkenin her yanına haberciler yolladı,
Bu zanaatta çalışmakta olan masonlar,
Gelip doğruca onun huzuruna varsınlar,
Girişsinler bir karşılıklı dayanışmaya,
Bütün bu hataları ortadan kaldırmaya.
Sonra toplantı yapmalarına izin verdi,
Ülkenin çok yerlerinden efendiler geldi,
Dükler, örller ve hatta baronlar bile vardı,
Şövalyeler, silahtarlar, çok kişi katıldı,
Ve o kentteki tüm büyük ileri gelenler,
Hepsi kendi derecelerinde birleştiler;


Burada sadece bir tarihsel olay anlatılıyor. Hesapça 926 yılında İngiltere’nin kuzeyindeki York kentinde geçmiş bir olay… Ne kadar doru olup olmadığı pek belli değil. Bu nedenle masonik yazında buna “York Efsanesi” de denmiş.

Bence bu çerçevede günümüzdeki Masonluğun töresi açsından değerlendirilebilecek bir şey yok. Bulan olursa teşekkürlerimi sunarım. Bu tarihe Masonluğun özün anayasasının tarihsel bölümünde de aynen değinilir. Bu bağlamdaki tek ayrıntı, burada Kral Athelstan’in yanı sıra adı geçen Edwin’in kimliğidir. Ondan da burada söz edilmiyor zaten.
Bu aşamada ilk kez ve açıkça görülmekte olan olgu, bu toplantıya inşaatçılık zanaatından olmayan birçok kişinin, özellikle devlet statüsündeki ileri gelenlerin katılmakta oluşudur. Bu durum açıkça şu olguyu belirtiyor: İnşaatçıların böyle bir toplantıyı kendi aralarında yapmalarına izin yok; mutlaka denetim altında tutulmalılar.

Belki bir diyeceği olan çıkar diye sonra devam etmek üzere bu noktada duruyorum.

« Son Düzenleme: Ağustos 13, 2012, 05:03:07 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Ağustos 13, 2012, 04:28:33 ös
Yanıtla #1
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3093
 • Cinsiyet: Bay
The Order is based on the historic records of the life and the legend of King Athelstan. The focus of the Order is to show how this early reference to the importance of Masonry in English history was significant for the development of speculative Freemasonry.
 
The Masonic Order of Athelstan portrays the story of a Master Mason being called to York in 926 AD to receive the Ancient Charges from the king. Throughout its ceremony the ritual contains a great deal of symbolism that is still seen in some Lodges today and a great deal that is not currently worked.
 
The Order, in England and Wales, is structured so that its Provinces, wherever possible, reflect and represent the original Kingdoms and Gilds (original spelling of Guilds) as they were set up by King Athelstan during his reign as "The First King of all the English". Our Provinces do not therefore correlate directly with the English County divisions; our Provinces amalgamate and include areas from existing counties to provide  Provinces large enough to support and sustain the required ten Courts.


Throughout Masonic ceremonies, there are many legends that are used to tell a story and portray moral values. The ceremonies within this Order are no different. The Athelstan ceremony focuses on the legend of the York Assembly of 926 AD and uses this as the framework and conduit for our own ceremony. The story is the summoning of the Master Mason to the York assembly for further 'instruction' of Masonic ritual and symbolism and in doing so follows the historic development of the Craft over the following centuries.
 
The aim of the Masonic Order of Athelstan is to encourage and prompt its members into actual further study and research. As such each candidate is carefully chosen due to their interest in Masonic history and is ‘Instructed’ into our Order.
 
Membership of our Order is strictly invitational and members are expected to take a wide and committed interest in all aspects of freemasonry, there are therefore mandatory requirements for each member to have current, active and ongoing membership of both Craft and Royal Arch Chapter Masonry. To this end we are fully committed to supporting the United Grand Lodge of England and expect each and every member of the Order to give full support and allegiance to the UGLE.Sayın ADAM yukarıdaki alıntıyı orjinal dilinde aktardım yalnız bir şey dikkatimi çekti Hesapça M.Ö. 926 yılında İngiltere’nin  burdaki MÖ tabiri MS olması gerekir gibime geldi.Takdir ederseniz ki bu anlatım bana  SPEKÜLATİF masonluğa geçiş aşamasını anlatıyor.

Not: Haddimi aştıysam affınızı rica ederim.Saygılarımla
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus


Ağustos 13, 2012, 05:08:56 ös
Yanıtla #2
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


Sayın NOSAM33'e teşekkürler. Özellikle dikkati için.

Elbette MS 926. Nitekim sürem dolmamış, yazmış olduğum metinde düzeltme yaptım.

Sayın NOSAM33'ün verdiği İngilizce metni ben anlarım da herkes anlamayabilir. Bu nedenle çevirisini de verirse, bu başlığa gerçekten bir artı daha katkıda bulunmuş olur.

Ancak konu Spekülatif Masonluğa geçiş gibi bir noktaya gelince orada duralım. Henüz 10. yüzyıl başındaki bir tanihsel (efsanesel) olaydan söz ediyoruz. Spekülatif Masonluğa daha yedi yüzyıl var. Zaten Regius'un tamamında henüz operatif dönemdeyiz. Sadece spekülasyon yapyoruz acaba bu anlatımlar günümüzde de bir geçerlilik taşıyabilir mi diye...

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Ağustos 13, 2012, 08:33:34 ös
Yanıtla #3
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3093
 • Cinsiyet: Bay

Sayın ADAM ;

Çeviri konusunda hiç bir becerim yok İnternet üzerinden yapılan çeviriyi sadece paylaşacağım izninizle. SaygılarSipariş yaşamın tarihi kayıtları ve Kral Athelstan efsanesine dayanmaktadır. Sipariş odak İngilizce tarihinin masonluğun önemine bu erken başvuru Spekülatif Masonluk kalkınması için önemli olduğunu göstermek için.
 
Athelstan ve Masonik Düzen king Antik Ücretleri almak için 926 MS York'a çağrıldığını bir Üstad Mason hikayesini anlatıyor. Onun töreni boyunca ritüel bugün ve şu anda çalıştı olmayan bir büyük bazı Lodges görülür sembolizmi büyük bir içerir.
 
Sipariş, İngiltere ve Galler'de, onun İller, mümkün yansıtan ve hepsi Birinci Kralı "olarak döneminde Kral Athelstan tarafından kuruldu olarak orijinal Krallıklar ve Esnaf birlikleri (Guildler orijinal yazım) temsil böylece yapılandırılmıştır "İngilizce. Bizim İller nedenle İngilizce İlçe tümen ile doğrudan bağlantılı değildir; Bizim İller tevhit ve gerekli on Mahkemeleri desteklemek ve sürdürmek için yeterince büyük İller sağlamak için mevcut ilçeler alanlarını kapsamaktadır.


Masonik törenler boyunca, bir hikaye anlatmak ve ahlaki değerleri tasvir için kullanılan birçok efsane de var. Bu düzeni içerisinde törenleri farklı hayır. Athelstan töreni 926 MS York Meclisi efsane odaklanır ve kendi töreni için çerçeve ve kanal olarak kullanır. Hikaye Masonik ritüel ve sembolizm daha 'talimat' için York montaj için Üstat Mason çağırma ve bunu yaparken şu yüzyıllar boyunca Elişi tarihsel gelişimi izler.
 
Athelstan Masonik Düzen amacı fiili daha fazla çalışma ve araştırma içine üyelerinin teşvik ve istemi etmektir. Böyle her bir aday dikkatle Masonik tarihin kendi ilgi nedeniyle seçilir ve Sipariş içine 'okutulan' gibi.
 
Bizim Sipariş üyeliği kesinlikle davet ve üyeleri masonluğun tüm yönleriyle geniş ve kararlı faiz almaları beklenir, El Sanatları ve Royal Arch Bölüm masonluk hem de, mevcut aktif ve sürmekte olan üyelik sahip her üye için zorunlu gereksinimler dolayısıyla vardır. Bu amaçla tam olarak İngiltere Birleşik Büyük Locası desteklemeyi taahhüt ve UGLE tam destek ve bağlılığını vermek Sipariş her üyesi bekliyoruz.
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus


Ağustos 13, 2012, 09:12:58 ös
Yanıtla #4
 • Skoç Riti Masonu
 • Orta Dereceli Uye
 • *
 • İleti: 242
 • Cinsiyet: Bay

Sayın NOSAM33, çeviri konusunda beceriniz olmadığını yazmışsınız, fakat "Sipariş" kelimesinin cümleler içerisinde herhangi bir yeri ve anlamı olmadığını da mı görmeden kopyala yapıştır yaptınız? 

İnternet üzerinde yapılan bu otomatik çeviri hiç olmamış, siz birşey anlıyor musunuz?

Saygılarımla.


Ağustos 13, 2012, 09:45:03 ös
Yanıtla #5
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3093
 • Cinsiyet: Bay

Sayın Thoth;


Haklısınız direk bilgisayardaki çeviriyi naklettim ''Sipariş'' kelimesindeki mantıksız duruşu  konusunda haklısınız; daha önceki bir iletimde de böyle bilgisayar çevirisi gönderdiydim yine buna benzer kelime ve cümlelerde anlamsızlıklar olmuştu .Burdaki amacım en azından bir nebze olsun konu hakkında bilgi sağlanmasıdır, tekrardan yapmış olduğum hatadan dolayı üzüntülerimi bildiririm. Mümkünse forum yönetiminden ; böyle yabancı metinlerin doğruya yakın çevirisini yapan, proğramlar sayesinde  gönderdiğimiz metinlerin çevirisi siz Masonlar'ın gözetiminde olursa  en azından benim gibi yabancı dil bilgisi çok az olanlar için çok faydalı olacağı kanısındayım.Takdir yöneticilerimizindir.
 Saygılar

Not: Bu yazı  '' The Masonic Order of Athelstan in England, Wales and its Provinces Overseas ''  Alınmıştır.
« Son Düzenleme: Ağustos 13, 2012, 10:16:43 ös Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus


Ağustos 14, 2012, 12:34:15 öö
Yanıtla #6

Ben yeterli düzeyde İngilizce bilmediğim için İngilizce sayfalardan yarım yamalak anladığım/anlamadığım bilgileri buraya aktarmıyorum. Bence Sayın NOSAM33'te böyle yapmalı. İngilizce sayfalardan taşınanlar, çok biliyormuş havası katıyor ama çok bilmediğinizi gösteriyor. Bu forumda sıkça rastlanan bir durum. İngilizce bir adet cümleyi çevirmekten yoksun olan... Yarım yamalak çevirilerle, iyi bir şey bulduğunu sanıp buraya taşınan...

Oysa bu forumda herkes, aradığını İngilizce arattırıp bulabilecek düzeyde. Önemli olan çeviri. Ha, elinizdeki bir belgeyi buraya aktarırsınız... Burada çevirilmesi için talepte bulunursunuz... O ayrı işte. Ama internette, karşınızda çıkan ilk sayfadan taşıdıklarınızı değil.

Regius'a gelince. Pek yorumlayacak bir şey bulamadım. Bir sorum olacak sadece. "Herkesin kendi derecesi ile birleşmesi" ile ne anlatılmaya çalışılmış? Dükler, şovalyeler, baronlar, dereceleri farklı oldukları için ayrı ayrı mı toplanıyorlarmış? Yoksa derece diye Masonluktan mı bahsediliyor?

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus


Ağustos 14, 2012, 12:52:53 ös
Yanıtla #7
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3093
 • Cinsiyet: Bay

Sayın NOSAM33'e teşekkürler. Özellikle dikkati için.

Elbette MS 926. Nitekim sürem dolmamış, yazmış olduğum metinde düzeltme yaptım.

Bütün amaç tarihteki yanlışlığı düzeltmek için kaynak olarak kullanılmıştır.

Ayrıca Ben yeterli düzeyde İngilizce bilmediğim için İngilizce sayfalardan yarım yamalak anladığım/anlamadığım bilgileri buraya aktarmıyorum.   Bence Sayın NOSAM33'te böyle yapmalı. İngilizce sayfalardan taşınanlar, çok biliyormuş havası katıyor ama çok bilmediğinizi gösteriyor.

Haklısın Sayın  peacewings  ben hiçbir zaman bilmediğim konuda biliyorum diye ahkam kesmem zaten o kadar uyanık olsam '' Çıraklık ritüelini''   İmza olarak kullanıp 1 AY ceza yemezdim; sonuçta Ham Taşın yontulması devam ediyor.

Saygılar
« Son Düzenleme: Ağustos 14, 2012, 01:25:48 ös Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus


Ağustos 14, 2012, 02:34:21 ös
Yanıtla #8
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


Ben Sayın NOSAM33'ün aktardığı çeviriyi okuyamadım. Çünkü o benim renksiz ekranım üzerinde sarı harflerle hiç okunası değil.

Ancak bundan ötürü Sayın NOSAM33'ün kusurlu bulunmasını pek doğru saymam; çünkü ben demiştim ki burada çok kişi İngilizce bilmediği için o metni okuyamayacak ya da az bildiği için anlayamayacaktır.

Otomatik çeviri yaptırılırsa elbette yanlış hatta komik sonuçlar çıkabilir. Çünkü ilili terimlerin karşılıklarını bilmek gereklidir. Bilgisayar bunu bilse de, en doğru olanını seçemeyebilir. Örneğin şu sipariş belli ki "order" sözcüğünün buradaki konu uyarınca yanlış çevirisidir ve bunun doğrusu yerine göre "kurum", "tarikat" ya da "düzen" olacaktır. Ola ki bu çeviride başka yanlışlar da vardır. Okuyamadım ki... Okuyabilen söylesin. Sayın NOSAM33 standart renk kullanırsa bu sorun ortadan kalkar.

Sayın Peacewings'in sonduğu soru yarınca oradaki derece = unvan tarzında alınmalı. Herkes bir aray geliyor ama kendi unvanını da koruyor. Bu önemli. Eşitlik yok. Bunu vurgulamak gerek. Baron barondur, mason masondur. Spekülatif Masonlukta bunun giderilmesi söz kousudur elbette ama Regius'un yazım tarihinde değil. Dolayısıyla Sayın peacewings burada bir eşitsizlik düzeninin bulunduunu, bunun da günümüzdeki Masonluğun töresi ile uyuşmadığını belrtmiş oluyor.

 
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Ağustos 14, 2012, 04:36:42 ös
Yanıtla #9
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 187
 • Cinsiyet: Bay

Sabah çevirmeye giriştim ama yarıda bırakmıştım madem ihtiyaç var ayrıca benimde buna ihtiyacım var ben elimden geldiğince çevirmeye çalışacağım.

The Order is based on the historic records of the life and the legend of King Athelstan. The focus of the Order is to show how this early reference to the importance of Masonry in English history was significant for the development of speculative Freemasonry.

"Düzen Kral Athekstanın efsanelerine ve hayatı hakkındaki tarihsel kayıtlara dayanır.Düzenin odağı İngiliz tarihinde masonluğun önemine bu ilk referansın
spekülatif masonluğun gelişimi için ne kadar önemli olduğuğunu göstermesi içindir."
 
The Masonic Order of Athelstan portrays the story of a Master Mason being called to York in 926 AD to receive the Ancient Charges from the king. Throughout its ceremony the ritual contains a great deal of symbolism that is still seen in some Lodges today and a great deal that is not currently worked.
 
"Athelstanın Masonik Düzeni Antik yüklerin kraldan alınması için üstat masonun York a MS 926 yılında çağrılmasının hikayesini tasvir eder.
Seremoni boyunca ritüel bugün localarda hala görülebilen ve şu anda çalışılmayan bir çok sembolizm içermektedir."

The Order, in England and Wales, is structured so that its Provinces, wherever possible, reflect and represent the original Kingdoms and Gilds (original spelling of Guilds) as they were set up by King Athelstan during his reign as "The First King of all the English". Our Provinces do not therefore correlate directly with the English County divisions; our Provinces amalgamate and include areas from existing counties to provide  Provinces large enough to support and sustain the required ten Courts.

"  ' Tüm İngilizlerin İlk Kralı ' olarak Kral Athelstanın egemenliği boyunca mümkün olanlarda orjinal krallıklar ve loncalar  onun tarafından kurulmuş gibi İlleri yansıtan ve gösteren İngilteredeki ve Gellerdeki Düzen yapılandırılmıştır.İllerimiz buyüzden İngiliz İlçe bölünmesi ile doğrudan ilişkili değildir;
İllerimiz gerekli olan 10 mahkemeyi sürdürmek ve desteklemek için illerin yeterli büyüklükte olması nedeniyle var olan ilçelerden alanları birleştirmekte ve içermektedir."

Throughout Masonic ceremonies, there are many legends that are used to tell a story and portray moral values. The ceremonies within this Order are no different. The Athelstan ceremony focuses on the legend of the York Assembly of 926 AD and uses this as the framework and conduit for our own ceremony. The story is the summoning of the Master Mason to the York assembly for further 'instruction' of Masonic ritual and symbolism and in doing so follows the historic development of the Craft over the following centuries.
 
"Masonik seremoni boyunca ahlaki değerleri betimleyen ve bir hikaye anlatmak için kullanılan efsaneler mevcuttur. Bu düzendeki seramoniler farklı
değillerdir.Athelstan seramonisi MS 926 yılının York Topluluğunun efsanesi üzerine odaklanmıştır ve bunu kendi seramonimiz için bir çatı ve kanal olarak kullanır. Hikaye üstat masonun masonik ritüellerin daha ileri öğrenimi için York Topluluğuna çağrılmasıdır böylelikle gelecek yüzyıllardakş zanaatin tarihsel gelişimi oluşacaktır."

The aim of the Masonic Order of Athelstan is to encourage and prompt its members into actual further study and research. As such each candidate is carefully chosen due to their interest in Masonic history and is ‘Instructed’ into our Order.

"Athelstanın Masonik düzeninin amacı üyelerini gerçek ileri çalışması ve araştırması için yüreklendirmek ve teşvik etmektir. Böyle  her aday masonik tarihe olan ilgilerinden dolayı dikkatlice seçilir ve düzenimiz öğretilir."

Membership of our Order is strictly invitational and members are expected to take a wide and committed interest in all aspects of freemasonry, there are therefore mandatory requirements for each member to have current, active and ongoing membership of both Craft and Royal Arch Chapter Masonry. To this end we are fully committed to supporting the United Grand Lodge of England and expect each and every member of the Order to give full support and allegiance to the UGLE.

"Düzenimize üyelik kati olarak davetseldir ve üyelerden masonluğun tüm yönlerinden geniş ve adanmış bir ilgilenme beklenilir.Bu yüzden her üyenin
heriki Royal Arch Chapter Masonluğunda ve zanaatindeki şimdiki ,aktif ve devam eden üyeliklerine sahip olmaları için  zorunlu gereklilikleri vardır.
Bu sona kadar Birleşik Büyük İngiltere Locasına desteğe tamamen adadık ve Düzenin her üyesinin UGLE ye tam bağlılık ve destek vermesi beklenmektedir."


Bazı yerlerde türkçe cümle kurmakta zorlandım.Böylelikle çeviri bir çok kaza yaparak bitmiş durumda umarım faydalı olur.

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Ağustos 14, 2012, 04:45:28 ös Gönderen: neumann »


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
5 Yanıt
4488 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 14, 2012, 10:09:14 ös
Gönderen: NOSAM33
5 Yanıt
3484 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 30, 2012, 08:06:54 öö
Gönderen: ADAM
9 Yanıt
7631 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 27, 2014, 08:08:46 öö
Gönderen: ADAM
2 Yanıt
2146 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 11, 2012, 11:14:31 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
1709 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 17, 2012, 06:59:11 ös
Gönderen: ADAM
5 Yanıt
2947 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 23, 2012, 10:23:40 ös
Gönderen: neumann
3 Yanıt
2038 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 24, 2012, 05:42:53 ös
Gönderen: ADAM
7 Yanıt
3704 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 27, 2012, 05:26:07 ös
Gönderen: karahan
6 Yanıt
3633 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 06, 2012, 07:54:21 öö
Gönderen: ADAM
1 Yanıt
2263 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 07, 2012, 03:45:59 ös
Gönderen: peacewings