Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Nasil mason ve hemsire olabilir  (Okunma sayısı 5858 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 24, 2014, 11:07:50 ös
 • Ziyaretçi

Slm 27 yaşindaym manisadaym anlatdiginiz saglam karektere uyan bir insanim nasil mason yada hemsire olabilirim ole bir cevrem yok olursak hayat sartlarimiz degisirmi iyi insanim iyi ve yardim sever insanlara guc yakisir diye dusunuyorum


Haziran 25, 2014, 12:52:48 öö
Yanıtla #1

Öncelikle foruma hoşgeldiniz :)

Sorduğunuz soruların cevapları defalarca forumda anlatıldığı için küçük bir arşiv taraması yapmanız gerekli. İkinci olarak, nasıl bir güçten bahsediyorsunuz? Eğer aradığınız şey; sosyal, siyasi ve ekonomik olarak güçlenmekse kanımca yanlış yerdesiniz. Muhtemelen Masonların dünyayı yöneten olağanüstü insanlar olarak anlatıldığı birçok yazıya denk geldiniz ve nihayetinde yolunuz buraya düştü. Forumda "Masonlukta Güç" diye bir başlık olduğunu zannetmiyorum ama olsaydı muhtemelen orada manevi güçten bahsediliyor olunurdu.

Tekrardan hoşgeldiniz.

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus


Haziran 25, 2014, 02:31:42 öö
Yanıtla #2
 • Ziyaretçi

Slm okudum fakir mason olamaz diyo bumu maneviyat ayrica iste mason olunur diyo  bole duzgun insanlarla dolu topluluk var madem katilim diyosunuz hep olumsuz cvplar giremezsin sen der gibi hani maneviyatiniz diye sorasim geliyo yanlis anlamazsaniz ayrica kibarliginiz  içinde sagolun


Haziran 25, 2014, 09:34:47 öö
Yanıtla #3
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


Sayın sans045 bu siteye üye olduktan aylar sonra ilk iletisini yazdı.

Böylece o da bu siteye üye olurken yanlış bir hedef seçmiş olduğunu, farklı bir niyeti ve beklentisi bulunduğunu ortaya koydu.

Bu siteye böyle katılmış çok üyemiz var.

Bunun birn nedeneri de, başta kendisine okuması söylenmiş olan forum kurallarını okumayışı, sonra okuyup kabul edip etmediği sorulduğunda teyit etmesi. Bu forumun niteliğini bilmeyişi ve başka şey sanışı yanı sıra bununla ilgilenmeyişi. Siteyi başka türlü algılamakta diretmesi.

Biliyor musunuz, bu durum ile Masonlukta da yani Masonluğun kendi içinde de karşılaşılıyor. Bir kişi Masonluğa girebilmeyi öyle hevesle ama yanlış bir hevesle, bilir bilmez istiyor ki, kendisine "evet" ya da "hayır" diye yanıtlayabileceği her soruya, o kuruyu doğru dürüst dinlemeden, anlamadan evet diyor.

Sonra da masonlar «Neden kimi kardeşlerimiz aramıza katıldıktan kısa bir süre sonra aramızdan ayrılıyor?» diye, Masonluğu dışarıdan izleyenler de «Masonluğun nüfusu niçin doğru dürüst bir artış göstermiyor?» diye soruyor. İşte bu yüzdenr!... Masonluğa girenler niçin girdiğini bilmediğinden...

Biz şimdi konumuza dönelim.

Syın sans045 aslında buraya bir yazı yazdıktan sonra kendisi yazdığını bir kez okusa acaba anlaşılıyor mu diye çok iyi olacak. Ne yazdığını anlayabilmekt için birkaç kez okumak gerekiyor. Sanki cep telefonuna sms yazar gibi... Bir de noktalama işeretleri... Bunları ilk öğrnetim okulunda falan öğretnmiyorlar mı acaba? Kullandığı kısltmalar bir yana, ne dediği de pek iyi anlaşılamıyor ve sonunda şu çıkıyor: «Ben Manisa'da oturuyorum. 27 yaşındayım. Mason ya da hemşire olmak istiyorum.»

Mason ya da hemşire!... İkisi de olur anlaşılan.

27 yaşında... Ohoooo! Daha çok genç. Önünde uzun uzun yıllar var. Zamanını değenrlendirebilir. Önvce Sayın peacewings'in önermiş olduğu gibi bu sitenin arşivini baştan ve esaslıca inceleyerek çok iyi bilgi sahibi olabilr. Bu inceleme belki onun aylarını alacaktır. Olsun! Bilgi edinmek öyle pat diye sağlanmıyor. Biraz emek ve zaman vermek gerekiyor. Bunu vermeyen bilgisiz kalıyor. Bulgisiz (cahil) kalmak istiyorsa dediğimi yapmasın.

Hemşire olmak istiyorsa bir masonla tanışıp, onunla gereken birlikteliği geçirdikten sonra evlenmesi gerek. İsterse sonra mason da olur belki. O masonu nerede bulacak? Manisa'da azdır ama İzmir'de çok. İzmir ise burnunun dibi, en çok bir saatlik yol... Kimileri her gün işe gidip gelirken bu kadar yol katediyor. Orada bir mason ile tanışacak, çıkacak, flört edecek, ikisi de uyun bulurlarsa evlenecek. Ne yazık ki bu iş görücü yöntemiyle olmuyor.

Bu arada bir bakarsınız ki İzmir'de bir kadın mason ile tanışır; arkadaş, dost olur. Sonra o kadın mason uygun bulursa onu Masonluğa önerir. Olmayacak iş değil; olur! Oluyor da zaten. Kadın masonlar aralarına alacağı yeni üyeleri nereden buluyor sanıyorsunuz?

Fakat bunun için zaman gerekiyor, değil mi? Doğru.

Fakat sayın sans045 henüz 27 yaşında; çok zamanı var. 57 yaşında olsaydı, işte o zaman durum kritikti.

Sonuç: Önce öğrenmek. Sonra etkinlik. 


 
 
 
 
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Haziran 25, 2014, 01:10:01 ös
Yanıtla #4
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 244
 • Cinsiyet: Bay

     Sayın sans045 forumun genel yapısı ile ilgili bir bilgi sahibi oldu bence.

     Tanrı uzun ömürleri versin Sayın Adam çok şey bilir. Bildiklerini de çok iyi aktarır. Ama hata yapana ya da eksik bilgi bilene pek de müsamahalı olmaz.

    Sayın sans045 bende dahil birçok kişinin yaptığı forum kurallarını okumadan kabul etmiş. Forumda kafasında ki soruları araştırmadan konu açıp merakını giderme yoluna gitmiş. Forumda bir araştırma yapılarak Hemşire ve Mason olmanın nasıl mümkün olabileceğini öğrenebilirsiniz. Benim naçizane tavsiyem; benim gibi Masonluk hakkında çok şey bilmiyorsanız bir yorum yapmadan yazılanları takip ediniz. Geçmiş konuları karıştırınız. Forumda bahsi geçen değerli kitapları okuyunuz. Çok faydalı olacaktır. Özellikle Sayın Adam'ın yazıları çok faydalı olacaktır.

     Belki sizde birçok şey öğrendikten sonra Mason olma isteğiniz yitireceksiniz. Lakin hiçbir şey bilmeden bir şeye dahil olmak anlamsız kanısındayım. 


Haziran 25, 2014, 01:22:53 ös
Yanıtla #5
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 731
 • Cinsiyet: Bay

Daha imla noktalamayı öğrenemeyen bir kişi nasıl okuduğunu anlayacak, anladığını yazacak ve karşılaştırma yapacak?

Mason olmak sadece bir derneğe, kuruma üye olmak değildir.

Kişi kendini değiştiremeden, kendini tanımadan nasıl evrensel amaçlara yani ülkü mabedi yapımına katkı sağlayacak?

Biraz ciddiyet...
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti


Haziran 25, 2014, 09:05:13 ös
Yanıtla #6
 • Ziyaretçi

Flört etmekmi hani düzgün bir topluluktu tanımak demek istediniz herhalde sayın adam sizin bu yazdıklarınızı bende biliyorum.Ama ole kolay olmuyo bu arada yazıma imlama laf atan olmuş hangi akıllı insan görmediği tanımadığı sanal bir siteye bukadar dikkat eder ben izmir masonlar derneğini aradım bizim böle bir sitemiz yok diyo burda yazanları okudum ben mason olmak için mutlaka bir dine inancan diyo fakat sayın adam inanmıyor bu ne çelişki iki okuduğunuzla iki noktayla olmuyo bu işler daha kendiniz okumamışsınız bana diyonuz neyin kafası bu yaptıklarınız fakir kardeşlerimizde var yazıyo yok diyonuz olmak isteyen gelsin alınır diyo yok diyonuz burdan görmeden tanımadanmı inancaz bu ara sayın adamda masonlara ait değil diyodu iletisinde bana şimdi mason bilge hatda ustatmı oldu neyin peşindesiniz bu siteyi kim ne için kurdu aradımmason derneği bize ait değil diyo zaten ait olsa burdan vaaz değil olmak isteyene gelin bizi tanıyın derdi boşuna site açmazdı


Haziran 25, 2014, 09:13:25 ös
Yanıtla #7
 • Ziyaretçi

İkilemlerle dolu bir sitede ne öğrencem zaten tanıyıp duzgun insanlar varsa dedim lap diye demedim benimde kurallarım var delikanlılık ağır başlı olmak şart kurallarımda olmuyosa olmuyodur bişey demedik fakat bu sıcakta burda uzun uzun yazmayın bu bilgiye nerde ihtiyaç olcakgercekten lazımsa o topluluktaysanız edinin madem bilgi yeri Türkiye nasıl kurtarıldı onu ve Ataturku anlatın bize ayrıca Ataturk mason değil diye biliyorum ben burdan gercek kanıtları gösteremezsiniz burdaki anca idda olur hepinize iyi akşamlar


Haziran 25, 2014, 09:54:20 ös
Yanıtla #8

Sayın sans45,

Anlaşılan siz Türkiye'de en az iki büyük loca bulunduğundan ve bu büyük locaların kimi konularda birbirlerinden ayrıldığından habersizsiniz. Okuduğunuz yazıları çelişki olarak algılamanıza neden olan da bu bilgi eksikliğidir. Oysa forumda bu büyük localar arasındaki farklılıklar defalarca tartışıldı. Mutlaka denk gelmiş ama yeterince dikkat etmemişsinizdir.

Masonlar.org forumu Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası'na (HKMBL) bağlıdır. Ana sayfayı ziyaret ederseniz eğer (masonlar.org) aşağıda bu hususta bir bilgilendirme yer aldığını görürsünüz. Bu doğrultada elbette bu forumun Özgür Masonlar Büyük Locası (ÖMBL) ile bağlantısı yoktur ama HKMBL ile vardır. Muhtemelen siz ÖMBL'ye bağlı bir loca ile çeşitli şekillerde çeşitli iletişimlerde bulunmuşsunuz.

Zaten Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası "kadın Mason" tanımamaktadır.

Ve son olarak masonlar.org forumu ciddi bir platforumdur. Sanaldır ama Masonlukla ilgili pek çok bilgiye doğrudan Masonlar tarafından cevaplar alabileceğiniz tek forumdur (Türkiye için). Kafanızın karışmış olmasını anlıyorum ama bu forumu ve bu foruma verilen nice emekleri hiçe saymanızı kabul edemem.

Forum içeriği karışık geldiyse ve eğer iyice aklınız karıştıysa lütfen Murat Özgen Ayfer gibi Mason yazarların kitaplarından faydalanınız. Forum içeriğinde faydalanabileceğiniz kitapların listesi mevcut.

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus


Haziran 25, 2014, 10:32:20 ös
Yanıtla #9
 • Yeni Katilimci
 • *
 • İleti: 18
 • Cinsiyet: Bay

Sayın sans045 ile çok ciddi iletişim sorunumuz olduğunu düşünüyorum.

Alıntı
bu arada yazıma imlama laf atan olmuş hangi akıllı insan görmediği tanımadığı sanal bir siteye bukadar dikkat eder
Öncelikle yazılan yerin tanınıyor olması, forum sitesi olması veya başka bir ortam olmasının ne önemi var? Akıllı insan iletişim kurarken dili düzgün kullanır.
Tanımadığım bir yere girdiğimde rastgele cümleler kurmam mesela. Yazıyorsam eğer her zamankinden daha fazla dikkat ederim. Dikkat ederim ki yanlış anlaşılmayayım.

Yazdıklarınızı okurken inanın çok zorlandım. Anlam bütünlüğü kuramadığım yerlerde kaosun içinden çıkabilmek için hızlıca geçmek zorunda kaldım.
Cep telefonu mesajında bile "akıllı insan" dikkat eder!

Soru cümlesi olduğunu düşündüğüm fakat emin olamadığım yazılarınıza, "akıllı insan" olmadığımdan dolayı, şu an için cevap veremeyeceğim.


Saygı ve sevgilerimle.
Chons


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
715 Yanıt
584090 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 04, 2020, 12:03:19 öö
Gönderen: friend
7 Yanıt
10084 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 15, 2016, 01:33:03 ös
Gönderen: NOSAM33
2 Yanıt
2830 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 28, 2014, 12:41:27 ös
Gönderen: ruzber
0 Yanıt
1755 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 29, 2014, 12:45:03 ös
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
1594 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 01, 2014, 08:48:46 öö
Gönderen: ADAM
2 Yanıt
2334 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 05, 2014, 03:58:16 ös
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
1575 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 06, 2014, 06:07:36 ös
Gönderen: ADAM
1 Yanıt
2049 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 08, 2014, 07:29:26 ös
Gönderen: ruzber
1 Yanıt
2142 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 11, 2014, 12:44:48 ös
Gönderen: ruzber
10 Yanıt
4476 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 13, 2015, 03:06:57 ös
Gönderen: egeran