Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Masonlar İle İletişim  (Okunma sayısı 11712 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 10, 2014, 05:08:32 ös
Yanıtla #20
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 254
 • Cinsiyet: Bay

Sayın MysticMind bende yıllarca araştırırken aynı şeylerle karşılaştım. Lakin kesinlikle araştırdığınız kaynakları değiştirmenizi tavsiye ederim. Dikkat edin sadece tavsiye ederim. Çünkü o araştırmaları 4 değil ortalama 7-8 yıl boyunca yaptım. Ve sonrasında o kaynakları bıçak gibi kestim. Farklı yönlere yönelin araştırma için hangileri olduğu bende bulması sizde kalsın. Tabi tavsiyeye uyarsanız. Masonluk ile ilgili hikaye anlatan kaynaklar var. Birde masonluk hakkında bilgi vermiş ve vermeye devam eden kaynaklar var.


Saygılar.Elbette hakkınız var.Anlatılan bir çok hikaye ve kurgu ürünü var lakin bunların yanı sıra Dünya çapında meydana gelen bazı büyük olayların destekçi ve kuruluşlarının arkasında belirli dereceye ulaşmış masonlarda bulunmakta. Kişilerin yanlışı kuruluşu yanlış kılmaz görüşündeyim.

Sn. MysticMind, Masonluk'ta kullanılan sembolleri bire bir kullanan, hatta benzer Masonik ritüellerle faaliyetlerde bulunan, buna karşın Masonik olarak kabul edilmesi mümkün olmayan ama PARA-MASONİK olan bazı oluşumlarla Masonluğu ayırt etmediği ve bu ikisini aynı kefeye koyduğu sürece hep bu çelişki içerisinde kalacak. Rockefeller Büyük Locası, içinde sütunların olduğu damalı zemine sahip bir salonda toplantı yapıyor diye bunu Masonlukla bağdaştırmak hata olur.

Zenginlik konusuna gelince... Ben zengin değilim... Benim gibi Masonluğa girmiş olan birçok kişi de zengin değil. İşsiz Mason olur mu? Evet olur... Buna karşın çok zengin Masonlar var mıdır? Elbette vardır. Ama işte durum sadece bundan ibaret. Masonluk bir zenginler kulübü değildir. Masonluğa girmiş kişilerin genel gelir ortalamalarının neden TESADÜFİ bir şekilde toplum içerisinde biraz yüksek göründüğünün açıklamasını bakın şu linkte kendime göre yapmıştım: http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=462.msg108969#msg108969 Şimdi yazdıklarımı tekrar okudum da buradan bir tez veya makale konusu çıkar...

"Toplum ortalamasının üzerindeki gelir boş zaman olanağını beraberinde mi getirmektedir?"... "Is higher-than-average personal income associated with increased leisure?" Varsa Ekonomi bölümünde falan yüksek lisans/ doktora yapan, buyurun size güzel bir araştırma konusu.  :)Psikolog adayı olduğum için aslında güzel bir araştırma sunmuş oldunuz bana teşekkür ederim.Dediğim gibi görüşüm elbette ki masonlar = zengindir demek değil .Siz mason olacak akla,beceriye ve kültüre sahipsinizdir,gelecek vaat ediyorsunuzdur ve kabul edilmişsinizdir şahsım adına tebrik ederim sizi lakin benim demek istediğim zengin ve  belirli bir konuma sahip insanların daha kolay mason olabildikleridir. Yoksa kesinlikle mason zengindir demiyorum. Zenginlik olarak vurguladığım topluluğun kendisidir.


Temmuz 10, 2014, 05:35:55 ös
Yanıtla #21
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


Konunun neden buraya geldiği sanırım anlaşılıyor.

Dünya yüzünde birçok yerde masonlar toplumun ilerisinde bir yerdedir. Daha doğrusu, birçok siyasetçi, devlet adamı, üst düzey bürokrat ya da teknokrat, akademisyen, bilim adamı, büyük bir şirketin üst düzey yöneticisi ya da ileri geleni ve benzeri nitelikli kişiler arasında çok mason vardır.

Elbette... Öyledir. Bir zamanlar Türkiye'de de öyleydi. O zamanlarda ülkemizde ivmeli bir gelişim görülmüştü.

Kimileri o kişileri kıskanıyor. Onların mason oluşunu bir türlü çekemiyor. Bundan ötürü o kişilerin mason olduğu için bu niteliklere ulaştığını ileri sürerek Masonluğa adeta bir suçlama yöneltiyor.

Keşke öyle olsa... Keşke Masonluk üyelerini böyle ileri düzeylere uluştırabilse.

Oysa tarih boyunca görülmüş olan şu ki, bu üstün ya da önder sayılabilecek kişiler mason olmasalardı da üstün ya da önder olacaktı. Bunu onlara Masonluk sağlamadı. Fakat Masonluğun etkisiyle edindikleri erdemlerle, olanaklarını, iyi ve güzel yönlerde kullandılar.

Dünya yüzündeki tüm ülkeler eresında belki de en ilginç olanı Küba'dır. Bilir misiniz ki Küba'da bir kişinin devletin üst düzeyinde bir yerine çıkabilmesi için mason olması zorunludur.

Keşke başka ülkeler de bu bakımdan Küba'dan örnek alabilse...


   
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Temmuz 10, 2014, 05:54:55 ös
Yanıtla #22
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 277
 • Cinsiyet: Bay

Ellerinize sağlık çok çok güzel ve net bir yazı sayın ADAM teşekkürler. İmzamı atabilsem altına imzamı atardım.

Sadece hayat görüşüm olarak son kısmına katılmıyorum.

Masonluk ve siyaset,Masonluk ve politika, Masonlar ve bürokratlar, bence iç içe geçmemesi gereken kavram veya kurumlar. Dünya da sevgi, saygı, hoşgörü günümüz ekonomik düzeninde Devlet eliyle veya devlet kurumlarıyla yapılamaz. Özel sektör ve özel sektör çalışanları üzerinden yapılabilir.

Teorisyen yapılar ve teorisyen kişiler sadece denetleme aşamasında yer almalıdır. İşi pratiğe dökebilecek kişi ve kurumlar üzerinden sadece bir ortak düzen kurulabilir.

Devletler sadece ama sadece piyasanın denetlenmesi ve halkın temel hak ve hürriyetlerinin korunması aşamasında rol almalıdır.

Dünya da Masonluk iyice anlaşılıncaya kadar. Tüm halklar ve görüşler tarafından hazmedilinceye kadar.-ki bu da sadece özel sektör üzerinden yapılabilir- Masonluk siyaset ve politika dışında veya geniş açıdan Devlet kurumları dışında kalmalıdırlar. Tüm küresel bünye tarafından Masonluk iyice hazmedilmez ise, bir Mason bireyin yapacağı hata genele bakışı negatife çevirir.

Saygılarımla

''Ya hatalarınla yüzleşir ya da hatalarınla yüzsüzleşirsin. Cahil olmak ayrı, pPslik olmak ayrıdır.''
- Dostoyevski -


Temmuz 11, 2014, 03:15:08 ös
Yanıtla #23
 • Forum ve Uye Yoneticisi
 • Aktif Uye
 • *****
 • İleti: 889
 • Cinsiyet: Bay

Sayın myday23 ve saygıdeğer üyerler,

Konu dışı paylaşımlardan kaçınınız, konu dışı paylaşımlar, konun akışını bozduğu gibi siz sayğıdeğer üyelerinde dikkatini dağıtmakta aynı zamanda kısıtlı olan vaktimizi de çalmaktadır.

Bu vesile ile alakasız konular silinecektir. Silinen sorunuzla ilgili Para psikoloji bölümüne yeni başlık açabilirsiniz.


Saygılarımla
« Son Düzenleme: Temmuz 11, 2014, 03:22:19 ös Gönderen: Arais »
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.


Temmuz 13, 2014, 10:04:57 öö
Yanıtla #24
 • Ziyaretçi

Bence Masonluğa katılanları giriş amacı bakımından kategorilere ayırırsak daha doğru olur. Ana kategoriler, alt kategoriler. Ana kategorileri nasıl tespit edebiliriz. Aklıma ilk gelen şu. (A) Ailesi ve çevresinde masonik yakınları bulunanlar. Bunlar küçük yaştan beri masonik çevreyi tanıyıp belirli bir görüş sahibi olarak büyüyen kesim. Bunları ileride masonluğa katılan ve katılmayan olarak ayıracağım. Diğer Kesimi (G) de guruplayabiliriz. Masonik olgu ile iş hayatında, özel hayatında hiç karşılaşmayalar(GH), iş hayatında veya öncesinde karşılaşanlar(GJ). G gurubunu Masonluğa davet edilen(D), Müracat Eden(M) olarak ayırabiliriz. Davet Edilenleri daveti reddederse işi bozulacağını düşünenler(D), daveti kabul ederse iş veya sosyal menfaati artacağını düşünenler(S). Gizemli ve dünyayı yöneten bir guruba katılıp orada yükselip beyin tatmini arayan idealist gurup(I). Davet edilmeyip müracaat eden(M)ler arasında iş menfaati olacağını düşünenler(T), sosyal menfaati olacağını düşünenler(U).


Bir  örnek. Masonluğu duyan, iş hayatında(akademik, memuriyet dahil) başarısını mason olmazsa ilerletemeyeceğini düşünüp aynı zamanda idealist bir masonik yükselme beklentisinde olan ve mason olduğunu bildiği birini yüz kere sıkıştırıp zorla müracaatını ilettiren bir kardeşi
GJMIT olarak kategorize edebilirim.

devam edebilir......


Temmuz 23, 2014, 05:33:29 ös
Yanıtla #25
 • Ziyaretçi

Bana sanki masonlar gün geçtikçe daha açık hale geliyolar gibi geliyor..


Ağustos 26, 2014, 01:32:00 öö
Yanıtla #26
 • Yeni Katilimci
 • *
 • İleti: 22
 • Cinsiyet: Bay

Ya da insanlar gerçeği öğrenemediği için duyduklarına inanmak kolaylarına geliyor.
Mason olduğunu düşündüğünüz bir insanla gidip tanışabilmek bence büyük bir cesaret.O kişinin o anki ruh haliyle alakalı,bu kıvamı tutturmak yani o zamanın doğru zaman olması sadece şanstan ibaret bence deneyip denememek insanın kendisine kalmış.
Umarım bunu yapan kişiler doğru zamanı tutturmuş olurlar :)
Ne dilediğine dikkat et
        Dileğin gerçek olabilir
        Ve dileğin gerçekleştiğinde
        Sen onunla ne yapacağını bilemeyebilirsin
 
Saygılar.


Eylül 07, 2014, 06:43:17 ös
Yanıtla #27
 • Ziyaretçi

Sayın ADAM'IN dediği gibi

7,8.9 yıl ayırmanıza gerek yok bir kaç dakika ayırıp Hür ve Kabul edilmiş Masonlar internet sitesine bakıldığında zaten Size bunu örneklerle aktaracaktır ;

Türkiye’de bir çok devlet adamı, sanatçı, din adamı, yazar Masondur. Aşağıda bu isimlerin çoğunu sıraladığımızda normal yaşamlarında birbiri ile halef selef olmuş, değişik siyasi gruplarda yer almış, kimi zaman değişik siyasi yaklaşımları benimsemiş olan kişilerin olduğu kolayca görülebilecektir. Günlük siyasi çekişmelerin, kişiler arası her türlü ayırım ve ayrıcalığın dışında kalmayı ilke edinen Masonluğun insan sevgisi, özgürlük, eşitlik gibi temel ilkeler dışında bir yaklaşımı benimsemesinin mümkün olmadığının belki de en güzel göstergesi budur.

Aşağıda Türkiye’de tanınmış halen hayatta olmayan bazı Masonlar sıralanmaktadır. Bu isimlerin bilimin, düşüncenin evrenselliğini ortaya koyan birer örnek oluşturduğu açıkça görülmektedir


" HÜR VE KABUL EDİLMİŞ MASONLAR ALINTIDIR "

Listede ismi olan veya olmayan hiç bir mason bunu para için yapmamıştır ! insanlığın Aydınlanması için çalışmışlardır ve halen bu Süreç devam etmektedir


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
48 Yanıt
76760 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 26, 2020, 08:43:38 ös
Gönderen: ibrahimsayar
4 Yanıt
4135 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 28, 2017, 05:49:32 öö
Gönderen: night manager
3 Yanıt
4530 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 22, 2007, 06:29:16 öö
Gönderen: Fraternis
3 Yanıt
5971 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 20, 2008, 07:42:38 ös
Gönderen: Nueva
2 Yanıt
3475 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 28, 2009, 08:32:08 ös
Gönderen: degas
25 Yanıt
23137 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 11, 2014, 04:51:48 ös
Gönderen: camilleri
27 Yanıt
13931 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 25, 2011, 09:25:41 öö
Gönderen: papoose
51 Yanıt
38883 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 26, 2014, 01:12:07 ös
Gönderen: ABCDEF
0 Yanıt
1764 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 05, 2014, 12:29:56 ös
Gönderen: edebiyat_ogr
0 Yanıt
1358 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 17, 2015, 05:05:53 öö
Gönderen: Ali Genetic